
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/4992/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника відповідачів ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Драйв Фрут» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішень та зобов’язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Драйв Фрут» (далі – ТОВ «Драйв Фрут», позивач) звернулося 25.10.2018 до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів – Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України, відповідач - 1), Головного управління ДФС у Львівській (далі – ГУ ДФС у Львівській області, відповідач -2), з урахуванням уточнення номерів та дат податкових накладних, просить суд:
1) визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації: - № 665991/41137070 від 25.04.2018; - № 666081/41137070 від 25.04.2018; - № 668123/41137070 від 26.04.2018.
2) зобов’язати ДФС України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 5 від 21.04.2018, № 6 від 21.04.2018, № 8 від 23.04.2018.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що після отримання повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних позивач надіслав контролюючому органу пояснення з копіями документів, які засвідчують факт реального здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких було відмовлено. Вказує, що надані документи складені у відповідності до норм чинного законодавства та не мали дефекту форми, змісту або походження, а позивач склав податкові накладні за результатами реальної господарської операції.
Відповідач, ГУ ДФС у Львівській області позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 84-85), просить суд відмовити в задоволенні позову ТОВ «Драйв Фрут» в повному обсязі. Зазначає, що у ГУ ДФС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, оскільки платник податку не надав документів на зберігання та транспортування товару. Відзив не містить викладу фактичних обставин, що зумовили прийняття оскаржуваних рішень. Відповідач подав суду витяг із бази щодо отримання контролюючим органом пояснень та первинних документів, надісланих платником податків після отримання повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної.
Представник відповідача, ДФС України повідомив суд, що у випадку задоволення позову відповідач-2 буде виконувати рішення суду щодо реєстрації податкових накладних.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
ТОВ «Драйв Фрут» зареєстроване як юридична особа з присвоєнням ідентифікаційного коду 41137070, основним видом діяльності є оптова торгівля фруктами й овочами (код КВЕД 46.31). В рамках основного виду господарської діяльності ТОВ «Драйв Фрут» здійснює торгівлю фруктами та овочами.
Так, ТОВ «Драйв Фрут» (Продавець) та ТОВ «Беннет+» (Покупець) 20.03.2018 уклали договір поставки № 03-23, відповідно до якого Продавець продає, а Покупець купує продукцію в асортименті та на умовах, передбачених цим Договором (а.с. 20-22). На виконання умов цього договору ТОВ «ДРАЙВ ФРУТ» 21.04.2018 поставила ТОВ «Беннет+» продукцію, а саме: капусту молоду виробництва Македонія в кількості 17014 кг загальною вартістю 194980,44 грн. в т.ч. ПДВ 32496,74 грн. Факт поставки підтверджується видатковою накладною № 72 від 21.04.2018 (а.с. 24). Як обумовлено п. 2.1 Договору, товар поставляється на умовах EXW згідно правил Інкотермс 2010, склад (місце відвантаження). Товар був переданий Покупця на складі ТОВ «ДРАЙВ ФРУТ». ТОВ «Беннет+» здійснило оплату за поставлений товар, що підтверджується банківською випискою (а.с. 25). За фактом поставки товару ТОВ «ДРАЙВ ФРУТ» склало податкову накладну № 5 від 21.04.2018 (а.с. 16).
ТОВ «Драйв Фрут» (Продавець) та ТОВ «Фрутенерджі» (Покупець) 13.04.2018 уклали договір поставки № 20, відповідно до Продавець продає, а Покупець купує (передає у власність) продукцію в асортименті та на умовах передбачених цим Договором. На виконання умов цього Договору ТОВ «Драйв Фрут» 21.04.2018 поставило у власність ТОВ «Фрутенерджі» капусту молоду виробництва Македонія в кількості 1246 кг. загальною вартістю 14279,16 грн. в т.ч. 2379,86 грн. ПДВ. Факт поставки підтверджується видатковою накладною № 73 від 21.04.2018 (а.с. 37). Як обумовлено п. 2.1 Договору, товар поставляється на умовах EXW згідно правил Інкотермс 2010, склад (місце відвантаження). Товар був переданий Покупця на складі ТОВ «ДРАЙВ ФРУТ» на підставі товарно-транспортної накладної № 14 від 21.04.2018 (а.с. 38). За фактом поставки товару ТОВ «ДРАЙВ ФРУТ» склало податкову накладну № 6 від 21.04.2018 (а.с. 30).
ТОВ «Драйв Фрут» (Продавець) та ТОВ «Верісон ЛТД» (Покупець) 20.02.2018 уклади договір поставки № 17, відповідно до якого Продавець продає, а Покупець купує (передає у власність) продукцію в асортименті та на умовах передбачених цим Договором (а.с. 47). На виконання умов цього договору ТОВ «Драйв Фрут» 23.04.2018 поставило ТОВ «Верісон ЛТД» товар капусту молоду виробництва Македонія в кількості 8958 кг загальною вартістю 85996,80 грн. в т.ч. 14332,80 грн. ПДВ. Факт поставки товару підтверджується видатковою накладною № 74 від 23.04.2018 (а.с. 51). Як обумовлено п. 2.1 Договору, товар поставляється на умовах EXW згідно правил Інкотермс 2010, склад (місце відвантаження). Товар був переданий Покупцю на складі ТОВ «Драйв Фрут» на підставі товарно-транспортної накладної № 16 від 23.04.2018 (а.с. 54). ТОВ «Верісон ЛТД» здійснило стоку оплату за поставлений товар, що підтверджується банківськими виписками (а.с. 52-53). За фактом поставки товару ТОВ «ДРАЙВ ФРУТ» склало податкову накладну № 8 від 23.04.2018 (а.с. 43).
ТОВ «Драйв Фрут» податкові накладні № 5 від 21.04.2018, № 6 від 21.04.2018, № 8 від 23.04.20188 подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 16, 30, 43).
Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних. Реєстрацію перелічених податкових накладних зупинено з тих мотивів, що податкові накладні відповідали вимогам пп.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що підтверджується квитанціями від 23.04.2018 №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 відповідно (а.с. 17, 31, 44).
Повідомленням № 4 від 24.04.2018, № 5 від 24.04.2018, № 6 від 25.04.2018 (а.с. 119, 233, 189) відповідно позивач надав пояснення разом з підтверджуючими документами щодо правомірності складення податкових накладних (договори поставки, видаткові накладні, виписки банку, вантажно-митні декларації, міжнародні товарно-транспортні накладні, сертифікати відповідності, фітосанітарний сертифікат, контракти з постачальником, договори оренди складу, акти приймання-передачі складу, акти здачі-приймання робіт).
ГУ ДФС у Львівській області прийняло рішення (а.с. 18, 32, 45): - № 665991/41137070 від 25.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 21.04.2018; - № 666081/41137070 від 25.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 21.04.2018; - № 668123/41137070 від 26.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 23.04.2018. Рішення мотивовані тим, що позивач не надав копій документів. Зокрема, в рішеннях від 25.04.2018 № 665991/41137070 та № 666081/41137070 як додаткову інформацію зазначено відсутність документів на складські приміщення. В рішенні від 26.04.2018 №668123/41137070 зазначено, що платник не надав копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження/розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи; як додаткову інформацію зазначено відсутність платіжних документів, що стосуються даної операції та відомостей про транспортування.
Не погодившись з цими рішеннями позивач 04.05.2018 подав до комісії ДФС України скарги на рішення комісії територіального органу ДФС (а.с. 137, 248, 208) з пакетом документів в підтвердження правомірності складання податкових накладних, реєстрація яких зупинена контролюючим органом. Рішеннями комісії ДФС України з питань розгляду скарг скарги ТОВ «Драйв Фрут» залишено без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін (а.с. 159, 249, 230). Як підставу відмови в задоволенні скарг Комісія зазначила «відсутні копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи надано не в повному обсязі; відсутні копії документів, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій».
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України).
Відповідно до пп. «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМ України від 26.04.2017 № 341, далі – Порядок №1246).
Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: - відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); - чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; - наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; - наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); - наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; - факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; - відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; - дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку № 1246).
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).
Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цією постановою затверджено:
- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 117);
- Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі – Порядок розгляду скарг).
За визначенням термінів, наведеному в пункті 1 Порядок № 117:
- моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об’єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства;
- критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 податкові накладні / розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D>0,03, Р<РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/ розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку № 117).
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку № 117).
Порядок № 117 серед іншого містить такі норми:
12. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
13. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
14. Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: - договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; - договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; - розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; - документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
15. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
16. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
20. Зазначені комісії приймають рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: - ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; - ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
22. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
23. Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:
- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня».
Пунктом 10 Порядку № 117 визначено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Державна фіскальна служба України листом від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 визначила критерії ризиковості платника податку. Згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: - платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); - дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; - платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); - платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; - платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; - платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); - наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Порядок розгляду скарг визначає таку процедуру розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- розгляд скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.
- скарга подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
- за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: 1) задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; 2) залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; 3) залишає скаргу без розгляду.
Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17 висловив таку правову позицію: «… можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності».
Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених письмових доказів суд, з метою вирішення цього спору, керується такими міркуваннями:
контролюючий орган ДФС України зупинив реєстрацію податкових накладних № 5 від 21.04.2018, № 6 від 21.04.2018, № 8 від 23.04.2018, скерованих ТОВ «Драйв Фрут» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних з мотивів їх відповідності пп. 1.6 пункту 1 Критеріїв ризикованості платника податку, а платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Суд констатує, що в квитанціях не вказано, в чому саме полягає відповідність зазначених податкових накладних Критеріям ризиковості та не вказано навіть примірного переліку документів, які слід подати для реєстрації таких накладних. В квитанціях не міститься посилання на відповідне рішення, відповідно до якого позивача віднесено до ризикових платників податків. Суд також звертає увагу на те, що підпункт 1.6. пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку не визначає самостійні критерії ризиковості платника податків, а лише дає підстави комісіям головних управлінь ДФС обласного рівня винести відповідного платника податків на розгляд Комісії, і лише за результатами проведення засідання Комісії - прийняти рішення про віднесення його до переліку ризикових суб'єктів господарювання. В матеріалах справи відсутні докази того, що контролюючий орган приймав рішення про віднесення ТОВ «Драйв Фрут» до переліку ризикових платників податку.
Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, передбачений пунктом 14 Порядку № 117. Суд зазначає, що чіткого переліку документів, які платник податку повинен подати до контролюючого органу, немає. Тому платник податків змушений самостійно та на власний розсуд визначати необхідні документи у кожному конкретному випадку, відштовхуючись від повідомлених йому підстав зупинення реєстрації податкової накладеної (висновку податкового органу про відповідність платника податку певним критеріям ризикованості платника податку).
На виконання вимог контролюючого органу платник податку скерував повідомлення № 4 від 24.04.2018, № 5 від 24.04.2018, № 6 від 25.04.2018 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних № 5 від 21.04.2018, № 6 від 21.04.2018, № 8 від 23.04.2018. Комісія ГУ ДФС у Львівській області отримала ці документи та прийняла рішення про відмову ТОВ «Драйв Фрут» у реєстрації податкових накладних № 5 від 21.04.2018, № 6 від 21.04.2018, № 8 від 23.04.2018, при цьому зазначила про ненаданням платником податку копій документів, первинних документів.
Оцінюючи такі аргументи контролюючого органу суд дослідив документи, які платник податку надавав контролюючому органу для розблокування податкових накладних № 5 від 21.04.2018, № 6 від 21.04.2018, № 8 від 23.04.2018. Суд зазначає, що позивач документально підтвердив, що при подані пояснень повідомленнями № 4 від 24.04.2018, № 5 від 24.04.2018, № 6 від 25.04.2018 позивач надав пояснення разом з підтверджуючими документами щодо правомірності складення податкових накладних (договори поставки, видаткові накладні, виписки банку, вантажно-митні декларації, міжнародні товарно-транспортні накладні, сертифікати відповідності, фітосанітарний сертифікат, контракти з постачальником, договори оренди складу, акти приймання-передачі складу, акти здачі-приймання робіт, а.с. 120-134, 235-248, 190-205). Таким чином, твердження в рішеннях контролюючого органу про неподання позивачем копій документів є хибним. Суд також враховує, що ГУ ДФС у Львівській області не вказало, якому саме критерію ризикованості платника податку відповідав платник податків, а також не зазначило документів, яких платник податків не подав контролюючому органу на підтвердження реальності господарських операцій, тому рішення про відмову у реєстрації податкових накладних за таких обставин не ґрунтується на законі.
Позивач не погодився з цими рішеннями та подав до ДФС України скарги на рішення комісії контролюючого органу. Суд звертає увагу, що разом із скаргами на рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкових накладних платник податку подав на розгляд комісії ДФС України пакет первинних документів на підтвердження реальності господарських операцій за податковими накладними (договори поставки, видаткові накладні, виписки банку, товарно-транспортні накладні, вантажно-митні декларації, міжнародні товарно-транспортні накладні, сертифікати відповідності, фітосанітарний сертифікат, контракти з постачальником, договори оренди складу, акти приймання-передачі складу, акти здачі-приймання робіт, а.с.145-158, 167-185, 209-229). За результатами розгляду скарг Комісія з питань розгляду скарг прийняла рішення, згідно з якими залишила скарги без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладеної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. При цьому підставою для відмови в задоволенні скарги Комісія зазначила «відсутні копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи надано не в повному обсязі; відсутні копії документів, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій».
Оцінюючи такі аргументи контролюючого органу суд констатує, що позивач документально підтвердив, що підчас адміністративного оскарження рішень Комісії ГУ ДФС у Львівській області надав достатній обсяг документів, що засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними. На переконання суду, надані позивачем документи в повній мірі підтверджують вид послуг, зазначений у податкових накладних та відповідають основному виду господарської діяльності ТОВ «Драйв Фрут». При цьому суд зазначає, що платник податку не тільки подав документи, що підтверджують реалізацію товару покупцям (договори поставки, видаткові накладні, виписки банку, товарно-транспортні накладні, договір оренди складу), а також надав документи, які підтверджують походження/ придбання цього товару в фірми «MN Kompani Dooel», Македонія на підставі зовнішньоекономічного контракту № 17 від 16.03.2018 (вантажно-митні декларації, міжнародні товарно-транспортні накладні, рахунки-фактури (інвойси), сертифікати відповідності, фітосанітарні сертифікати).
З огляду на все викладене суд вважає, що рішення № 665991/41137070 від 25.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 21.04.2018; - № 666081/41137070 від 25.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 21.04.2018; - № 668123/41137070 від 26.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 23.04.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних є такими, що не відповідають встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягають скасуванню як протиправні.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: - прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; - набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); - неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. Аналіз цих положень дозволяє зробити висновок, що ДФС України реєструє податкову накладну серед іншого на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні. З огляду на фактичні обставини справи суд вважає, що належним та ефективним способом порушених прав позивача буде зобов'язати ДФС України зареєструвати податкові накладні № 5 від 21.04.2018, № 6 від 21.04.2018, № 8 від 23.04.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем набрання законної сили цим рішенням суду.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи обґрунтованість позовних вимог ТОВ «Драйв Фрут», суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, котрий прийняв протиправні рішення.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації: - № 665991/41137070 від 25.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 21.04.2018; - № 666081/41137070 від 25.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 21.04.2018; - № 668123/41137070 від 26.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 23.04.2018.
Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні № 5 від 21.04.2018, № 6 від 21.04.2018, № 8 від 23.04.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем набрання законної сили цим рішенням суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, ідентифікаційний код 39462700) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Драйв Фрут” (79053, Львівська область, місто Львів, вул. В.Великого, буд. 18; ідентифікаційний код 41137070) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 5286 (п’ять тисяч двісті вісімдесят шість) гривні.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 03.04.2019.
Суддя Москаль Р.М.