Окрема ухвала № 80952148, 05.04.2019, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.04.2019
Номер справи
906/482/18
Номер документу
80952148
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

_________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

ОКРЕМА УХВАЛА

"05" квітня 2019 р. Справа № 906/482/18.

Господарський суд Житомирської області у складі судді: Машевської О.П. , розглядаючи справу за позовом: Керівника Коростенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (м. Житомир), за участю третіх осіб на стороні позивача ОСОБА_1 Міністрів України (м. Київ) та Державного агентства України з управління зоною відчуження (м. Київ) до: ОСОБА_2 селищної ради Житомирської області (смт. Народичі) та Фермерського господарства "Кавецького" (с. Норинці, Народицького району, Житомирської області) про визнання незаконним та скасування рішення №633 від 02.11.2017, визнання недійсним договору оренди №258 від 02.11.2017 та зобов'язання повернути земельні ділянки загальною площею 328,00га

ВСТАНОВИВ:

Господарським судом Житомирської області розглядався позов Керівника Коростенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до відповідачів ОСОБА_2 селищної ради Житомирської області та Фермерського господарства "Кавецького" про визнання незаконним та скасування рішення №633 від 02.11.2017, визнання недійсним попереднього договору оренди №258 від 02.1.2017 та зобов'язання повернути земельні ділянки загальною площею 328,00га, які знаходяться на території ОСОБА_2 селищної ради за межами населених пунктів, до земель запасу ОСОБА_2 селищної ради Житомирської області у стані не гіршому порівняно з тим, у якому одержано в користування.

В обґрунтування фактичних підстав позову прокурор, серед іншого, доводив , що для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду передано радіоактивно забруднені сільськогосподарські угіддя площею 328,00 га.

Ухвалою суду від 26.03.19р. позовну заяву прокурора залишено без розгляду , оскільки останнім не доведено, що позивачем у спірних правовідносинах від імені держави має бути Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (як розпорядник земель сільськогосподарського призначення державної власності, або як контролюючий орган за використанням земель усіх форм власності та категорій) чи позивачем має бути ОСОБА_1 Міністрів України як розпорядник земель зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи).

Водночас під час розгляду справи судом встановлено порушення земельного законодавства в діяльності ОСОБА_2 селищної ради, зміст якого полягає у наступному.

Рішенням ОСОБА_2 селищної ради 18 сесії VII скликання №633 від 02.11.2017 (надалі за текстом - Рішення № 633) , яке прийняте з посиланням, зокрема, на ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" , ст.ст. 12,93 та ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України та ст. 33 Закону України "Про оренду землі" , вирішено :

- поновити попередній договір оренди земельної ділянки з ФГ Кавецького для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

- укласти попередній договір оренди земельної ділянки загальною площею 328,00 га із земель реформованого КСП "Зоря" на території ОСОБА_2 селищної ради;

- встановити орендну плату у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки , що становить 309400,70грн відповідно до вартості одного гектара ріллі грошової оцінки землі по Житомирській області, вартість якого складає 20 580,98грн;

- доручити селищному голові ОСОБА_3 підписати попередній договір оренди земельної ділянки.

Змістом констатуючої (преамбули) частини Рішення №633 підтверджується та обставина, що ОСОБА_2 селищна рада всупереч вимог п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" , ст.ст. 12, 23, 93 та ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України та ст.33 Закону України "Про оренду землі", розпоряджається землями реформованого КСП "Зоря" загальною площею 328, га, розташованими за межами населеного пункту смт. Народичі, шляхом поновлення Фермерському господарству Кавецького попереднього договору оренди земельної ділянки від 01.12.2016 за № 212 на умовах укладення нового попереднього договору оренди землі від 02.11.17р. за № 258 строком на 11 місяців, встановлює орендну плату у відсотковому відношенню до нормативної грошової оцінки вартості одного гектара ріллі по Житомирській області, мотивуючи такі дії недопущенням втрат до бюджету.

Таким чином, як встановив суд, розпорядження землями реформованого КСП "Зоря" загальною площею 328,00 га, розташованими за межами населеного пункту смт. Народичі у вище наведений спосіб, орган місцевого самоврядування здійснює не вперше.

ОСОБА_4 відповідно до ст.ст. 2, 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими , судом встановлено, що рішенням Господарського суду Житомирської області від 21.08.18р. у справі № 906/509/18 (ЄДРСР 76054351) визнано незаконним та скасовано рішення ОСОБА_2 селищної ради №634 від 02.11.2017 про поновлення попереднього договору оренди, а попередній договір оренди землі №257 від 02.11.2017, укладений з Фермерським господарством "Кавецького" щодо земель реформованого КСП ім. Калініна площею 174,40га - визнано недійсним, оскільки органом місцевого самоврядування не спростовано належними та допустимими засобами доказування доводи сторони позивача про, що надані фермерському господарству в оренду землі фактично не є радіоактивно забрудненими сільськогосподарськими угіддями, та можуть використовуються у сільськогосподарському виробництві.

Таким чином, як встановив суд, орган місцевого самоврядування здійснює також розпорядження землями реформованого КСП ім. Калініна, розташованими за межами населеного пункту смт. Народичі у вище наведений спосіб, тоді як придатність таких земель для використання у сільськогосподарському виробництві достовірно не підтверджена.

У п.34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин мають вирішуватися селищною радою відповідно до закону.

Не вдаючись в оцінку всіх підстав незаконності Рішення №633, суд звертає увагу на основну - це віднесення ОСОБА_2 селищною радою земель реформованого КСП "Зоря" загальною площею 328, 00 га, розташованих за межами населеного пункту смт Народичі, до земель сільськогосподарського призначення за основним цільовим призначенням та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за видом використання земельної ділянки в межах цієї категорії земель.

У ч. 1 статті 23 Земельного кодексу України передбачено, що землі, придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання.

Відповідно до частини 2 цієї статті визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення ( ч. 1 ст. 20 ЗКУ).

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу ( ч.5 статті 20 ЗК України).

Наслідком порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є визнання недійсними рішень місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок юридичним особам.

Відповідно до статті 15-1 ЗК України ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечує Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи на місцях, та яка організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель ( п.25-1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене постановою ОСОБА_1 Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15).

Відповідно до статті 193 ЗК України державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення , обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

ОСОБА_4, а саме ст.23 ЗК України, зобов'язує визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадити на підставі даних державного земельного кадастру, приймаючи до уваги доводи позову прокурора про те, що відповідно до інформації відділу у ОСОБА_2 районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області передані у користування землі загальною площею 328,00 га мають статус земель запасу (радіоактивно забруднені землі, які не використовуються в сільськогосподарському виробництві ), та що їх законним розпорядником є ОСОБА_1 Міністрів України, суд не тільки залучив вищий орган у системі органів виконавчої влади до участі у спорі третьою особою на стороні позивача, але й призначив комплексну судову екологічну та земельно-технічну експертизу.

На вирішення судової екологічної експертизи суд поставив наступне питання: чи належать фактично землі сільськогосподарського призначення загальною площею 328,00 га у складі угідь рілля по конфігурації та площі за межами населеного пункту смт. Народичі Житомирської області, якими фактично користується Фермерське господарство Кавецького (с. Норинці Народицького району) відповідно до укладеного попереднього договору оренди землі № 258 від 02.11.17 р. з ОСОБА_2 селищною радою ( смт. Народичі) до радіаційно небезпечних земель, на яких неможливе одержання сільськогосподарської та іншої продукції, продуктів харчування, що відповідають республіканським та міжнародним допустимим рівням вмісту радіоактивних речовин, або які недоцільно використовувати за екологічними умовами в розумінні статті 3 Закону України " Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" ?

Однак комплексну судову екологічну та земельно-технічну експертизу судом припинено, оскільки оплату витрат на її проведення не здійснено ОСОБА_2 селищною радою, Фермерським господарством Кавецького та Прокуратурою Житомирської області в частині екологічної експертизи з підстав відсутності видатків на такі цілі.

Таким чином, визначити експертним шляхом придатність земель реформованого КСП "Зоря" площею 328,00га, розташованих за межами населеного пункту смт. Народичі , які згідно державної статистичної звітності форми 6-зем (втратила чинність 01.01.2016) були віднесені за категорією земель - до державної, статус земель - землі запасу (рядок 94, гр. 18 - радіоактивно забруднені сільськогосподарські угіддя, які не використовуються в сільськогосподарському виробництві) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва станом на даний час, не виявилося можливим.

Конституційний Суд України у Рішенні від 16 квітня 2009 року (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) на підставі аналізу приписів статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України також зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до ч. 4 ст. 11 ГПК України суд застосовує при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У справі "Рисовський проти України" ( п. 71 рішення від 20 жовтня 2011 року) Європейський Суд констатував , що принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

Висновки Суду у справі "Рисовський проти України" мають бути враховані ОСОБА_2 селищною радою для вжиття заходів щодо усунення виявлених судом порушень земельного законодавства та запобігання їх повторенню , якщо Фермерське господарство "Кавецького" і в поточному 2019 році продовжує фактично використовувати землі реформованого КСП "Зоря" площею 328,00га, розташовані за межами населеного пункту смт. Народичі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без проведення їх екологічної експертизи.

Факт реального використання цих земель у 2017 -2018 роках Фермерське господарство "Кавецького" визнало , повідомивши суду про те, що до селищного бюджету ОСОБА_2 селищної ради сплачено як орендну плату 237623,38грн протягом 2017 року та 151190,96грн протягом 2018 року відповідно.

Відповідно до ч. 6 статті 246 ГПК України окрема ухвала надсилається посадовій особі, яка за своїми повноваженнями повинна усунути виявлені судом порушення законодавства.

У ч.4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що міський голова вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради.

Керуючись ст. ст. 232-235 та 246 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Окрему ухвалу надіслати селищному голові ОСОБА_2 селищної ради ОСОБА_3.

2. Селищному голові ОСОБА_3 розглянути окрему ухвалу та вжити заходів щодо запобігання повторенню виявленого судом порушення вимог п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" , статей 23, 83, 84, 122, 123 та 124 Земельного кодексу України та п. п. 4, 7 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VІ при прийнятті на 18 сесії VII скликання ОСОБА_2 селищної ради рішення від 02.11.2017 за №633 про надання на умовах попереднього договору оренди земель загальною площею 328,00 га із земель реформованого КСП "Зоря", розташованих за межами населеного пункту смт. Народичі, придатність яких для потреб сільського господарства не визначена на підставі достовірних (актуальних) даних державного земельного кадастру або шляхом проведення екологічної експертизи для ведення товарного сільськогосподарського виробництва Фермерському господарству "Кавецького".

3. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Житомирської області в строк до 24 травня 2019р. включно.

Попередити, що невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену статтею 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Окрема ухвала підписана 05.04.19року, набрала законної сили, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя ОСОБА_5

Друк:

1 - в справу

2- прок. обл. (у книзі нарочним)

3- керівнику Коростенської місцевої прокуратури (рек. з повідомл.),

4- позивачу ГУ Держгеокадастру у Житомирській області (рек. з повідомл.)

5- відповідачу -1 ОСОБА_2 селищній раді (11401, Житом. обл., Народицький р-н, смт. Народичі, вул. Свято-Миколаївська, 175) рек. з повід.

6- відповідачу-2 ФГ "Кавецький" ( 11420, Житомирська область, Народицький р-н, с. Норинці, вул. Шкільна, 23) рек. з повід.

7- третій особі ОСОБА_1 Міністрів України (02000, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) рек. з повідомл.

8- третій особі Державному агентству України з управління зоною відчуження ( 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26) рек. з повід.