
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2019 року м.Житомир справа № 240/5356/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Антонович О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016року в розмірі 70% від суми грошового забезпечення замість 80% та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80% від суми грошового забезпечення та із врахуванням 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 25% премії.
Ухвалою суду від 19.11.2018року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 06.12.2018року було зупинено провадження в адміністративній справі до набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі № 826/3783/18 про визнання протиправними пунктів 1, 2 постанови КМ України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2019року вказану ухвалу суду від 06.12.2018року скасовано як передчасно винесену.
В судовому засіданні Позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що Позивач є пенсіонером органів МВС України, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 80% від суми його грошового забезпечення. У зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення Позивач вважає, що має право з 01.01.2016року на проведення перерахунку розміру пенсії в розмірі 80%, а не 70% від суми його грошового забезпечення. На звернення Позивача від 25.10.2018року Відповідач листом від 08.11.2018року повідомив, що з 01.01.2018року такий перерахунок пенсії зумовлений вимогами постанови КМ України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам".
Таке рішення Відповідача Позивач вважає неправомірним, так як вказана постанова КМ України від 21 лютого 2018 року № 103 є незаконною і жодні нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Крім того, на думку Позивача та його представника, Відповідач безпідставно при перерахунку пенсії не врахував наявність у Позивача права на 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 25% премії. При цьому, Позивач та його представник не зазначили від якої суми слід нараховувати таку надбавку та премію.
В судовому засіданні представник Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, проти позову заперечив і пояснив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області проведено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії. Відповідно до вимог вказаної постанов право на перерахунок пенсії з 01.01.2016року мають лише особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Позивач звільнений зі служби з військової частини 3047, а відповідно до вимог ст.13 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. З цих підстав, на думку представника Відповідача, Позивачу правомірно відмовлено в такому перерахунку пенсії з 01.01.2016року, про що Позивачу було письмово роз'яснено на його звернення.
Заслухавши доводи сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 19.06.2009року пенсія призначена як інваліду 2-ї групи і військовослужбовцеві ВВ МВС України відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII в розмірі 80% від суми його грошового забезпечення, що підлягає врахуванню для призначення пенсії.
Сторонами визнається, що ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області направлено довідку №85/580 від 24.03.2018року про розмір грошового забезпечення Позивача для проведення перерахунку пенсії Позивача.
Як зазначено в дослідженій судом даній довідці №85/580 від 24.03.2018року, розмір грошового забезпечення Позивача для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018року складається з:
- 3170,00грн. посадового окладу;
- 1020,00грн окладу за військовим (спеціальним) званням ст.прапорщик;
- 2095,00грн. надбавки за вислугу років (а.с.41).
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях Відповідача щодо відмови у проведенні з 01.01.2016року перерахунку пенсії Позивача та обмеження її максимального розміру в межах 70% від сум грошового забезпечення і наявності чи відсутності підстав для врахування при проведенні перерахунку пенсії 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 25% премії.
Позивач вважає, що з 14.02.2012року (фактично з 19.06.2009р.) йому була призначена пенсія в розмірі 80% від сум його грошового забезпечення, а тому відповідно до вимог ст.58 Конституції України подальші зміни в законодавстві не можуть призводити до порушення його прав шляхом зменшення максимального розміру уже призначеної пенсії.
Такі доводи Позивача узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.
Так, за приписами частини третьої статті 51 Закону N 2262-XII перерахунок пенсій зумовлюється зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд визнає, що відповідно до вимог частини другої статті 13 Закону N 2262-XII максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Вказані правові норми статті 13 Закону N 2262-XII регулюють виключно правовідносини щодо призначення відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років, а не правовідносини щодо проведення перерахунку уже призначеної пенсії.
Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.
Безспірно, при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають врахуванню вказані правові норми статті 13 Закону N 2262-XII, але такі ці норми не підлягають застосуванню при перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, вказані правові норми не передбачають при проведенні такого перерахунку обмеження розміру перерахованої пенсії або встановлення її максимального розміру.
Суд акцентує, що відповідно до вимог ст.1 Закону України "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України" від 26 березня 1992 року N 2235-XII, що були чинні на день отримання Позивачем статусу пенсіонера, Внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України входили до системи Міністерства внутрішніх справ України.
Разом з тим, як зазначено в статті 8 цього ж Закону, проходження служби у зазначених військах здійснюється відповідно до Положення про проходження військової служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України, і військових статутів.
Відповідно до вимог ст.13 цього ж Закону держава забезпечує соціальні і правові гарантії військовослужбовцям внутрішніх військ і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Разом з тим, законодавець чітко розмежовує поняття "особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України" та "особи із числа військовослужбовців Внутрішніх військ МВС України". Ці поняття не є тотожними.
В зв'язку з цим суд зазначає, що Позивач помилково вважає себе особою, що відноситься до осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Аналогічно, в постанові Кабінету Міністрів України від 21.02.2018року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова № 103) проведено розмежування на пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та на пенсії, призначені згідно із Законом особам, які звільнені з військової служби.
Довідки про грошове забезпечення таких осіб для перерахунку пенсії видаються також за різними формами (додатки 2 і 3 до постанови № 103).
Відповідно до п.1 постанови № 103 з 1 січня 2018р. підлягають перерахунку пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським).
Як зазначено в п.3 постанови № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з 1 січня 2016р. підлягають перерахунку пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Зазначене свідчить про помилковість доводів Позивача та його представника, що проходження Позивачем служби у військовій частині 3047 Внутрішніх військ МВС України надають Позивачу гарантії правового і соціального захисту працівників міліції, в тому числі на перерахунок пенсії з 01.01.2016року, як особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським).
Одночасно суд зазначає, що пунктом 2 цієї постанови № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Правомірність вказаних положень постанови № 103 була предметом судового розгляду в адміністративній справі № 826/3858/18, що перебувала у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва. По цій причині судом зупинялося провадження в даній адміністративній справі.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року в даній справі, окрім іншого, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103. Вказане судове рішення згідно положень ст.325 КАС України набрало чинності згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019року.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт, в тому числі постанова КМ України, втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, обмеження щодо виплати з 01.01.2018року перерахованої підвищеної пенсії в неповному обсязі, а лише в розмірі 50%, втрачають чинності з моменту набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року, тобто з 05.03.2019року.
При дослідженні судом довідки із автоматизованої системи розрахунку пенсій встановлено, що Позивачу з 01.01.2018року проведений перерахунок пенсії з урахуванням саме 70% від розміру грошового забезпечення Позивача та її виплата здійснюється лише в розмірі 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.(а.с.42-43).
Разом з тим, Позивачем позовні вимоги щодо протиправності таких виплат перерахованої підвищеної пенсії в неповному обсязі, а лише в розмірі 50%, не заявлялися, а тому не є предметом судового розгляду.
Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача щодо відмови в проведенні перерахунку розміру його раніше призначеної пенсії в період з 01.01.2018року з обмеженням її розміру в межах 70% та наявність підстав для задоволення позову в цій частині.
Одночасно суд зазначає про відсутність підстав для задоволення позову Позивача в частині щодо зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок пенсії із врахуванням 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 25% премії з огляду на таке.
Так, алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України, до яких відноситься Відповідач, та уповноважених органів Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС чітко врегульований правовими нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45).
За приписами Порядку N 45 Відповідач здійснює перерахунок пенсії на підставі відповідних довідок, виданих переліченими уповноваженими органами, за відповідною формою. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення Позивача та його складові Відповідач не має.
Суд зазначає, що предметом цього спору в цій частині є правильність перерахунку пенсії. Питання врахування у складі грошового забезпечення Позивача тих чи інших його складових, в тому числі 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 25% премії, може бути предметом спору про правомірність дій ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо складання вказаної довідки, в тому числі щодо правомірності визначення складових грошового забезпечення, та не може бути розглянуто в рамках даної адміністративної справи.
Суд робить висновок, що порушене право Позивача підлягає судовому захисту виключно шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку розміру його раніше призначеної пенсії в період з 01.01.2018року з обмеженням її розміру в межах 70%. Таке порушене право підлягає відновленню шляхом зобов'язання Відповідача провести перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2018року із врахуванням 80% від розміру грошового забезпечення, зазначеного у відповідній довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, та її виплату.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі, відсутні.
Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження з 01.01.2018року розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 в межах 70%.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.01.2018року перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням 80% від розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 24.03.2018року, та її виплату.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 04 квітня 2019 року