Рішення № 80976337, 05.04.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2019
Номер справи
200/3364/19-а
Номер документу
80976337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2019 р. Справа№200/3364/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії про відмову у переведенні пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, скасування рішення № 26 від 09 січня 2019 року та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

05 березня 2019 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі відповідач) в кому просить:

- визнати протиправними дії відповідача про відмову згідно рощення за № 26 від 09 січня 2019 року в переведення з призначеної пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 чоловіка ОСОБА_2 в м. Селидове Донецької області;

- скасувати рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за № 26 від 09 січня 2019 року як незаконне та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 04 січня 2019 року про переведення з призначеної пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника її чоловіка - ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Селидове Донецької області, у відповідності до вимог статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 04 січня 2019 року позивач звернулась із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до вимог статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням відповідача від 09 січня 2019 року їй відмовлено у переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника в зв'язку із розбіжністю в прізвищі чоловіка, зазначеному в свідоцтві про смерть (Митрофанов) та прізвища позивача в паспорті (ОСОБА_1). Вважає, що відповідач протиправно відмовив їй у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, оскільки, помилка яка допущена у паспорті під час його заповнення представником відділу, який зазначив прізвище українською мовою «Мітрофанова» не з її вини. Вважає, що тим самим відповідач порушив її права на отримання пенсії, а тому просить скасувати рішення № 26 від 09 січня 2019 року, а також зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 04 січня 2019 року про перехід пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, її чоловіка ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4, у відповідності вимог статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Позивачу поновлений строк звернення до суду із даним адміністративним позовом (арк. справи 1-2).

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

29 березня 2019 року відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Зазначив, що позивач звернулась 04 січня 2019 року до управління із заявою № 26 про перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника (свого чоловіка). Відповідно наданих документів було встановлено, що прізвище померлого «Митрофанов» не співпадає з прізвищем заявника «Мітрофанова». Отже, розбіжності в прізвищі не підтверджує родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, в зв'язку з чим, позивачу було відмовлено у переході з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Вважає, що управління діяло у спосіб та межах передбачених Конституцією та Законами України. В зв'язку з чим, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (арк. справи 38-40).

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (арк. справи 34-35)

04 січня 2019 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, свого чоловіка ОСОБА_2.

Позивачем були надані документи до управління пенсійного фонду: заява, копія паспорта, копія свідоцтва про смерть, копія свідоцтва про шлюб, копія диплому, копія військового квитка, довідка про спільне проживання від 22 грудня 29018 року № 3633 (арк. справи 16).

Позивач перебуває у шлюбі із ОСОБА_2 надала копію свідоцтва про укладення шлюбу, в якому зазначено, що 07 березня 10974 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрували шлюб, згідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_2. Після реєстрації шлюбу, дружині присвоєно прізвище: ОСОБА_2 (арк. справи 12).

Згідно з копією свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 помер у віці 41 рік, про що в книзі реєстрації актів про смерть 05 лютого 1996 року зроблено запис № 62; причина смерті: хронічна ішемічна хвороба (арк. справи 13).

Проте, Рішенням відповідача № 26 від 09 січня 2019 року позивачу відмовлено у переводі з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, у зв'язку із не підтвердженням родинних стосунків між померлим ОСОБА_2 та ОСОБА_1, а саме: в представлених документах управлінням встановлена невідповідність у прізвищі померлого годувальника, вказаного в свідоцтві про смерть та довідки про спільне проживання (ОСОБА_2) з прізвищем заявниці згідно паспорту (ОСОБА_1.) (арк. справи 16).

На підтвердження родинних стосунків між позивачем та її чоловіком, позивач надала суду такі документи.

Копію довідки ОСББ «Наша Сила Селидове» про те, що ОСОБА_2, померли ІНФОРМАЦІЯ_4 до дня смерті мешкав за адресою: АДРЕСА_1, разом з ним на час його смерті мешкали: дружина ОСОБА_1.(арк.. справи 15).

Копію трудової книжки на ОСОБА_2, видану 30 травня 1973 року (арк. справи 17-23).

Копію трудової книжки на ОСОБА_1, видану 23 травня 1973 року (арк. справи 23-28).

Копію воєнного квитка НОМЕР_3 на ОСОБА_2, виданого воєнним комісаром 13 листопада 1974 року, в якій в графі 12 «сімейний стан» зазначені наступні особи: дружина - ОСОБА_1, 1954 року народження, донька ОСОБА_6, 1974 року народження, батько ОСОБА_7, 1928 року народження, сестра ОСОБА_7 (арк. справи 30).

Копія диплому НОМЕР_4 на ОСОБА_1, в якому зазначено, що остання у 1974 році закінчила повний курс Кизеловського гірчичного технікуму Міністерства вугільної промисловості СРСР (арк. справи 32).

Копію пенсійного посвідчення НОМЕР_5 виданого на ім'я ОСОБА_1, 1954 року народження (арк. справи 33).

Копію паспорту на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, виданого Селидівським МВ УМВС України у Донецькій області від 26 грудня 2000 року, НОМЕР_6 (ар. справи 34-35).

Копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру на ОСОБА_1 за № НОМЕР_1 (арк. справи 36).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно статті 92 Основного закону виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі-Закон № 1058- ІV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до статті 36 Закону України № 1058-ІV, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Факт перебування позивача на утриманні чоловіка не заперечується відповідачем, а також підтверджений довідкою про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 22 грудня 20-18 року, що видана головою правління ОСББ "Наша сила м. Селидове" (арк. справи 15).

У відповідності до статті 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 зазначеного Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1(далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п.1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Згідно із пунктами 2.8, 4.1 Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту З пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно із пунктом 4.10 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, суд дійшов висновку, що передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Суд звертає увагу, що підставою для переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника є подання до органів пенсійного фонду відповідного переліку документів що було виконане позивачем.

Суд, дослідив документи, які подані позивачем, вважає доведеним той факт, що ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, є чоловіком позивача ОСОБА_1.

Згідно частини 1 статті 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 38 даного закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону довічно.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно прийнято рішення № 26 від 09 січня 2019 року «Про відмову в переводі з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника" ОСОБА_1, а тому воно підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного, суд вважає що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., згідно квитанції від 28 лютого 2019 року (арк. справи 4).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274, 85400, Донецька обл., місто Селидове, вулиця Героїв праці, будинок 6) про визнання протиправними дії Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в переведенні з призначеної пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Селидове Донецької області її чоловіка - ОСОБА_2, згідно рішення № 26 від 09 січня 2019 року, скасування рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 26 від 09 січня 2019 року та зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 січня 2019 року про переведення з призначеної пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а саме її чоловіка ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Селидове Донецької області, у відповідності до вимог статті 36 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо прийняття рішення про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника - ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4.

Скасувати рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 26 від 09 січня 2019 року "Про відмову в переводі з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника".

Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274, 85400, Донецька обл., місто Селидове, вулиця Героїв праці, будинок 6) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 січня 2019 року про переведення з призначеної пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а саме її чоловіка ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Селидове Донецької області, у відповідності до вимог статті 36 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановлених судом обставин.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274, 85400, Донецька обл., місто Селидове, вулиця Героїв праці, будинок 6) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1)

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 05 квітня 2019 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Шинкарьова І.В.