
Справа № 307/1048/19
Провадження № 2-а/307/20/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2019 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Ніточко В.В., при секретарі Фера В.В., з участю представника позивача Сойми Д.Д. та відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Тячів адміністративну справу за позовом Тячівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області до громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення з поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,
В С Т А Н О В И В:
Тячівський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області звернувся в суд з адміністративним позовом до громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Позовні вимоги мотивує тим, що працівниками Тячівського РВ ГУ ДМС України в Закарпатській області 05 квітня 2019 року, у ході проведення профілактичних заходів щодо нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері у місті Тячів та Тячівського району, було виявлено громадянина Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, без документів на право проживання/перебування в Україні та документів, що посвідчують особу. Зазначає, що рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області від 08 листопада 2018 року було вирішено видворити за межі території України громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 Однак, після розгляду справи, відповідач зник з поля зору підрозділу міграційної служби, що унеможливило виконання рішення суду. Відсутність у ОСОБА_2 документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України, є підставою для затримання його та поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України. Просить суд затримати громадянина Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України та помістити в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, і звернути рішення суду до негайного виконання.
Представник позивача Сойма Д.Д. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини, просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав та просив його не затримувати. Крім цього зазначив, що загубив паспорт громадянина Російської Федерації.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Рішенням Тячівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області № 11 від 18 серпня 2018 року вирішено примусово повернути за межі України громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 та зобов'язано покинути територію України у термін до 17 вересня 2018 року.
Рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області від 08 листопада 2018 року було вирішено примусово видворити за межі території України громадянина Російської Федерації ОСОБА_2
На даний час, документи що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України у відповідача відсутні.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства врегульовані приписами ст. 289 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов'язки, порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Згідно ч.15 ст.4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Стаття 9 вказаного Закону встановлює, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобов'язані подати свої біометричні дані для їх фіксації. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 25 цього ж Закону іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій. Рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (ч. 3 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства").
За приписами ч. 4 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Судом встановлено, що відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту.
Також, судом встановлено, що у відповідача, який є громадянином Російської Федерації, відсутні документи, що дають право на виїзд з України.
Враховуючи встановлені судом обставини про те, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, не має законних підстав для перебування на території України, порушив вимоги законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а також беручи до уваги відсутність у відповідача документів, що дають право на перетин державного кордону України, суд приходить до висновку що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 6, 8-11, 72-79, 241, 244, 246, 257, 289 КАС України, ст. ст. 14, 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" суд, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги - задовольнити.
Затримати громадянина Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк з дня його проголошення (складання), при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Позивач: Тячівський РВ ГУДМС України в Закарпатській області, адреса розташування: вул. Армійська, 6, м. Тячів, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 37809328.
Відповідач: громадянин Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: АДРЕСА_1.
Суддя В.В. Ніточко