Рішення № 80944825, 12.03.2019, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.03.2019
Номер справи
758/15126/17
Номер документу
80944825
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 758/15126/17

Категорія 42

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2019 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Ларіонової Н. М. ,

при секретарі судового засідання Артюшенко К.С.,

за участю: представника позивача - адвоката Їгит О.І.,

представника відповідача Подільської РДА у м.Києві - Мельник Ю.Є.,

представника третьої особи органа опіки та піклування - Красноштана С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в місті Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Подільської районної у місті Києві державної адміністрації, Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), треті особи: Фонд соціального захисту інвалідів, Орган опіки та піклування Подільської районної у місті Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2017 року позивач звернулась до суду з позовом в якому просила визнати дії відповідачів щодо ненадання першочергового жилого приміщення за категорією «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів» незаконною бездільністю; зобов»язати відповідачів видати їй ордер на благоустроєне жиле приміщення в Подільському районі м. Києва у межах норми жилої площі, яке відповідає встановленим санітарним та технічним вимогам та стягнути з відповідачів судові витрати. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до витягу з розпорядження № 957 Голови Подільської РДА в м. Києві від 06.09.2000 року, її та її сина, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято на квартирний облік на загальних підставах згідно п. 31-1 Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради Професійних Спілок від 11.12.1984року № 470 « Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР». Відповідно до її заяви від 06.09.2001 року , посвідчення та довідки з Пенсійного фонду України відносно її сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, Подільською РДА в м. Києві встановлено пільгову категорію «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів» та першочергове забезпечення житлом. Згодо м до її облікової справи № 17186 в частині складу сім»ї були внесені відповідні зміни щодо її синів, а саме: ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3. Вказує, що відповідно до списку багатодітних сімей Подільського району м. Києва від 15.12.2016 року № 313, її сім»я належить до вищевказаної категорії. Зазначає, що вона є матір»ю-одиначкою, що виховує багатодітну сім»ю, в тому числі дитину-інваліда та перебуває на квартирному обліку на загальних підставах під № 2533 на першочергове отримання житла за № 555, по пільговій категорії «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів» за № 31, а відповідач своєю бездіяльністю 17 років порушує її право та право її сина на першочергове отримання житлового приміщення.

В своєму відзиві представник відповідача-1 - Подільської районної в м. Києві державної адміністрації зазначає, що позивачка та троє її дітей перебувають на квартирному обліку у Подільському районні з 06.09.2000 року на загальній черзі та з 08.10.2001 року по пільговій категорії «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів». Станом на 20.03.2018 року черга позивача на загальних підставах за № 2558, на першочергове отримання житла за № 548, по пільговій категорії «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів» за № 31. Відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.09.2014 року № 1017 « Про деякі питання розподілу житлової площі в м. Києві» всі вільні житлові приміщення передаються до Департаменту будівництва та житлового забезпечення. Подільська районна в м. Києві державна адміністрація не виступає замовником будівництва житлових будинків, не має власного житлового фондуі відповідно проводить розподіл житла, яке передається району від Департаменту будівництва та житлового забезпечення згідно актами прийому-передачі для відповідних категорій квартирного обліку, а тому порядок надання жилих приміщень здійснюється виключно з дотриманням вимог чинного законодавства.

В своєму відзиві представник відповідача-2 - Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) зазначає, що позивачка перебуває на квартирному обліку з 06.09.2000 року на загальних підставах. З 08.10.2001 року позивачка зарахована до пільгового списку першочергового забезпечення житлом за категорією «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів». Станом на 11.04.2018 року за інформацією автоматизованої бази даних «Квартоблік» позивач разом з синами перебуває на обліку в черзі за номером: в загальній черзі по місту Києва - 31 440, в районі 2558; в першочерговому списку по місту Києву-7475, в районі -548; за категорією обліку «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів» по місту Києву-253, в районі - 31. В зв»язку з чим черга позивача на отримання житлового приміщення по даті прийняття на облік ще не дійшла. Тобто, є інші громадяни, які зараховані на квартирний облік раніше за позивача та які мають безсумнівне право на вирішення питання щодо поліпшення житлових умов та першочергове отримання житлової площі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити з наведених вище підстав, надала пояснення аналогічні викладеним в позові.

Представник Подільської районної в м. Києві державної адміністрації в судовому засіданні заперечила проти позову, просила відмовити в його задоволенні в повному обсязі.

Представник Органу опіки та піклування в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову , просив відмовити в повному обсязі.

Представник Виконавчого органу КМР в судове засідання не з»явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, причину невяки до суду не повідомив.

Представник Фонду соціального захисту інвалідів в судове засідання не з»явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, причину невяки до суду не повідомив.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло.

Стаття 29 ЦК України визначає, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Водночас згідно з положеннями статті 310 ЦК України фізична особа має право на місце проживання. Фізична особа має право на вільний вибір місця проживання та його зміну, крім випадків, встановлених законом.

Положеннями Житлового кодексу УРСР регулюється надання в користування житлових приміщень.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_5 проживає разом з синами, у трьохкімнатній квартирі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

На час звернення позивача до суду сім'я позивача складалась з чотирьох осіб: позивач ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, її діти - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_3, які зареєстровані за вищевказаною адресою, що підтверджується довідкою Комунального концерну «Центр комунального сервісу» №07/06-189 від 20.01.2017 року.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 та її сини перебувають на квартирному обліку у Подільському районі м. Києва з 06.09.2000 року на загальній черзі.

Відповідно до розпорядження Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 08.10.2001 року № 1075, ОСОБА_5 включено до пільгової черги за категорією «сім»я , що виховує дітей-інвалідів».

Відповідно до довідки Подільської районної в м. Києві державної адміністрації № 313 від 15.12.2016 року, сім»я ОСОБА_5 входить до списку багатодітних сімей Подільського району м. Києва.

Відповідно до інформаційного листа Відділу обліку та розподілу житлової площі Подільської районної в м. Києві державної адміністрації зазначено,що станом на 20.03.2018 року черга ОСОБА_5 на загальних підставах за № 2558, на першочергове отримання житла за № 548, по пільговій категорії «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів», за № 31.

Згідно картки по квартирному обліку, наданої відповідачем-2, в загальній черзі по місту Києву номер позивача - 31440, в районі - 2558; в першочерговому списку - 7475, в районі - 548; за черга позивача по пільговій категорії «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів», - 253, в районі - 31.

Статтею 45 ЖК України передбачено перелік категорій, які мають право на першочергове отримання житлового приміщення.

Ст. 43 ЖК України передбачено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Законодавством України окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.

Згідно п.38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРС та Української республіканської ради професійних союзів від 11.12.1984 р. № 470, передбачено, що громадянам, які перебувають на квартирному обліку, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Відповідно до ст. 58 ЖК України передбачено, що на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами ст.24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи і є рівними перед законом.

Отже, всі особи, включені до списку черговиків користуються однаковими права на надання житлового приміщення та надання будь-яких переваг в залежності від підстав включення до списку законодавством не передбачено.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що в діях відповідачів відсутні порушення вимог чинного законодавства та прав позивача, а тому не знаходить підстав для визнання дій відповідачів щодо ненадання першочергового жилого приміщення ОСОБА_5 за категорією «сім»ї, що виховують дітей-інвалідів», незаконною бездіяльністю.

Оскільки суд дійшов висновку про правомірність дій відповідачів, то підстави для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідачів до видачі ордеру відсутні, оскільки даній вимоги є похідними. Крім того, питання видачі ордера відноситься до внутрішньої компетенції районної державної адміністрації та ордер видається на зайняття конкретного житлового приміщення.

А тому суд вважає, що вимоги позивача в частині зобов"язання відповідачів до певні дії щодо видачі ордеру є безпідставними.

На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки не засновані законі.

З огляду на те, що суд дійшов про відмову у задоволенні позову, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача понесених судових витрат в порядку ст.141 ЦПК України, відсутні.

На підставі викладеного, ст.ст.19, 24 Конституції України, ст.ст.43,45,58 ЖК України, керуючись, ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-82, 89, 133, 141, 259, 263-265,268, 273 ЦПК України, керуючись п.15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, -

В И Р І Ш И В :

В позові ОСОБА_5 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2; РНОКПП НОМЕР_1) до Подільської районної у місті Києві державної адміністрації (місцезнаходження за адресою: 04070, м.Київ, Контрактова площа, 2; код ЄДРПОУ 37333608), Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (місцезнаходження за адресою: 01044, м.Київ, вул..Хрещатик, 36; код ЄДРПОУ 00022527), ), треті особи: Фонд соціального захисту інвалідів, Орган опіки та піклування Подільської районної у місті Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н. М. Ларіонова