
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/336/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги:
визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 193 від 03.09.2018 в частині відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2 згідно зі ст. 114 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
зобов`язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи на Товаристві з обмеженою відповідальністю "Полтавахліб-3" з 29.04.2013 по 06.03.2018, в Госпрозрахунковій житлово-експлуатаційній дільниці № 11 з 03.05.1994 по 30.04.2001, з 01.05.2003 по 24.11.2003, з 20.01.2004 по 01.11.2008, на Полтавській експериментальній взуттєвій фабриці, яку реорганізовано в Колективну виробничо-торговельну фірму "Крокуль" з 22.01.1990 по 21.08.1992, в колгоспі "Заповіт Леніна" з 01.12.1982 по 27.12.1989, військову службу у Збройних Силах з 09.11.1980 по 26.10.1982, періоди роботи в Лозівському управлінні механізації з 29.07.1980 по 22.09.1980 та періоду навчання в Міському професійно-технічному училищі № 17 міста Полтави з 01.09.1979 по 28.07.1980;
призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з моменту звернення з 06.03.2018.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
25 січня 2019 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1М.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі також - відповідач, Полтавське ОУПФУ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 січня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно, як на його думку, прийнято рішення про відмову в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2 згідно зі статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 03.09.2018 № 193. Вказано, що записами у його трудовій книжці підтверджується, що він має пільговий стаж у розмірі 29 років 11 місяців 20 днів. Відомості про заробітну плату свідчать про нарахування заробітної плати у спірні періоди. Робота по вказаній спеціальності зі шкідливими умовами праці підтверджується архівними довідками, довідками підприємств, відомостями про атестацію робочих місць на підприємстві, долученими до матеріалів справи.
21 лютого 2019 року до суду надійшов відзив на позов Полтавського об'єднаного УПФУ, в якому вказано, що позивач звернувся до Полтавського об'єднаного УПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням періодів роботи на посадах електрогазозварника та електрозварника на різних підприємствах. У зв'язку з відсутністю необхідної тривалості пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку, Управлінням правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" /а.с. 69-71/.
Так, відповідачем зазначено, що згідно наданих ОСОБА_1 документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, пільговий стаж підтверджується лише тривалістю 4 роки 9 місяців 25 днів (на ТОВ "Полтавахліб -3"). Оскільки трудова книжка позивача не містить відомостей про зайнятість повний робочий день, про характер виконуваної роботи, що є необхідним для призначення пільгової пенсії, і позивачем не надано уточнюючих довідок, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні такої пенсії.
Таким чином, відповідач вважав позов необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню.
В судове засідання 05 березня 2019 року з"явилася представник позивача, надала пояснення по справа, аналогічне обґрунтуванню позовних вимог, викладеному у позові. Представник відповідача у судове засідання не з"явився. У цьому судовому засіданні була оголошена перерва у зв"язку з пропозицією представнику позивача надати додаткові докази. У судове засідання 20 березня 2019 року учасники справи не з'явились. Представник позивача надала до суду завірені фотокопії окремих документів та заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
Обставини справи, встановлені судом
Судом встановлено, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 працював електрогазозварником на підприємствах:
Лозівське управління механізації у період з 29.07.1980 по 22.09.1980;
Колгосп "Заповіт Леніна" у період з 01.12.1982 по 27.12.1989;
Полтавська експериментальна взуттєва фабрика (надалі Колективна виробничо-торговельна фірма "Крокуль") у період з 22.01.1990 по 21.08.1992;
Госпрозрахункова житлово-експлуатаційна дільниця № 11 у період з 03.05.1994 по 30.04.2001; з 01.05.2003 по 24.11.2003; з 20.01.2004 по 01.11.2008;
ДП "Санремо" у період з 01.05.2001 по 30.04.2003;
ТОВ "Полтавахліб" у період з 26.05.2011 по 26.04.2013;
ТОВ "Полтавахліб-3" у період з 29.04.2013 по 06.03.2018.
У зв'язку із досягненням 55-річного віку ОСОБА_1 06.03.2018 року звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах /а.с. 80-81/.
Рішенням Полтавського ОУПФУ Полтавської області №193 від 03.09.2018 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
У рішенні відповідача про відмову в призначенні пенсії зазначено, що періоди роботи газоелектрозварником в 1990-2013 роках підтверджено трудовою книжкою, а сам пільговий стаж в шкідливих умовах в установленому законодавством порядку не підтверджений. Інших довідок, які б підтверджували пільговий стаж роботи, заявником не додано. Тривалість пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку, становить 4 роки 09 місяців 25 днів (на ТОВ "Полтавахліб -3").
Не погодившись з рішенням органу пенсійного фонду щодо відмови у призначенні пенсії за пільгових умовах, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до статті 46, пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09 липня 2003 року /далі – Закон №1058-IV/ розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 9 цього Закону визначено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 26 Закону №1058-IV встановлено, що, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Згідно із частиною першою статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Абзацом першим пункту 2 частини другої вказаної статті встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Абзацами 14 та 17 зазначеного пункту визначено, що за відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок.
Абзацами 24 та 25 цього ж пункту передбачено, що працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
З аналізу наведених норм слідує, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць. При цьому сукупністю умов для призначення такої пенсії є: 1) зайнятість на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 повний робочий день; 2) атестація робочого місця працівника; 3) досягнення 55 років; 4) наявність у чоловіків страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Для працівників, які не мають вказаного стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачена можливість призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку в 60 років на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за умови наявності не менше половини стажу (6 років 3 місяці) на зазначених роботах та за наявності страхового стажу не менше 26 років 6 місяців у чоловіків.
Відповідно до пунктів 3, 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 /далі - Порядок №383/, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
Також пунктами 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року /далі – Порядок №637/, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За змістом пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10 листопада 2006 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105 (надалі - Порядок № 18-1) затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 18-1 дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).
Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Згідно із пунктами 15 та 16 Порядку № 18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення. Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що необхідними умовами для зарахування періодів роботи із шкідливими і важкими умовами праці – за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, є встановлення факту наявності посади, професії або роботи, яку займала чи виконувала особа, у Списку № 2, чинному на період роботи особи, а також документальне підтвердження особою перебування на посаді, зайнятості за професією або виконання робіт, що містяться у Списку № 2. Основним документом, який підтверджує посаду особи, її зайнятість за професією чи виконання нею роботи із шкідливими і важкими умовами праці є трудова книжка особи, а за відсутності відповідних записів в ній – інші документи (уточнююча довідка, архівна довідка тощо). Проведення атестації робочих місць за умовами праці до 21 серпня 1992 року не вимагалося.
Висновки щодо правозастосування
Трудовою книжкою ОСОБА_1 серії БТ-І № 3553215 підтверджується, що позивач працював електрогазозварником на підприємствах: Лозівське управління механізації у період з 29.07.1980 по 22.09.1980; Колгосп "Заповіт Леніна" у період з 01.12.1982 по 27.12.1989; Полтавська експериментальна взуттєва фабрика (надалі Колективна виробничо-торговельна фірма "Крокуль") у період з 22.01.1990 по 21.08.1992; Госпрозрахункова житлово-експлуатаційна дільниця № 11 у період з 03.05.1994 по 30.04.2001; з 01.05.2003 по 24.11.2003; з 20.01.2004 по 01.11.2008; ДП "Санремо" у період з 01.05.2001 по 30.04.2003; ТОВ "Полтавахліб" у період з 26.05.2011 по 26.04.2013; ТОВ "Полтавахліб-3" у період з 29.04.2013 по 06.03.2018..
У періоди роботи позивача професія “електрогазозварник” була включена до Списку №2, чинного у відповідний період роботи позивача.
Так, у розділі XXXІІ "Загальні професії" Списку № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Радою Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року, передбачено професію “газозварники та їх підручні; електрозварники та їх підручні”.
У розділі XXXІІІ "Загальні професії" Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11 березня 1994 року, передбачено такі професії як "електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, та електрозварники ручного зварювання".
Перш за все суд вказує, що відповідно до пунктів 3, 10 Порядку №383, орган Пенсійного фонду має підстави вимагати від заявника уточнюючі довідки у тому випадку, коли відсутні належні записи у трудовій книжці.
У даному ж випадку трудова книжка позивача містить усі необхідні записи для визначення періодів роботи та посад позивача, необхідних для встановлення відповідного стажу роботи; містить записи про атестацію робочих місць. При цьому порядок ведення трудової книжки не передбачає необхідності внесення записів про роботу повний робочий день. Тому відповідні вимоги відповідача суд вважає безпідставними.
Суд також зазначає, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01 серпня 1992 року (надалі - Порядок № 442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41 (надалі – Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 1.2 Методичних рекомендацій правовою основою для проведення атестації є чинні законодавчі й нормативні акти з питань охорони і гігієни праці, списки виробництв, робіт, професій і посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення та інші пільги і компенсації залежно від умов праці.
Пунктом 1.3 Методичних рекомендацій встановлено, що атестації підлягають робочі місця, на яких технологічний процес, обладнання, використовувані сировина і матеріали можуть бути потенційними джерелами шкідливих і небезпечних факторів. Для виробництв, робіт, професій та посад, для яких у списках N 1 і N 2 передбачено показники умов праці, атестацію проводять тільки за цими показниками.
Атестація робочих місць передбачає: підтвердження (встановлення) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, скорочений робочий день, інші пільги і компенсації залежно від умов праці /пункт 1.4 Методичних рекомендацій /.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих /пункт 1.5 Методичних рекомендацій /.
Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку /пункт 4.4 Порядку № 383/.
У трудовій книжці позивача містяться витяги з наказів про результати атестації робочих місць, а саме: про наявність наказу № 15 від 25.11.1998 про результати атестації, яким підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 на робоче місце електрогазозварювальника у Госпрозрахунковій житлово-експлуатаційній дільниці № 11, наказу № 15 від 20.01.2004 про результати атестації, яким підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 на робоче місце електрогазозварювальника у Госпрозрахунковій житлово-експлуатаційній дільниці № 11, наказу № 76 від 24.09.2008 про результати атестації, яким підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 на робоче місце електрогазозварювальника у Госпрозрахунковій житлово-експлуатаційній дільниці № 11, про наявність наказу № 38 від 06.12.2013 про результати атестації, яким підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 на робоче місце електрозварник ручного зварювання ТОВ "Полтавахліб-3".
Зважаючи на викладене, у суду є підстави вважати, що періоди роботи позивача в Госпрозрахунковій житлово-експлуатаційній дільниці № 11 необхідно зарахувати до пільгового стажу роботи із шкідливими умовами праці, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Крім того, судом встановлено, що Госпрозрахункова житлово-експлуатаційна дільниця № 11 знаходиться в стані ліквідації, на запити представника позивача про надання інформації щодо правонаступника ГЖЕД № 11 відповідей не надходило, у зв`язку з чим позивач був позбавлений можливості надати органу Пенсійного фонду додаткові відомості про роботу на вказаному підприємстві.
З цього приводу суд зауважує, що пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від існування певних документів, відсутніх не з вини особи. Неможливість дослідження таких документів не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за обставин, коли право на відповідний вид пенсії підтверджується записами в трудовій книжці, а відсутність уточнюючих документів в даному випадку не може бути перешкодою для зарахування позивачу вказаного періоду до стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 29.07.1980 по 22.09.1980 позивач працював у Лозівському управлінні механізації на посаді електрогазозварника 4 розряду.
Факт роботи позивача в колгоспі "Заповіт Леніна" за спеціальністю газозварник з 01.12.1982 по 27.12.1989 крім трудової книжки підтверджується також архівною довідкою Чутівського районного трудового архіву Полтавської області від 06.07.2017 № 01-8/П-241 /а.с. 35/, у якій зазначено, що ОСОБА_1 значиться в книзі обліку трудового стажу колгоспників електрозварювальником, а також вказано відомості про кількість відпрацьованих вихододнів, які перевищують встановлений мінімум вихододнів.
Робота позивача на Полтавській експериментальній взуттєвій фабриці, яку реорганізовано в Колективну виробничо-торговельну фірму "Крокуль" за спеціальністю електрогазозварника з 22.01.1990 по 29.04.1994, крім трудової книжки, підтверджується довідкою № 62 від 26.07.2017, довідкою № 23 від 29.03.2018 /а.с. 36,39/, у яких вказано, що позивач з 22.01.1990 по 29.04.1994 працював повний робочий день, виконував роботу по цехах підприємства - електрогазозварювання труб, конструкцій, вузлів та деталей сантехнічного характеру, і що виконана робота дає право на пенсію на пільгових умовах по списку № 2 розділу ХХХІІІ. У довідці № 21 від 29.03.2018 /а.с. 37/ зазначені суми заробітної плати за період з 1990 року по 1994 рік.
Також суд акцентує увагу на тому, що робота позивача на вказаній вище посаді в Лозівському управлінні механізації; Колгоспі "Заповіт Леніна"; Полтавській експериментальній взуттєвій фабриці (надалі у Колективній виробничо-торговельній фірмі "Крокуль") мала місце до набрання чинності Постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці", тому відповідно така робота не потребувала проведення атестації робочого місця.
Частиною четвертою статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пунктом 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972, передбачено, що при призначенні пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах період навчання в училищах і школах системи державних трудових резервів і системи професійно-технічної освіти (в ремісничих, залізничних училищах, гірничопромислових школах і училищах, школах фабрично-заводського навчання, училищах механізації сільського господарства, технічних училищах, професійно-технічних училищах і т. д.) і в інших училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, з підвищення кваліфікації і з перекваліфікації) прирівнюється до роботи, яка слідувала по закінченню цього періоду.
При цьому час навчання у професійно-технічному навчальному закладі, що зараховується до пільгового стажу, не повинен перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Стаття 38 Закону України "Про професійно технічну освіту" також передбачає, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Зі змісту копії атестату № 2895 від 20 липня 1980 року, виданого на ім'я позивача, судом встановлено, що позивач в період з 01 вересня 1979 року по 28 липня 1980 року закінчив міське професійно-технічне училище № 17 м. Полтави за професією електрогазозварювальник /а.с. 30/.
А відтак, період навчання (з 01.09.1979 по 28.07.1980) має бути врахований при визначенні стажу позивача для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Статтею 56 Закону №1788-ХІІ встановлено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з’єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII та статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII, час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону №1788-ХІІ, або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом №1058-IV.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній з захистом Вітчизни.
Зазначені положення застосовуються і до громадян, які проходили строкову військову службу до прийняття зазначених законів України, а тому час перебування громадян України на військовій службі, в тому числі і в Збройних силах Радянської армії, повинен зараховуватись до загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю та стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Аналогічного висновку щодо застосування наведених вище норм права дійшов Верховний Суд у постанові від 25.09.2018 у справі №426/1006/16-а.
Зі змісту трудової книжки позивача та довідки Полтавського об`єднаного міського військового комісаріату від 22.06.2017 №5/2010 /а.с. 33/ встановлено, що позивач проходив військову службу в лавах Збройних Сил з 09.11.1980 по 26.10.1982.
З урахуванням наведеного, період військової служби з 09.11.1980 по 26.10.1982 також належить зарахувати до пільгового трудового стажу позивача.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що відповідачем необґрунтовано та безпідставно відмовлено позивачу в призначенні пенсії, адже враховуючи наведені вимоги законодавства, у позивача мається достатній стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, судом встановлений факт роботи позивача за професією, яка передбачена Списком №2, що дає право на зарахування періодів роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Полтавахліб-3" з 29.04.2013 по 06.03.2018, в Госпрозрахунковій житлово-експлуатаційній дільниці № 11 з 03.05.1994 по 30.04.2001, з 01.05.2003 по 24.11.2003, з 20.01.2004 по 01.11.2008, на Полтавській експериментальній взуттєвій фабриці, яку реорганізовано в Колективну виробничо-торговельну фірму "Крокуль" з 22.01.1990 по 21.08.1992, в колгоспі "Заповіт Леніна" з 01.12.1982 по 27.12.1989, військову службу у Збройних Силах з 09.11.1980 по 26.10.1982, періоди роботи в Лозівському управлінні механізації з 29.07.1980 по 22.09.1980 та період навчання в Міському професійно-технічному училищі № 17 міста Полтави з 01.09.1979 по 28.07.1980, до пільгового стажу.
Суд зауважує, що відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідач у своєму рішенні не посилався на відсутність у позивача інших підстав для призначення пенсії, що передбачені законом (щодо страхового стажу, пенсійного віку тощо).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №193 від 03 вересня 2018 року про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком, у зв'язку з чим останнє підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
У рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відтак, з метою повного та належного захисту прав позивача, суд, вважає за необхідне зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, на посадах "електрогазозварник" та "електрозварник" у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Полтавахліб-3" з 29.04.2013 по 06.03.2018, в Госпрозрахунковій житлово-експлуатаційній дільниці № 11 з 03.05.1994 по 30.04.2001, з 01.05.2003 по 24.11.2003, з 20.01.2004 по 01.11.2008, на Полтавській експериментальній взуттєвій фабриці, яку реорганізовано в Колективну виробничо-торговельну фірму "Крокуль" з 22.01.1990 по 21.08.1992, в колгоспі "Заповіт Леніна" з 01.12.1982 по 27.12.1989, військову службу у Збройних Силах з 09.11.1980 по 26.10.1982, періоди роботи в Лозівському управлінні механізації з 29.07.1980 по 22.09.1980 та період навчання в Міському професійно-технічному училищі № 17 міста Полтави з 01.09.1979 по 28.07.1980.
Водночас, суд вважає передчасними вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з моменту звернення з 06.03.2018 року. У суду відсутні підстави вважати, що після набрання вказаного рішення суду, яким відповідача зобов`язано зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу спірні періоди, він буде ухилятись від його виконання. У той же час до виконання рішення про зарахування стажу до пільгового у територіального органу Пенсійного фонду України відсутні формальні підстави для призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою та другою статті 77 названого Кодексу передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розподіл судових витрат
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені ним за подання цього позову у сумі 768,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36000, рнокпп НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) № 193 від 03.09.2018.
Зобов`язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) зарахувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36000, рнокпп НОМЕР_1) до пільгового стажу роботи за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи на Товаристві з обмеженою відповідальністю "Полтавахліб-3" з 29.04.2013 по 06.03.2018, в Госпрозрахунковій житлово-експлуатаційній дільниці № 11 з 03.05.1994 по 30.04.2001, з 01.05.2003 по 24.11.2003, з 20.01.2004 по 01.11.2008, на Полтавській експериментальній взуттєвій фабриці, яку реорганізовано в Колективну виробничо - торговельну фірму "Крокуль" з 22.01.1990 по 21.08.1992, в колгоспі "Заповіт Леніна" з 01.12.1982 по 27.12.1989, військову службу у Збройних Силах з 09.11.1980 по 26.10.1982, періоди роботи в Лозівському управлінні механізації з 29.07.1980 по 22.09.1980 та період навчання в Міському професійно-технічному училищі № 17 міста Полтави з 01.09.1979 по 28.07.1980.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36000, рнокпп НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 грн 40 коп. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_2