Рішення № 80924680, 25.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.03.2019
Номер справи
826/12812/18
Номер документу
80924680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 березня 2019 року № 826/12812/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представників сторін: від позивача - Шавьолкіна М.Є., від відповідача - Корнейчук О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго" до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправною та скасування вимоги №Ю-65-17 від 13.06.2018, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Київенерго» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

В позовній заяві позивач просить суд :

«Визнати противоправною та скасувати податкову вимогу № Ю-65-17 від 13.06.2018р. та від 13.07.2018p., винесену Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби.

Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби вчинити певні дії в частині зарахування платежів з 03 червня 2016 року згідно платіжних доручень в рахунок сплати ПУБЛІЧНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "КИЇВЕНЕРГО" єдиного внеску відповідно до призначення платежу.

Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби здійснити корегування даних інтегрованої картки платника ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КИЇВЕНЕРГО» заборгованості зі сплати єдиного внеску, а саме: шляхом виключення (зменшення) заборгованості зі спати єдиного внеску (недоїмки) у розмірі 11182073,06 грн.».

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно, на думку позивача, винесено оспорюване рішення та не зараховано єдиного внеску, сплаченого у 2016 році структурним підрозділом позивача.

При цьому позивач посилається на те, що вищезазначені обставини сплати внеску були предметом дослідження в адміністративній справі, рішення в якій набрало законної сили.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що структурний підрозділ позивача не є платником єдиного внеску, у розумінні вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідачем було надано довідку про те, що суми єдиного внеску, сплачені структурним підрозділом позивача обліковуються окремо, і не зараховані в погашення зобов'язань позивача.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач - Публічне акціонерне товариство «Київенерго» є юридичною особою, яка зареєстрована в якості платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У складі Публічного акціонерного товариства «Київенерго» наявний структурний відокремлений підрозділ - філіал «Завод «Енергія» (місцезнаходження: м. Київ, Дарницький р-н, вул. Колекторна, 44), правовий статус якого визначений Положенням про філіал «Завод «Енергія» Київенерго» ПАТ «Київенерго», затверджене рішенням (протоколом) Наглядової ради Товариства від 16.06.2011 (а.с. 60-65 т.1). Згідно з п. 1.2 зазначеного положення, філія входить до складу позивача.

18.06.2018 p. відповідачем прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-65-17, якою висунуто до позивача вимогу про сплату єдиного внеску у розмірі 6 092 989,91 грн.

Як вбачається з наданих в процесі розгляду справи відповідачем додаткових пояснень (а.с. 92, т. 6), відповідачем не було зараховано суми, сплачені в червні 2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, у період з 03 по 21 червня 2016 року з поточного рахунку філіалу «Завод «Енергія» номер 26007167549600 на відповідний казначейський рахунок контролюючого органу (номер 37197201002810, отримувач - Центральний офіс (код ЄДРПОУ 38716554), банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві) були перераховані суми єдиного внеску, нараховані на виплачені у червні 2016 року суми заробітної плати, що підтверджується наданими представником позивача до суду копіями платіжних доручень №2163 від 03.06.2016, №2214 від 06.06.2016, №№2218, 2219, 2220, 2221, 2222, 2223 від 07.06.2016, №2516 від 09.06.2016, №4083 від 10.06.2016, №4097 від 13.06.2016, №4115 від 14.06.2016, №4163 від 15.06.2016, №4170 від 16.06.2016, №4198 від 17.06.2016, №4221 від 21.06.2016 (а.с. 109-124 т.1).

Однак, згідно інтегрованої картки платника єдиного внеску, нарахованого на суми заробітної плати, винагороди за договором цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності (код бюджетної класифікації 71010000), - позивача за 2016 рік вказані суми не були проведені як сплачені ПАТ «Київенерго» за відповідні дати.

Як вбачається з наданої відповідачем довідки (а.с.122, т.6 ), зазначені платежі не було обліковано в якості сплати позивачем зобов'язань, натомість, суми, сплачені даними платіжними дорученнями обліковуються з визначенням «Платежі до вияснення».

В процесі розгляду справи судом встановлено, що саме вищезазначеними діями відповідача обумовлюється наявність відомостей про заборгованість позивача, оскільки інших відомостей про несплату задекларованих позивачем зобов'язань, відповідачем не надано.

Основним нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2464-VI).

Згідно з п.1 частини першої статті 4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п.1 та п.4 частини другої статті 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частиною сьомою ст. 9 зазначеного Закону встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

У відповідності до частин п'ятої та шостої статті 9 Закону №2464-VI, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У розумінні п. 6 частини першої статті 1 Закону №2464-VI, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або несплачена у строки, встановлені цим Законом, є недоїмкою.

Згідно з частиною четвертою статті 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Як вбачається з платіжних доручень платника - філіалу «Завод «Енергія» ПАТ «Київенерго», перерахування коштів за такими платіжними дорученнями здійснювалося на користь контролюючого органу за місцем податкового обліку ПАТ «Київенерго», а саме на рахунок « 37197201002810», що був відкритий для МГУ ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків та діяв з 15.09.2015 (про що зазначено на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України).

Дані платіжні документи були прийняті банком до виконання та платежі проведено в ті самі або наступні дні, що підтверджується відмітками банку на таких платіжних дорученнях.

Згідно пункту 2.1 розділу II Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 19.09.2013 № 493/815 (далі - Положення №493/815) (втратило чинність 25.03.2016), територіальним органам доходів і зборів відкривались небюджетні рахунки - балансовий рахунок 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску.

У відповідності до п.2.2 Положення №493/815, відкриття рахунків 3719 здійснюється на підставі заяв Міндоходів і територіальних органів Міндоходів та інших документів у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики. Розрахункове обслуговування Міндоходів та територіальних органів Міндоходів здійснюється органами Казначейства відповідно до умов договорів між органами Казначейства і власниками рахунків згідно з вимогами порядку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.

Згідно з п. 3.1 розд. ІІІ Положення №493/815, страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів Міндоходів в управліннях (відділеннях) Казначейства.

Також, у відповідності до частин четвертої-п'ятої ст. 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визначаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Поняття «єдиний казначейський рахунок» закріплене в Положенні про єдиний казначейський рахунок, затверджене Наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 №122 (далі - Положення №122), та визначається як консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

Згідно з пунктом 2.1 Положення №122, єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Таким чином, зі змісту пунктів Положення №122 слідує, що всі сплачені податки і збори (обов'язкові платежі), в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок.

Відповідно до розділу II Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162, відокремлені підрозділи обліковуються як страхувальники з урахуванням таких особливостей:

- у разі отримання повідомлення від державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру про створення відокремленого підрозділу юридичної особи такий новостворений підрозділ обліковується з приміткою «Неплатник»;

- у разі прийняття юридичною особою рішення про виділення відокремленого підрозділу на окремий баланс та перехід до самостійного ведення ним розрахунків із застрахованими особами юридична особа повідомляє про це в десятиденний строк з дня прийняття такого рішення контролюючий орган за місцезнаходженням відокремленого підрозділу. У зазначеному випадку на підставі такого повідомлення юридичної особи відокремлений підрозділ обліковується як платник єдиного внеску;

- якщо юридичною особою прийнято рішення про реорганізацію відокремленого підрозділу - страхувальника в такий підрозділ, який не має обов'язків чи повноважень щодо ведення окремого балансу та самостійного ведення ним розрахунків із застрахованими особами, юридична особа повідомляє про це в десятиденний строк з дня прийняття такого рішення контролюючий орган за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У цьому випадку за умови відсутності заборгованості на підставі такого повідомлення юридичної особи відокремлений підрозділ обліковується з приміткою «Неплатник»;

- наявність у відокремленого підрозділу окремого балансу, самостійного ведення розрахунків з оплати праці із застрахованими особами може бути встановлена контролюючим органом під час проведення перевірки платника єдиного внеску, при опрацюванні його звітності.

Тобто, відокремлений підрозділ, не маючи статусу юридичної особи та окремого балансу, не береться на облік в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням, а нараховування, утримання і сплату (перерахування) єдиного внеску за такий підрозділ здійснює централізовано з рахунку головне підприємство - юридична особа за місцем його реєстрації.

Зі змісту розд. 3, 5, 6, 8, 10 Положення про філіал «Завод «Енергія» «Київенерго» ПАТ «Київенерго» вбачається, що філіал «Завод «Енергія» не є юридичною особою і діє на підставі цього Положення в межах повноважень, наданих ПАТ «Київенерго» (далі - Товариство). Філіал має незакінчений баланс, який входить у консолідовану звітність Товариства, та відповідні форми фінансової (податкової) звітності щодо господарських операцій філіалу. Філіалу Товариство відкриває поточний рахунок (рахунки) в установах банку. Філіал по взаємовідносинам, які виникають з його господарської діяльності, не несе самостійної відповідальності. Філіал здійснює певні визначені Положенням виробничо-господарські функції, в тому числі функції у сфері оплати праці. Філіал не має власного відокремленого майна, виробнича та господарська діяльність філіалу здійснюється за рахунок матеріальних ресурсів та коштів Товариства. Філіал здійснює первинний облік своєї виробничої і фінансово-господарської діяльності для подальшого включення її показників до статистичної, податкової і фінансової звітності товариства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії позивача щодо перерахування сум єдиного внеску одночасно при виплаті заробітної плати працівникам філіалу з поточного рахунку філіалу, який не є страхувальником, на казначейський рахунок контролюючого органу за місцем обліку головного підприємства не суперечить нормам чинного законодавства, та свідчать про виконання позивачем свого обов'язку по сплаті нарахованих сум єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі.

При цьому, суд виходить з того, що, оскільки філія позивача не зареєстрована в якості окремого платника єдиного внеску, то будь - яку дію, в тому числі і сплату зобов'язань зі сплати внеску, філія виконує від імені юридичної особи - платника внеску, оскільки філія не є юридичною особою.

З огляду на викладене, суд вважає, що оскаржувану вимогу було прийнято безпідставно, у зв'язку з чим вимоги про її скасування підлягають задоволенню.

Також, з урахуванням вищевикладеного, судом вбачаються обґрунтованими вимоги про зобов'язання відповідача здійснити зарахування платежів.

Натомість, вимоги позивача зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби здійснити корегування даних інтегрованої картки позивача шляхом виключення (зменшення) заборгованості зі спати єдиного внеску (недоїмки) у розмірі 11182073,06 грн. вбачаються судом передчасними, оскільки визначення суми недоїмки, щодо якої має бути здійснено корегування, залежить від виконання попередньої вимоги, та має враховувати як сплачені позивачем кошти, так і наявність зобов'язань на момент зарахування сум в якості оплати.

З огляду на викладене та керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов Публічного акціонерного товариства "Київенерго" задовольнити частково.

2. Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Офісу великих платників податків ДФС №Ю-65-17 від 13.06.2018р.

3. Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України зарахувати суми, сплачені платіжними дорученнями №№2163 від 03.06.2016р., 2214 від 06.06.2016р., 2219 від 07.06.2016., 2222 від 07.06.2016р., 2223 від 07.06.2016р., 2220 від 07.06.2016р., 2221 від 07.06.2016р., 2218 від 07.06.2016р., 2516 від 09.06.2016р., 4083 від 10.06.2016р., 4097 від 13.06.2016., 4115 від 14.06.2016р., 4163 від 15.06.2016р., 4170 від 16.06.2016р., 4198 від 17.06.2016р., 4221 від 21.06.2016р. в погашення зобов'язань публічного акціонерного товариства "Київенерго" зі сплати єдиного внеску.

4. В решті позову відмовити.

5. Витрати по сплаті судового збору відшкодувати на користь публічного акціонерного товариства "Київенерго" за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС в сумі 105335,4грн.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

рішення складено 04.04.2019р.

Суддя С.К. Каракашьян