Рішення № 80891792, 02.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2019
Номер справи
420/366/19
Номер документу
80891792
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/366/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Балабан М.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду та просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, викладену в листі від 18.12.2018 року вих. № 3-15898/0-9123/0/37-18; зобов’язти ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 20.11.2018 року він, як учасник бойових дій (учасник АТО), звернувся до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області з клопотанням у порядку ст.ст. 118, 121 Земельного кодексу, п. 14 ч.1 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів). Відповідач на його адресу направив відповідь від 18.12.2018 р. за вих. № З-15898/0-9123/0/37-18, якою відмовлено у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підставою відмови зазначено, що відповідно до доручення Віце-премєр –міністра України – міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово комунального господарства України ОСОБА_3 від 08.10.2014 № 37732/0/1-14 та наказу Держземагенства України від 15.10.2014 р. № 328 “Про введення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014”, ОСОБА_2 управлінням Держземагенства в Одеській області наказом від 18.09.2014 р. № 77, із змінами внесеними наказом від 03.11.2016 р. № 163, затверджений перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого вже включена земельна ділянка, що зазначена в заяві. Проте, дії відповідача щодо відмови у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки протиправними та такими, що не відповідають вимогам ст. 19 Конституції України, оскільки ЗКУ визначено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не передбачено право відступати від положень ст. 118 ЗК України.

Представником ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що ОСОБА_2 управлінням надано вмотивовану відмову у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів), з посиланням на норми частини 3 ст.136 Земельного кодексу України. Наявність у чинному законодавстві обмежень щодо передачі у користування земельної ділянки, віднесеної до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки. Таким чином, ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Ухвалою суду від 28 січня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 04 лютого 2019 року відмовлено у задоволенні клопотань від 28.01.2019 року вхід. № ЕП/699/19 та від 30.01.2019 року вхід. № ЕП/756/19 представника ОСОБА_1 про проведення судового засідання по справі № 420/366/19 призначеного на 20.02.2019 року о 11:00 год. в режимі відео конференції.

Позивач та представник позивача до судового засідання не зявились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

22 листопада 2018 року ОСОБА_1, як учасник бойових дій (учасник АТО), звернувся до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області із клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів) (а.с. 42-45).

За результатами розгляду вказаного клопотання позивача ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру в Одеській області листом № 3-15898/0-9123/0/37-18 надано відповідь, у якому зазначено, що відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України ОСОБА_3 від 08.10.2014р. № 37732/0/1-14 та наказу Держземагентства України від 15.10.2014 № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014» ОСОБА_2 управлінням Держземагентства в Одеській області наказом від 18.09.2014 № 77, із змінами від 03.11.2016 № 163, затверджений перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включена земельна ділянка, що вказана в заяві. Посилаючись на ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України, ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки (а.с. 47).

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 135 ЗК України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно ч. 1, 2, 3 ст. 136 організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу. Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови. Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Таким чином, з аналізу приписів ст. 136 ЗК України слідує, що наявність у чинному законодавстві України обмежень щодо передачі у користування земельної ділянки, віднесеної до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Згідно наказу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області № 163 від 03.11.2016 року «Про доповнення переліку земельних ділянок» доповнено перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно додатку № 1, затвердженого наказом ОСОБА_2 управління Держземагенства в Одеській області «Про затвердження переліку земельних ділянок» № 77 від 18.09.2014, до якого, зокрема, включено земельну ділянку орієнтовною площею 32,00 га на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів) (а.с. 35-46).

При цьому, як вбачається з наданих до суду графічних матеріалів, земельна ділянка орієнтовною площею 32,00 га на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів), яку включено до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно наказу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області № 163 від 03.11.2016 року охоплює в тому числі земельну ділянку щодо якої позивачем було подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. (а.с. 37, 43-44)

Таким чином, на момент надання ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру в Одеській області відповіді позивачу, дану земельну ділянку вже було включено до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, а тому встановлені обставини свідчать про обґрунтованість посилань відповідача - суб’єкта владних повноважень на положення ч. 3 ст. 136 ЗК України, як на підставу для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Відповідно до ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Абзацом 2 ч. 1 ст. 136 ЗК України передбачено, що у переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, окремими лотами зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Таким чином, з наведеного вбачається, що Перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги, визначається організатором земельних торгів і заборона щодо відчуження встановлена саме на ті земельні ділянки, які включені до Переліку. Разом з цим, до вказаного Переліку може бути включено земельну ділянку лише за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав.

Судом встановлено, що згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення для продажу прав на них на земельних торгах, затвердженого Наказом ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області № 77 від 18.09.2014 року (доповненого згідно наказу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області № 163 від 03.11.2016 року), земельна ділянка, орієнтовною площею 32,00 га на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів), цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5120281000:01:001, тобто є сформованою земельною ділянкою.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи наказ ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області № 163 від 03.11.2016 року є чинним та позивачем в судовому порядку не оскаржувався та не є предметом оскарження в даній справі.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розглядаючи клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів), відповідач - ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса місця реєстрації: 15214, Чернігівська область, с. Нові Боровичі, вул. Незалежності, 12) до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, викладену в листі від 18.12.2018 року вих. № 3-15898/0-9123/0/37-18; зобов’язання ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населених пунктів), - в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 02 квітня 2019 року.

Суддя О.А. Левчук

.