Рішення № 80891623, 03.04.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2019
Номер справи
300/485/19
Номер документу
80891623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" квітня 2019 р. справа № 300/485/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.03.2019 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – відповідач) про визнання протиправною відмову щодо призначення і виплати пільгової пенсії за віком; зобов’язання призначити та виплачувати пільгову пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.08.2016.

В подальшому позивач просив зобов’язати відповідача призначити та виплачувати пільгову пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 15.11.2017.

11.03.2019 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач на підставі помилкових висновків про відсутність у позивача документів про дні виїзду в зону відчуження відмовив позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в його задоволенні відмовити на тій підставі, що відповідно до поданої позивачем довідки від 17.05.2005 за №10585 Галузевого архіву Міністерства оборони України дні виїзду позивача в зону по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в архівних документах військової частини 43187 не відображені, а інших первинних документів щодо участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в управлінні немає, тому 17.12.2018 позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 11.07.1987 до 28.08.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, належить до другої категорії постраждалих, що підтверджується копією військового квитка серії НК № 4832331 та копією посвідчення серії А №091137 (арк. спр. 8, 7).

На заяву позивача від 15.11.2017 про призначення йому пенсії Калуським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовлено позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в зв’язку з відсутністю документів про дні виїзду в зону відчуження.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Згідно зі статтею 10 даного Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсійний вік зменшується на 8 років (в редакції Закону, чинного на момент звернення позивача за призначенням пенсії).

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України за № 22-1 від 25.11.2005, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") (в редакції, чинній на момент звернення позивача за призначенням пенсії).

Як встановив суд, підставою для відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були висновки відповідача про відсутність документів про дні виїзду в зону відчуження.

Однак, відповідно до пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи як посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд встановив, що у військовому квитку позивача серії НК № 4832331 зазначено відомості про період роботи позивача – з 11.07 до 28.08.1987 року, об’єкт – Мерновильська АЕС, де позивачем виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як наслідок, суд вважає, що військовим квитком позивача серії НК № 4832331 підтверджено період роботи, об’єкт, де позивачем виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що спростовує висновки відповідача про відсутність документів про дні виїзду в зону відчуження.

Статус позивача, як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, підтверджено посвідченням серії А №091137, що надає йому право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства, який не підлягає перегляду відповідачем.

За таких обставин, суд вважає протиправною відмову відповідача щодо призначення позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, який працював у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Для відновлення прав позивача суд зобов’язує відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 15.11.2017.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки позивачем не заявлено вимог щодо суми стягнення пенсії, то вимога позивача про звернення рішення суду до негайного виконання в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць задоволенню не підлягає.

Позивач звільнений від сплати судового збору, то відповідно відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 77307, вулиця Біласа і Данилишина, будинок 2, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37824000) у призначенні ОСОБА_1 (індекс 77330, вулиця Сагайдачного, будинок 10, село Копанки, Калуський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 77307, вулиця Біласа і Данилишина, будинок 2, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37824000) призначити та виплатити ОСОБА_1 (індекс 77330, вулиця Сагайдачного, будинок 10, село Копанки, Калуський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 15.11.2017.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.