
Справа № 617/335/19
Провадження № 3/617/130/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2019 року Вовчанський районний суд Харківської області у складі судді Глоби М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Чмаль Т.Ю.,
прокурора - Шестакової К.М.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Вовчанську Харківської області матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Перше Шевченкове Вовчанського району Харківської області, громадянки України, освіта вища, не заміжньої, має на утриманні неповнолітню дитину, доньку, Василину, 2008 року народження, працюючої заступником директора Бугаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ степенів, депутата Бугаївської сільської ради Вовчанського району Харківської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1, ін. номер НОМЕР_1, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, -
до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, будучи депутатом Бугаївської сільської ради Вовчанського району Харківської області VІІ скликання, розташованої по вул. Перемоги, 19 у с. Бугаївка Вовчанського району Харківської області та суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - ЗУ «Про запобігання корупції») згідно п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», а також суб'єктом декларування, несвоєчасно без поважних причин подала щорічну Е-декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме 09 квітня 2018 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 свою провину у порушенні вимог ЗУ «Про запобігання корупції» визнала у повному обсязі, щиро розкаялася, пояснивши, що вона є депутатом з 1996 року, за 2017 рік дійсно несвоєчасно подала Е-декларацію, оскільки бракувало часу.
Крім повного визнання ОСОБА_1 своєї провини у вказаному правопорушенні, фактичне підтверджується наступним.
Даними протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за № 161 від 22 лютого 2019 року.
Даними роздруківки відомостей з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій щодо несвоєчасного подання ОСОБА_1 Е-декларації за 2017 рік.
Окрім цього, з відомостей офіційного веб-сайту Центральної виборчої комісії вбачається, що ОСОБА_1 є депутатом Бугаївської сільської ради Вовчанського району Харківської області.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено поняття суб'єкта декларування, це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
В свою чергу, п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 вищезазначеного Закону визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Таким чином, ОСОБА_1, виконуючи повноваження депутата Бугаївської сільської ради Вовчанського району Харківської області є особою, на яку поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» та суб'єктом декларування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Виходячи з аналізу зазначених правових норм, ОСОБА_1 зобов'язана до 1 квітня за минулий рік за формою, що визначена Національним агентством подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як встановлено судом та не заперечувалось ОСОБА_1, остання несвоєчасно без поважних причин подала щорічну Е-декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме: 09 квітня 2018 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України адміністративна відповідальність передбачена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В примітці до зазначеної статті визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, яка вказує на необхідність оцінювати докази керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (рішення ЄСзПЛ «Авшар проти Туреччини»), суд враховує наявність узгоджених між собою, належних та допустимих доказів, які вказують, що ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, оскільки є депутатом Бугаївської сільської ради Вовчанського району Харківської області, в зв'язку з чим, відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» як особа, зазначена в п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», зобов'язана своєчасно до 1 квітня подати Е-декларацію за минулий рік.
Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність правових підстав до визнання ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 відповідно до ст. 34 КУпАП - визнається щире розкаяння винної.
Обставин, що обтяжують його відповідальність, відповідно до ст. 35 КУпАП - не встановлено.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, яка працює заступником директора Бугаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ степенів, має на утриманні неповнолітню дитину, має постійне джерело доходу та є депутатом Бугаївської сільської ради Вовчанського району Харківської області, ступінь її вини, майновий стан, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року передбачено, що «при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права».
Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа «Надточий проти України від 15 травня 2008 року»). ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання «для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи»». Також, як у справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року) Європейський Суд з прав людини зазначив, що «досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним».
Таким чином, з огляду на характер скоєного, особу правопорушника, ступінь її вини, суд приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу у мінімальному розмірі на користь держави.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на 1 січня 2019 року становить 1921 грн. 00 коп.
Таким чином з ОСОБА_1 підлягає стягненню 384 грн. 20 коп. судового збору на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7-10, ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 245, 247, 252, 280, 294 КУпАП, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в дохід держави в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. (рахунок отримувача 31411542020157, МФО 899998, ЄДРПОУ 37345943, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів УДКСУ у Вовчанському районі).
Стягнути з ОСОБА_1 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. судового збору на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ, 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через Вовчанський районний суд Харківської області.
Суддя -