
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2019 р. Справа№200/13208/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., при секретарі судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
до відповідача: Головного управління ДФС у Донецькій області
про: скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0091804503 від 09.11.2018 року в частині зайво нарахованих штрафних санкцій у сумі 1785,96 грн.
за участю
представників сторін:
від позивача: Муравей Ю.М. - за довірен.,
від відповідача: Пономарьов А.О - за довірен.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області про Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0091804503 від 09.11.2018 року в частині зайво нарахованих штрафних санкцій у сумі 1785,96 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Головним Управлінням проведена камеральна перевірка позивача з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року № 9146825863 від 17.07.2017 р. податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року № 9271418130 від 19.12.2017 року, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 року. За результатами якої прийнято податкове повідомлення - рішення яким застосовано штрафну санкцію за порушення строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість, позивач частково не погоджується з визначеною сумою штрафу в розмірі 1785,96 грн. зазначаючи наступне. Згідно з роздруківки з електронного кабінету платника податків про стан розрахунків з ПДВ, сума на особистому рахунку ДП «Донецький облавтодор» на 21.12.2017 року склала 18345,97 грн. Після реєстрації уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 р. від 17.07.2017 року № 9274009879 на суму 334559грн. та самостійним нарахуванням штрафу в розмірі 10037 грн. і нарахуванням ДФС пені в розмірі 20449,35 грн. 21.12.2017 року у підприємства виник податковий борг в розмірі 10037 грн. + 20449,35 грн. - 18345,97 грн. = 12140,38 грн. Позивач вважає, що штрафна санкція за порушення строків сплати уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань в зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 року становить 1214,04 грн. Завищення штрафної санкції за порушення строків сплати уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 року складає 1785,96 грн. Податковий борг було погашено 27.12.2017 року, власними коштами підприємства (платіжне доручення № 4313 від 27.12.2017 року на суму 3000 грн.)
Представник позивача в судове засідання з'явився, підтримав позицію викладену в позовній заяві та просив суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував надавши відзив, відповідно до якого зазначено наступне. Актом камеральної перевірки встановлено, що позивачем в порушення пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 п 50.1 ст. 50 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України несвоєчасно сплачено суми узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість по податковим деклараціям з ПДВ у загальній сумі 458869,40 грн. Згідно КОР ДП «Донецький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»: 21.12.2017 р. подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9274009879 за 01.05.2017 року на суму 334559 грн. та самостійно нарахованою сумою штрафної санкції в розмірі 10037 грн. та як наслідок, в автоматичному режимі нарахована пеня внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок з ПДВ (пп. 129.1.3 (з урахуванням п. 129.9 ПКУ) в розмірі 21226,99 грн. а не 20449,35 як зазначає позивач. Згідно положення п. 87.9 ст. 87 ПК грошові кошти в розмірі 30000 грн. згідно платіжного доручення № 4313 від 27.12.2017 р. були автоматично спрямовані на погашення штрафної санкції та пені (із затримкою 6 днів) згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9274009879 за 01.05.2017 р.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, підтримав відзив на позовну заяву та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 22 січня 2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року відкладено підготовче засідання на 12 лютого 2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 25 лютого 2019 року.
25 лютого 2019 року розгляд справи відкладено на 04 березня 2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року закрито провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.03.2019 року.
Розглянувши матеріали справи та всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Дочірне підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", є юридичною особою включено до ЄДРПОУ за № 32001618.
Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно податкової декларації за червень 2017 року № 9146825863 від 17.07.2018 року, податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року № 9271418130 від 19.12.2017 року, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 року, за результатами якої складено акт № 730/05-99-45-03/32001618 від 24.10.2018 р.
Актом перевірки встановлено порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 50.1 статті 50, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати сум узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року № 914825863 від 17.07.2018 року, податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року № 9271318130 від 19.12.2017, уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 року. (а.с. 7-11)
На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення № 0091804503 від 09.11.2018 року., яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 45886,94 грн. (а.с. 12-13)
Позивач не погоджується з нарахуванням штрафної санкції в частині нарахування 1785,96 грн. та просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення в цій частині.
Спірним питанням даної справи є нарахування штрафної (фінансової) санкції за порушення строку сплати суми грошового зобов»язання згідно уточнюючого розрахунку з податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 року.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Статтею 203 ПК України визначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно п. 50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу у строк не пізніше 1 травня року, наступного за звітним;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Відповідно до п. 57.1 ст. ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:
а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;
в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України".
Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Пунктом 87.9 ст. 87 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Пунктами 200.1. та 200.2 статті 200 ПК України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.
Відповідно до п. 126.1 ст. ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Крім того пп. 129.9 ст. 129 ПК України передбачено, що у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу пеня, передбачена цією статтею, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Відповідно до пп. 129.1.3 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивачем 21.12.2017 року був поданий уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, звітний період що уточнюється - травень 2017 року.
Згідно даного уточнюючого розрахунку (рядок 18) позивачем визначено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету в розмірі 334559 грн. А також (рядок 18.1) позивачем самостійно визначено суму штрафу, нараховану платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки (при позитивному значенні гр. 6 р. 18) в розмірі 10037 грн.
Згідно акту перевірки встановлено, що податкове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 334559 грн. (згідно уточнюючого розрахунку) граничний термін сплати 21.12.2017 року, було частково погашено позивачем з порушенням граничного терміну за рахунок надходження до бюджету коштів платіжним дорученням № 4313 від 27.12.2017 р. на суму 30000 грн., що не заперечується позивачем.
Згідно розрахунку штрафної (фінансової) санкції до податкового повідомлення рішення, яким визначено суму штрафу, а саме штрафна санкція в розмірі 10% - 3000 грн. розрахована за 6 днів затримки сплати зобов'язання згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійних помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 р. за період з 21.12.2017 року по 27.12.2017 рок.
Як вбачається з матеріалів справи а саме облікової картки позивача з податку на додану вартість станом на 21.12.2018 року у позивача була переплата в розмірі 18345,97 грн. Також станом на 21.12.2017 р. нарахована пеня в розмірі 20449,35 грн.
Позивач зазначає що штрафна санкція за порушення строків сплати уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань в зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 року становить 1214,04 грн., в зв'язку з чим відповідачем завищено суму штрафної санкції в розмірі 1785,96 грн.
З урахуванням вищенаведеного суд зазначає, що в зв»язку з тим, що станом на дату подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань в зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року № 9274009879 від 21.12.2017 року, а саме на 21.12.2017 р. на суму 334559 грн., та самостійно визначено суму штрафу в розмірі 10037 грн., у позивача була переплата з податку на додану вартість в розмірі 18345,97 грн., яка повинна була бути зарахована в рахунок погашення податкового боргу.
27.12.2017 р. позивачем згідно платіжного доручення № 4313 погашено суму боргу в розмірі 30000 грн.
Також згідно облікової картки станом на дату погашення суми боргу 27.12.2017 р. позивачу нараховано пеню в 71,51 грн., 682,21 грн. та 23,92 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 27.12.2017 року позивачу нарахована пеня в розмірі - 21226,99 грн. (з 21.12.2017 р. по 27.12.2017 р.), також самостійно визначена сума штрафу (21.12.2017 р.) - 10037 грн. та наявної суми переплати 18345,97 грн. сума боргу склала 12918,02 грн. Штрафна санкція в розмірі 3000 грн. була визначена станом на 27.12.2017 р. без урахування переплати в сумі 18345,97 грн., таким чином відповідачем була завищена сума штрафної санкції в розмірі 1708,20 грн.
В зв»язку з чим суд вважає, що податковим органом завищено суму штрафної (фінансової) санкції згідно податкового повідомлення - рішення № 0091804503 від 09.11.2018 р. в розмірі 1708,20 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що ередбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2. ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
У звязку з чим, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0091804503 від 09.11.2018 року в частині зайво нарахованих штрафних санкцій у сумі 1708,20 грн.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0091804503 від 09.11.2018 року в частині зайво нарахованих штрафних санкцій у сумі 1785,96 грн. - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0091804503 від 09.11.2018 року в частині нарахованої штрафної санкції в сумі 1708,20 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (85307, Донецька область, м. Покровськ, вул. Захисників України, 2, код ЄДРПОУ 32001618) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114, код ЄДРПОУ 39406028) судовий збір в розмірі 1682 (одна тисяча шістсот вісімдесят дві) грн. 58 коп.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 21 березня 2019 року в присутності представників позивача та відповідача.
Повний текст рішення складено та підписано 01 квітня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Олішевська В.В.