
Справа № 567/1691/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2019 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Венгерчук А.О.
секретар - Клімович О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Острозі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області до ОСОБА_1 про відшкодвання шкоди заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням,
в с т а н о в и в
Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодвання шкоди заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
В обгрунтування позову вказало, що за результатом проведеної старшим державним інспектором Журик М.Є. перевірки дотримання вимог земельного законодавства було виявлено факт використання не за цільовим призначенням земельної ділянки, площею 0,09 га з кадастровим номером 5610900000:03:001:0139, яка розташована в м. Острог по вул. Яворницького,27, Рівненської області. Було встановлено, що ОСОБА_1 частину земельної ділянки площею 0,09 га з кадастровим номером 5610900000:03:001:0139, яка знаходиться у його приватній власності використовує не за цільовим призначенням, шляхом розміщення на ній об'єктів комерційного призначення (складу-магазину будівельних матеріалів та складу- магазину сантехніки). Використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є порушенням статті 96 ЗК України. Вищезазначене порушурення було зафіксоване у актах перевірки з дотримання вимог земельного законодавства.
В подальшому державним інспектором було складено протокол від 19 лютого 2018 року № 133-ДК/0000057П/07/01/-18 та винесно обов'язковий припис про усунення вказаних недоліків. Згідно змісту вказаного протоколу ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 53 КУпАП. Відносно ОСОБА_1 інспектором було винесено постанову від 26.02.2018 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 гривень, який на сьогоднішній день сплачений. Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності відповідачем була оскаржена до Острозького районного суду Рівненської області. Згідно рішення Острозького районного суду від 17.04.2018 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено. Рішення суду набрало законної сили на підставі ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду 21.06.2018. Вважає, що зазначені обставини свідчать про те, що обставини, наведені в постанові, не підлягають доказуванню.
26.02.2018 у відповідності до ОСОБА_2 визначення розміру шкоди, старшим державним інспектором Журик М.Є. розраховано суму заподіяної державі шкоди внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, яка становить 2023,38 грн.
01.03.2018 року Головним управлінням було направлено відповідачу претензію № 0-17-0.4,5-323/90-18 з проханням сплатити на спеціальний рахунок місцевого бюджету, шкоду заподіяну внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, однак відповідачем дана претензія була проігнорована.
Зазначав, що на момент звернення до суду відповідач у добровільному порядку шкоду не відшкодував. ОСОБА_1 було заподіяно шкоду державі як власнику, права якої порушені. Факт того, що відповідачем було вчинено правопорушення, яке полягає у нецільовому використанні земельної ділянки, яка перебуває у нього в приватній власності використовується не за цільовим призначенням, шляхом розміщення на ній об’єктів комерційного призначення складу-магазину будівельних матеріалів та складу-магазину сантехніки, підтверджується рішенням Острозького районного суду Рівненської області та ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2018 року у справі № 567/306/18.
Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
28 грудня 2018 року ухвалою Острозького районного суду Рівненської області відкрито провадження по справі та призначено розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін у судове засідання та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Представник позивача подала до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити з підстав, викладених в позові та доказів, наявних в матеріалах справи.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив, відзиву до суду не подав, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін по справі відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 169, ч. 1 ст. 224 ЦПК України та ухвалити у справі заочне рішення.
У зв’язку з неявкою в судове засідання учасників справи, судом, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, які є належними, допустимими і достовірними, встановив наступні обставини та визначені відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про Управління з контролю за використанням та охороню земель Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, затвердженого начальником Головного управління 01.03.2017 року, ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та пунктів 4, 6 Положення про Головне правління, старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України та охороною земель Рівненської області ОСОБА_2 на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 05.02.2018 №133-ДК, 12.02.2018 року проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на земельній ділянці площею 0,09 га з кадастровим номером 5610900000:03:001:0139, яка розташована в м.Острог по вул. Яворницького,27, Рівненської області
За результатами перевірки був складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.02.2018 № 133-ДК/75/АП/09/01/-18, та акт обстеження земельної ділянки від 16.02.2018 № 1ЗЗ-ДК/61 /АО/10/01/-18. Було встановлено, що ОСОБА_1 частину земельної ділянки площею 0,09 га з кадастровим номером 5610900000:03:001:0139, яка знаходиться у його приватній власності використовує не за цільовим призначенням, шляхом розміщення на ній об'єктів комерційного призначення (складу-магазину будівельних матеріалів та складу- магазину сантехніки), що є порушенням статті 96 Земельного кодексу України.
В подальшому, за результатами перевірки, 19.02.2018 року, старшим державним інспектором було складено протокол про адміністративне правопорушення № 133-ДК/0000057П/07/01/-18 та винесено обов’язковий припис від 16.02.2018 № 133-ДК/73Пр/03/01/-18 про усунення виявлених правопорушень земельного законодавства.
26 лютого 2018 року старшим державним інспектором винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №1ЗЗ-ДК/0000057По/08/01/-18, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн, який на сьогоднішній день сплачено, що підтверджується платіжним дорученням № 547 від 31.05.2018 року.
У відповідності до ОСОБА_2 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Рівненської області ОСОБА_2 розраховано суму заподіяної державі шкоди внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, у розмірі - 2023,38 грн.
Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони представлені із дотриманням вимог закону, не суперечать доводам позивача та ніким не оскаржуються.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 10 ст. 10 ЦПК України, забороняється відмова у розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні відносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В даній справі судом встановлені такі факти та визначені відповідні до них правовідносини.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме власником земельної ділянки площею 0,091 га кадастровий номер 5610900000:03:001:0139 з цільовим призначенням 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по вул. Яворницького,27, у м. Острог Рівненської області є ОСОБА_1 ( а.с.11,14)
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Рівненській області старшим державним інспектором у сфері контролю за використанням та охороною земель був складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.02.2018 № 133-ДК/75/АП/09/01/-18, та акт обстеження земельної ділянки від 16.02.2018 № 1ЗЗ-ДК/61/АО/10/01/-18.
В подальшому, 19.02.2018 старшим державним інспектором було складено протокол про адміністративне правопорушення № 133-ДК/0000057П/07/01/-18 та винесено обов’язковий припис від 16.02.2018 № 133-ДК/73Пр/03/01/-18 про усунення виявлених правопорушень земельного законодавства.
26 лютого 2018 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 1ЗЗ-ДК/0000057По/08/01/-18, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн, який на сьогоднішній день сплачено, що підтверджується платіжним дорученням № 547 від 31.05.2018 року ( а.с.19-21).
Рішенням Острозького районного суду Рівненської області №567/306/18 від 17.04.2018 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення було відмовлено. Дане рішення набрало законної сили на підставі ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду 21.06.2018 року ( а.с.25-34).
У відповідності до ОСОБА_2 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Рівненської області ОСОБА_2 розраховано суму заподіяної державі шкоди внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, у розмірі - 2023,38 грн. ( а.с.24).
Головним управлінням 01.03.2018 було направлено відповідачу претензію №0-17-0.4,5-323/90-18 з проханням сплатити на спеціальний рахунок місцевого бюджету, шкоду заподіяну внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, однак відповідачем дана претензія була проігнорована ( а.с.22).
Згідно із статтею 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок, тощо.
Відповідно до пункту а) частини 1 статті 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
Пунктом ґ) частини 1 статті 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
Статтею 152 ЗК України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю. Аналогічні повноваження закріплені у ст.ст. 5, 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та ст. 19 Закону України «Про охорону земель».
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються зокрема шляхом проведення перевірок.
Положеннями ст. 10 вищезазначеного закону визначено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, зокрема прямо передбачені права стосовно обстеження земельних ділянок, складання матеріалів перевірки (приписи, акти тощо) та передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
Реалізація вищевикладених прав та обов'язків законодавчо закріплена за Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, що підтверджується Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», зокрема, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) зокрема за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Вищезазначене свідчить, що забезпечення та реалізація держаного контролю, зокрема шляхом проведення перевірок, є прямим обов'язком Держгеокадастру, визначений законодавством.
Відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про Управління з контролю за використанням та охороню земель Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, затвердженого начальником Головного управління 01.03.2017, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, а саме: використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і та реалізації права на землю.
Факт того, що земельна ділянка за кадастровим номером 5610900000:03:001:0139, використовується ОСОБА_1 не за цільовим призначенням, а саме використання земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), використовється відповідачем шляхом розміщення на ній об’єктів комерційного призначеня, зокрема складу-магазину будівельних матеріалів та складу-магазину сантехніки, що є порушенням ст.96 ЗК, знайшов своє пітвердження в матеріалах справи.
Згідно із ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформляється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з приписами ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).
Обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки за цільовим призначенням є використання земельної ділянки, яке відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність.
Документи, які б надавали право на зміну цільового призначення земельної ділянки за адресою вул. Яворницького,27 м.Острог Рівненської області зазначеного як 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ОСОБА_1 не були надані і такі документи відсутні. Будь-яких документів, які б підтверджували законність права використання земельної ділянки за іншим цільовим призначенням у ОСОБА_1 відсутні.
Таким чином, в силу вищезазначеного відповідач ОСОБА_1 повинен відшкодувати шкоду в сумі 2023,38 грн., завдану у наслідок фактичного використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, зазначеному при реєстрації земельної ділянки у власність.
Відповідно до розрахунку розміру шкоди, який здійснений відповідно до постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, заподіяної ОСОБА_1, внаслідок використання земельної ділянки площею 0,091 га по вул. Яворницького,27 в м.Острозі, яка не відповідає її цільовому призначенню, становить 2023,38 грн.
За приписами ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
З огляду на положення статей 22, 1166 ЦК України для застосування такої відповідальності, як стягнення майнової шкоди (збитків), потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача шкоди та збитками, вини. При цьому для стягнення збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) також необхідним є встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Статтею 56 Закону України «Про охорону земель» визначено, що юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Обставина нецільового використання відповідачем земельної ділянки є встановленою і доказуванню не підлягає.
Враховуючи факт відсутності добровільного відшкодування шкоди відповідачем, у зв'язку із використанням ним земельної ділянки не за цільовим призначенням, Головне управління звернулось до суду з даним позовом щодо примусового стягнення завданої шкоди з винної особи.
Відповідач у судове засідання не з'явився, доказів на спростування фактів, викладений у позові суду не надав, а також не надав доказів оплати розміру шкоди, яку позивач просить суд стягнути з відповідача на спеціальний рахунок місцевого бюджету.
Аналізуючи встановлені в судовому засіданні фактичні обставини в контексті наведених вище норм діючого законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за призначенням.
Окрім того, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.96, 125,126,187, 211 ЗК України, ст. 56 Закону України «Про охорону земель», ст.22, 1166 ЦК України, ст. 4,5,18,43,49, 76-81, 84, 89, 258, 259, 263-265, 268, 280-283 ЦПК України, суд
вирішив
позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області (33013, м.Рівне вул. Симона Петлюри,37, Рівненської області, код ЄДРПОУ 39768252) до ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_2, 35800, ІПН НОМЕР_1) про відшкодвання шкоди заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 шкоду в розмірі 2023 (дві тисячі двадцять три) гривні 38 копійок, заподіяну внаслідок використання земельної діялянки не за цільовим призначенням на спеціальний рахунок місцевого бюджету р/р 31418611017005 , УК у Острозькому районі, м.Острог код ЄДРПОУ 38043501, МФО 899998, код класифікації доходів 24062200.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві ) гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02 квітня 2019 року.
Суддя Острозького районного судуОСОБА_3