
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2019 р. Справа№200/1358/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., при секретарі судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про: визнання неправомірними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 03.01.2013 року, зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановлено для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 03.01.2013 року та з 01.10.2017 року.
за участю
представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 03.01.2013 року, зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановлено для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 03.01.2013 року та з 01.10.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 03.01.2013 року він перебуває на обліку у Великоновосілківському ОУПФУ Донецької області та отримує пенсію відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач посилається на те, що відповідно до його письмового звернення від 17.12.2018 року він просив повідомити відповідача про повний розрахунок пенсії та повідомити чи було враховано при призначенні пенсії положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в тому числі здійснити перерахунок та виплатити пенсію у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, які втратили працездатність. Позивач вказує на те, що відповідач на його пенсійне звернення листом від 29.12.2018 року № ВЕБ-05755-Ф-С-П-029819 згідно якого відповідач відмовив у перерахунку та виплаті пенсії та зробив висновок, що «мінімальний розмір пенсії згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у відсотках до середньої заробітної плати шахтаря, а працівники зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням не відносяться до шахтарів, та цим особам встановлюється лише мінімальна пенсія у розмірі не менше трьох прожиткових мінімумів, для осіб, які втратили працездатність. Додатково відповідач повідомив, що зазначені обставини було враховано при перерахунку пенсії з 01.10.2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії». Позивач вважає, що такими протиправними діями відповідача щодо відмови в перерахунку та виплати йому пенсії було порушено права та охоронювані законом інтереси.
Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те що, статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей. В абзаці третьому частини 1 статті 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідач вказує на те, що до працівників, зайнятих повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюються дії Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» віднесено медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я та працівників підземного телефонного зв'язку. Як виходить з документів пенсійної справи позивач займав посаду бригадира електрослюсарів підземного без відриву від основної роботи електрослюсарем підземного на дільниці «Автоматика та Зв'язок» відокремленого підрозділу шахта «Кураїівська» ДП «Селидіввугілля». Відповідач зазначає, що позивач відноситься до осіб, що зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Однак, приписами ст. 28 Закону № 1058 зазначена залежність мінімального розміру пенсії у розмірі 80 відсотків від середньої заробітної плати шахтаря, відповідно працівники зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням не відносяться до шахтарів, в зв'язку з чим таким особам встановлюється лише мінімальна пенсія у розмірі не менше трьох прожиткових мінімумів встановленого для осіб, які втратили працездатність, як передбачено абз. 3 с. 1 ст. 28 Закону 3 1058.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заяв клопотань про розгляд справи без участі представника управління до суд не надав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.01.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 26 лютого 2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року відкладено розгляд справи на 19 березня 2019 року, у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів по справі.
19 березня 2019 року суд відклав розгляд справи на 27 березня 2019 року, у зв'язку з необхідністю отримання додаткових пояснень по справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (т. 1, а.с. 8-10).
03.01.2013 року позивач звернувся до УПФУ у Мар'їнському районі з заявою про призначення пенсії за віком (т. 1, а.с. 65).
Згідно розпорядження 51 від 11.03.2013 року позивачу призначено пенсію за віком з 03.01.2013 року в розмірі 3366,56 грн. (т. 1, а.с. 51).
З матеріалів справи вбачається, що позивач 17.12.2018 року надіслав через веб-портал Пенсійного фонду України звернення № ВЕБ-05755-Ф-С-18-029819, відповідно до якого ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058, та провести відповідні виплати з 03.01.2013 року з урахуванням вже проведеної виплати (т. 2, а.с. 3).
Листом від 29.12.2018 року № ВЕБ-05755-Ф-С-029819 Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило позивача про те, що з 03.01.2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Великоновосілківському ОУПФУ Донецької області та отримує пенсію відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». До працівників, зайнятих повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», віднесено медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівників підземного телефонного зв'язку. Оскільки мінімальний розмір пенсії згідно ст. 28 Закону № 1058 встановлюється у відсотках до середньої плати шахтаря, а працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням не відносяться до шахтарів, то цим особам встановлюється лише мінімальна пенсія у розмірі не менше трьох прожиткових мінімумів, встановлено для осіб, які втратили працездатність. Мінімальна пенсія у розмірі трьох прожиткових мінімумів станом на 01.08.2015 року - 2847 грн. Крім того, зазначено що з 01.10.2017 року відповідно до Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» середньомісячний розмір заробітної плати визначався як добуток індивідуального коефіцієнту заробітної плати і показника середнього заробітку по народному господарству за 2016 рік складає 8047,23 грн.. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу розраховано без підвищення на 1,35% та складає 0,54167 грн. Також зазначено, що Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 року № 2148 внесено зміни до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо встановлення особи, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальної пенсії за віком у розмірі 80% заробітної плати застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058. Зазначена норма застосовується при зверненні за призначенням пенсії за віком після 11.10.2017 року та при зверненні за перерахунком пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 або у разі перерахунку пенсії відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (а.с. 17-18).
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі заяви від 17.12.2018 року, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
З аналізу матеріалів справи, суд приходить висновку, що спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо не обчислення/не перерахунку пенсії позивача на підставі вимог Закону України "Про підвищення престижність шахтарської праці".
З копії трудової книжки серії БТ-І № 0835368 ОСОБА_1 встановлено, що останній 21.08.1987 року прийнятий підсобно - транспортним робочим в строй цех; 01.09.1987 року направлений на навчання в ГорПТУ № 41 по професії підземний електрослюсар; 24.07.1988 року після закінчення ГорПТУ № 41 на правлений на дільницю електромеханічного відділення електрослюсарем поверхні 4-го розряду; 05.08.1988 року переведений підземним електрослюсарем 4 розряду на дільницю № 1; 06.11.1988 року звільнений з шахтоуправління у зв'язку з проходження служби у Радянській армії; 14.11.1988 року по 17.11.1990 року служба в Армії; 02.01.1991 року прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею до Шахтоуправління № 4 треста «Красноармійськшахтобуд» комбінат «Донецькшахтострой»; 03.02.1992 року переведений прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею в шахті; 18.04.1995 року звільнений за власним бажанням; 10.10.1995 року прийнятий до Шахти «Курахівська» на посаду електрослюсарем підземним 4 розряду на дільницю підготовчих робіт з повним робочим днем під землею; 30.10.1995 року переведений учнем гірника підземного на дільницю профілактики на робочому місці; 27.11.1995 року присвоєна кваліфікація гірника підземного 3 розряду; 07.10.1998 року переведений електрослюсарем підземним 4 розряду на дільницю «Зв'язок»; 26.02.2008 року переведений електрослюсарем підземним 5 розраду на дільницю «Зв'язок»; 03.03.2015 року звільнений з шахти за власним бажанням; 23.10.2017 року прийнятий на роботу до ВП «Шахта Курахівська» ДП «Селидіввугілля» на посаду електрослюсаря підземного 5 розряду з повним робочим днем в шахті на дільницю з ремонту електрообладенення , автоматиці та виробничого зв'язку; 08.10.2018 року звільнений з шахти за власним бажанням (т. а.с. 12-16).
Згідно довідки ВП «Шахта «Курахівська»ДП «Селидіввугілля» від 10.01.2019 року № 10 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивач працював повний робочий день на Шахті «Курахівська» і за період з 07.10.1998 року по 31.12.2004 року (електрослюсарем підземним на дільниці зв'язку), з 01.01.2005 року по 31.12.2013 року (електрослюсарем підземним на дільниці автоматизації і виробничого зв'язку), та з 01.01.2014 року по 03.03.2015 року (електрослюсарем підземним на дільниці по ремонту електрообладнання і автоматизації) виконував «Гірничі роботи» «Видобування вугілля підземним способом», що передбачена списком 1 розділом 1 підрозділу, код КП 1.1е (т. 1, а.с. 19).
Також, відповідно до довідка ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська» № 10/1 від 10.01.2019 року про підземні виходи (т. 1, а.с. 20) позивача вбачається, що:
- у 1998 році було здійснено: 22 спуски - у жовтні, 21 - у листопаді, 23 - у грудні.
- у 1999 році було здійснено: 19 спусків - у січні, 20 - у лютому, 22 - у березні, 23 - квітні, 16/4о - у травні, 29о - червні, 9/19о - у липні, 22 - у серпні, 22 - у вересні, 21 - у жовтні, 20 - у листопаді, 23 - у грудні.
- у 2000 році було здійснено: 20 спусків - у січні, 21 - у лютому, 23 - у березні, 20 - квітні, 16/4о - у травні, 29о - червні, 8/19о - у липні, 22 - у серпні, 21 - у вересні, 22 - у жовтні, 22 - у листопаді, 21 - у грудні.
- у 2001 році було здійснено: 22 спуски - у січні, 17/3б - у лютому, 21 - у березні, 21 - квітні, 8/19о - у травні, 29о - червні, 19/4о - у липні, 23 - у серпні, 20 - у вересні, 23 - у жовтні, 22 - у листопаді, 21 - у грудні.
- у 2002 році було здійснено: 22 спуски - у січні, 20 - у лютому, 21 - у березні, 21 - квітні, 4А/19о - у травні, 14/7о - червні, 23 - у липні, 5/26о - у серпні, 21 - у вересні, 23 - у жовтні, 21 - у листопаді, 22 - у грудні.
- у 2003 році було здійснено: 21 спусків - у січні, 20 - у лютому, 20 - у березні, 21 - квітні, 4/19о - у травні, 29о - червні, 19/4о - у липні, 20 - у серпні, 22 - у вересні, 23 - у жовтні, 20 - у листопаді, 23 - у грудні.
- у 2004 році було здійснено: 20 спусків - у січні, 20 - у лютому, 22 - у березні, 21 - квітні, 4/19о - у травні, 29о - червні, 20/4о - у липні, 21 - у серпні, 22 - у вересні, 21 - у жовтні, 22 - у листопаді, 25 - у грудні.
- у 2005 році було здійснено: 5 спусків/20о - у січні, 16/6о - у лютому, 22 - у березні, 21 - квітні, 19 - у травні, 20 - червні, 7/20о - у липні, 17/6о - у серпні, 17/6б - у вересні, 21 - у жовтні, 22 - у листопаді, 22 - у грудні.
- у 2006 році було здійснено: 20 - у січні, 20 - у лютому, 22 - у березні, 19 - квітні, 7/17о - у травні, 13/9о - червні, 21 - у липні, 4/26о - у серпні, 21 - у вересні, 22 - у жовтні, 22 - у листопаді, 21 - у грудні.
- у 2007 році було здійснено: 4 спусків/24о - у січні, 18/2о - у лютому, 21 - у березні, 20 - квітні, 6/17о - у травні, 14/9о - червні, 22 - у липні, 22 - у серпні, 20 - у вересні, 23 - у жовтні, 22 - у листопаді, 21 - у грудні.
- у 2008 році було здійснено: 21 - у січні, 21 - у лютому, 14/7б - у березні, 21 - квітні, 3/20о - у травні, 18/1о - червні, 31о - у липні, 20 - у серпні, 19/3о - у вересні, 23 - у жовтні, 20 - у листопаді, 23 - у грудні.
- у 2009 році було здійснено: 20 - у січні, 19 - у лютому, 21 - у березні, 21 - квітні, 13/6о - у травні, 5/20о - червні, 23 - у липні, 20 - у серпні, 5/23о - у вересні, 22 - у жовтні, 21 - у листопаді, 23 - у грудні.
- у 2010 році було здійснено: 19 - у січні, 11/9б - у лютому, 22 - у березні, 21 - квітні, 7/14о - у травні, 11/12о - червні, 20 - у липні, 21 - у серпні, 20 - у вересні, 21 - у жовтні, 22 - у листопаді, 18/5о - у грудні.
- у 2011 році було здійснено: 5/21о - у січні, 19/1о - у лютому, 4/25о - у березні, 20 - квітні, 22 - у травні, 20 - червні, 21 - у липні, 22 - у серпні, 2/26о - у вересні, 21 - у жовтні, 22 - у листопаді, 22 - у грудні.
- у 2012 році було здійснено: 20- у січні, 21 - у лютому, 22- у березні,15/5о - квітні, 5/17о - у травні, 17/4о - червні, 22 - у липні, 22 - у серпні, 26о - у вересні, 2 - у жовтні, 22 - у листопаді, 21 - у грудні.
- у 2013 році було здійснено: 21 - у січні, 1/25о - у лютому, 18/1о - у березні, 15/9А - квітні, 12/6А- у травні, 14/5б - червні, 21 - у липні, 20 - у серпні, 26о - у вересні, 22 - у жовтні, 20 - у листопаді, 18 - у грудні.
- у 2014 році було здійснено: 20 - у січні, 20 - у лютому, 9/15о - у березні, 14/9о - квітні, 20 - у травні, 17 - червні, 18 - у липні, 10/4А - у серпні, 16/6А - у вересні, 19/4А - у жовтні, 27о - у листопаді, 23 - у грудні.
- у 2015 році було здійснено: 15/5А - у січні, 1/4А/20о - у лютому, 2 - у березні, відсутні спуски - з квітня по грудень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Згідно норм статті 1 цього закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Закон України від 02 вересня 2008 року № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці" (надалі - Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
З матеріалів справи вбачається, що 03.01.2013 року позивач звернувся до управління з заявою про призначення пенсії, отже суд вважає за доцільне використовувати положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» чинного на момент звернення позивача з заявою.
Дія цього Закону (чинного на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії 03.01.2013 року), відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону № 345 (чинного на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії 03.01.2013 року) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону, відповідно до норм частини другої статті 10 Закону № 345-VI поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день.
Пунктом 2 "Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383, передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Як встановлено судом раніше, виконувана позивачем робота у спірний період згідно довідки підприємства від 10.01.2019 року передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1, код КП 1.1 е, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.
Нормами зазначеної постанови (яка була чинна на час виконуваної позивачем роботи) затверджений список виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умова, та передбачає, зокрема:
п. 1.1е - е) всі працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Стосовно посилання відповідача на те, що до працівників, зайнятих з повний робочий день під землею обслуговуванням шахтарів відносяться лише медперсонал та працівники підземного телефонного зв'язку, суд зазначає, що зазначений перелік працівників не є вичерпним, як вважає відповідач.
Крім того, суд вказує на те, що з трудової книжки та довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, вбачається що позивач тривалий час працював електрослюсарем підземним на дільниці «Зв'язку», отже з зазначеного суд приходить до висновку про те, що позивача можливо віднести до працівників зайнятих повний робочий день під землею та які обслуговують шахтарів.
З аналізу вищезазначених положень суд приходить до висновку, що положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» розповсюджуються на професію позивача, а саме електрослюсаря підземного, оскільки останній був зайнятий повний робочий день під землею, що підтверджується довідкою про підземні спуски.
Таким чином, суд вказує на те, що відповідач при призначенні пенсії у 2013 року зобов'язаний був застосувати до ОСОБА_1 положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (чинного на момент призначення пенсії) та встановити мінімальний розмір пенсії позивачу у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, оскільки останній відпрацював 15 років на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу була призначена пенсія у розмірі трьох прожиткових мінімумів.
Суд звертає увагу, на те, що відповідно до вимог пенсійного законодавства особа має право звернутися до управління з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 4.1 розділу IV Постанови Правління Пенсійного фонду України від 2511.2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Суд зазначає, що позивач 17.12.2018 року звернувся до Великоновосілківського ОУПФУ Донецької області зі зверненням відповідно до якого просив здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058 та провести відповідні виплати з 03.01.2013 року з урахуванням вже проведених виплат.
Листом від 29.12.2018 року № ВЕБ-05755-Ф-С-18-029819 Великоновосілківське ОУПФУ повідомила позивача про те, що мінімальний розмір пенсії згідно ст. 28 Закону № 1058 встановлюється у відсотках до середньої плати шахтаря, а працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням не відносяться до шахтарів, то цим особам встановлюється лише мінімальна пенсія у розмірі не менше трьох прожиткових мінімумів, встановлено для осіб, які втратили працездатність. Мінімальна пенсія у розмірі трьох прожиткових мінімумів станом на 01.08.2015 року - 2847 грн. Крім того, зазначено що з 01.10.2017 року відповідно до Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» середньомісячний розмір заробітної плати визначався як добуток індивідуального коефіцієнту заробітної плати і показника середнього заробітку по народному господарству за 2016 рік складає 8047,23 грн.. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу розраховано без підвищення на 1,35% та складає 0,54167 грн. Також зазначено, що Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 року № 2148 внесено зміни до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо встановлення особи, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальної пенсії за віком у розмірі 80% заробітної плати застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058. Зазначена норма застосовується при зверненні за призначенням пенсії за віком після 11.10.2017 року та при зверненні за перерахунком пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 або у разі перерахунку пенсії відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 року № 2148 внесено зміни до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо встановлення особи, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальної пенсії за віком у розмірі 80% заробітної плати застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058, в зв'язку з тим, що зазначені зміни набрали чинності з 11.10.2017 року суд погоджується з доводами відповідача про те, що зазначена норма застосовується при зверненні за призначенням пенсії за віком після 11.10.2017 року та при зверненні за перерахунком пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 або у разі перерахунку пенсії відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.
Однак суд вказує на те, що на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії за віком вперше 03.01.2013 року зазначена норма існувала, однак була викладена у іншій редакції, а саме: мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, позивач при зверненні до ПФУ з заявою про призначення пенсії вперше 03.01.2013 року мав правові підстави для призначення пенсії у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, в зв'язку з чим суд вважає, що при розгляди клопотання ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 17.12.2018 року відповідач повинен був врахувати положення ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу у січні 2013 року.
Суд вказує на те, що при призначенні виплати пенсії 03.01.2013 року відповідачем не враховано положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (в редакції чинній на момент звернення до управління з заявою про призначення пенсії), в зв'язку з чим позивач через ВЕБ-портал ПФУ направив звернення від 17.12.2018 року, відповідно до якого просив здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Суд зазначає, що законодавством передбачена відповідна форма заяви про призначення (перерахунок) пенсії. Звернення позивача від 17.12.2018 року не відповідає формі заяви передбаченої Порядком № 22-1, однак на думку суду зазначене звернення позивача є фактично заявою позивача про перерахунок раніше призначеної пенсії, що вбачається з його змісту.
Однак, відповідач за результатами розгляду звернення позивача про перерахунок пенсії листом від 29.12.2018 року № ВЕБ-05755-Ф-С-18-029819 надав відповідь без прийняття відповідного рішення.
Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідач за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 17.12.2018 року керуючись п. Порядку № 22-1 зобов'язаний був прийняти розпорядження про перерахунок пенсії або про відмову у перерахунку пенсії, однак з матеріалів справи вбачається, що відповідачем такого рішення не прийнято.
В зв'язку з чим, суд приходить до висновку про визнання протиправними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 03.01.2013 року.
Стосовно вимоги позивача зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановлено для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 03.01.2013 року, суд зазначає наступне.
Суд зазначає наступне, частиною 5 статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.
Таким чином, позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню у спосіб зобов'язання Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.12.2018 року про перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (в редакції чинній на момент звернення з заявою про призначення пенсії вперше) з 03.01.2013 року з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Стосовно вимоги позивача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.12.2018 року про перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (в редакції чинній на момент звернення з заявою про призначення пенсії вперше) з 01.10.2017 року , суд вказує на те, що вимоги в цій частині є необґрунтованими та передчасними.
З огляду на вищевикладене суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 03.01.2013 року, зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановлено для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 03.01.2013 року та з 01.10.2017 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Суд приходить висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області користь ОСОБА_1 судового збору в розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст. 150-154, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 03.01.2013 року, зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановлено для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 03.01.2013 року та з 01.10.2017 року - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви від 17.12.2018 року ОСОБА_1 про перерахунок та виплату пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 03.01.2013 року.
Зобов'язати Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.12.2018 року про перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (в редакції чинній на момент звернення з заявою про призначення пенсії вперше) з 03.01.2013 року з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103, код ЄДРПОУ 42171290) судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 27 березня 2019 року без участі сторін.
Повний текст рішення складено та підписано 01 квітня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Олішевська В.В.