
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2019 р. Справа №480/521/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/521/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), у якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії у невідповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в розмірі 70% замість 80% грошового забезпечення (виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років), в яке не враховано розмір усіх надбавок і доплат та відтермінування виплату пенсії у 2018 та 2019 роках;
- зобов’язати відповідача визначити відсотковий розмір грошового забезпечення для підвищення пенсії з 01.01.2018 за 36 років вислуги років в розмірі 80% та зобов’язати здійснити новий перерахунок та виплату з 01 січня 2018 з урахуванням усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію в 2013 у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі розрахунку №1802004701 від 10.04.2018 загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат.
14.03.19 позивач подав до суду уточнення позовної заяви, згідно якої просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку позивачу розміру пенсії з порушенням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов’язати відповідача здійснити новий перерахунок пенсії з врахуванням усіх надбавок і доплат, встановлених позивачу при виході на пенсію, та виплату пенсії з 01.01.2018 загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно (а.с.48-50).
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Основний розмір пенсії позивача з дня її призначення становив 80% грошового забезпечення (вислуга 28 років). У квітні 2018 пенсія позивача була перерахована, однак, при її перерахунку розмір пенсії зменшено з 80% до 70% грошового забезпечення та не враховано усі складові грошового забезпечення, а саме: надбавку за умови режимних обмежень, надбавку за безпосереднє виконання спеціальних завдань чи державну охорону, надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавку за виконання особливо-важливих завдань, доплату за оперативно-розшукову діяльність, премію. З даного питання ОСОБА_1 звертався до ГУПФУ в Сумській області, однак, листом №2523/М-11 від 27.11.2018 відповідач повідомив позивача, що на виконання постанови КМУ №103 від 21.02.2018, згідно з довідкою УСБУ в Сумській області, позивачу було проведено перерахунок пенсії відповідно до норми ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної на момент здійснення перерахунку. При цьому, постанова КМУ №103 визначено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, що включаються для перерахунку пенсій, то для врахування надбавок за роботу з таємними виробами, носіями, документами, за спецзавдання чи державну охорону, інформаційно-аналітичне забезпечення, оперативно-розшукову діяльність, особливо-важливі завдання та премії, підстави відсутні.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, тому звернувся до суду.
Ухвалою суду від 18.02.2019 відкрито провадження по справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження.
07.03.2019 відповідач подав до суду письмовий відзив (а.с.33-34), у якому зазначив, що при проведенні перерахунку пенсії позивача застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статі 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 №1166 "Про запобіганням фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", які діють з 01.05.2014), згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зазначені положення, як зазначив відповідач, стосуються розміру пенсії як при її призначенні, так і при проведенні перерахунку.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти вимог позивача.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.11.2013 є пенсіонером, розмір пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", визначено у розмірі 80% грошового забезпечення за 36 років вислуги.
З 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки УСБУ в Сумській області№1802004701 від 10.04.2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та визначено її у розмірі 70% грошового забезпечення з урахуванням складових: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник, надбавка за вислугу років. Таким чином, з 01.01.2018 року розмір пенсії позивача зменшено на 10% від грошового забезпечення.
20.11.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо причин та підстав здійснення перерахунку виходячи з 70% розміру грошового забезпечення (а.с.17-18).
Однак, відповідач у листі від 27.11.2018 року за №2523/М-11 повідомив, що н а час проведення п е р е р а х у н к у п е н с і ї згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 діяла норма ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", до якої Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (набрали чинності з 01.05.2014) внесено зміни відповідно до яких, обчислення максимально можливого розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення. Крім цього, постановою КМУ №103 від 21.02.2018 визначено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, що включаються для перерахунку пенсій, то для врахування надбавок за роботу з таємними виробами, носіями, документами, за спецзавдання чи державну охорону, інформаційно-аналітичне забезпечення, оперативно-розшукову діяльність, особливо-важливі завдання та премії, підстави відсутні (а.с.19).
Суд не погоджується з даною позицією відповідача, вважає її безпідставною, виходячи з наступного:
П е н с і ю позивачу з 01.11.2013, відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закону) визначено у розмірі 80% (стаж служби 36 років) сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту «а» статті 13 цього Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
При цьому, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При перерахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2018, відповідач протиправно застосував норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які набрали чинності 01.05.2014 року, зокрема частину 2 статті 13 даного Закону, де зазначено, що «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Саме таку позицію відповідач висловив у листі від 27.11.2018 року (а.с.19).
Слід зазначити, що на момент настання права на пенсійне забезпечення позивача ця норма Закону ще не діяла і зворотної дії в часі не має згідно з положеннями ст.58 Конституції України.
Згідно ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до приписів ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 80% (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018, що не заперечується відповідачем) до 70% грошового забезпечення є протиправним, а право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 80% підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести ОСОБА_1 підвищення і перерахунок попереднього розміру пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 з урахуванням 80% грошового забезпечення.
З урахуванням викладеного, суд вважає правомірними та обгрунтованими вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 80% грошового забезпечення.
При цьому, згідно з ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Разом з тим, відповідно до п.3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою мають бути перераховані з 1 січня 2016 р., виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щ о м і с я ч н і д о д а т к о в і в и д и г р о ш о в о г о з а б е з п е ч е н н я (надбавки, доплати, підвищення) та п р е мії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.
Таким чином, відповідач, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 безпідставно не врахував надбавки і доплати, що встановлені при виході позивача на пенсію у 2013 році у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з розрахунку 80% грошового забезпечення.
Щодо вимог позивача здійснити виплату пенсії з 01.01.2018 загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно, суд зазначає, що дані вимоги є передчасними, оскільки, перерахунок пенсії ОСОБА_1 ще не здійснено, а тому, у її задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 70% замість 80% грошового забезпечення (виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років), без врахування надбавок і доплат (надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за безпосереднє виконання спеціальних завдань чи державну охорону, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за виконання особливо важливих завдань, доплати за оперативно-розшукову діяльність, премії).
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, 40016, РНОКПП НОМЕР_1) з урахуванням усіх надбавок і доплат (виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років) встановлених при виході на пенсію у 2013 у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з розрахунку 80% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, 40016, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м.Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) витрати зі сплати судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн.40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 01.04.2019 року.
Суддя О.М. Кунець