
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
02 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/566/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі судового засідання: Бутенко К.В. ,
за участю:
представника відповідача: Ганзія С.В., дов. № 6266/9/12-32-10-00-29 від 06.09.2018
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського кооперативу "Колос" (92400, Луганська область, смт. Марківка, вул. Щорса, 68) до Головного управління ДФС у Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72), про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
11 лютого 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Сільськогосподарського кооперативу "Колос" (далі - позивач) до Головного управління ДФС в Луганській області (далі -відповідач) позивача просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 11.01.2019 № 0001305505 з податку на додану вартість у сумі 141917,27 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримав податкове повідомлення-рішення № 0001305505 від 11.01.2019, відповідно до якого загальна сума штрафу з податку на додану вартість становить 141917,27 грн. за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов'язання по податковим деклараціям з податку на додану вартість від 21.11.2016 №9082402378 та від 13.16.2018 №9117577059. Посилався на те, що п.40 підрозділу 2 розділу XX ПК України, штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом, за порушення строків, установлених цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, не застосовуються за умови наявності у такі строки коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумах, достатніх для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість до бюджету або на спеціальні рахунки платників - сільськогосподарських підприємств, що обрали спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу. Позивач вважає, що за наявності в кооперативу «Колос» достатніх сум коштів на електронному рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість для погашення податкових зобов'язань, до Кооперативу не повинен застосовуватися штраф за несвоєчасне їх списання ДКСУ, або за несвоєчасне надсилання ДФС реєстрів ДКСУ.
Отже, позивач вважає, дане прийняте податковим органом податкове повідомлення-рішення протиправним та такими, що підлягає скасуванню.
Відповідач 27.02.2019 надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що ГУ ДФС у Луганській області 21.11.2018 проведено камеральну перевірку податкової звітності СК «Колос» з питань дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ за жовтень 2016 року, березень 2017 року - лютий 2018 року, травень 2018 року, за результатами якої складено акт № 000147/12-32-55-05/30796873 від 21.11.2018. ГУ ДФС у Луганській області зазначає, що з урахуванням постанови Луганського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 у справі № 812/12/10/17, яка набрала законної сили 21.03.2018, нарахування ПДВ по декларації за жовтень 2016 року на суму 709687,00 грн відбулося лише 26.06.2018. Враховуючі порядок сплати ПДВ з урахуванням особливостей функціонування СЄА (необхідність формування реєстру на рівні ДФС та його підтвердження на регіональному рівні) фактично підтвердження реєстру та перерахування коштів з електронного рахунку платника до бюджету відбулося 04.09.2018. Згідно витягу АІС «Податковий блок» у реєстрі транзакцій станом на 30.11.2016 (граничний термін сплати ПДВ по податковій декларації з ПДВ № 9082402378 від 21.11.2016 на суму 709687,00 грн) за СК «Колос» на електронному рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість відсутні кошти для погашення самостійно визначеної суми по декларації з ПДВ № 9082402378 від 21.11.2016. Вважав податкове повідомлення-рішення від 11.01.2019 №0001305505 законним та просив суд у задоволенні адміністративного позову СК «Колос» відмовити повністю.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2019 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
У судове засідання представник позивача не прибув, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача позов не визнав, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази, суд встановив таке.
Сільськогосподарський кооператив «Колос» (далі - СК «Колос») є юридичною особою та як платник податків перебуває на податковому обліку в ГУ ДФС у Луганській області, Старобільське управління Марківська ДПІ, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07.02.2019 за № 1004972665 (арк.спр. 6-8).
СК «Колос» є платником податку на додану вартість, у зв'язку з чим позивачем 21.11.2016 подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2016 року із задекларованими зобов'язаннями перед бюджетом на суму 709687,00 грн (арк. спр. 17-24).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2017 року у справі № 812/1210/17, залишеною без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року, зобов'язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) прийняти та вважати прийнятими протягом операційного дня, коли було надіслано, а саме: 21.11.2016 - податкову декларацію сільськогосподарського кооперативу «Колос» (код ЄДРПОУ 30796873) з податку на додану вартість (скорочену) за жовтень 2016 року, податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2016 року; 15.08.2017 - податкові декларації з податку на додану вартість за листопад 2016 року, грудень 2016 року, січень 2017 року та лютий 2017 року (арк. спр. 25-30).
Крім того, 20.06.2018 позивачем подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2018 року, у якій самостійно задекларовано зобов'язання з податку на додану вартість на суму 100,00 грн (арк. спр. 31-33).
ГУ ДФС у Луганській області 21.11.2018 проведено камеральну перевірку податкової звітності СК «Колос» з питань дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ за жовтень 2016 року, березень 2017 року - лютий 2018 року, травень 2018 року, за результатами якої складено акт перевірки № 000147/12-32-55-05/30796873 від 21.11.2018 (арк. спр. 64-66).
Перевіркою встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість протягом строків, визначених абз.1 п.57.1 ст.57 та п.203.2 ст.203 ПКУ за жовтень 2016 року, березень 2017 року - лютий 2018 року, травень 2018 року.
На підставі акту перевірки № 000147/12-32-55-05/30796873 від 21.11.2018 Головним управлінням ДФС у Луганській області 11 січня 2019 року винесено податкове повідомлення - рішення № 0001305505 про нарахування СК «Колос» штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 141917,27 грн (арк. спр. 9-10).
При цьому, у розрахунку штрафної санкції зазначено, що штраф нараховано за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань по податковій декларації № 9082402378 від 21.11.2016 у період з 27.06.2018 по 04.09.2018 та по податковій декларації № 9117577059 від 13.06.2018 у період з 01.07.2018 по 04.09.2018.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд керується таким.
Відповідно до статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Разом з цим, особливість визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України та строки проведення розрахунків визначені статтею 200 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п. 200.1 та п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.
Згідно п. 200-1.5 ст. 200-1 Податкового кодексу України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунка платник - сільськогосподарське підприємство, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов'язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.
З податкової декларації позивача за жовтень 2016 року вбачається, що в ній зазначено реквізити спеціального рахунку (арк. спр. 18).
Таким чином, чинним законодавством передбачено, що перерахування грошових зобовязань з податку на додану вартість до бюджету здійснюється не безпосередньо платником податку, а податковим органом. Натомість, платник податку повинен забезпечити наявність на електронному рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість станом на час настання строку, встановленого Податковим кодексом України для самостійної сплати податкових зобов'язань, достатньої кількості коштів для сплати зобов'язань.
Механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням вище зазначених рахунків деталізовано у Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569.
Так, згідно п. 20 Порядку для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету з електронних рахунків платника податку.
При цьому, відповідно до п.40 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом, за порушення строків, установлених цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, не застосовуються за умови наявності у такі строки коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумах, достатніх для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість до бюджету або на спеціальні рахунки платників - сільськогосподарських підприємств, що обрали спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу.
Отже, для вирішення питання правомірності застосування штрафних санкцій до СК «Колос» за несвоєчасну сплату податку на додану вартість необхідно встановити наявність коштів на його спеціальному рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумах, достатніх для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість за деклараціями № 9082402378 від 21.11.2016 у сумі 709687,00 грн та № 9117577059 від 13.06.2018 на суму 100,00 грн.
З метою встановлення вказаних обставин судом досліджено виписку зі спеціального електронного рахунку СК «Колос» за період 2016 - 2018 років із зазначенням інформації про вчинені у вказаний період транзакції (арк. спр. 11-16), витяг з АІС «Податковий блок» з інформацією про реєстр транзакцій за період з 01.11.2016 по 07.09.2018 (арк. спр. 58-59, 80-82), а також платіжні доручення СК «Колос» про перерахування коштів на спецрахунок, відкритий в Казначействі та призначений для розрахунків з податку на додану вартість (арк. спр. 118-140).
Дослідженням вказаних доказів встановлено, що СК «Колос» здійснювало поповнення свого спецрахунку виключно у жовтні - листопаді 2016 року.
При цьому СК «Колос» є сільськогосподарським підприємством, що зумовлювало у 2016 році особливий порядок адміністрування ПДВ.
Так, відповідно до підпункту «в» п. 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України позитивна різниця між сумою податкових зобов'язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначена за операціями з продукцією тваринництва підлягає перерахуванню:
- до державного бюджету - у розмірі 20 відсотків;
- на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - суб'єктам спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - у розмірі 80 відсотків.
Сільськогосподарські підприємства для забезпечення перерахування, зазначеного у підпункті "в" пункту 209.2 цієї статті, зараховують кошти на власні рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкриті для перерахування коштів до державного бюджету та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій із продукцією тваринництва (підпункт 209.2.1 п. 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України).
Згідно пп. 209.2.2 п. 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України кошти, зараховані на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, зазначені у підпункті 209.2.1 пункту 209.2 цієї статті, автоматично протягом наступного операційного дня за днем, в якому кошти надійшли на такі рахунки, перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у таких розмірах з рахунків, зазначених у підпункті "в" підпункту 209.2.1 пункту 209.2 цієї статті:
- 20 відсотків - на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
- 80 відсотків - на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
З урахуванням вищевказаних положень ст. 209 Податкового кодексу України у 2016 році відбувався розподіл коштів, сплачених СК «Колос» на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Так, з наданого представником відповідача витягу з АІС «Податковий блок» щодо транзакцій на спецрахунку ПДВ вбачається, що після надходження перерахування СК «Колос» коштів на вищевказаний рахунок (ознака транзакції 1) відбувається автоматичне розмежування вказаних коштів на 20 та 80 відсотків (ознака транзакції 14) та подальше зарахування 80 відсотків на спеціальний рахунок СК «Колос» для сплати ПДВ (арк. спр. 58).
З аналізу вищевказаних транзакцій вбачається, що станом на 30.11.2016 на спецрахунку СК «Колос» залишок коштів становив 741612,00 грн, що є достатнім для сплати самостійно визначених зобов'язань у декларації з ПДВ за жовтень 2016 року № 9082402378 від 21.11.2016 на суму 709687,00 грн.
За період з 30.11.2016 по 26.04.2016 жодного руху коштів на спецрахунку СК «Колос» не відбулося, а тому станом на час виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2017 року у справі № 812/1210/17 та відображення в обліку податкової декларації СК «Колос» з податку на додану вартість за жовтень 2016 року у позивача було достатньо коштів для сплати самостійно визначених зобов'язань з ПДВ.
Також і станом на 01.07.2018 (граничний строк сплати зобов'язань з ПДВ по декларації за травень 2018 року) залишок коштів на рахунку СК «Колос» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість був достатній для сплати зобов'язань з ПДВ на суму 100,00 грн.
Таким чином, несвоєчасне списання коштів з рахунку СК «Колос» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на оплату зобов'язань з ПДВ по декларації за жовтень 2016 року № 9082402378 від 21.11.2016 у сумі 709687,00 грн та по декларації за травень 2018 року № 9117577059 від 13.06.2018 на суму 100,00 грн відбулось не з вини платника податку - СК «Колос».
Тобто, у даному випадку необхідно керуватись положенням п.40 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, за яким штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом, за порушення строків, установлених цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, не застосовуються за умови наявності у такі строки коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумах, достатніх для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість до бюджету.
З урахуванням зазначеного суд приходить до висновку про незаконність податкового повідомлення - рішення від 11 січня 2019 року № 0001305505 про нарахування позивачу штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 141917,27 грн та про необхідність його скасування.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 21128,76 грн, що відповідає разміру судового збору за заявлені майнові вимоги та підтверджено платіжним дорученням № 109 від 08.02.2019 (арк. спр. 3).
Оскільки позов задовольняється повнястю витрати зі сплати судового збору суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Сільськогосподарського кооперативу "Колос" задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 11 січня 2019 року № 0001305505 про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 141917,27 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області на користь Сільськогосподарського кооперативу "Колос" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2128,76 грн (дві тисячі сто двадцять вісім гривень 76 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України рішення складено у повному обсязі 04 квітня 2019 року.
Суддя Т.В. Смішлива