Рішення № 80924099, 28.03.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2019
Номер справи
440/681/19
Номер документу
80924099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/681/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Крутько О.В.,

представника позивача - Телятник Р.П.,

представників відповідача - Січкар О.С., Кузьмич Н.Й.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Приватного акціонерного товариства "Кременчукгаз" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності.

В С Т А Н О В И В:

22 лютого 2019 року Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Кременчукгаз" про застосування заходів реагування та зобов'язання зупинити діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та виконання умов дозволу на спеціальне водокористування № 0216 від 18.08.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної планової перевірки з 26.11.2018 року по 07.12.2018 року відповідно до наданої інформації встановлено, що під час здійснення господарської діяльності ПрАТ "Кременчукгаз" використовує газорегуляторні пункти та шафові регуляторні пункти в м. Кременчуці, Кременчуцькому районі, на території Горішньоплавнівської міської ради, смт. Семенівки та Семенівського району, та будівлі (споруди) за адресою: м. Горішні Плавні, вул. Соборна, 1, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Також відповідачем не дотримуються умови дозволу на спеціальне водокористування № 0216 від 18.08.2014 року. Вказані порушення вважає достатніми підставами для заборони (зупинення) діяльності підприємства до їх усунення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/681/19. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

11.03.2019 року від представника відповідача надійшли заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 року у справі № 440/681/19 клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.

19.03.2019 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просив суд в задоволенні позову Державної екологічної інспекції Центрального округу до Приватного акціонерного товариства "Кременчукгаз" про застосування заходів реагування та зобов'язання зупинити діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та виконання умов дозволу на спеціальне водокористування № 0216 від 18.08.2014 - відмовити в повному обсязі /а.с. 46-52/. В обґрунтування відзиву зазначав, що позивачем не доведені порушення з боку відповідача, наявність яких є підставою для заборони (зупинення) діяльності підприємства.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимог підтримав, просив суд задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити у його задоволенні.

Заслухавши вступне слово представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Кременчукгаз" зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 03351734, та є правонаступником всіх прав та обов'язків Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" /а.с. 94, 95/.

Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.11.2018 №378/07-03, направлення від 22.11.2018 № 360/07-04 /а.с. 9, 10/, начальником відділу екологічного нагляду (контролю) земельних ресурсів, надр, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами - старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Сакало О.І. у період з 26.11.2018 року по 07.12.2018 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ "Кременчукгаз".

Результати перевірки оформлені актом № 360/07-04, у якому вказано на порушенням відповідачем положень абзацу другого частини першої статті 10, частини 5 статті 11 Закону України № 2707-ХІІ, пункту 30 Закону України "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності"; статті 44 ВКУ, частини 3 статті 105 ВКУ /а.с. 11-21/.

На підставі акта перевірки № 360/07-04 Державною екологічною інспекцією Центрального округу 14.12.2018 виданий припис № 42/02.1-23, яким зобов'язано ПАТ "Кременчукгаз" отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від ГРП та ШРП, естакади для ремонту та обслуговування автомобілів, боксу для стоянки службового транспорту, тренувального містечка; розробити та затвердити зони суворої охорони свердловин; обладнати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод в строк до 14.01.2018 року ; здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод з 14.01.2018 року - постійно; не допускати передачу відходів суб'єкту господарювання, що не має ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами - постійно /а.с. 110-113/.

Посилаючись на встановлені у ході проведення планової перевірки обставини, позивач звернувся до суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов'язання зупинити діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та виконання умов дозволу на спеціальне водокористування № 0216 від 18.08.2014 року

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, підстав подання позову та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року № 312 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, пунктом 5 розділу ІІ якого визначено, що Держекоінспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Суд вказує на те, що зазначеними нормами передбачений вичерпний перелік заходів реагування, які застосовуються за рішенням суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю), а саме: повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) продукції, повне або часткове зупинення реалізації продукції, повне або часткове зупинення виконання робіт, повне або часткове зупинення надання послуг.

При цьому, вищенаведеними нормами передбачено право органу державного нагляду (контролю), у разі необхідності вжиття інших заходів реагування протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) скласти припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що винесення припису та звернення до суду із позовом щодо повного або часткового припинення виробництва - це два різних засоби реагування органу державного нагляду, які застосовуються окремо.

В свою чергу повне або часткове зупинення виробництва є більш суворим заходом реагування за винесення припису.

Приватне акціонерне товариство «Кременчукгаз» здійснює на території міст Кременчук, Горішні Плавні, Кременчуцького та Семенівського районів господарську діяльність з розподілу природного газу різним категоріям споживачів на підставі постанови, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.06.2017 №777 /а.с.93/ та є оператором газорозподільної системи в розумінні статті 37 Закону України «Про ринок природного газу» від 19.04.2015 року за №329-VIII.

Основна діяльність відповідача полягає в здійсненні розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться в його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно - технологічного управління.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами згідно Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачений в Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності під пунктом 30 (додаток до Закону України від 19.05.2011 №3392-VI).

Частиною 1 статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

За змістом частини 5 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з пунктами 1.14.1, 1.14.4 та 1.14.5 Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.1995 №7 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.03.1995 за №61/597, джерело забруднення атмосфери - об'єкт, з якого поширюється забруднююча речовина; стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу; викид речовини - надходження речовини в атмосферу від джерел забруднення.

Згідно пояснень представника відповідача Приватним акціонерним товариством «Кременчукгаз» укладено договір підряду №46/824-11 від 30.05.2018 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково технічний центр «Промекологія», яке внесено в Перелік установ, організацій та закладів, які здійснюють розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (лист №5/3- 12/8202-14 від 08.07.2014). За умовами вищезазначеного договору та договору субпідряду №46/1 від 30.05.2018 між ТОВ НТЦ «Промекологія» та малим колективним підприємством «Екогаз» виконано Звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз» від 19.09.2018.

Відповідно до п. 2.2. Звіту матеріали інвентаризації призначені для розроблення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Листом Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації від 29.10.2018 №5576/03-02-09 товариство повідомлено, що звіт з інвентаризації викидів забруднюючих речовин на ПрАТ «Кременчукгаз» зареєстровано 26.10.2018 за №1058 /а.с.70/.

29.10.2018 підрядником ТОВ НТЦ «Промекологія» виконано звіт документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз».

Листами Головного управління Держпроспоживслужби в Полтавській області від 07.11.2018 №01-27/7595 та №01-27/7596 погоджено видачу дозволів на викиди забруднюючих речовин по проммайданчиках ПрАТ «Кременчукгаз» за адресами м. Кременчук, пров. Героїв Бреста, 46 та м. Горішні Плавні, вул. Соборна,1.

У відповідності до Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N 302, Департаментом екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації видано дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами: дозвіл № 5310436100-330 від 21.11.2018 (проммайданчик за адресою м. Кременчук, пров. Героїв Бреста, 46); дозвіл №531020000-171 від 21.11.21018 (проммайданчик за адресою м. Горішні Плавні, вул. Соборна, 1) /а.с. 71-82/.

Департаментом з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації видано безстрокові дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами: дозвіл №5324555100-34 від 04.11.2014 (проммайданчик за адресою смт. Семенівка, вул. Леніна, 168); дозвіл №5324555100-35 від 04.11.2014 (проммайданчик за адресою смт. Семенівка, вул. Леніна, 61) /а.с. 83-92/.

В розділі VI акту перевірки (Опис виявлених порушень») зазначено, що ПрАТ «Кременчукгаз» за відсутності дозволів на викиди забруднюючих речовин використовує: 33 газорегуляторних пункти (ГРП) в м. Кременчуці; 23 ГРП в Кременчуцькому районі; 12 ГРП на території Горішньоплавнівської міської ради; 5 ГРП на території с. Семенівка; 7 ГРП на території Семенівського району; 76 шафових регуляторних пункти (ШРП) в м. Кременчуці; 100 ШРП в Кременчуцькому районі; 23 ШРП на території Горішньоплавнівської міської ради; 8 ШРП на території смт. Семенівка; 21 ШРП на території Семенівського району, під час використання яких здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Використання відповідачем вказаного обладнання за відсутності дозволів на викиди забруднюючих речовин за висновками акту перевірки є порушенням абзацу 2 ч.1. ст.10, ч.5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», п. 30 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».

Статтею 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що забруднююча речовина - речовина хімічного та біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища.

Вказаним Законом також визначені критерії правового регулювання охорони атмосферного повітря шляхом визначення нормативів, зокрема:

- нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря - група нормативів, дотримання яких запобігає виникненню небезпеки для здоров'я людини та стану навколишнього природного середовища від впливу шкідливих чинників атмосферного повітря;

- норматив гранично допустимого викиду забруднюючої речовини стаціонарного джерела

- гранично допустимий викид забруднюючої речовини або суміші цих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела викиду;

- технологічний норматив допустимого викиду забруднюючої речовини - гранично допустимий викид забруднюючої речовини або суміші цих речовин, який визначається у місці його виходу з устаткування;

- норматив якості атмосферного повітря - критерій якості атмосферного повітря, який відображає гранично допустимий максимальний вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі і при якому відсутній негативний вплив на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища.

Статтею 11 даного Закону встановлено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Регулювання викидів таких забруднюючих речовин полягає в тому, що їх викиди можуть здійснюватись лише за наявності спеціального дозволу, такі викиди підлягають спостереженню. Якщо внаслідок причин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючи речовин відповідними суб'єктами . У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.

Дозволи на викиди таких речовин надаються за умови, зокрема: не перевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки, не перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 р. N1780 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел» покладено обов'язок на Міністерство охорони навколишнього природного середовища України визначити перелік типів устаткування, для яких розробляються зазначені нормативи.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 N 317 затверджено Перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел. Складові газорозподільних систем (газопроводи, ГРП та ШРП) до цього переліку не включені, відповідно технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин для них не затверджуються.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб'єктами господарювання, утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності поведінки суб'єктів господарювання вимогам законодавства, неправомірного та необґрунтованого застосування санкцій до суб'єктів господарювання.

Проте з урахуванням наявних доказів висновок позивача щодо здійснення викидів забруднюючих речовин з ГРП та ШРП не підтверджено документально замірами, дослідженнями та експертизами, не визначено тип та хімічний склад забруднюючої речовини, її концентрацію та обсяг фактичного викиду. Тобто, в акті перевірки та позовній заяві вказано лише на загальний факт здійснення господарської діяльності без спеціальних дозволів на викиди.

З приводу відсутності в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 531020000-171 від 21.11.2018 року: естакади для ремонту та обслуговування автомобіля, боксу для стоянки службового транспорту, тренувального містечка за адресою: м. Горішні Плавні, вул. Соборна, 1, суд зазначає наступне.

Згідно пояснень представника відповідача естакада для ремонту та обслуговування автомобіля не використовується у зв'язку з відсутністю в Горішньоплавнівській дільниці відповідного устаткування та кваліфікованого персоналу. Технічне обслуговування транспортних засобів здійснюється без використання естакади, ремонт транспортних засобів здійснюється за адресою: м.Кременчук, пров. Героїв Бресту, 46 та спеціалізованими СТО. Тренувальний майданчик підключено до ресивера, за допомогою якого під час тренувань використовується не природний газ, а стисне повітря. Автомобілі АДС в боксі для стоянки службового транспорту не зберігаються, оскільки цілодобово знаходяться на відкритій стоянці під навісом.

Представником позивача не надано суду належних доказів на підтвердження факту використання відповідачем вищевказаних обєктів.

Щодо не обладнання локальних мереж спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод та не здійснення заходів щодо попередження забруднення підземних вод ПрАТ "Кременчукгаз" суд зазначає наступне.

Статтею 1 Водного кодексу України передбачено, що використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб. Разом із цим даною статтею передбачено, що водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Згідно частин 1, 3 статті 105 Водного кодексу України підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.

Всі свердловини на воду, не придатні для експлуатації, покинуті спостережні та пошукові свердловини на всі види корисних копалин, а також вертикальні й інші гірничо-пошукові та експлуатаційні гірничі виробки і покинуті криниці повинні бути затампоновані чи ліквідовані.

Згідно пояснень представника відповідача підприємством при отриманні дозволів на спеціальне водокористування (№ 0216/Пол від 17 вересня 2014 року та № 0217/Пол від 17 вересня 2014 року, термін дії дозволів 5 років) були розроблені всі необхідні документи дозвільного характеру та був розроблений план водоохоронних заходів в межах зон санітарної охорони при експлуатації водозабірних споруд. Кожного року розробляються комплексні природоохоронні заходи з охорони навколишнього середовища та план природоохоронних заходів затверджений та погоджений Департаментом екології та природних ресурсів Полтавської обласної адміністрації, головним управлінням Держпродспоживслужби у Полтавській області /а.с. 131-134/.

На підтвердження знешкодження стічних вод представником відповідача надані суду копії договору № 436-11 від 14.02.2019 року, укладеного ПрАТ "Кременчукгаз" з КП "Компобутсервіс" із збирання та вивезення рідких побутових нечистот (обслуговування дільниці в смт. Семенівка Полтавської області), та договору № 220/664-11 від 12.05.2017 року, укладеного відповідачем з КП "Виробниче управління водопровідно - каналізаціого господарства Горішньоплавнівської міської ради" на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (обслуговування дільниці в м. Горішні Плавні Полтавської області) /а.с.122-130/.

Суду не надано доказів того, що свердловини використовуються відповідачем для виробництва товарів (продукції) та для добування певної сировини, а відтак вплив на довкілля в даному випадку відсутній.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність підстав для зупинення діяльності ПрАТ «Кременчукгаз» до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та виконання умов дозволу на спеціальне водокористування № 0216 від 18.08.2014.

Таким чином, позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову Державної екологічної інспекції Центрального округу (36039, м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6, код ЄДРПОУ 42149108) до Приватного акціонерного товариства "Кременчукгаз" (39601, м. Кременчук, пров. Героїв Бреста, 46, код ЄДРПОУ 03351734) про тимчасову заборону (зупинення) діяльності - повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02 квітня 2019 року.

Суддя А.Б. Головко