Рішення № 80968672, 04.04.2019, Острозький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
04.04.2019
Номер справи
567/332/19
Номер документу
80968672
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 567/332/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2019 року м. Острог

Острозький районний суд Рівненської області у складі:

головуючий суддя - Назарук В.А.

секретар - Гічиновська Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Острозького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про зобов'язання вчинити дії

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом в суд в якому просить зобов'язати Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести зміни до актового запису про народження №10, складеного Курганською сільською радою Острозького району ІНФОРМАЦІЯ_2 року про народження ОСОБА_2, зазначивши національність її матері ОСОБА_3 як "полька".

В обґрунтування позову вказує, що 10.10.2018 року він звернувся до Острозького районного суду Рівненської області з заявою про встановлення факту належності особи до національності «полька», заінтересованою особою було визначено Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.

Рішенням Острозького районного суду Рівненської області від 17.12.2018 року у справі № 567/1395/18 заяву ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту було задоволено та встановлено юридичний факт приналежності його баби, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, до національності «полька».

Зазначає, що ОСОБА_4 є його бабою зі сторони матері ОСОБА_5

Вказує, що 14.02.2019 звернувся в Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області з заявою щодо виконання рішення Острозького районного суду Рівненської області від 17 грудня 2018 року в справі № 567/1395/18, однак, Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області відмовив позивачу у внесенні виправлень до актового запису цивільного стану у зв'язку з тим, що в даному рішенні відсутнє зобов'язання Острозького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести конкретні зміни або виправлення в конкретний актовий запис цивільного стану.

Вважає, що встановлення Острозьким районним судом Рівненської області юридичного факту, а саме приналежності баби ОСОБА_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, до національності «полька», не повинно викликати сумніви у відповідача і дає йому достатні підстави для внесення змін до актового запису про народження.

Посилаючись на те, що належність до польської національності, є особистим, невід'ємним правом та враховуючи наявність судового рішення про встановлення юридичного факту щодо національності баби, а також те, що іншим шляхом реалізувати свої права він не має можливості, просить суд зобов'язати Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести зміни до актового запису про народження №10, складеного Курганською сільською радою Острозького району ІНФОРМАЦІЯ_2 року про народження ОСОБА_2, зазначивши національність її матері ОСОБА_3 як "полька".

Ухвалою суду від 12.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження відповідно до ст.274-279 ЦПК України без повідомлення (виклику) сторін, та роз'яснено відповідачу право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та зобов'язано відповідача подати відзив на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.

У встановлений судом строк відповідачем було подано відзив на позовну заяву в якому відповідач зазначив, що при вирішенні даного позову Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області покладається на думку суду.

Суд, дослідивши в судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження та подані докази, з"ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, вважає встановлениим наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно ст.11 Конституції України, держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.

У відповідності до ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду та віросповідання.

Згідно п. 3 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються права корінних народів і національних меншин.

Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин від 01 лютого 1995 року, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин» від 09 грудня 1997 року № 703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими.

Частиною 1 статті 11 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин від 01 лютого 1995 року, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин» від 09 грудня 1997 року № 703/97-ВР визначено, що сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право використовувати своє прізвище (по батькові) та ім'я мовою меншини, а також право на їх офіційне визнання, відповідно до умов, передбачених у їх правових системах.

Разом з тим, відповідно до ст. 3 Закону України «Про національні меншини в Україні» від 25 червня 1992 року N 2494-XII, до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Нормами ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» від 25 червня 1992 року N 2494-XII, визначено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

У відповідності з вимогами ст.ст. 269, 270, 300 Цивільного кодексу України, право на національність є особистим немайновим правом.

Відповідно до ст. 269 Цивільного кодексу України, особисті немайнові права належать кожній особі від народження або за законом, а відповідно до ст. 271 Цивільного кодексу України, зміст особистого немайнового права становить можливість фізичної особи вільно, на власний розсуд визначати свою поведінку у сфері приватного життя.

Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і визначається його суб'єктивними і об'єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішення у такій справі правовідносини.

Судом встановлено, що рішенням Острозького районного суду Рівненської області від 17 грудня 2018 року у справі № 567/1395/18 було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення факту приналежності ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, до національності «полька».

14.02.2019 ОСОБА_1 звернувся в Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області із заявою щодо виконання рішення Острозького районного суду Рівненської області від 17 грудня 2018 року в справі № 567/1395/18 та внесення змін до актового запису про народження.

Згідно відповіді № 173/217/16.14-05-06-78 від 14.02.2019, наданої Острозьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області вбачається, що Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області відмовив ОСОБА_1 у внесенні виправлень до актового запису цивільного стану у зв'язку з тим, що в даному рішенні відсутнє зобов'язання Острозького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести конкретні зміни або виправлення в конкретний актовий запис цивільного стану.

Таким чином, з зазначених матеріалів справи вбачається, що позивач, звертаючись із заявою до Острозького РВ ДРАЦС ГТУЮ у Рівненській області, бажав внести зміни до актового запису про народження, зазначивши факт належності баби до польської національності, а тому оскаржує протиправну, на його думку, відмову органу реєстрації актів громадянського стану щодо внесення змін до актового запису про народження №10 від 06.05.1959.

Отже спірні правовідносини пов'язані з відмовою відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4, який відмінний від існуючого запису цивільного стану.

Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч. 1, 2, 3 ст. 49 Цивільного кодексу України).

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»), тобто дій/подій, що впливають на набуття, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану в Україні регламентується Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 та Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-УІ.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 2.5 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються: особами, щодо яких були складені ці актові записи; одним з батьків неповнолітніх (малолітніх); піклувальниками неповнолітніх та опікунами малолітніх; опікунами недієздатних осіб; спадкоємцями померлого.

Пунктом 2.6 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються: паспорт або паспортний документ; свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Пунктом 2.7 Правил встановлено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про реєстрацію актів цивільного стану відділом реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, міститься в іншому відділі реєстрації актів цивільного стану України, то відділ реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит на підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія, або затребує копію цього актового запису цивільного стану.

У пункті 2.13 Правил визначено перелік підстав внесення змін до актових записів цивільного стану, серед яких зазначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші.

Пунктом 1.15 Правил встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

18.02.2019 року адвокат Нікітюк П.М., звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Острозького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою від 22 лютого 2019 року Рівненський окружний адміністративний суд відмовив у відкритті провадження в адміністративній справі та роз'яснив, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства, тому що спір у цій справі не має ознак публічно-правового.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по- перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб'єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

Так як ОСОБА_1звернувся до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (ч. 1 ст. 273 ЦК України) на відображення у актовому записі про народження інформації про належність його баби до польської національності, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану, то спір у цій справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23 січня 2019 у справі № 807/45/17 (провадження № 11- 927апп18).

Відповідно до підпунктів 2.13.1, 2.13.2 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, постанова адміністративного суду. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України (пункт 2.13.12).

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п. 2.16.7. Правил).

Суд зазначає, що відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.

Крім того, суд звертає увагу, що в рішенні Європейського суду з прав людини від 16.05.2013 у справі "Гарнага проти України" (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.

Судом встановлено, що факт належності баби позивача до польської національності підтверджується рішенням Острозького районного суду Рівненської області від 17.12.2018 у справі №567/1395/18, яке набрало законної сили 29.01.2019, та яким встановлено факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, належить до національності «полька».

Отже, відповідачем в порушення вимог чинного законодавства безпідставно відмовлено позивачу у внесенні змін в актовий запис про народження № 10 від 06.05.1959, а вказані відповідачем підстави відмови не відповідають встановленим судом обставинам, враховуючи наявність рішення Острозького районного суду Рівненської області від 17.12.2018.

Таким чином, з огляду на наведені обставин, враховуючи наявність письмових документів та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви.

Керуючись статтями 5, 12, 13, 142, 211, 258, 263-265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

у х в а л и в :

позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) задоволити.

Зобов'язати Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (місцезнаходження: м.Острог, пр-кт Незалежності, 83 Рівненської області, код ЄДРПОУ 35119085) внести зміни до актового запису про народження №10, складеного Курганською сільською радою Острозького району ІНФОРМАЦІЯ_2 року про народження ОСОБА_2, зазначивши національність її матері ОСОБА_3 як "полька".

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 05.04.2019.

Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.