
Справа № 815/1848/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження, за наявними матеріалами, адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС», про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС», про:
стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» до Державного бюджету України штраф у сумі 17 000,00 гривень.
Адміністративний позов мотивовано наступним.
За результатами перевірки звітних даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» за ІІ квартал 2017 року, Нацкомфінпослуг встановлено порушення вимог Положення про Державний реєстр фінансових установ, яким визначено обов'язок фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше 5 млн.гривень. Станом на 30.06.2017 року, власний капітал ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» становив 3 млн.333 тис. гривень. Розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги відповідачем не виконано, сума штрафних санкцій до Державного бюджету - не сплачена.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року, вищезгадану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження по справі.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року, постановлено продовжити розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року, провадження у справі № 815/1848/18 зупинено до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі № 815/3032/18.
Рішенням у адміністративній справі №815/3032/18, у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про визнання протиправною та скасування постанови від 15.12.2017 року № 1344/2167/16-2/14-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» - відмовлено.
Рішення по адміністративній справі №815/3032/18 набрало законної сили 27 грудня 2018 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року, провадження у адміністративній справі №815/1848/18 поновлено у зв'язку з усуненням обставин, що викликали його зупинення.
14 березня 2019 року закрито підготовче засідання по справі та призначено справу до судового розгляду суті.
У судове засідання, призначене на 01 квітня 2019 року, о 10 годині 00 хвилин, особи, які беруть участь у розгляді справи - не з'явились. Про дату, час та місце розгляду справи належним чином та своєчасно повідомлялись.
20 березня 2019 року, через на офіційну електронну адресу Одеського окружного адміністративного суду, від представника позивача (вх.№ 10080/19 від 20.03.2019р.) надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження
Враховуючи положення ч.9 ст.205 КАС України розгляд справи здійснено судом без участі сторін у порядку письмового провадження.
Пунктом 10 частини 1 статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів.
Відповідач не скористався правом на надання відзиву на адміністративний позов.
Між тим, у відповідності до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
У відповідності до частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС», зареєстроване 15.04.2003 року, за №15561200000004517. Основний вид діяльності згідно КВЕД:65.21 Фінансовий лізинг (а.с.14-17).
За результатами перевірки звітних даних ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» за ІІ квартал 2017 року, Нацкомфінпослуг встановлено порушення вимог абз. 1 та 2 п. 14 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 41 від 28.08.2003 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 797/8118 від 11 вересня 2003 року. Зокрема, фінансові установи зобов'язані підтримувати розмір статутного (складеного, пайового) та/або власного капіталу на рівні не меншому ніж встановлений цим Положенням до заявника при внесенні його до Реєстру (крім фінансових установ - юридичних осіб публічного права) та абзацу 4 пункту 1 розділу XI Положення, в частині обов'язку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше ніж 5 млн. грн.
10 жовтня 2017 року, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг видано розпорядження № 4014, яким зобов'язано ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення цього порушення з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 01.11.2017 року (а.с. 11).
27 листопада 2017 року, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт № 216/16-2/14 про правопорушення вчинені ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» на ринку фінансових послуг, яким встановлено невиконання вимог розпорядження Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу № 4014 від 10.10.2017 року, примірник якого направлено на адресу ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» та повідомлено, що розгляд справи відбудеться 15.12.2017 року о 11:00 год. (а.с. 7-8).
15 грудня 2017 року, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову №1344/2167/16-2/14-П, якою за невиконання вимог розпорядження Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу № 4014 від 10.10.2017 року, застосовано до ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» штрафну санкцію у розмірі 17 000,00 гривень (а.с. 9-10).
У зв'язку з невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» вимог розпорядження про застосування заходів впливу та несплатою до державного бюджету України штрафних санкцій згідно постанови про застосування штрафної санкції за правопорушення вчинена на ринках фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері фінансових послуг звернулась до суду з даною позовною заявою.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Указом Президента України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" від 23.11.2011 №1070/2011 на виконання Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг".
Згідно пунктів 1, 2 Положення "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній раді України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Таким чином, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції у сфері державного регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" №2664-ІІІ від 12.07.2001 року (далі - Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг").
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Згідно пункту 10 частини 1 статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Відповідно частин 1, 2 статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: 1) провадження діяльності на ринках фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації - у розмірі від 1000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 3) ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідачем, ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС», оскаржено до Одеського окружного адміністративного суду постанову Нацкомфінпослуг № 1344/2167/16-2/14-П від 15.12.2017 року про застосування штрафної санкції за правопорушення вчинені на ринку фінансових послуг (справа №815/3032/18, суддя Левчук О.А.).
Рішенням в адміністративній справі №815/3032/18, у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про визнання протиправною та скасування постанови від 15.12.2017 року № 1344/2167/16-2/14-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» - відмовлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 3 статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскільки за відповідачем обліковується сума штрафу яка стягуються у судовому порядку, суд вважає, що позивач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами, звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення суми боргу.
Особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України відповідно до законодавства.
При добровільному виконанні постанови особа зобов'язана надати Нацкомфінпослуг документи, що підтверджують перерахування коштів до Державного бюджету України відповідно до законодавства.
Враховуючи, що відзиву на позов, доказів виконання заходу впливу № 4014 від 10.10.2017 року або добровільної сплати суми штрафу ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» суду не надано, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на задоволення позовних вимог та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб'єктом владних повноважень.
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка3, код ЄДРПОУ 38062828) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» (65012, м. Одеса, вул. Віце-Адмірала Азарова 13, кв.3, код ЄДРПОУ 32428312), про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС», до Державного бюджету України штраф у сумі 17 000,00 гривень - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «БРЕДЕКС ФІНАНС» (код ЄДРПОУ 32428312) до Державного бюджету України, на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцезнаходженням платника, на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106 - штраф у сумі 17 000,00 гривень.
Рішення набирає законної сили згідно статті 255 КАС України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 КАС України подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд.
Суддя Балан Я.В.
.