
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"03" квітня 2019 р. справа № 300/517/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши клопотання про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.03.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).
Представник відповідача 01.04.2019 року подав клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі ч. 3 ст. 123 КАС України. Зазначив, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, оскільки ОСОБА_1, з липня 2018 року було відомо про порядок виплати перерахованих відповідно до постанови КМУ № 103 сум пенсій, та на те, що ОСОБА_1 вже звертався до суду з аналогічною позовною вимогою.
Розглянувши клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеними вище позовними вимогами є шестимісячний строк.
Суд підкреслює, що підставою для звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду із вказаним позовом є незаконний, на думку позивача перерахунок пенсії з 01.01.2019 року у розмірі 75 %, про який він дізнався у січні 2019 року з протоколу за пенсійною справою від 01.01.2019 року ХД-17347.
Таким чином, перебіг строку звернення до суду для заявлених позовних вимог розпочався з 01.01.2019 року.
Крім того, суд враховує, що даний позов пред'явлений з метою захисту соціальних прав позивача, а саме - права на одержання пенсійних виплат та обґрунтований невиконанням відповідачем обов'язку щодо забезпечення нарахування та виплати, у гарантованому законом розмірі, пенсії за вислугу років, що є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), а відтак безсумнівно впливає на право особи на вільне володіння своїм майном.
Також, суд не погоджується із твердженнями представника відповідача про те, що ОСОБА_1 вже звертався до суду з аналогічною позовною заявою, що підтверджується рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 року у справі № 0940/1494/18.
Так, предметом звернення у справі № 0940/1494/18 були протиправні дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при проведенні виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року у розмірі 50% встановлених законами до пенсії видів підвищень та надбавок.
При цьому, в даній справі № 300/517/19 предметом позову є протиправні дії відповідача при проведенні виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року у розмірі 75% встановлених законами до пенсії видів підвищень та надбавок.
Крім того, факт звернення позивача до суду із позовною заявою до того як ним отримано відповідь Головного управління на подану заяву, не позбавляє права позивача на судовий захист.
За таких обставин, зважаючи на предмет даного спору, суд дійшов висновку, що позов подано у межах шестимісячного строку звернення до суду, визначеного ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованим і таким, що не підлягає до задоволення.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Ухвала, окремо від рішення суду, не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.