
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/263/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боднарюка О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Антонюка О.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яка привела до не нарахування, та невиплати з 1 січня 2016 року пенсії в максимальному розмірі 95% відповідних сум грошового забезпечення, відносно - ОСОБА_1, який під час проходження служби в органах внутрішніх справ в 1986 році брав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений в установленому законом порядку до 2 категорії;
- зобов'язати Пенсійний фонд України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії в максимальному розмірі 95% грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2016 року відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704, з врахуванням проведених виплат".
1. Аргументи учасників справи:
1.1. В обґрунтування позовних вимог позивач посилаючись на норми Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” зазначає, що при здійсненні перерахунку розміру його пенсійного забезпечення на виконання постанови КМУ № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 р. відповідачем протиправно зменшено розмір його пенсійного забезпечення.
Вважає, що розмір його пенсійного забезпечення повинен становити 95 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, оскільки під час проходження служби він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений в установленому законом порядку до 2 категорії осіб постраждалих, що підтверджується матеріалами справи.
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що пенсія позивачу призначена за вислугу років 28 років з 20.01.1997 року. На підставі довідки надісланої з Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. відповідачем здійснено перерахунок пенсійного забезпечення позивача.
Як зазначив відповідач, вимога позивача щодо здійснення перерахунку за вислугу років з розрахунку 95 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та здійснення виплати в цьому розмірі з 01.01.2016 року із врахуванням раніше виплачених сум є безпідставною, оскільки Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесені зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, перерахунок та виплата пенсії позивачу з 01.01.2016 р. здійснено у період дії редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому в діях відповідача не вбачається протиправності. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог законодавства, що діяли на час вчинення відповідних дій. Розмір пенсії, який отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи не дає підстав для його перерахунку згідно позовних вимог.
2.3. Позивач скориставшись правом передбаченим статтею 163 КАС України подав до суду відповідь на відзив.
3. Доводи учасників справи:
3.1. Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, та просив їх задовольнити, посилаючись на аргументи наведені в адміністративному позові.
3.2. Відповідач заперечив проти адміністративного позову з підстав наведених у відзиві на адміністративний позов, просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.
4. Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
4.1. ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, код РНОКПП НОМЕР_1) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 20.01.1997 року, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія позивачу призначена за вислугу років (28 років вислуги) у розмірі 79% від суми грошового забезпечення. (а.с.6, 22)
4.2. На підставі постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” 01 квітня 2008 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років, який становить у розмірі 74% грошового забезпечення (за вислугу років 28 р.). (а.с.24, зворотна сторона аркуша)
4.3. З матеріалів справи вбачається, що в квітні 2018 р. Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 направлено на адресу відповідача довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (а.с.25)
4.4. З урахуванням вказаної довідки та згідно з Постановами Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” № 988 від 11.11.2015 р. та “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018 р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р. - основний розмір пенсії визначено 74 % відповідних сум грошового забезпечення. (а.с.24)
4.5. 24.12.2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУПФУ в Чернівецькій області в якій просив здійснити перерахунок пенсії в розмірі 95 % відсотків відповідних сум грошового забезпечення. (а.с.9)
4.6. 14.01.2019 року ГУПФУ у Чернівецькій області повідомлено позивача (лист № 3/І-11), посилаючись на норми Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що основний розмір пенсії позивача з урахуванням вислуги років (28 років) становить 74% відповідних сум грошового забезпечення. Крім того зазначено, що згідно з рішенням Уряду від 21.02.2018 року № 103 проведено перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю особі, віднесеній до категорії 2 відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. (а.с.11)
4.7. Згідно довідки Припятско – Чорнобильського ГРОВД від 06.06.1986 року та посвідчення серії А № 112117 від 23.02.1993 року позивач являється учасником ліквідації наслідків в Чорнобильській зоні. (а.с.13-14)
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо невірного перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
5. До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення нормативно-правових актів, та робить висновки по суті спору.
5.1. Відповідно до частини 1 статті 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
5.2. На момент призначення позивачу пенсії відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 р. (далі - Закон № 2262-XII) діяла редакція Закону від 21.11.1996 р.
Так, згідно статті 13 Закону № 2262-XII пенсії за вислугу років (в редакції на час призначення пенсії позивачу) призначалися в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а"
статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить
військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до
категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби
і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи позивач з 20.01.1997 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. Пенсія йому призначена у розмірі 79% від суми грошового забезпечення за вислугу 28 років служби, та з урахуванням того, що останній являється учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії (74% за вислугу, 5 % за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС але не більше 85% (п. а) та п. в) ст.13).
Як зазначалось вище, на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, з 01 квітня 2008 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років, який становить у розмірі 74% грошового забезпечення (за вислугу років 28 р.).
Суд звертає увагу на те, що підставами звернення до суду позивача являються обставини перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” № 988 від 11.11.2015 р. та “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018 р., а предметом спору є бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові перерахувати пенсію в розмірі 95 % сум грошового забезпечення.
Іншими словами, позивачем не оскаржувались дії (бездіяльність), які стосуються обставин перерахунку пенсії з 01 квітня 2008 року в розмірі 74%. Відтак, суд з урахуванням вимог частини 2 статті 9 та статті 47 КАС України вважає за доцільне і правильне - дати оцінку спірним правовідносинам в частині, яка власне стосується обставин перерахунку пенсії позивача за період з 01.01.2016 року (перерахунок з 01.05.2018 року) (а.с.24)
Так, 21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб” (далі - Постанова №103), якою передбачено проведення перерахунку та здійснення виплати перерахованих сум пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Вказаною Постановою, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановлено перерахувати пенсії згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014 р., який набув чинності 01.04.2014 р., внесені зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 р.
Так, відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції №1166-VII від 27.03.2014 р.) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно з частини 1 статті 63 Закону №2262-ХІІ, чинного на час проведення перерахунку пенсії позивача, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до частин 4-5 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Судом встановлено, що у квітні 2018 р. Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області направлено відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій.
На підставі вказаної довідки та згідно з постановами Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018 р., відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 р. Для розрахунку пенсії позивача враховано 74 % сум грошового забезпечення із врахуванням 28 років вислуги.
На переконання суду, позивач помилково вважає, що йому має перераховуватись пенсія у розмірі 95%, оскільки такий розмір передбачений нормами статті 13 Закону № 2262-XII. Відповідно до вказаних норм законодавець імперативно не визначив право осіб в отриманні 95% пенсії, якщо вони під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до 2 категорії. Такий розмір пенсії – 95% є граничним розміром, і визначається виходячи із відповідної вислуги років. У випадку позивача вислуга років понад 20 років служби становить – 8 років, відтак за кожний рік служби в понад 20 років відповідачем додатково до 50% пенсії донараховано 24% в перерахунку (8 років х 3), і загальний розмір пенсії визначено 74% від сум грошового забезпечення.
Враховуючи викладене вище та встановленні обставини в справі, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Згідно частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для задоволення останніх.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а також те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02 квітня 2019 р.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (с.Селище, Сокирянський район, Чернівецька область, 60216, код РНОКПП: 185520797 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ: 40329345)
Суддя Боднарюк О.В.