
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2019 року справа № 580/344/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) подав позов до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі - Департамент, відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо нарахування та виплати одноразової компенсації ОСОБА_1, учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС відповідно до частини 1 статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991;
- зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради здійснити нарахування та виплату одноразової грошової компенсації ОСОБА_1 відповідно до частини 1 статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що передбачає виплату 45 мінімальних заробітних плат інвалідам ІІ групи, яка настала внаслідок виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом України "Про державний бюджет" на відповідний рік.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач звернувся з письмовою заявою до Департаменту щодо правильності перерахунку та виплати одноразової грошової компенсації ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Листом від 23.01.2019 відповідач повідомив ОСОБА_1, що передбачена частиною 1 статтею 48 Закону України від 28.02.1991 № 769-ХІІ компенсація не нараховувалась та не виплачувалась. Департамент соціальної політики Черкаської міської ради посилається на постанову КМУ від 17.08.2002 № 1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги", де зазначено, що виплата одноразової компенсації здійснюється за заявою, поданою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника, та пункту 4 Порядку виплати одноразової компенсації, де зазначено, що одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою КМУ від 14.05.2015 № 285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" інвалідом ІІ групи в розмірі 284,40 грн.
Позивач вважає відмову у призначенні та виплаті одноразової допомоги такою, що суперечить чинному законодавству.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки.
25 лютого 2019 року позивач подав до суду заяву про долучення до матеріалів справи адміністративного позову в новій редакції та копій доданих до нього документів.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд адміністративної справи за позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21 березня 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті з 15.01.2001 як ліквідатор ЧАЕС І категорії, має другу групу інвалідності і отримує щорічну компенсацію на оздоровлення та продукти харчування.
Із заявою про нарахування і виплату одноразової компенсації у встановлений законом строк, як інваліду ІІ групи ОСОБА_1 до відповідача не звертався, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 категорія 1, виданого 26.02.2002 відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
06 травня 2011 року позивачеві встановлена ІІ група інвалідності, причиною інвалідності послуговало захворювання пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків по на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою МСЕК серії 10 ААА № 355567, виданою 06.04.2011.
14 січня 2019 року позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з приводу надання позивачу інформації і роз'яснень щодо питань: чи нараховувалась одноразова компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії; якщо так, то коли і в якому розмірі?; якщо не виплачувалася, то чому?.
23 січня 2019 року Департамент надав ОСОБА_1 відповідь № 0-31/28-5/01-11, в якій зазначив, що заява мала б бути подана заінтересованою особою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника. Також відповідач у вказаному листі зазначив, що одноразова компенсація інвалідам ІІ групи виплачується в розмірі 284,40 грн.
Оскільки позивач не звертався до Департаменту із заявою для нарахування компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, у встановленні законодавством термін, вищезазначена компенсація позивачу не призначалася.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 796-XII цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Відповідно до статті 48 Закону № 796-XII (в редакції, чинній станом на момент встановлення позивачеві інвалідності) одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується в таких розмірах: інвалідам I групи - 60 мінімальних заробітних плат; інвалідам II групи - 45 мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи - 30 мінімальних заробітних плат; дітям-інвалідам - 10 мінімальних заробітних плат; сім'ям, які втратили годувальника, - 60 мінімальних заробітних плат; батькам померлого - 30 мінімальних заробітних плат. У разі встановлення інвалідності вищої групи інвалідам виплачується різниця у компенсаціях.
Згідно статті 48 Закону № 796-XII (в редакції, чинній станом на момент подання позивачем заяви у січні 2019 року) одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім'ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" постановою від 26 жовтня 2016 року № 760 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян, що додається (далі - Порядок № 760).
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 760 одноразова компенсація та щорічна допомога виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік для соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи) за місцем фактичного проживання (перебування) громадян.
Виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року № 1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги", поданою заінтересованою особою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника.
Одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року № 285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" (Офіційний вісник України, 2015 року, № 40, ст. 1204).
Пунктом 5 Порядку № 760 передбачено, що виплата одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, громадянам, які брали участь в ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали інвалідами внаслідок відповідних ядерних аварій, участі в ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, здійснюється на підставі: посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 (із вкладкою); експертного висновку міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв'язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт або військово-лікарської комісії, що діє у системі МВС, СБУ чи Міноборони; довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.
У разі встановлення вищої групи інвалідності особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, особам, які брали участь в ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, виплачується різниця одноразової компенсації.
Як свідчать матеріали справи, позивач перебуває на обліку в Департаменті з 15.01.2001 як ліквідатор ЧАЕС І категорії, має другу групу інвалідності і отримує щорічну компенсацію на оздоровлення та продукти харчування. Суд встановив, що позивач протягом 18 років перебування на обліку в Департаменті за одноразовою компенсацією не звертався.
Також, суд наголошує, що заява позивача від 14.01.2019 була розглянута Департаментом як звернення та з приводу питань, які були зазначені у вказаній заяві позивачеві надано обґрунтовану та вичерпну відповідь № 0-31/28-5/01-11 від 23.01.2019 у встановлений законом строк, отже, у діях відповідача суд не вбачає протиправності та наголошує, що Департамент, розглядаючи заяву ОСОБА_1 від 14.01.2018, діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір", а відповідач не надав суду доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);
2) відповідач - Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, ідентифікаційний код 37853109).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 03.04.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк