Рішення № 80972352, 05.04.2019, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
05.04.2019
Номер справи
711/2771/17
Номер документу
80972352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/2771/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2019 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді: Казидуб О. Г.

при секретарі: Зайцевій О.І.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Ренгевич Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративний позов за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного УПФУ в Черкаській області про визнання дій посадових осіб незаконими та зобов»язання їх вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про порушення права на отримання довідки та інформації по невиплаченій пенсії. Просить суд визнати протиправними дії УПФУ м. Черкаси та Головного УПФУ Черкаської області у ненаданні довідок по заборгованій та невиплаченій пенсії, ненадання прозорих відповідей на подані заяви, невиконання постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси, а саме, посадових осіб начальника УПФУ м. Черкаси Котика П.М. та першого заступника головного УПФУ в Черкаській області Вовкогон А.М. в забороні вести відеофіксацію засідання комісії, які умисно порушують ЗУ «Про інформацію» та ЗУ « Про звернення громадян»

Надати правоохоронним органам матеріли і зобов'язати відкрити кримінальне провадження за ст. 27, 31 ЗУ «Про інформацію», та ст. 24 ЗУ «Про звернення громадян», КК України. Зобов'язати УПФУ м. Черкаси надати йому окремим документом довідку завірену належним чином про фактично виплачену та заборговану пенсію за кожний місяць з 01.10.15р. по час видачі довідки за зразком вказаній в заяві від 02.03.2017р.;зобов'язати надати розпорядження завірене належним чином з вказаними розмірами основної пенсії (8 мін. пенсій), додаткової ( ст. 49 - 75%), доплати інваліду війни 0%), цільової доплати - відповідно до рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси та попередніх перерахунків;зобов'язати вказати нормативний акт або статтю Закону, відповідно до якого у розпорядженні про перерахунок пенсії дозволяється одночасно розраховувати борг по статтям невиплаченої пенсії;зобов'язати вказати конкретний нормативний акт, яким забороняється виплата пенсії в повному обсязі на даний час у розмірі 10740 грн.; надати внутрішній документ УПФУ м. Черкаси та Головного управління ПФУ в Черкаській області , відповідно до якого є домовленість про зміст розпоряджень та суму пенсії, що виплачується; Стягнути з УПФУ м. Черкаси та Головного управління ПФУ в Черкаській області у рівних частинах матеріальну шкоду на користь ОСОБА_1 по 1600 грн., що складає загальну суму 3200грн. мінімальну заробітну плату; стягнути з УПФУ м. Черкаси та Головного управління ПФУ в Черкаській області у рівних частинах моральну шкоду на його користь по 1600 грн., що- складає загальну суму 3200грн.;встановити судовий контроль за виконанням судового рішення і зобов'язати УПФУ м. Черкаси подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

19.07.2017 рок позивач подав заяву про зміну позовних вимог В своїх змінених позовних вимогах зазначає ,що матеріальна шкода полягає в наступному,що це витрати пального на неодноразові поїздки до УПФУ м.Черкаси та головного УПФУ Черкаської області починаючи з вересня 2015 року,витрати на юридичні консультації,витрати на канцелярські товари для заяв,витрати на надання копій суду та відповідачам,втрата часу на подачу заяв та отримання відповідай,втрата часу та судові засідання та складання позовів до суду,відрив від звичайних занять,витрати на непланове лікування,значна витрата часу на отримання довідок та пояснень. Моральна шкода виражається у фізичному болю та стражданнях,погіршенні стану,здоров»я,у душевних стражданнях у зв»язку з протиправними діями відповідачів спрямованими на довготривале порушення права позивача на отримання ним законної пенсії,у приниженні честі та гідності,пов»язаному з невиконанням судового рішення від 18.01.2016 року у не відповідях на заяви та питання,поставлені до них. Моральні страждання призвели до погіршення стану здоров»я і доказами цього є виписки з історій хвороби,які він додає суду: витяг з історії хвороби №010129 з 05.11.2015р. по 16.11.2015р.,витяг з історії хвороби №5624 з 29.03.2016 року по 07.04.2016 р.; виписка стаціонарного хворого №2364 з 11.04.2016р. по 29.04.2016р.; виписка з історії хвороби №1855 з 20.05.2016р. по 24.05.2016р.; виписка з історії хвороби №1246 з 06.04.2017р. по 22.04.2017р.Лікування ліквідаторів ЧАЕС та інвалідів ЧАЕС та інвалідів війни повністю безкоштовне лише у нормах Законів «Про статус…»,а фактично за відсутностю належних ліків здійснюється за рахунок хворого. Тобто відповідачу наносячи моральну шкоду завідають і матеріальну шкоду. А тому, просив суд визнати незаконними дії посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області у невиконанні закону України «Про звернення громадян»,які полягають у ненаданні довідки по невиплаченій пенсії ОСОБА_1 за постановою Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11/223/15а.

Зобов'язати посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області надати окремим документом належним чином завірену довідку про невиплачену йому пенсію ,перераховано за постановою Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11/223/15а за кожен місяць,починаючи з 01.10.2015 року по час видачі довідки загальною сумою та по статтям виплат .

Визнати незаконними дії посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області, які полягають у не приведенні розпоряджень по розрахунку пенсії йому у відповідність до розмірів, встановлених постановами Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11223/15-а та Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року з 01 жовтня 2015 року, а саме, основної пенсії - 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії інваліду 2-Ї групи (ст. 49) - 75% мінімальної пенсії за віком, підвищення інваліду війни 2 групи - 40% мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати Головне УПФУ в Черкаській області надати йому копії розпоряджень з розрахунком пенсії у розмірах, встановлених постановами Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11223/15 - а та Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року з 01 жовтня 2015 року по даний час, у зв'язку зі зміною мінімальної пенсії. Визнати протиправними дії першого заступника керівника Головного УПФУ Черкаської області Вовкогон Ганни Михайлівни ,які полягають в порушенні ЗУ «Про інформацію» через заборону вести портативним пристроєм відео зйомку засідання комісії по вирішенню питання щодо перерахунку та виплати його пенсії. Стягнути з УПФУ м. Черкаси в особах начальника Котика П.М. та його заступника Сергієнко Н.В. у рівних частинах матеріальну шкоду на його по три тисячі двісті гривень(3200грн.мінімальну заробітну плату) з кожного. Стягнути з УПФУ в Черкаси,в особах начальника Котика П.М. та його заступника Сергієнко Н.В. ,а також з Головного УПФУ в Черкаській області,в особі заступника Вовкогон Ганни Михайлівни,у рівних частинах ,моральну шкоду на його користь по одній тисячі шістсот гривень(1660) з кожного,що складає загальну сумі чотири тисячі вісімсот гривень(4800грн.) Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення і зобов'язати УПФУ м. Черкаси подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовну заяву про зміну позовних вимог підтримав та просив його задовольнити з підстав викладених в заявах (том. №1 арк.спр.214-216;233-234;242-246)( том. 2 арк.спр.9-11).

Представник відповідача Головного УПФУ в Черкаській області за довіреністю Ренгевич Л.М в судовому засіданні заперечувала в задоволенні позову з підстав викладених у відзиві (том. №1арк.173-177).

Спеціаліст ОСОБА_8 суду пояснила ,що витрати пов'язані на реалізацію закону про статус і соціальний захист громадян постраждалих в наслідок ЧАЕС фінансується з державного бюджету , згідно ст. 63 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофі». Оскільки не закладено в бюджет цього фінансування ,а нарахування вони провели. Нарахування проводиться, але виплата не можлива. Програмно нарахування зробити вони не мають можливості,тому що нарахування відбувається в ручному режимі.

Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 ,представника відповідача за довіреністю Ренгевич Л.М.,спеціаліста ОСОБА_8, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади зобов»язані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами(пункт 1 частини 2статті 92).Такими законами є Закони України України про Державний бюджет України на кожний рік,Бюджетний кодекс України.

Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов»язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення,встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно з частиною друною статті 72 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Відповідно до статті 63 Закону України» Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій,передбачених цим Законом,здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Судом встановлено ,що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 06.04.2000р. звернувся до управління соціального захисту населення в м. Сєвєродонецьку за призначенням пенсії по інвалідності, як інвалід III групи загального захворювання. Пенсію призначено з 14.03.2000 (з часу встановлення інвалідності) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». ОСОБА_1 було встановлено II групу інвалідності захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з втратою працездатності 75%.

18.04.2002 року ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення в м. Сєвєродонецьку з заявою про перехід з пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»., на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Для призначення даного виду пенсії ОСОБА_1 надав необхідний пакет документів, в тому числі довідку про заробітну плату видану Сєвєродонецьким державним виробничим підприємством «Об'єднання «Азот»», довідку галузевого державного архіву Міністерства оборони України про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, військовий квиток та посвідчення особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи І категорії. Даний вид пенсії призначено з 05.04.2002 року.

З 01.07.2002 у зв'язку з передачею функцій нарахування та виплати пенсій до органів Пенсійного фонду України ОСОБА_1 перебував на обліку в управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку.

В подальшому розмір пенсії ОСОБА_1 змінювався на підставі заяв та додаткових документів наданих до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку.

07.02.2005 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку за перерахунком пенсії по заробітній платі та надав довідки про заробітну плату видані Сєвєродонецьким державним виробничим підприємством «Об'єднання «Азот»» та копію рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 13.12.2004 № 2-90/04, яким зобов'язано Сєвєродонецьке державне виробниче підприємство «Об'єднання «Азот»» видати довідку, яка відповідає формі та вимогам законодавства України, про заробітну плату за час роботи в зоні ЧАЕС відповідно до вимог Розпорядження РМ СРСР від 07.05.1986 № 964 та Постанови РМ СРСР та ВЦРПС від 05.06.1986 № 665-195, з зазначенням виплати разової винагороди в розмірі п'ятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу) та заохочувальної премії із розрахунку 400 руб. в місяць відповідно фактичних вихододнів, зверх встановлених максимальних премій..

Перерахунок пенсії проведено з 01.02.2005 (заява від 07.02.2005, рішення від 13.12.2004). '

З 09.02.2005 ОСОБА_1 встановлено II групу інвалідності захворювання пов'язане з - виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з втратою працездатності 80%.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19.03.2008 № 2а- 1027/08 та постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.07.2008 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенріг за віком з 01.07.2007.

На виконання рішення суду управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, з 01.07.2007 виплата пенсії здійснювалась з урахуванням рішення суду.

Частиною 2 статті 14, статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанови та ухвали в адміністративних справах, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах зобов'язань, покладених на сторони у справі. Рішення судів, якими зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, виконуються сторонами в межах покладених зобов'язань, а саме: виплати, призначені на виконання судового рішення продовжуються до внесення змін до „норм законодавства, якими керувався суд під час винесення рішення, або до змін умов пенсійного забезпечення одержувача.

19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 № 3491-УІ „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким передбачено, зокрема, що положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України.

Таким чином, Верховна Рада У країни, доповнивши пунктом 4 розділ VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік", визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу Пенсійного фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

У зв'язку з викладеним, з 01 листопада 2011 року пенсійні виплати,-передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі й ті, розмір яких встановлено на виконання судових рішень, здійснюється у розмірах, визначених постановою Уряду.

Розміри додаткових та державних пенсій "чорнобильцям до 31 грудня 2011 року визначалися згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", з 1 січня 2012 року - постановою Кабінету Міністрів України від 23, листопада 2011 № 1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Правомірність встановлення Урядом розмірів виплат, передбачених статтями 50, 51, 54 Закону підтверджена рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20- рп 2011 та від 25.01.2012 № 3 - рп /2012, якими визначено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України, оскільки наділений повноваженнями щодо реалізації політики у сфері соціального захисту.

Виплата пенсії ОСОБА_1 проводилась:

з 01.02.2005 по 30.06.2007 з урахуванням рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 13.12.2004 № 2-90/04 та з 01.07.2007 по 31.10.2011 з урахуванням постанови Луганського окружного адміністративного суду від 19.03.2008 № 2а-1027/08 та постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.07.2008.01.11.2011 виплата пенсії ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області проводилась з урахування рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 13.12.2004 № 2-90/04 та постанов Уряду.

З 01.03.2014 ОСОБА_1 у зв»язку із зміною місця проживання перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2014 складав 9211,67 грн., в тому числі 8402,47 грн. основний розмір пенсії, 379,60 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, 379,60 грн. підвищення інвалідам війни 2 групи відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", 50 грн. щомісячна цільова грошова допомога на проживання інвалідам війни; з 01.01.2015 - 9391,03 грн., де 179,36 грн. індексація пенсії.

У 2016 році Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізовує бюджетну програму КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій,надбавок та підвищень до пенсій,призначених за пенсійними програмами та дефіциту коштів Пенсійного фонду» ,згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні кошти для виплати пенсій у розмірах,визначених законодавством.

Згідно з пунктами 20,29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов»язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до статей 50,51,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» умови,порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності,що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок чорнобильської катастрофи та розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю,визначається актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Бюджетні призначення для виплати пенсії по інвалідності,що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи та щомісячної додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю,визначено з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 18.01.2016 № 711/11223/15-а та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі відповідно до постанови Луганського окружного адміністративного суду від 05.03.2009, починаючи з 01.10.2015 . Перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком,встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність,визначеного законом на відповідний період. На виконання судового рішення управлінням ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії,доплата по перерахунку за період з 01.10.2015 року по 30.06.2016 року нарахована в сумі 5399,43грн. та нарахування в подальшому з 01.07.2016р.-998,47грн. щомісячно.

Для роз'яснення питання погашення заборгованості за судовими рішеннями Кабінет Міністрів України постановою від 03.09.2014 року №440(набрала чинності 23.09.2014 року) затвердив Порядок погашення заборгованості за рішенням суду,виконання яких гарантується державою. Дія порядку поширюється на рішення суддів ,які видані або ухвалені до 01.01.2013 року(в тому числі ,які були змінені рішеннями апеляційного чи касаційного суду).Згідно з Порядком облік судових рішень про перерахунок та/або виплату коштів з державного бюджету,передачу до органів Казначейства відповідних документів для здійснення у порядку черговості виплати заборгованих коштів здійснює державна виконавча служба.

Судом встановлено ,що виплата ОСОБА_1 проводиться в розмірі ,визначеному постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нараховується заборгованість за рішенням судів.

Розмір призначеної позивачу пенсії станом на 01.12.2016 року складає 9391,03грн.,до складу пенсії входить 8402,47грн.основний розмір пенсії (10503,09грн(заробітна плата)х 80%(розмір відшкодування фактичних збитків,визначений органами МСЕК);379,60грн. додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров»ю,інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи;498,80грн.- підвищення інвалідам війни 2 групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту»;50,0грн.-щомісячна цільова грошова допомога на проживання інвалідам війни;60,16грн.-індексація.

Щомісяця ОСОБА_1 проводяться відповідні нарахування за рішенням суду(борг збільшується) до внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорннобильської катастрофи» та/або Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210»Про підвищення рівня соціального захисту громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Загальна сума неплаченої пенсії з 01.10.2015 року по 31.03.2019 року складає 81646,85грн.

Як зазначає представник відповідача сума перерахованої пенсії позивача буде виплачена згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649,якою затверджено Порядок від 26.09.2018 №20-1,який діє від 10.11.2018 року,погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.Цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості,що утворилася внаслідок нарахування(перерахунку)пенсійних виплат на виконання судових рішень,за рахунок коштів,передбачених у Державному бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету.

Крім того, представник відповідач зазначив що рішення суддів ,якими зобов»язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії особам згідно Порядку будуть виконуватися безпосередньо Пенсійним фондом України за рахунок коштів передбачених у державному бюджеті відповідно до реєстру рішень в Пенсійному фонді України, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»

Відповідно до пункту 3 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду,затвердженого №649,визначає процедуру функціонування реєстру рішень,виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та внесення інформації до нього. У реєстрі обліковується рішення ,що набрало законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»,на виконання яких стягувану нараховано пенсію,що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою;про стягнення коштів. Інформація в реєстрі обробляється з додержанням вимог,встановлених Законами України» Про захист персональних даних»,»про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування».

Представником відповідача в судовому засіданні зазначено ,що програмний комплекс Аскопд/Комтех розроблений відповідно до норм законодавства, що реалізує проведення перерахунків пенсій автоматизованим способом. За допомогою програмного комплексу виконати рішення суду неможливо, тому відповідно до наказу від 17.11.2011 № 21 «Про покладення відповідальності» та наказу від 20.03.2018 № 53 «Про посилення контролю за використанням пенсійних коштів» для забезпечення" проведення перевірки відповідності даних у протоколах діагностики програми формування наборів даних для банків, даних протоколів контольної інформації про кількість і суми нарахованих пенсій призначено відповідальних осіб для здійснення операції «макетна обробка даних», які опрацьовують отримані від відділу з питань призначення, перерахунків пенсій розпорядження про перерахунок пенсій шляхом ручного введення до бази даних Аскопд/Комтех інформації з розпоряджень про різницю розміру пенсії, обчисленого за Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 18.01.2016 № 711/11223/15-а та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду (колонки 2- 6) та розрахунком пенсії, проведеним відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 ( колонка 7 ).

Відповідно до статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. З 01.01.2018 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність - 13730,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань, з урахуванням повноважень органу Пенсійного фонду, наданих чинним законодавством.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

В судовому засіданні представник відповідача Ренгевич Л.М. та спеціаліст ОСОБА_8 суду пояснили ,що видатки, необхідні для виконання судових рішень про перерахунок та виплату пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, за бюджетною програмою за КПКВК 2506020 на даний час з державного бюджету України не фінансуються, тому виплата нарахованих за рішеннями судів пенсій, надбавок і підвищень до пенсій не проводиться.

Для розв'язання питання погашення заборгованості за судовими рішеннями Кабінет Міністрів України постановою від 03.09.2014 №440 (набрала чинності 23.09.2014) затвердив Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою .

Дія Порядку поширюється на рішення судів, які видані або ухвалені до 01.01.2013 (у тому числі які були змінені рішеннями апеляційного чи касаційного суду). (Постанова Придніпровського районного суду м. Черкаси від 18.01.2016 № 711/11223/15-а, ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2016 ).

Згідно з Порядком облік судових рішень про перерахунок та/або виплату коштів з державного бюджету, передачу до органів Казначейства відповідних документів для здійснення у порядку черговості виплати заборгованих коштів забезпечує державна виконавча служба (головне територіальне управління юстиції у Черкаській області).

Інформація про суми доплат до пенсії за рішенням судів, які нараховані але не виплачені щомісячно направляється до Пенсійного фонду України. Відповідачем в судове засідання не надано жодного розпорядження,в якому пенсія ОСОБА_1 розрахована відповідно до постанови суду,в якому вихідним критерієм розрахунку основної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Розпорядження про перерахунок пенсії,які містять виправлення,закреслення виплати фактичної пенсії та нарахування виконані шариковою ручкою,які не виплачуються,суд вважає не можна вважати виконанням рішення суду. Відповідачем було зазначено про неможливість виконати рішення суду через відсутність фінансування,але не надано доказів документальних доказів або посилань на законодавство яке забороняє вчинити дії для виконання судових рішень та надання довідки невиплаченої пенсії ОСОБА_1.

А тому суд вважає за необхідне визнати незаконними дії посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області у невиконанні закону України «Про звернення громадян»,які полягають у ненаданні довідки по невиплаченій пенсії ОСОБА_1 за постановою Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11/223/15а та з зобов'язати посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області надати окремим документом належним чином завірену довідку про невиплачену ОСОБА_1 пенсію ,перераховано за постановою Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11/223/15а за кожен місяць,починаючи з 01.10.2015 року по час видачі довідки загальною сумою та по статтям виплат .

Також суд вважає за необхідне визнати незаконними дії посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області, які полягають у не приведенні розпоряджень по розрахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідність до розмірів, встановлених постановами Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11223/15-а та Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року з 01 жовтня 2015 року, а саме, основної пенсії - 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії інваліду 2-Ї групи (ст. 49) - 75% мінімальної пенсії за віком, підвищення інваліду війни 2 групи - 40% мінімальної пенсії за віком та зобов'язати Головне УПФУ в Черкаській області надати ОСОБА_1 копії розпоряджень з розрахунком пенсії у розмірах, встановлених постановами Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11223/15 - а та Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року з 01 жовтня 2015 року по даний час, у зв'язку зі зміною мінімальної пенсії.

Щодо відшкодування за рахунок посадових осіб Головного управління ПФУ в Черкаській області , в особі начальника Котика П.М. та його заступника Сергієнко Н.В., в рівних частинах матеріальної шкоди в розмірі 3200,00грн. та моральної шкоди з посадових осіб Головного управління ПФУ в Черкаській області , в особі начальника Котика П.М. та його заступника Сергієнко Н.В. та заступника Вовкогон Г.М., в рівних частинах в розмірі 4800,00 грн., то слід зазначити, що право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійснення ними своїх повноважень має кожен громадянин за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування згідно ст.56 Конституції України.

Відшкодування матеріальної і моральної шкоди за рахунок органів Пенсійного фонду України законодавством, зокрема Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не передбачено та таке фінансування цих органів Державним бюджетом не проводиться.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб підприємців та громадських формувань управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області з 02.03.2018 року припинено.

А тому , позов в частині відшкодування з посадових осіб Головного управління ПФУ в Черкаській області матеріальної та моральної шкоди підлягає повній відмові.

Крім того,посадові особи Головного управління ПФУ в Черкаській області Котик П.М.,Сергієнко Н.В., Вовкогон Г.М. у зв'язку з приєднанням управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області займають інші посади.

Відповідно до ст.34 Конституції України кожен має право вільно збирати,зберігати,використовувати і поширювати інформацію усно,письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

А тому позовні вимоги в частині визнання незаконними дії першого заступника керівника Головного УПФУ Черкаської області Вовкогон Ганни Михайлівни ,які полягають в порушенні ЗУ «Про інформацію» через заборону вести позивачу портативним пристроєм відео зйомку засідання комісії по вирішенню питання щодо перерахунку та виплати його пенсії в судовому засіданні є недоведеними,а тому не підлягають до задоволення.

Конституційний Суд України зазначив що принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати і застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно - допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту прав та соціальний захист.

Принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства сформульовано й у практиці Європейського суду з прав людини . Так, у рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Сорінг проти Сполученого Королівства» суд зазначив, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року «спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, пов'язаними з інтересами суспільства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини» У рішенні від 17 жовтня 1986 року у справі «Ріс проти Сполученого Королівства» Суд зазначив, що з'ясовуючи, чи існує позитивне зобов'язання стосовно людини «належить враховувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства й інтересами окремої людини».

Згідно статті 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і

допомоги встановлюються, виходячи з фінансових можливостей держави.

У справі № 21-1907а16 від 22 листопада 2016 р. Верховний Суд України на підставі аналізу наданих для порівняння судових рішень Вищого адміністративного суду України виходив із того, що невиконання судового рішення органом ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального

права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах

Верховного Суду України, зокрема, у постановах від 30 червня, 20 жовтня 2015 року

та 2 лютого 2016 року (справи №№ 21-1044а15, 21-2630а 15. 21-5118а 15 відповідно).

Як передбачено статтею 19 Конституції України, органи державної влади та

органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на

підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами

України.

Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах

своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до

виконання.

Відповідно до ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

А тому, після набрання законної сили рішення у справі, необхідно встановити судовий контроль шляхом зобов'язання Головного управління ПФУ в Черкаській області надати у місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання судового рішення у справі № 711/2771/17.

Керуючись ст. ст. ст.ст.9, 12, 72, 77, 139, 229, 242-246, 250, 263,382 КАС України , суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного УПФУ в Черкаській області про визнання дій посадових осіб незаконими та зобов»язання їх вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області у невиконанні закону України «Про звернення громадян»,які полягають у ненаданні довідки по невиплаченій пенсії ОСОБА_1 за постановою Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11/223/15а.

Зобов'язати посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області надати окремим документом належним чином завірену довідку про невиплачену ОСОБА_1 пенсію ,перераховано за постановою Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11/223/15а за кожен місяць,починаючи з 01.10.2015 року по час видачі довідки загальною сумою та по статтям виплат .

Визнати незаконними дії посадових осіб Головного УПФУ в Черкаській області, які полягають у не приведенні розпоряджень по розрахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідність до розмірів, встановлених постановами Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11223/15-а та Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року з 01 жовтня 2015 року, а саме, основної пенсії - 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії інваліду 2-Ї групи (ст. 49) - 75% мінімальної пенсії за віком, підвищення інваліду війни 2 групи - 40% мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати Головне УПФУ в Черкаській області надати ОСОБА_1 копії розпоряджень з розрахунком пенсії у розмірах, встановлених постановами Придніпровського районного суду м. Черкас від 18.01.2016 року по справі №711/11223/15 - а та Луганського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року з 01 жовтня 2015 року по даний час, у зв'язку зі зміною мінімальної пенсії.

Зобов'язати Головне УПФУ в Черкаській області подати у 30-денний строк звіт про виконання даного судового рішення.

Решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03.04.2019 року.

Головуючий: О. Г. Казидуб