
Справа № 560/283/19
РІШЕННЯ
іменем України
04 квітня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування висновків, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок від 26.07.2018 №186, зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 06.08.1950 №21, складеного виконавчим комітетом Чухелівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, виправивши національність матері дитини з "українка" на "полька", визнати протиправним та скасувати висновок від 09.10.2018 №187, зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 27.03.1967 №07, складеного виконавчим комітетом Чухелівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, виправивши національність нареченої з "українка" на "полька".
Ухвалою від 29.01.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що звертався до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявами про внесення змін до вищевказаних актових записів, однак висновками від 26.07.2018 №186, від 09.10.2018 №187 відповідач відмовив у внесенні змін до актових записів від 06.08.1950 №21, від 27.03.1967 №07 у зв'язку із відсутністю достатніх підстав. З висновками відповідача позивач не погоджується, тому звернувся до суду з вказаним позовом.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що в наданих позивачем документах національність всіх осіб зазначена "українці". Орган державної реєстрації актів цивільного стану відмовив позивачу щодо внесення змін до актових записів шляхом виправлення національності матері, дружини з "українка" на "полька", оскільки відсутні прямі та безспірні докази, необхідні для внесення таких змін, а також не встановлені помилки, виправлення чи підчищення у цих графах. Тому висновки є правомірними у зв'язку з цим у задоволенні позову необхідно відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з письмовою заявою про внесення змін до актового запису про його народження від 06.08.1950 №21 в частині зміни національності матері дитини з "українка" на "полька".
Позивач звернувся до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з письмовою заявою про внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 27.03.1967 №07 в частині зміни національності нареченої з "українка" на "полька".
У відповідь на свої звернення позивач отримав відмови щодо внесення змін (висновки від 26.07.2018 №186, від 09.10.2018 №187), фактичною підставою для яких слугувала відсутність достатніх підстав.
Не погодившись із висновками Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VI (далі - Закон №2398-VI ).
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
За змістом пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Відповідно до пункту 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Отже, недостатність підстав та документального підтвердження вимог заявника не може слугувати підставою для відмови у внесенні змін до актового запису про народження, оскільки зазначені в заяві про внесення змін відомості про допущені помилки могли бути перевірені відповідачем шляхом надіслання відповідних запитів та дослідження інших доданих до заяви документів.
Відповідач не вжив заходів щодо витребування в порядку пункту 2.11 Правил документів, які підтверджують національність матері заявника.
Разом з тим, суд враховує, що позивач надав до суду копії матеріалів слідчих справ архівний №П-3655, №265346 по обвинуваченню ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які є батьками ОСОБА_3. В матеріалах цих слідчих справ національність батьків ОСОБА_3 зазначена "поляки".
Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України від 09.12.1997 №703/97-ВР), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Відповідно до пункту 1.7. Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Пунктом 2.13 Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами. Тому позов необхідно задовольнити.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправним та висновок Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 26.07.2018 №186.
Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 06.08.1950 №21, складеного виконавчим комітетом Чухелівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, виправивши національність матері дитини з "українка" на "полька".
Визнати протиправним та скасувати висновок Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 09.10.2018 №187.
Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 27.03.1967 №07, складеного виконавчим комітетом Чухелівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, виправивши національність нареченої з "українка" на "полька".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1536,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1) Відповідач:Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Гагаріна, 4, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33282487)
Головуючий суддя Г.В. Лабань