
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/240/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" до Великокучурівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області про визнання протиправним та скасування пункту12.01 додатку 1 до рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" (далі - позивач або АТ "Укрзалізниця") звернулось до суду з адміністративним позовом, у якому просить :
- визнати незаконним та скасувати пункт 12.01 додатку 1 до рішення Великокучурівської сільської ради №160-29/2018 від 20.06.2018 року "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради" із змінами внесеними рішенням від 09.11.2018 року №339-34/2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.11.2018 року Великокучурівська сільська рада Сторожинецького району Чернівецької області (далі - відповідач) прийняла рішення № 339-34/2018, яким внесла зміни в рішення сільської ради від 20.06.2018 року № 160-29/2018 "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік", внесенням змін в додаток 1 до рішення сесії сільської ради №160-29/2018 від 20.06.2018 року "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік", а саме в пункті 12.01 такого змісту: " Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту встановити ставку податку в розмірі 5 відсотків для земель, що розташовані за межами населених пунктів".
Позивач вважає, що рішення відповідача № 339-34/2018 від 09.11.2018 року прийняте з порушенням вимог законодавства, яке регулює питання сплати земельного податку та цим рішенням порушуються його права та інтереси, виходячи з наступного.
Згідно із Статутом АТ "Укрзалізниця" товариство утворено як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності.
Рішенням відповідача №339-34/2018 від 09.11.2018 року "Про внесення змін до рішення сесії сільської ради від 20.06.2018 року №160-29/2018 "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік", вказане рішення є обов'язковим до виконання юридичними та фізичними особами на території Великокучурівської сільської ради, а отже і для позивача.
Проте, відповідач при прийнятті вказаного рішення не врахував, що вимоги частини другої статті 274 Податкового кодексу України (далі - ПК України) не поширюються на користувачів державної та комунальної форми власності. Ставка земельного податку за земельні ділянки повинна регулюватися приписами частини першої статті 274 ПК України, де ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача №339-34/2018 від 09.11.2018 року "Про внесення змін до рішення сесії сільської ради від 20.06.2018 року №160-29/2018 "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік".
05.03.2019 року ухвалою суду Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач не скористався правом на надання відзиву на адміністративний позов.
У відповідності до частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Великокучурівська сільська рада прийняла рішення №160-29/2018 від 20.06.2018 року "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради", яким затвердила ставку земельного податку для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту 12% (а. с. 21).
09.11.2018 року Великокучурівська сільська рада прийняла рішення №339-34/2018 "Про внесення змін до рішення сесії сільської ради від 20.06.2018 року №160-29/2018 "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік", а саме внести зміни до пункту 12.01 " Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту" встановити ставку податку в розмірі 5% для земель, що розташовані за межами населених пунктів (а. с. 16).
20.02.2018 АТ "Укрзалізниця" подало до Вижницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області (Сторожинецьке відділення) податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік (а. с. 27-28), з якої вбачається, що позивач є платником земельного податку за земельні ділянки, розташовані на території Великокучурівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 ПК України податок на майно належить до місцевих податків.
Згідно із підпунктом 265.1.3 пункту 265.1 статті 265 ПК України податок на майно складається, зокрема, з плати за землю.
Пунктом 12.3, підпунктом 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 ПК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
За приписами пункту 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Як передбачено пунктом 35 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97 №280/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Таким чином, оскаржуване рішення Великокучурівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 09.11.2018 року №339-34/18 "Про внесення змін до рішення сесії сільської ради від 20.06.2018 року №160-29/2018 "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік" є нормативно-правовим актом, відтак, розгляд цієї справи проведено в порядку адміністративного судочинства.
Як передбачено пунктом 274.1 статті 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Пунктом 274.2 статті 274 ПК України передбачено, що ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).
Системний аналіз положень пунктів 274.1, 274.2 статті 274, пункту 284.1 статті 284 ПК України дає підстави дійти висновку про те, що органи місцевого самоврядування встановлюють ставки земельного податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), але при цьому, розмір таких ставок не може перевищувати граничні розміри, визначені статтею 274 ПК України.
Суд звертає увагу, що з назви статті 274 ПК України вбачається, що вона регулює питання ставки земельного податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження). При цьому, за загальним правилом, передбаченим пунктом 274.1 статті 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки. Пунктом 274.2 статті 274 ПК України для окремих землекористувачів передбачено виняток із загального правила та можливість встановлення ставки податку у більшому розмірі, при цьому, максимальний розмір ставки податку (не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки) встановлений за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання, за винятком суб'єктів господарювання державної та комунальної форми власності, на яких приписи пункту 274.2 статті 274 ПК України щодо можливості встановлення ставки у більшому розмірі, ніж визначеному пунктом 274.1 статті 274 ПК України, не поширюються.
При вирішенні даного спору суд виходить з того, що позивач відповідно до пункту 2 Статуту АТ "Укрзалізниця", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №735 (з наступними змінами та доповненнями), є товариством, утвореним як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності (тобто, є суб'єктом господарювання державної форми власності), є землекористувачем та платником земельного податку за земельні ділянки, розташовані на території Великокучурівської сільської ради, що підтверджується податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік, відтак, позивач є суб'єктом правовідносин, у яких застосовується оскаржуване рішення Великокучурівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 09.11.2018 року №339-34/18 "Про внесення змін до рішення сесії сільської ради від 20.06.2018 року №160-29/2018 "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік", та має право оскаржити вказане рішення в судовому порядку.
На думку суду, рішення відповідача від 09.11.2018 року №339-34/18 "Про внесення змін до рішення сесії сільської ради від 20.06.2018 року №160-29/2018 "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік" прийняте з порушенням вимог пунктів 274.1, 274.2 статті 274 ПК України, оскільки ставка податку за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, нормативну грошову оцінку яких було проведено, не могла бути встановлена цим рішенням у розмірі 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки з огляду на те, що АТ "Укрзалізниця" є суб'єктом господарювання державної форми власності, що виключає можливість встановити для вказаного суб'єкта ставку земельного податку в більшому розмірі, ніж визначено пунктом 274.1 статті 274 ПК України (тобто, не більше 3 відсотків від нормативної грошової оцінки).
Згідно із частиною десятою статті 59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до частини дев'ятої статті 264 КАС України суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку, що рішення Великокучурівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 09.11.2018 року №339-34/18 "Про внесення змін до рішення сесії сільської ради від 20.06.2018 року №160-29/2018 "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради на 2019 рік" прийняте з порушенням вимог законодавства, тому позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування пункту 12.01 додатку 1 до рішення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1921,00 грн., сплаченого платіжним дорученням від 05.02.2019 №32 (а. с. 3).
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 12.01 додатку 1 до рішення Великокучурівської сільської ради №160-29/2018 від 20.06.2018 року "Про встановлення плати за землю на території Великокучурівської сільської ради" із змінами внесеними рішенням від 09.11.2018 року №339-34/2018.
Стягнути з Великокучурівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" судові витрати в розмірі 1921 гривня 00 копійок (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня нуль копійок).
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" (вул. Гоголя, 1,м. Львів, 79000, Код ЄДРПОУ 40081195)
Відповідач - Великокучурівська сільська рада Сторожинецького району Чернівецької області (вул. Головна, 1, с. Великий Кучурів, Сторожинецький район, Чернівецька область,59052, Код ЄДРПОУ 04418162)
Суддя І.В. Маренич