
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
04 квітня 2019 р. Справа № 120/1143/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1)
до: Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 39402165, місцезнаходження юридичної особи: Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
про: визнання протиправною та скасування вимоги,
ВСТАНОВИВ:
02.04.2019 поштовими засобами зв'язку до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області № Ф-134450-53 від 26.11.2018 про сплату єдиного соціального внеску в сумі 15819,54 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка вказує, на те, що у період з 01.01.2012 по 29.12.2018 перебувала на загальній системі оподаткування як фізична особа-підприємець. За цей період підприємницької діяльності не здійснювала, податкових платежів не сплачувала та звітності не подавала. Разом з тим, 21.03.2019 їй стало відомо про те, що Козятинський міськрайонний ВДВС ГТУЮ у Вінницькій області займається примусовим стягненням з неї заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску. Ознайомившись із матеріалами виконавчого провадження, вона дізналася про оскаржувану вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області на суму 15819,54 грн. З такою вимогою позивачка не погоджується, вважає її протиправною та прийнятою всупереч визначеної законом процедури. Тому за захистом своїх прав звертається до суду.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України та підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду. Судовий збір за подання адміністративного позову позивачем сплачений у визначених законом порядку і розмірі. Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено.
Вирішуючи питання про дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Водночас в силу положень ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач оскаржує вимогу податкового органу про сплату недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Для звернення до суду з відповідним позовом встановлено спеціальний строк.
Так, згідно з абз. 3, 4 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Крім того, абзацом 9 частини четвертої статті 25 вказаного Закону визначено, що у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Отже, для оскарження вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску законом встановлено 10-денний строк звернення до суду з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, про оскаржувану вимогу відповідача позивачка фактично дізналась 21.03.2019 після ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження ВП № 58279712, відкритого постановою головного державного виконавця Козятинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Вінницькій області Мишолова І.П. від 05.02.2019 з примусового виконання вимоги Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області № Ф-134450-53 від 26.11.2018 про сплату ОСОБА_1 єдиного соціального внеску в сумі 15819,54 грн.
Отже, встановлені судом обставини справи вказують на те, що про порушення своїх прав та інтересів у зв'язку з оформленням спірної вимоги позивачка дізналась 21.03.2019, після чого 28.03.2019 поштою подала до суду адміністративний позов.
За наведених обставин суд доходить висновку, що процесуальний строк звернення до суду позивачем не пропущений. Однак, у разі надання відповідачем додаткових доказів, це питання може бути вивчене судом додатково.
Визначаючись з тим, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 6 ст. 12 КАС України, відповідної до якої справами незначної складності є, зокрема, справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
З огляду на викладене, беручи до уваги те, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності та не належить до категорії тих адміністративних справ, які можуть розглядатися виключно за правилами загального провадження, суд доходить висновку про можливість розгляду цієї справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін.
Крім того, суд зазначає, що одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Принцип офіційності реалізований, зокрема, у ч. 4 ст. 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
З огляду на вищезазначені норми процесуального права та беручи до уваги доводи позивача, який, зокрема, звертає увагу суду на те, що оспорювану вимогу взагалі не отримувала, суд доходить висновку про необхідність витребування окремих доказів за власною ініціативою.
Керуючись ст.ст. 12, 32, 72, 77, 80, 171, 256, 257, 260, 262, 294 КАС України,
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
3. Призначити справу до судового розгляду на 12.30 год 25 квітня 2019 року в залі судових засідань № 1 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
4. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб'єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.
6. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.
7. Витребувати з Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 39402165, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) та зобов'язати його у 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду всі наявні у нього документи, пов'язані з оформленням спірної вимоги № Ф-134450-53 від 26.11.2018 та направленням її на адресу позивача, а також докази на підтвердження повноважень ОСОБА_4 щодо підписання від імені Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області такої вимоги.
8. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
9. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи, а відповідачу також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
10. Роз'яснити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Вінницькій області, що згідно з ч. 7, 8 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення судової ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише з мотивів порушення правил підсудності.
Суддя Сало Павло Ігорович