
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2019 р. Справа№200/3660/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1)
до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 41336065, 84500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, 70)
про визнання протиправним та скасування рішення від 11 лютого 2019 року, зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини на звернення від 7 лютого 2019 року, викладене у повідомленні від 11 лютого 2019 року, зобов'язання відповідача призначити та виплатити допомогу при народженні дитини.
18 березня 2019 року суд відкрив провадження в адміністративній справі № 200/3660/19-а, задовольнив клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, зобов'язав відповідача надати суду належним чином засвідчені копії, а саме витяг з особової справи позивача відповідно спірних правовідносин, зокрема заяву позивача про призначення допомоги від 7 лютого 2019 року та інші документи, які стосуються даних правовідносин.
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 2 серпня 2018 року Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийняв рішення, відповідно до якого відмовив позивачу у призначенні допомоги при народженні дитини. Причиною відмови є те, що звернення за призначенням надійшло пізніше 12 календарних місяців після народження дитини. Зазначене рішення вважає необґрунтованим, незаконним і неправомірним, таким що порушує права дитини, передбачені Законом України «Про охорону дитинства» та підлягає скасуванню. Також позивач зазначає, що заява та документи, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини, подані особисто 7 лютого 2019 року, дитина - ОСОБА_2, народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто дійсно, заява та документи подані після спливу 12 календарних місяців з дня народження дитини, але відповідач не врахував обставини, за яких батьки дитини не мали можливості звернутися за призначенням допомоги при народженні вчасно.
В установлений судом строк відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи Донецького окружного адміністративного суду були надані заперечення на адміністративний позов позивача, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що 7 лютого 2019 року ОСОБА_1, звернувся до департаменту з питання призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Враховуючи те, що донька позивача народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 звернення за призначенням допомоги згідно вимог чинного законодавства повинно було надійти до уповноваженого управління з питань соціального захисту населення протягом року з моменту народження, тобто до 22 жовтня 2018 року. Зазначає, що діючим законодавством України не передбачено відновлення строку звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, тобто не передбачено ніяких форс-мажорних обставин, на підставі яких позивач мав би право звернутись до департаменту після спливу 12 місячного строку з дня народження дитини. У зв'язку з вищевикладеним на звернення позивача від 7 лютого 2019 року в призначенні допомоги при народженні дитини було відмовлено.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_2, виданого 7 вересня 2004 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
19 вересня 2018 року Приморським районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області було видане свідоцтво про народження НОМЕР_3, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що 19 вересня 2018 року складено відповідний актовий запис № 289. Батьками у зазначеному свідоцтві зазначено: батько - ОСОБА_4, мати - ОСОБА_5.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України від 19 вересня 2018 року відомості про батька записані відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України (зі слів матері).
Суд також встановив, що рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 грудня 2018 року по справі № 265/9468/18 позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_5 про визнання батьківства, внесення змін до актового запису про народження дитини, третя особа: Приморський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, задовольнив, визнав ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, батьком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, Приморському районному у місті Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, № 289 від 19 вересня 2018 року, вчинений Приморським районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, записавши батьком дитини ОСОБА_1, виключивши відомості про батька ОСОБА_4, та змінивши прізвище дитини з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_1". Дане рішення набрало законної сили 21 січня 2019 року.
Суд зазначає, що за наслідками судового рішення, свідоцтво про народження дитини позивача - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_4, видане позивачу 30 січня 2019 року Приморським районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області. Причиною такого часового розриву між народженням дитини та отриманням свідоцтва про народження є той факт, що мені довелося через суд встановлювати батьківство відносно доньки. Засвідчені копії свідоцтв про народження дитини додаються.
На підставі рішення суду від 21 грудня 2018 року внесені зміни в актовий запис про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 № 289 від 19 вересня 2018 року, вчинений Приморським районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, записано батьком дитини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, виключені відомості про батька ОСОБА_4, та змінено прізвище дитини з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_1".
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що 7 лютого 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Дана заява була прийнята відповідачем та зареєстрована за № 1671, про що свідчить розписка.
За результатами розгляду заяви позивача від 7 лютого 2019 року відповідачем було прийнято рішення від 11 лютого 2019 року, відповідально до якого в призначенні допомоги відмовлено з тих причин, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, про що зазначено у пункті 12 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751. Дата народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1.
Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви, спірними питанням у справі є призначення допомоги при народжені дитини позивачеві. Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частинами 1 та 2 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що громадяни України, в сім'ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 3 вказаного Закону одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є, зокрема, допомога при народженні дитини.
Згідно зі статтею 10 вказаного Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.
Частиною 1 статті 12 вказаного Закону визначено, що допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 7 статті 11 вказаного Закону допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Аналогічні положення містить пункт 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, згідно з яким допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Суд погоджується з доводами відповідача, що позивач пропустив строк звернення до управління із заявою про призначення допомоги при народження дитини, проте, суд зазначає, що приймаючи таке рішення відповідачем не враховано наступне.
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Згідно з частиною 7 статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Даний адміністративний позов фактично заявлений в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення. Тобто, в спірних правовідносинах неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.
Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту прав та інтересів малолітньої дитини, яка є громадянкою України, і перед якою держава Україна має певні зобов'язання, враховуючи ту обставину, що у позивача були об'єктивні причини пропуску строку звернення до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, внаслідок вирішення у судовому порядку питання щодо батьківська дитини, виходячи з принципу верховенства права та завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним та скасування оскарженого рішення в частині, яке створює правові наслідки, і зобов'язання відповідача призначити та провести виплати позивачу допомоги при народженні дитини в порядку та розмірі, що встановлений статтею 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Крім того, суд зазначає, що позивач фактично отримав свідоцтво про народження дитини 30 січня 2019 року, тобто, позивач раніше цієї дати не міг звернутися до відповідача із відповідною заявою, оскільки серед обов'язкових додатків до заяви є, зокрема, свідоцтво про народження дитини.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини 1 статті 133 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем при зверненні до суду був сплачений судовий збір у сумі 768 грн.40 коп. відповідно до квитанції від 6 березня 2019 року. Таким чином, судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 41336065, 84500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, 70) про визнання протиправним та скасування рішення від 11 лютого 2019 року, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 11 лютого 2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 грн. 40 коп.
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 5 квітня 2019 року. Повне судове рішення складено 5 квітня 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Смагар С.В.