Рішення № 80891909, 03.04.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2019
Номер справи
440/806/19
Номер документу
80891909
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПОЛТАВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/806/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

06 березня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату про :

визнання протиправними дій щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії, у розмірі посадового окладу по 24-му тарифному розряду;

зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу в розмірі 5500 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.03.2018 - 1145,00 грн., тарифний розряд за посадою 27, тарифний коефіцієнт 3,12);

зобов'язання подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він є пенсіонером, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до додатку 13 наказу № 90 позивачу було оновлено посадовий оклад у розмір 5070 грн (24 тарифний розряд, 2,88 тарифний коефіцієнт) за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї, яка на даний час є структурним підрозділом бригади тактичної авіації озброєних літаками фронтової авіації, крім літаків важкої бомбардувальної авіації, яких на озброєнні Збройних Сил України не має. З цим позивач не погоджується та вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки відповідно до штатної посади позивач перед звільненням займав посаду штурмана ескадрильї 185 гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку. Приміткою до додатку 24 наказу №90 зазначено, що схема тарифних розрядів, наведена у додатку 24, застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 -22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України. У додатку 13 передбачена посада "штурман (ескадрильї)" авіаційної ескадрильї, озброєних літаками фронтової авіації по зрівнянню з літаками стратегічної важкої бомбардувальної авіації, а тому на думку позивача, посадовий оклад не може вважатися відповідним до посади теперішнього "штурмана (ескадрильї)" авіаційної ескадрильї у структурі Бригади тактичної авіації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

18 березня 2019 року до суду від Полтавського обласного військового комісаріату надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю, посилаючись на те, що згідно схеми тарифів розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої) /додаток 13 до наказу Міністерства оборони України №90/ для військової посади "штурман (ескадрильї)" встановлений тарифний розряд "24". Тому при визначенні грошового забезпечення позивача визначено для нього тарифний розряд "24".

Позивач у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі. Представник відповідача надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Майор ОСОБА_1, штурман ескадрильї 185 гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку 13 гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії, звільнений з військової служби у запас наказом Міністра Оборони України №01900 від 06.08.1994 /а.с. 8, 20/.

Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Полтавським обласним військовим комісаріатом, на виконання вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за посадою "штурман ескадрильї". В даній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, складається із 5070 грн. - посадового окладу (24 тарифний розряд; 2,88 тарифний коефіцієнт), 1340 грн. - окладу за військовим званням, 3205 грн. - надбавки за вислугу років (50%), всього - 9615 грн. /а.с.22/.

Позивач 13.02.2019 звернувся до відповідача із заявою про перегляд розміру посадового окладу, який входить до грошового забезпечення, відповідно до п. 34 додатку 24 наказу Міністерства оборони України №90 з визначенням тарифного розряду за посадою 27, формування нової довідки про уточнений розмір грошового забезпечення та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для застосування при визначенні нового розміру пенсії за вислугу років /а.с. 19/.

18.02.2019 відповідач листом №1/12/456/фп.67825 надав відповідь ОСОБА_1, в якій зазначив, що на виконання Постанови №704 Міністерством оборони України виданий наказ від 01.03.2018 за №90 «Про встановлення тарифних розряді в за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», яким установлено тарифні розряди за основними типовими та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил У країни. Останньою займаною штатною посадою ОСОБА_1 є посада штурмана ескадрильї 185 гвардійського важкого бомбардувального полку.

Зазначається, що у схемах до наказу № 90 визначено тарифні розряди за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України не тільки окремих військових частин, а й основних структурних підрозділів військових частин також. Пунктом 5 Схеми додатку 13 визначений посадовий оклад штурмана ескадрильї за 24 тарифним розрядом.

Можливість застосування співвідношення встановлених до 1 березня 201 8 року розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України по Схемі в додатку № 24 виключається, що обумовлено в примітці 2 до Схеми, тобто не повинні перевищувати тарифних розрядів за основними типовими та основними посадами, визначених в додатках 1-22 /а.с. 11/.

Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а також додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатками 1-16.

Пунктом 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Відповідно до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Міністром оборони України 01.03.2018 року було прийнято наказ № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (надалі - Наказ №90), яким встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом, вказано розмір посадового окладу за посадою "штурман ескадрильї" авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої) в сумі 5070 грн., що відповідає тарифному розряду « 24» у співвідношенні до посадового окладу до 01.03.2018 року в розмірі 1145,00 грн, відповідно до додатку 13 Наказу №90.

Так, додатком 13 до Наказу №90 від 01.03.2018 визначена Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої), в якій для військової посади "штурман (ескадрильї)" встановлений тарифний розряд "24".

Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечується сторонами по справі, ОСОБА_1 був звільнений з посади штурмана ескадрильї 185 гвардійського важкого бомбардувального полку.

Згідно письмових пояснень представника відповідача, для посад авіаційної ескадрильї колишньої стратегічної авіації схема тарифних розрядів у наказі №90 не встановлена, у зв'язку з відсутністю такого роду військ у складі Повітряних Сил Збройних Сил України.

Таким чином, вказана посада не визначена за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У відповідності до положень Наказу №90 співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України установлюється згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Додатком № 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 встановлюється Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Згідно примітки до додатку № 24 до наказу ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Таким чином, визначеними вище нормами чітко визначено, що у разі якщо посадові оклади за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 до Наказу №90 від 01.03.2018 року, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 року розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 року.

У зв'язку із тим що посада позивача не визначена у схемах за основними типовими посадами до нього потрібно застосовувати саме додаток 24 наказу 90 - Схему співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України:

розміри посадових окладів, встановлених (обчислених) до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (гривень)- 1145-1149,99;

тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу, що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 -23.

Відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, наведеної у Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, 27 тарифний розряд відповідає тарифному коефіцієнту 3,12.

З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що відповідач, при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та прирівнюючи останню займану позивачем посаду до посади "штурмана (ескадрильї)" авіаційної ескадрильї, діяв у не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення.

Згідно з ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень. Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем не надано доказів в підтвердження правомірності видачі довідки для перерахунку пенсії за посадами, які не є прирівняними до посади позивача.

Ненадіслання відповідачем нових довідок із визначення позивачу посадового окладу згідно з посадовими окладами відповідно до п. 34 додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 є протиправним та обмежує право позивача на гідне пенсійне забезпечення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення в повному обсязі.

Стосовно клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання рішенням суду законної сили, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.

Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36007, рнокпп НОМЕР_1) до Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, 78 а, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) про визнання дій протиправниим та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "24", встановленому у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".

Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "27", встановленому у додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_2