
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/5970/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої-судді: ОСОБА_1,
за участю секретаря судових засідань: ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0511134-1310-1305 від 19.04.2018,-
встановив:
ОСОБА_5 (надалі – ОСОБА_5, Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (надалі – ГУ ДФС у Львівській області, Відповідач), в якій просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305.
Згідно з ухвалою судді від 13.12.2018 позовну заяву залишено без руху та надано Позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 17.01.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, згідно з яким Позивачу визначено суму податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Вказує на те, що на підставі ухвали Львівської міської ради від 14.07.2011 № 664 «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки»АДРЕСА_1 на вул. Княгині Ольги, 5а, що у м. Львові, не є об’єктом оподаткування, оскільки належить особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи у районах проведення антитерористичної операції. Крім того зазначає, що при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, Відповідач не врахував, що квартира № 2 на вул. Княгині Ольги, 5а, що у м. Львові, перебуває у спільній сумісній власності і не поділена в натурі. За наведених обставин вважає, податкове повідомлення-рішення від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305 протиправним та таким, яке підлягає скасуванню.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав. 06.02.2019 на адресу суду надійшло клопотання за підписом представника відповідача ОСОБА_4 про закриття провадження у справі (арк. справи 30). Таке клопотання мотивоване тим, що у зв’язку із виявленими ГУ ДФС у Львівській області розбіжностями при проведенні перерахунку суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податкове повідомлення-рішення від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305 вважається відкликаним. На підтвердження вказаних обставин, надав суду лист за підписом заступника начальника ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_6 (арк. справи 32).
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги повністю, просила прийняти рішення про задоволення таких вимог повністю. Додатково вказала, що податковим органом не надано Позивачу рішення про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав клопотання про закриття провадження у справі. Як на підставу для закриття провадження послався на відсутність предмету спору. Додатково вказав на те, що податковим органом не приймається рішення про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305. Підтвердив факт того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, нового податкового повідомлення-рішення про нарахування Позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, ГУ ДФС у Львівській області не виносило.
З’ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
19.04.2018 ГУ ДФС У Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0511134-1310-1305 згідно з яким, ОСОБА_5 за 2017 рік визначено суму податкового зобов’язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 618,93 грн. (арк. справи 10).
Позивач оскаржив таке податкове повідомлення-рішення до Державної фіскальної служби України. У відповідь на скаргу, Державна фіскальна служба України 31.08.2018 прийняла рішення по результати розгляду скарги, згідно з яким залишила без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305, а скаргу ОСОБА_5 – без задоволення (арк. справи 8-9).
18.10.2018 ОСОБА_7 подав заяву до ГУ ДФС у Львівській області, в якій вказав, що не погоджується із нарахованими, зокрема ОСОБА_5, сумами, згідно з податковим повідомленням-рішенням від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305. Просив провести звірку щодо формули і розміру площ, використаних при нарахуванні суми податку співвласникам квартири № 2 на вул. Княгині Ольги, 5а, що у м. Львові, в тому числі і ОСОБА_8 (арк. справи 38-39).
У відповідь на заяву від 18.10.2018, заступник начальника ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_6, надав ОСОБА_7 відповідь у формі листа (арк. справи 37). Повідомив про те, що згідно з підпунктом 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України, у зв’язку із виявленими розбіжностями проведено перерахунок суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Сформоване податкове повідомлення-рішення, зокрема на ОСОБА_5 № 0511134-1310-1305, вважати відкликаним.
При вирішенні спору, суд виходив з наступного.
У відповідності до підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податкове повідомлення-рішення контролюючого органу (рішення) про обов’язок платника податків сплатити суму грошового зобов’язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Відповідно до вимог п. 60.1 ст. 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо:
- сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення;
- контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу;
- контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі;
- рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Суд встановив, що ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305 згідно з яким, ОСОБА_5 за 2017 рік нараховано суму податкового зобов’язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 618,93 грн.
Водночас, при вирішенні справи судом врахована лист-відповідь заступника начальника ГУ ДФС у Львівській області від 02.11.2018 № 37584/10/1301-51-1322. У такому зазначено, що згідно з підпунктом 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України, у зв’язку із виявленими розбіжностями проведено перерахунок суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Сформоване податкове повідомлення-рішення, зокрема на ОСОБА_5 № 0511134-1310-1305, вважати відкликаним.
Наведене свідчить, що Відповідачем у добровільному порядку відкликане податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305.
З урахуванням наведеного та з огляду на те, що податкове повідомлення-рішення від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305 відкликане ГУ ДФС у Львівській області, відповідно відпали обставини, які породжували для Позивача обов’язок зі сплати зобов’язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305.
Щодо посилання представника позивача на ту обставину, що податковим органом не прийнято рішення про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305, суд зазначає наступне. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення відкликане ГУ ДФС у Львівській області від 02.11.2018 № 37584/10/1301-51-1322, тобто тим самим органом який виніс таке рішення. Відкликання податкового повідомлення-рішення означає втрату чинності такого, а отже і відсутності обов’язку у Позивача сплати зобов’язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 19.04.2018 № 0511134-1310-1305.
Сторонами не надано суду доказів того, що податковим органом прийнято нове податкове повідомлення-рішення про визначення Позивачу податкового зобов’язання зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Суд не закриває провадження у справі, оскільки статтею 238 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачена підстава для закриття провадження у справі, як відсутність предмету спору.
Відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, що і було зроблено Відповідачем.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з Відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0511134-1310-1305 від 19.04.2018 – відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 02.04.2019.
Суддя Мричко Н.І.