Рішення № 80891925, 15.03.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
400/99/19
Номер документу
80891925
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2019 р. № 400/99/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Фульги А.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, в. Незалежності, 26, к. 140, (в. Др.народів 33, к. 201, 55002, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55000

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання протиправною відмову та зобов’язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області) про:

- визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення з 01.01.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 74% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294" від 28 грудня 2016 року № 1036 з врахуванням збільшених розмірів: посадового окладу - 2200, 00 грн., окладу за спеціальним званням (підполковник) - 130, 00 грн., надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 45%, що становить 1048, 50 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% , що становить - 1689, 25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, що становить - 330, 00 грн., премія начальника установи за січень в розмірі 250%, що становить 8446, 25 грн.;

- забезпечення судового контролю при виконанні рішення згідно зі статтею 382 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області. Після звільнення зі служби у 1999 році відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої склав 74% грошового забезпечення. Крім того, вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" в квітні 2018 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням лише окладу за посадою, окладу за спеціальним званням (підполковник), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення з органів внутрішніх справ, які були підвищені згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження служби і які враховувались при обчисленні та подальших перерахунках пенсії раніше, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% , що становить - 1689, 25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, що становить - 330, 00 грн., премія начальника установи за січень в розмірі 250%, що становить 8446, 25 грн. - до перерахунку пенсії з 01.01.2017 року не увійшли. Також, при проведенні перерахунку відповідачем було зменшено основний розмір пенсії з 74% на 70% грошового забезпечення. Виплату пенсії відповідачем здійснюється з урахуванням 50% підвищення пенсії. Також, зазначив, що набув право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням збільшення розміру складових грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1036, з 01.01.2017 року (з дати набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1036).

Ухвалою суду від 17.01.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

06.02.2019 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує на правомірність дій ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з 70% розміру грошового забезпечення, тобто відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції чинній на момент здійснення такого перерахунку. Крім того, зазначив, що з 01.01.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", додаток 15 до якої визначає повний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які входять до складу грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії. В свою чергу Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, встановлено, що головні управління Пенсійного фонду України проводять перерахунок пенсії на підтсаві довідки про розмір грошового забезпечення, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена із служби, для перерахунку пенсії. Тобто, при перерахунку пенсії позивача врахуванню підлягають такі види грошового забезпечення, які зазначені в довідці Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Позивач з 1999 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 74% грошового забезпечення.

На підставі ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, з 01.01.2018 в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із застосуванням 74% розміру обрахування пенсії до грошового забезпечення. Однак, відповідачем листом від 27.12.2018 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 74% від грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.01.2018.

Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 85% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.

Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Отже суд зазначає, оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Наведене узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у зразковій адміністративній справі № 240/5401/18 від 04 лютого 2019 року.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 в розмірі 74% грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Позивач перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі-Закон №2262-XII).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону України від 06.12.2016 р. №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України") усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної статті прийнято постанову КМУ №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі-Постанова №103), якою встановлено порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII.

Постановою КМУ від 28.12.2016 р. №1036 "Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294" (далі-Постанова №1036) було внесено зміни, якими встановлено посадові оклади для осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби, але не було визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій відповідних категорій осіб.

Крім того, суд зазначає, що Постанова №1036 втратила чинність на підставі Постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі-Постанова №704).

Щодо посилання позивача на постанову КМУ від 13.02.2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393 (далі-Порядок №45), суд звертає увагу на наступне.

Згідно з Порядком №45 перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Як було зазначено вище, Постанова №1036 втратила чинність.

За тих умов, підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу в зв'язку з прийняттям Постанови №1036 - відсутні.

Згідно з пунктом 3 Порядку №45, внесеним Постановою №103, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на осіб, які звільнені із служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС видаються Міністерством юстиції України. Довідка про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсій від 21.12.2018 р. №501, надана позивачем для здійснення перерахунку, видана Державною установою Арбузинська виправна колонія №83.

Враховуючи вищезазначене, довідка від 21.12.2018 р. №501 видана не уповноваженим на це органом, отже для здійснення перерахунку згідно цієї довідки немає законних підстав.

Також, суд звертає увагу, на той факт, що 24.02.2018 р. набрала чинності Постанова №103, якою встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, проводиться з 01.01.2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державнї влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови №704.

Таким чином, саме Постановою №103 визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій відповідних категорій осіб.

На виконання п. 1 Постанови №103 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 р., про що було повідомлено позивача листом головного управління від 27.12.2018 В 3897-К-07 із зазначенням розрахунку розміру пенсії та розміром підвищення згідно з Постановою №103.

Крім того, Порядком №45, встановлено, що головні управління ПФУ проводять перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена із служби, для перерахунку пенсії.

В довідці Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.03.2018 р. №3.3/2270/Ярм, яка надана для перерахунку згідно Постанови №704, такі види грошового забезпечення не зазначені, оскільки фактично не виплачувались.

Тому, при видачі вищевказаної довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції діяло в межах власних повноважень та керувався чинними нормами законодавства.

Головне управління не наділене правом самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення позивача, а може лише використовувати відомості, надані державним органом, з якого позивач був звільнений зі служби (в даному випадку це довідка від 05.03.2018 р. №3.3./2270/Ярм), тому твердження позивача про зміну та незаконне скасування головним упралінням видів грошового забезпечення при перерахунку йому пенсії є помилковим.

За такого, врахуванню при перерахунку пенсії позивача підлягають такі види грошового забезпечення, які зазначені в довідці Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.03.2018 р. №3.3/2270/Ярм.

Суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

Враховуючи наведене, суд робить висновок, що Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховний Суд від 26.06.2018 року по справі № 214/6625/15-а (провадження № К/9901/10401/18).

Для перерахунку пенсії позивача можуть бути враховані тільки складові грошового забезпечення, що надані в довідці Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм, а саме: посадовий оклад у розмірі 6630,00 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник) у розмірі 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) – 3618,00 грн. Вищевказані складові грошового забезпечення виплачувались за посадою, аналогічною тій, яку позивач займав на момент виникнення права на перерахунок пенсії, станом на 01.03.2018 року.

При цьому, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом встановлення для відповідача строку для подання звіту про виконання судового рішення.

Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов'язок суду зобов'язати суб'єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У разі часткового задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Керуючись ст. 2, 19, 78, 139, 194, 241 – 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, (вул. Др.народів 33, кв. 201, 55002, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55000, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 74% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року.

3. В решті позовних вимог відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, (вул. Др.народів 33, кв. 201, 55002, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55000, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 384, 20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П’ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 27.03.2019 року.

Суддя А.П. Фульга