
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/309
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 квітня 2019 року № 826/7290/18
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
Про зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити розрахунок середньої заробітної плати, включаючи і складові "інші виплати" шляхом ділення на 24 місяці, так як всі довідки були представлені за 24 місяці, та дорахувати належну суму пенсії з 14.10.2016 року, як було визначено постановою Дніпровського районного суду м. Києва у справі № 755/5772/17.
Ухвалою суду від 12.06.18 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
16.08.2018 року представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу".
07.03.2017 року позивач звернувся із заявою до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії за віком з врахуванням інших виплат згідно довідки Північного офісу Державної аудиторської служби від 13.02.2017 № 26-17-27/18 про складові заробітної плати.
Листом від 21.03.2017 року № 2448/17 відмовлено в задоволенні вимог позивача з тих підстав, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу".
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва із позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними щодо нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням складових заробітної плати - "інші виплати", а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної відпустки, індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві включити позивачу в розрахунок розміру пенсії складові заробітної плати "інші виплати" на підставі довідки від 13.02.2017 № 26-17-27/18 про складові заробітної плати у сумі 76 801, 47 грн., на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90 % та її виплату з дати затвердження нової форми довідки, якою передбачено графа "інші виплати", а саме, з 04.09.2013.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 01.06.2017 р. у справі №755/5772/17, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 р., позов задоволено частково: визнано протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації невикористаної відпустки, та індексації заробітної плати; зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві включити в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 складові заробітної плати "інші витрати" (матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації невикористаної відпустки та індексації заробітної плати) на підставі довідки від 13.02.2017 № 26-17-27/18 про складові заробітної плати в сумі 76 801, 47 грн., на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків та її виплату з 14.10.2016.
Проте, при здійсненні перерахунку пенсії Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії сума "інших виплат" була розділена на 60 місяців.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправними дії відповідача щодо визначення середньої заробітної плати для обрахування пенсії шляхом ділення суми "інших виплат" не на 24 місяці, а на 60 місяців, оскільки внаслідок таких дій занижено (недонараховано) пенсію.
Відповідач - Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України у м. Києві (правонаступник - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві) - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що Управлінням здійснено всі розрахунки відповідно до чинного законодавства.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
На виконання ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV визначено, що цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади, механізми функціонування системи страхування, визначає принципи, засади, механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Право вибору пенсії закріплено у ст. 10 Закону № 1058-IV.
Зокрема, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015р. № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 7323-ХІІ від 16.12.1993 р.
Відповідно до п. 1 ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 7323-ХІІ, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", яка застосовується з 01.05.2016 року.
Згідно п.4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Вищевказаними нормами чітко встановлено, що середньомісячна сума виплат визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.
З врахуванням викладеного відповідачем середньомісячний заробіток для обчислення пенсії суми "інші виплати" має бути обчислено відповідно до вимог Порядку № 622, а саме - аб. 3 ч. 4 Порядку № 622 - за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року, оскільки стаж державної служби позивача становить 28 років 8 місяців 11 днів.
Відповідачем на виконання вказаного положення аб. 3 ч. 4 Порядку № 622 і було обчислено середньомісячний заробіток для обчислення пенсії суми "інші виплати" за 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.
Щодо посилання позивача на аб. 5 ч. 4 Порядку № 622, то вони не можуть бути визнані обґрунтованими, оскільки визначена в ньому правова ситуація (відсутність 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р.) очевидно позивача не стосується, про що зазначено і у відзиві.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення в даному випадку вказаних принципів під час визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії позивача, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.У задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 03.04.19 р.