
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/5569/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Коморний О.І,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.
за участю
представника позивача ОСОБА_1
представник відповідача не прибув
представник відповідача не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 про зобов'язання Сихівського у м. Львові відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Амур-Нижньодніпровського районного у місті Дніпрі відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- зобов'язати Амур-Нижньодніпровський відділ ДРАЦС Дніпровського міського управління юстиції Дніпропетровської області внести зміни до актового запису № 895 від 25 липня 2006 року про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, складений Амур-Нижньодніпровським відділом РАЦС Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, записавши ОСОБА_2 батьком. Змінити прізвище ОСОБА_3 з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по-батькові з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3". Дату та місце народження залишити без змін. Дані про попереднього батька вилучити.
Позивач свої вимоги аргументує тим, що рішенням надзвичайного та поважного Посла України в Російській Федерації від 30 серпня 2012 року позивачу надано дозвіл на усиновлення ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, проте, вирішивши справу по суті, в резолютивній частині Рішення не вказано про внесення відповідних змін до актового запису про народження ОСОБА_3. Тому, позивач звернувся до Сихівського відділу ДРАЦС із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_3 Однак, відповідач надав відповідь з роз'ясненням, де зазначено, що внесення змін до актового запису проводиться за рішенням суду. Відтак, вважає, що така відповідь суперечить ст. 282 Сімейного кодексу України та п. п. 83, 88 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 905 від 08.10.2008 року (далі - Порядок № 905).
Представник позивача в судовому засіданні, з посиланням на аргументи, викладені в позовній заяві, позовні вимоги підтримав з викладених міркувань, просить визнати протиправною відмову Сихівського у м. Львові відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 06.09.2018 року № 1559/01-09 про внесення змін до актового запису № 895 від 25 липня 2006 року та обов'язати Амур-Нижньодніпровський відділ ДРАЦС Дніпровського міського управління юстиції Дніпропетровської області внести зміни до актового запису.
Ухвалою суду від 02 січня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
В підготовчому судовому засіданні залучено співвідповідача Амур-Нижньодніпровський районний у місті Дніпрі відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
Ухвалою суду від 28 лютого 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання представник відповідача 1 не прибув, подав клопотання до суду де просить розглядати справу без його участі. Додатково додав, що зобов'язання про внесення змін або доповнень до актових записів цивільного стану, має стосуватися тих відділів державної реєстрації актів цивільного стану, які складали актові записи, тобто Амур-Нижньодніпровський районний у місті Дніпрі відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
В судове засідання представник відповідача 2 не прибув, подав клопотання до суду де просить розглядати справу без його участі, не висловив своє відношення до позовних вимог.
Дослідивши письмові докази та пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд
встановив:
Між ОСОБА_2 та ОСОБА_5, зареєстрований шлюб Амур-Нижньодніпровським районним у місті Дніпрі відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, згідно свідоцтва про шлюб від 16.08.2008 року № 120853 (а.с.10).
ОСОБА_6 надав нотаріально засвідчену згоду на усиновлення ОСОБА_2 доньки ОСОБА_3 із зміною прізвища та по-батькові, відповідно до заяви № 828 від 06.06.2011 року.(а.с.11)
Актовий запис № 895 від 25.07.2006 року згідно з свідоцтвом про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, зроблено Амур-Нижньодніпровський відділом ДРАЦС Дніпровського міського управління юстиції Дніпропетровської області. (а.с.7)
Рішенням Посольства України в Російській Федерації від 30 серпня 2012 року № 6111-546-5317 заяву громадянина України ОСОБА_2 задоволено та дозволено удочеріння неповнолітньої громадянки України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.6)
На звернення позивача щодо питання про удочеріння неповнолітньої громадянки України ОСОБА_3, Сихівський у м. Львові відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Львівській області надав відповідь від 06.09.2018 року №1559/01-09, зі змісту якої встановлено, що відповідач запропонував звернутися заявнику до Сихівського районного суду м. Львова для вирішення даного питання. (а.с.8).
Позивач вважає таку відповідь відповідача протиправною та такою що порушує його права та інтереси, тому звернувся до суду з даним позовом.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст. 1 Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів.
Згідно ч. 1 статті 282 Сімейного кодексу України, усиновлення громадянином України дитини, яка є громадянином України, але проживає за межами України, здійснюється в консульській установі або дипломатичному представництві України.
Відповідно до п. 83. Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (далі - Порядок), для усиновлення дитини, яка є громадянином України, але проживає за її межами, громадяни України та іноземці звертаються з відповідною заявою до консульської установи чи дипломатичного представництва України в країні проживання дитини. До заяви додаються документи, зазначені у підпунктах 2, 3, 5-14 пункту 33 цього Порядку.
Згідно з п. 88 Порядку, рішення про усиновлення громадянами України дитини - громадянина України, яка проживає за її межами, приймається консульською установою чи дипломатичним представництвом України на підставі документів, зазначених у підпунктах 2, 3, 5-12 пункту 33, пунктах 84 і 85 цього Порядку, та дозволу Мінсоцполітики на усиновлення. Інформація щодо рішення про усиновлення, прийняте консульською установою чи дипломатичним представництвом України, записується в Книгу обліку рішень про усиновлення дітей, яка ведеться за формою згідно з додатком 10.
Пунктом 94 Порядку, передбачено, що консульська установа чи дипломатичне представництво України протягом 20 робочих днів після надходження заяви та документів, зазначених у пункті 93 цього Порядку, розглядає питання про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і приймає рішення про усиновлення дитини, якщо усиновлювач - громадянин України. У разі коли усиновлення здійснюється у відповідних органах держави, на території якої проживає дитина, консульська установа чи дипломатична установа України готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і видає його заявнику для подання до відповідного органу.
Судом встановлено з матеріалів справи, що Посольство України в Російській Федерації розглянуло звернення позивача та прийняло Рішення від 30 серпня 2012 року № 6111-546-5317, яким заяву громадянина України ОСОБА_2 задоволено та дозволено удочеріння неповнолітньої громадянки України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2
Суд звертає увагу відповідачів, що внесення змін в актові записи цивільного стану передбачено не лише на підставі рішення суду, а і прийнятого Посольство України в Російській Федерації Рішення про удочеріння неповнолітньої громадянки України.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану, регулюються Законом України Про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до частини 2 статті 2 вказаного Закону державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною 1 статті 8 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану встановлено, що діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.
Пунктом 1 частини 1 статті 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України
Орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв'язку з наявністю однієї з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі (частина 2 статті 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").
Порядок внесення змін до актового запису цивільного стану регламентовано в статті 22 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану. Так, згідно частини 1 даної статті, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Окрім того, відповідно до пункту 1.1. Загальних положень Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених Наказом від 12.01.2011 року № 96/5 Міністерства Юстиції України (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно п. 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є зокрема: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду; висновок районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України.
Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Частиною першою статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Приписами частини п'ятої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" обумовлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Пунктом 1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом МЮУ від 12.01.2011 № 96/5 передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Документи, складені іноземною мовою, подаються для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку.
Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Порядок внесення змін до актового запису цивільного стану врегульовано статтею 22 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Так, відповідно до зазначеної норми права внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв'язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач 1 протиправно відмовив позивачеві у внесення змін до актового запису цивільного стану з підстав наведених у листі від 06.09.2018 року № 1559/01-09, оскільки внесення змін в актові записи цивільного стану передбачено не лише на підставі рішення суду, а і прийнятого Посольством України в Російській Федерації Рішення про удочеріння неповнолітньої громадянки України.
Судом встановлено з матеріалів справи, що згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис №895 зроблено 25.07.2006 року Амур-Нижньодніпровським відділом ДРАЦС Дніпровського міського управління юстиції Дніпропетровської області.
Отже, внести зміни у вказаний актовий запис на підставі Рішення від 30 серпня 2012 року № 6111-546-5317 про удочеріння неповнолітньої громадянки України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, має відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису - Амур-Нижньодніпровський відділ ДРАЦС Дніпровського міського управління юстиції Дніпропетровської області
Відповідно до ст. 77 КАС України, згідно якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріали справи свідчать, що положення ч. 2 ст. 2 КАС України відповідачем 1 не були дотримані при розгляді заяви ОСОБА_2, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність відмови Сихівського у м. Львові відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 06.09.2018 року № 1559/01-09 у внесенні змін до актових записів цивільного стану та вважає за необхідне зобов'язати Амур-Нижньодніпровський відділ ДРАЦС Дніпровського міського управління юстиції Дніпропетровської області внести зміни до актового запису № 895 від 25 липня 2006 року про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, складений Амур-Нижньодніпровським відділом РАЦС Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, записавши ОСОБА_2 батьком. Змінити прізвище ОСОБА_3 з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по-батькові з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3". Дату та місце народження залишити без змін. Дані про попереднього батька вилучити.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача з Сихівського у м. Львові відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-248, 255, 295 КАС України, суд,
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Сихівського у м. Львові відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Львівській області (пр. Червоної Калини, 109, м. Львів, 79049; ЄДРПОУ: 35968907) від 06.09.2018 року № 1559/01-09 про внесення змін до актового запису № 895 від 25 липня 2006 року.
3. Зобов'язати Амур-Нижньодніпровський відділ ДРАЦС Дніпровського міського управління юстиції Дніпропетровської області (пр. Слобожанський, 15, м. Дніпро, 49081; ЄДРПОУ: 33339868) внести зміни до актового запису № 895 від 25 липня 2006 року про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, складений Амур-Нижньодніпровським відділом РАЦС Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, записавши ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_3) батьком. Змінити прізвище ОСОБА_3 з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по-батькові з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3". Дату та місце народження залишити без змін. Дані про попереднього батька вилучити.
4. Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_3) з Сихівського у м. Львові відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Львівській області (пр. Червоної Калини, 109, м. Львів, 79049; ЄДРПОУ: 35968907), за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 704,80 грн.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 03.04.2019р.
Суддя Коморний О.І.