
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 березня 2019 р. № 520/8709/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан. В.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Абояна І.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Варламова Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяни Вікторівни (64701, Харківська область, м.Барвінкове, вул. Центральна, 1), Головного управління Держгеокадстру у Харківській області (61145, м.Харків, вул. Космічна, 21, 8-9 пов., код ЄДРПОУ 39792822) про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяни Вікторівни, у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати незаконними та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районні Головного управління Держгеокадастру у Харківські області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяни Вікторівни від 13.06.2018 року №РВ-63 01609202018, яким за наслідками розгляду заяви ОСОБА_3 від 04.06.2018 (реєстраційний номер 3B-6307812672018), відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру та рекомендовано не подавати на реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 29 га, яка розташована на території Гаврилівської сільської ради (контур №138), №РВ-6301609152018, яким за наслідками розгляду заяви ОСОБА_3 від 04.06.2018 року (реєстраційний номер 3B-6307812552018), відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру та рекомендовано не подавати на реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 11,2473 га, яка розташована на території Гаврилівської сільської ради (контур №145), №РВ-6301609192018 яким за наслідками розгляду заяви ОСОБА_3 від 04.06.2018 року (реєстраційний номер 3B-6307812832018), відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру та рекомендовано не подавати на реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 10,9971 га, яка розташована на території Гаврилівської сільської ради (контур №137).
- зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районні Головного управління Держгеокадастру у Харківські області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяни Вікторівни внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру на підставі заяв ОСОБА_3 про внесення відомостей до державного земельного кадастру від " 04" червня 2018 року, реєстраційний номер 3B-6307812672018, відносно земельної ділянки, площею 29 га, яка розташована на території Гаврилівської сільської ради (контур №138), реєстраційний номер 3B-6307812552018, відносно земельної ділянки, площею 11,2473 га, яка розташована на території Гаврилівської сільської ради (контур №145), реєстраційний номер 3B-6307812832018, відносно земельної ділянки, площею 10,9971 га, яка розташована на території Гаврилівської сільської ради (контур №137)
- вирішити питання щодо розподілу судових витрат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 04.06.2018 звернувся до Відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявами, реєстраційні номери 3B-6307812552018, 3B-6307812672018, ЗВ-6307812832018 про внесення відомостей до Державного земельного кадастру. Однак державним кадастровим реєстратором відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області прийняті рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру №РВ-6301609202018, №РВ-6301609152018, №РВ-6301609192018 у зв`язку з невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядку ведення земельного кадастру. Вказані рішення позивач вважає протиправними та такими, що не відповідають вимогам законодавства.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві та просив суд їх задовольнити.
Відповідач-1 в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав відзив на позов, в якому заперечував проти його задоволення, з підстав необґрунтованості, оскільки вважає що прийняті ним рішення є правомірні, а вказані земельні ділянки не відносяться до не розпайованих земельних часток(паїв) та зазначив, що у Барвінківської районної державної адміністрації відсутні повноваження в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду на підставі розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації від 17.07.2017р. № 163.
Представник відповідача-2 у судовому засіданні та у письмовому відзиві на позов зазначив, що доводи позовної заяви є безпідставними та помилковими, а позов не підлягає задоволенню, оскільки під час розгляду заяви позивача було встановлено невідповідність поданих документів вимогам законодавства. У зв`язку з цим, державним кадастровим реєстратором правомірно відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що розпорядженням голови Барвінківської райдержадміністрації № 163 від 17.07.2017 року "Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_3" було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок не розпайованих земельних часток (паїв) земель межі яких встановлені відповідно до схеми поділу земель колективної власності та земельні частки (паї) КСП ім. Котовського, які розташовані за межами населених пунктів на території Гаврилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області відповідно до ст. 6,41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", на підставі п. "ж" ст. 17, п. "а" ч.1 ст. 19, ст.ст. 17,22,124 Земельного кодексу України, ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Позивач звернувся до Відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявами від 04.06.2018 року реєстраційні номери 3B-6307812552018, 3B-6307812672018, ЗВ-6307812832018 про внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
За результатом розгляду даних заяв державним кадастровим реєстратором відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області прийняті рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру №РВ-6301609202018, №РВ-6301609152018, №РВ-6301609192018 у зв`язку з невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядку ведення земельного кадастру
В обґрунтування вказаних рішень відповідач зазначив, що порушено ст. 21,22,24 Закону України „Про Державний земельний кадастр", ст. 79-1 Земельного кодексу України, ст.6,7,9,10,13 Закону України „Про порядок виділення в натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)". На відміну від земельної ділянки земельна частка (пай)- умовна частка землі, визначена у результаті поділу земель, переданих у колективну власність, серед членів сільськогосподарського підприємства. Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року N 720/95 визначено, що паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості), Стаття 13 Закону України „Про порядок виділення в натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" регулює використання нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, а не земельних часток (паїв). Враховуючи, що земельна частка (пай) перетворюється" на земельну ділянку після розробленого, погодженого та затвердженого Проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), вважаю, що земельна ділянка площею 29,0000 га не відноситься до невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок і не підлягає реєстрації в Державному земельному кадастрі. Рекомендовано: не подавати документи на реєстрацію в Державному земельному кадастрі так як вони відносяться до земель реформованого КСП ім.Котовського і підлягає розпаюванню.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року № 3613-VI ( далі Закон № 3613) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
У відповідності до ч. 5 ст. 5 Закону № 3613 внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 3613 внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно із ч. 4 ст. 9 Закону № 3613 Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Відповідно до ч. 6,7 ст. 9 Закону № 3613 державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону № 3613 державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
У відповідності до ч. 4 ст. 24 Закону № 3613 для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону № 3613 державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону № 3613 підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі Порядок 1051).
Згідно до п. 67 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам:
текст документів має бути написаний розбірливо;
документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Відповідно до п. 70 вказаного порядку державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У відповідності до п. 107 Порядку 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49 - 54 цього Порядку.
Відповідно до пп.1 п. 109 Порядку 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, за результатами розгляду заяв, поданих позивачем, стала невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру". В тексті рішення відповідач послався на вимоги Земельного Кодексу України, Закону України «Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Однак суд, зазначає, що розпорядженням голови Барвінківської райдержадміністрації № 163 від 17.07.2017 року "Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_3" було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок не розпайованих земельних часток (паїв) земель межі яких встановлені відповідно до схеми поділу земель колективної власності та земельні частки (паї) КСП ім. Котовського, які розташовані за межами населених пунктів на території Гаврилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області відповідно до ст. 6,41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", на підставі п. "ж" ст. 17, п. "а" ч.1 ст. 19, ст.ст. 17,22,124 Земельного кодексу України, ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Судом встановлено, що на час подачі заяв з доданими до них документами позивачем до державного кадастрового реєстратора та на час розгляду даної справи судом, вищезазначене розпорядження Барвінківської райдержадміністрації № 163 від 17.07.2017 року "Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_3" не оскаржувалося та не скасовувалось ні в адміністративному, ні в судовому порядку та є чинним, у зв`язку з чим суд вважає що відповідач під час прийняття оскаржуваних рішень діяв без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, отже прийняті відповідачам-1 рішення є необґрунтовані, з огляду на що у суду наявні підстави для скасування рішень, прийнятих за результатом розгляду заяв позивача.
З приводу позовної вимоги про зобов'язання Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районні Головного управління Держгеокадастру у Харківські області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяни Вікторівни внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру на підставі заяв позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Ради Європи N R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Ради 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до абзацу 3 пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 № 7, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень відповідно до закону приймає рішення на власний розсуд.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Відповідно до ст.9 Закону № 3613 внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що зобов`язання Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківські області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру внести відомості до Державного земельного кадастру є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, а тому суд доходить висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, суд вважає, що для належного захисту порушених прав позивача, достатньо буде зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківські області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяну Вікторівну повторно розглянути заяви ОСОБА_3 про внесення відомостей до державного земельного кадастру від 04.06.2018 року реєстраційні номери ЗВ-6307812672018, ЗВ-6307812552018, 3В-6307812832018, з урахуванням висновків суду.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяни Вікторівни (64701, Харківська область, м.Барвінкове, вул. Центральна, 1), Головного управління Держгеокадстру у Харківській області (61145, м.Харків, вул. Космічна, 21, 8-9 пов., код ЄДРПОУ 39792822) про скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати незаконними та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяни Вікторівни №РВ-63 01609202018 від 13.06.2018 року, №РВ-6301609152018 від 13.06.2018 року та №РВ-63 01609192018 від 13.06.2018 року.
Зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківські області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Топал Тетяну Вікторівну повторно розглянути заяви ОСОБА_3 про внесення відомостей до державного земельного кадастру від 04.06.2018 року реєстраційний номер ЗВ-6307812672018, від 04.06.2018 року реєстраційний номер ЗВ-6307812552018, від 04.06.2018 року реєстраційний номер 3В-6307812832018.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 02.04.2019 р.
Суддя Рубан В.В.