
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залучення відповідача в адміністративній справі
05 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/73/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Масюк Г. С.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Качан Т. П.,
представника відповідача ГУ ДФС у Волинській області Федорчук І. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про залучення відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Головного управління ДФС у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо відсутності належних та своєчасних дій в зв'язку із поданням заяви про призначення субсидії, зобов'язання вчинити належні дії та прийняти відповідні рішення в зв'язку із поданням заяви про призначення субсидії, стягнення моральної шкоди у сумі 1000000,00 грн.
Ухвалою судді від 21.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено у даній справі підготовче засідання на 18.02.2019 року.
11.02.2019 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, а 13.02.2019 року від позивача відповідь на відзив та заява про зміну позовних вимог.
18.02.2019 року у зв'язку із витребуванням додаткових доказів у справі відкладено підготовче засідання на 06.03.2019 року.
04.03.2019 року до суду надійшла заява позивача про зміну позовних вимог та заява про забезпечення доказів.
05.03.2019 року до суду надійшли заперечення представника відповідача на відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 06.03.2019 року у задоволенні заяв позивача про залучення співвідповідача та про забезпечення доказів відмовлено, у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів оголошено перерву до 15.03.2019 року.
Ухвалою суду від 15.03.2019 року залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління ДФС у Волинській області та відкладено підготовче засідання на 22.03.2019 року.
21.03.2019 року до суду надійшла заява позивача про зміну позовних вимог, в якій останній просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відсутності своєчасних дій у зв'язку із поданням заяви про призначення субсидії; 2) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо включення до складу доходу для розрахунку житлової субсидії суми валового доходу 72150,80 грн., отриманого позивачем при здійсненні господарської діяльності як підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування; 3) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо включення до складу доходу для розрахунку житлової субсидії суми 67594,52 грн. без вирахування податку з доходів фізичних осіб; 4) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо призначення житлової субсидії для оплати житлово-комунальних послуг у розмірі нуль грн. та встановлення обов'язкового платежу у розмірі 42,32 % від суми доходу як такі, що суперечать ст. 48 Конституції України; 5) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо здійснення розрахунку розміру субсидії, який суперечить законодавству України, та не ґрунтується на об'єктивний даних; 6) визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Волинській області щодо надання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради з метою включення до складу доходів для призначення житлової субсидії відомостей про отримані позивачем валові доходи при здійсненні ним господарської діяльності як підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування, а також щодо надання недостовірних відомостей та ненадання відомостей про сплачені податки з цих доходів; 7) зобов'язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок розміру наданої субсидії; 8) стягнути з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради та Головного управління ДФС у Волинській області на користь позивача солідарно 1000000,00 грн. моральної шкоди.
Ухвалою суду від 22.03.2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів - до 21.04.2019 року та відкладено підготовче судове засідання на 05.04.2019 року.
28.03.2019 року до суду надійшов відзив представника відповідача Головного управління ДФС у Волинській області на позовну заяву та заяву про зміну позовних вимог, 01.04.2019 року від позивача відповідь на вказаний відзив, а 03.04.2019 року від представника відповідача Головного управління ДФС у Волинській області заперечення на відповідь на відзив.
У підготовчому засіданні 05.04.2019 року представники відповідачів пояснили, що на запит Департаменту соціальної політики Луцької міської ради саме Державною фіскальною службою України, а не Головним управлінням ДФС України, було подано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДФС України про суми виплачених доходів ОСОБА_1, у зв'язку з чим судом з власної ініціативи було поставлено на вирішення питання про заміну неналежного відповідача Головне управління ДФС України на належного - Державну фіскальну службу України.
У зв'язку з незгодою позивача на заміну відповідача Головне управління ДФС України іншою особою, суд з власної ініціативи поставив на вирішення питання про залучення до участі у справі відповідача - Державну фіскальну службу України.
Позивач та представники відповідачів при вирішенні питання про залучення до участі Державної фіскальної служби України як відповідача поклалися на розсуд суду.
Заслухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі другого відповідача.
Відповідно до частин третьої-п'ятої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктами 13, 14 Положення передбачено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до пунктів 70.1, 70.3, 70.4 статті 70 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр). До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: джерела отримання доходів; об'єкти оподаткування; сума нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків. До Державного реєстру вносяться відомості про державну реєстрацію, реєстрацію та взяття на облік фізичних осіб - підприємців і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Такі відомості включають: дати, номери записів, свідоцтв та інших документів, а також підстави державної реєстрації, реєстрації та взяття на облік, припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності, інші реєстраційні дані; інформацію про державну реєстрацію, реєстрацію та взяття на облік змін у даних про особу, заміну чи продовження дії довідок про взяття на облік; місце провадження діяльності, телефони та іншу додаткову інформацію для зв'язку з фізичною особою - підприємцем чи особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність; види діяльності; громадянство та номер, що використовується під час оподаткування в країні громадянства, - для іноземців; системи оподаткування із зазначенням періодів її дії.
Враховуючи предмет спору та те, що відомості про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків для призначення житлових субсидій подаються саме Державною фіскальною службою України, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у даній справі вказаного суб'єкта владних повноважень як відповідача.
Керуючись статтями 48, 243 ч. 3, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Залучити до участі у справі відповідача - Державну фіскальну службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, ідентифікаційний код юридичної особи 39292197).
У зв'язку із залученням відповідача судове засідання відкласти на 14:30 год. 12 квітня 2019 року.
Встановити відповідачу - Державній фіскальній службі України строк для подання відзиву на позов, який визначений частиною п'ятою статті 162 КАС України.
Встановити позивачу дводенний строк з дня отримання копії відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив
Повідомити сторонам, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко
Повний текст ухвали складено 05 квітня 2019 року.