
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 березня 2019 року Справа № 280/83/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стрельнікової Н. В.,
за участю секретаря Фесик А.В.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Єремеєва О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1,
до виконавчого комітету Мелітопольської міської ради
про визнання недійсним і скасування рішення з моменту прийняття,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати недійсним з моменту прийняття та скасувати рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 18.12.2018 №280 "Про обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Мелітополь", яким було порушено законне право позивача на придбання алкогольних напоїв на території міста Мелітополь в період з 21.00 год. до 08.00 год.
Ухвалою судді від 14 січня 2019 року залишено позовну заяву без руху та наданий позивачу строк для надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оформленої відповідно до статті 167 КАС України, із зазначенням поважних причин пропуску строку звернення до суду та наданням відповідних доказів або зазначенням підстав, за яких позивач вважає, що строк звернення ним не пропущено.
23 січня 2019 року до суду надійшла заява позивача (вх.№2831) про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою від 25.01.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.02.2019, зобов'язано відповідача відповідно до ч. 4 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України опублікувати оголошення про відкриття провадження у даній справі у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
13.02.2019 за клопотанням позивача призначено підготовче засідання в режимі відеоконференції на 21.02.2019.
21.02.2019 витребувано від Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради та від Запорізької обласної державної адміністрації рішення Ради оборони Запорізької області від 03.11.2019 №91 дск «Про запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Запорізькій області», продовжено підготовче провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 27.03.2019, яке призначено в режимі відеоконференції за клопотанням позивача.
05.03.2019 (вх. №8688) на адресу суду відповідачем надано сканкопію про опублікування на сайті Мелітопольської міської Ради оголошення про відкриття провадження у справі.
27.03.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті у цей же день.
У судовому засіданні 27.03.2019, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою "Акорд".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при спробі 24.12.2018 після 21.00 год. придбати алкогольний напій в супермаркеті «Сільпо» в м.Мелітополі Запорізької області, йому було відмовлено на підставі Рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 18.12.2018 №280 «Про обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Мелітополь», згідно якого забороняється на період дії воєнного стану (до 14.00. 26.12.2018) реалізація алкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного), слабоалкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі в стаціонарних об'єктах торгівлі та тимчасових спорудах, крім закладів ресторанного господарства, на території міста Мелітополь у період з 21.00 год. до 08:00 год. - для цивільного населення, а особам одягнутим у військову форму - цілодобово. Посилаючись на п.44-1 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» стверджує, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення обмежень продажу алкоголю. Вважає, що приймаючи рішення від 18.12.2018 №280 відповідачем перевищено повноваження та порушено законне право позивача на придбання алкогольних напоїв. Просить позов задовольнити з підстав, викладених у позові та доданих письмових поясненнях (вх. №5820 від 13.02.2019).
Відповідач позов не визнає з підстав викладених у письмовому відзиві (вх. №6597 від 18.02.2019). Вказує, що на підставі Указу Президента України в Україні введено воєнний стан із 14 год. 00 хв. 26.11.2018 строком на 30 діб до 14 год. 00 хв. 26.12.2018. При цьому тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Стверджує, що Рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 18.12.2018 №280 «Про обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Мелітополь» прийнято на підставі повноважень наданих Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Ради оборони Запорізької області від 03.11.2018 №91дск та в межах передбачених чинним законодавством повноважень. Просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
24 грудня 2018 року після 21 год. 00 хв. ОСОБА_1 відмовлено у придбанні алкогольних напоїв в супермаркеті «Сільпо» в м.Мелітополі Запорізької області.
Підставою для відмови стало Рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 18.12.2018 №280 «Про обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Мелітополь», згідно якого забороняється на період дії воєнного стану (до 14.00 26.12.2018) реалізація алкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного), слабоалкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі в стаціонарних об'єктах торгівлі та тимчасових спорудах, крім закладів ресторанного господарства, на території міста Мелітополь у період з 21.00 год. до 08:00 год. - для цивільного населення, а особам одягнутим у військову форму - цілодобово.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Перевіряючи правомірність рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень у правовідносинах щодо яких виник спір суд виходить з наступного.
Указом Президента України № 393/2018 від 26 листопада 2018 року введено в Україні воєнний стан із 14 години 00 хвилин 26 листопада 2018 року строком на 30 діб до 14 години 00 хвилин 26 грудня 2018 року.
Відповідно до п.2 Указу №393/2018 постановлено органам місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Пунктом 3 вказаного Указу передбачено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" .
Відповідно до ч.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» №389-VIII від 12 травня 2015 року, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Пунктами 1 та 13 ч. 1 Закону №389-VIII встановлено, в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: встановлювати посилену охорону важливих об'єктів національної економіки та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, і вводити особливий режим їхньої роботи. Перелік об'єктів національної економіки та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, що підлягають посиленій охороні в умовах воєнного стану, затверджується Кабінетом Міністрів України; забороняти торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановою Кабінету Міністрів України № 544 від 22.07.2015 затверджено типовий план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях згідно з додатком.
Пунктом 13 цієї постанови серед заходів також встановлена заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Так, як свідчать матеріали справи, Розпорядженням голови обласної державної адміністрації №311 від 30.05.2016 Утворено раду оборони Запорізької області та затверджено її склад.
Як свідчить витяг з Рішення Ради оборони Запорізької області від 03.12.2018 №91 дск, з метою запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Запорізькій області Рада оборони Запорізької області вирішила зобов'язати голів районних державних адміністрацій та рекомендувати міським головам міст обласного значення, сільським, селищним, міським головам об'єднаних територіальних громад: заборонити продаж алкогольних напоїв та речовин вироблених на спиртовій основі з 21.00 до 08.00 год. Для цивільного населення, а особам одягнутим у військову форму - цілодобово.
Рішенням Мелітопольської міської ради Запорізької області від 18.12.2018 №280, керуючись Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових» від 22.03.2018 №2376-19, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законом України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Рішенням Ради оборони Запорізької області від 03.12.2018 №91дск «Про запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Запорізькій області", заборонено на період дії воєнного стану (до 14:00 26.12.2018) реалізація алкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного), слабоалкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі в стаціонарних об'єктах торгівлі та тимчасових спорудах, крім закладів ресторанного господарства, на території міста Мелітополь у період з 21.00 год. до 08:00 год. - для цивільного населення, а особам одягнутим у військову форму - цілодобово.
Відповідно до ч.2 ст. 9 Закону №389-VIII Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно із ч.1 ст.13 Закону №389-VIII нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, які стосуються прав і свобод людини і громадянина, що обмежуються у зв'язку з введенням воєнного стану, тимчасово не застосовуються.
Разом із тим, ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі - Закон №280/97-ВР) передбачено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів встановлено положеннями ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідно до ч. 3 ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" на час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та куріння тютюнових виробів.
При цьому п.44-1 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що в даному випадку виконавчий комітет міської ради не має повноважень самостійно встановлювати заборону продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв.
Отже, оскільки оскаржуваним рішенням виконавчим комітетом міської ради встановлено заборону (обмеження) щодо торгівлі алкогольними напоями в магазині в нічний та ранковий час, суд вважає, що рішення прийнято поза межами наданих відповідачу повноважень, встановлених законодавством.
Разом із тим, статтею 264 та 265 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень.
Частиною 3 ст.264 КАС України зазначено, що нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Дане застереження обумовлене тим, що саме чинний нормативно-правовий акт створює для учасників правовідносин, що ним регулюються, певні правові наслідки, які можуть бути предметом оцінки судом в разі, якщо для позивача у справі такі наслідки виявились негативними.
При цьому відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Позивач просить суд визнати недійсним саме з моменту прийняття та скасувати рішення Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 18.12.2018 №280 "Про обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Мелітополь".
Разом із тим, відповідно до змісту спірного рішення, така заборона діяла до 14:00 26.12.2018.
Тобто, станом на день розгляду справи, як і на день звернення позивача до суду (08.01.2019) рішення Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 18.12.2018 №280 "Про обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Мелітополь" вже не є чинним.
Втрату чинності нормативно - правового акта суд розцінює як передбачений правовими приписами момент закінчення дії нормативно-правового акта, що є наслідком настання передбачених у законодавстві обставин.
В свою чергу передбаченими у законодавстві обставинами, з якими пов'язується момент закінчення дії нормативно-правового акта (його частини) може бути: 1) скасування нормативно-правового акта (його частини); 2) визнання нормативно-правового акта (його частини) недійсним (неконституційним, незаконним); завершення дії тимчасового нормативно-правового акта (настання передбаченої у нормативно-правовому акті дати або неминучої обставини).
За таких обставин, втрата чинності рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 18.12.2018 №280 "Про обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Мелітополь" як на день звернення позивача до суду з позовом про оскарження так і станом на день розгляду справи унеможливлює наразі визнання такого нормативно-правового акта протиправним та його скасування. Отже з урахуванням оосбливостей спірного рішення, яке не є актом індивідуальної дії, а є нормативно-правовим актом, який наразі вже є нечинним, у суду відстуні підстави для прийняття рішення про визнання такого рішення недійсним з моменту прийняття та скасування.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
У разі відмови у задоволенні адміністративного позову судові витрати здійсненні позивачем, на його користь не присуджуються.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. ст.2, 9, 139, 241-243, 254-263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до виконавчого комітету Мелітопольської міської ради (місцезнаходження: 72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 5, код ЄДРПОУ 02140811) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст. ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 05.04.2019.
Суддя Н.В. Стрельнікова