
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" березня 2019 р. справа № 300/332/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Панікара І.В.,
за участю секретаря судового засідання: Подольської Т.М.,
представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування окремих положень індивідуального акту, -
ВСТАНОВИВ:
14.02.2019 року Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (надалі – позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (надалі- відповідач) про визнання протиправним та скасування окремих положень індивідуального акту.
Позовні вимоги, з урахуванням їх уточнень (а.с. 67-70), мотивовані протиправністю оскаржуваної постанови про накладення арешту на грошові кошти боржника - Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", що винесена заступником начальника Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківської області ОСОБА_3 31.01.2019 року, з огляду на те, що один із арештованих рахунків - №26007300833859, що відкритий у філії Хмельницького обласного управління АТ "Ощадбанк" (МФО 315784) призначений для забезпечення виплати заробітної плати працівникам підприємства, податків, пов’язаних із виплатою заробітної плати та сплати інших обов’язкових зборів та платежів до місцевого та державного бюджетів, внаслідок чого порушуються конституційні права громадян, які працюють на підприємстві та унеможливлюється виконання обов’язку позивача зі сплати податків та інших обов’язкових платежів. У зв'язку з чим, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати окремі положення індивідуального акту - постанови від 31.01.2019 року, винесеної у зведеному виконавчому провадженні № 43824756 заступником начальника Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби ОСОБА_3 (про арешт коштів боржника), що містяться на розрахунковому рахунку №26007300833859, МФО 315784, у філії Хмельницького обласного управління АТ "Ощадбанк" (належить Шепетівському військовому лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат") щодо арешту коштів боржника, які стосуються виплати заробітної плати працівникам та сплати обов'язкових платежів до бюджету.
Процесуальним правом подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання дня винесення рішення не з’явився з невідомих суду підстав, хоча про його місце, дату та час був належним чином повідомлений.
Відповідно до частин 1, 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Водночас, будучи присутнім у судовому засіданні 20.03.2019 року представник відповідача щодо можливості задоволення позову заперечив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у позовній заяві, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Заступником начальника Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківської області ОСОБА_3, 31.01.2019 року при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження № 43824756, винесено постанову про арешт коштів боржника, якою накладено арешт на кошти в межах суми 4144254,31 гривень, що містяться на всіх рахунках Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", відкритих в Філії-Хмельницьке обласне управління АТ "Ощадбанк" МФО 315784; Хмельницька філія ПАТ КБ “Приватбанк” МФО 315405; АТ "ОСОБА_4 Аваль" у м. Києві МФО 380805 (а.с.11-12).
Вважаючи вищевказану постанову протиправною в частині, Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" звернулося до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 статті 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій територій України.
Зазначені положення також відображені у статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 №1402-VIII, із уточненням по колу осіб, а саме: судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Аналогічне правило міститься і в статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон України №1404-VIII) примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов’язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об’єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців (стаття 2 Закону України №1404-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України №1404-VIII виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 18 Закону України №1404-VIII виконавець зобов’язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Статтею 48 Закону України №1404-VIII регламентовано порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника.
Так, відповідно до частини 1 коментованої статті звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації. Про звернення стягнення на майно боржника виконавець виносить постанову.
Частиною 2 статті 48 Закону України №1404-VIII передбачено, що стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.
Забороняється звернення стягнення та накладення арешту на кошти на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на кошти, що перебувають на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих відповідно до статей 19-1 та 26-1 Закону України "Про теплопостачання", статті 15-1 Закону України "Про електроенергетику", та на спеціальному рахунку експлуатуючої організації (оператора) відповідно до Закону України "Про впорядкування питань, пов’язаних із забезпеченням ядерної безпеки", на кошти на інших рахунках боржника, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом.
Статтею 52 Закону України №1404-VIII визначено особливості звернення стягнення на кошти та майно боржника - юридичної особи, фізичної особи – підприємця.
Зокрема, згідно частини 1 коментованої статті виконавець звертає стягнення на кошти боржника - юридичної особи, що перебувають у касах або інших сховищах боржника - юридичної особи, у банках або інших фінансових установах, у порядку, встановленому цим Законом. Інформацію про наявні у боржника рахунки виконавець отримує в органах доходів і зборів, інших державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, які зобов’язані надати йому інформацію невідкладно, але не пізніше ніж у триденний строк, а також за повідомленнями стягувача.
Не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом. Банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов’язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках (частина 3 статті 52 Закону України №1404-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 56 Закону України №1404-VIII арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення.
Згідно частини 4 статті 56 Закону України №1404-VIII копії постанов, якими накладено арешт на майно (кошти) боржника, виконавець надсилає банкам чи іншим фінансовим установам, органам, що здійснюють реєстрацію майна, реєстрацію обтяжень рухомого майна, в день їх винесення.
Абзацом 2 частини 2 статті 59 Закону України №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов’язаний зняти арешт з коштів на рахунку боржника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від банку документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згідно із цим Законом, а також у випадку, передбаченому пунктом 10 частини першої статті 34 цього Закону.
За приписами пункту 1 частини 4 статті 59 Закону України №1404-VIII підставами для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є, зокрема, отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом.
У всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду (частина 5 статті 59 Закону України Закону України №1404-VIII).
За змістом статті 2 Закону України №1404-VIII виконавче провадження повинно здійснюватися з дотриманням засад, зокрема, верховенства права, законності, справедливості, неупередженості, об’єктивності, співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями.
З правового аналізу викладених вище норм зазначеного Закону вбачається, що завданням відповідача у сфері виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є не лише дотримання формальної процедури виконання передбачених повноважень, а також і запобігання порушення відповідним рішенням законних прав інших осіб.
При цьому, згідно статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до частини 5 статті 97 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №322-VIII оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Частинами 1 та 6 статті 24 Закону України “Про оплату праці” від 24.03.1995 №108/95-ВР визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що виплата підприємством заробітної плати є пріоритетною перед погашенням заборгованості іншим кредиторам підприємства (юридичної особи) та не може бути поставлена в залежність від погашення заборгованості за іншими платежами останнього.
Відповідно до частини 2 статті 10 Конвенції “Про захист заробітної плати”, ратифікованої Україною 04.08.1961, заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім'ї.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) (частина 12 статті 9 зазначеного Закону).
Частиною 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість” від 16.02.2015 №643-VIII встановлено, що на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не поширюється дія Закону України "Про виконавче провадження", зокрема на кошти, що перебувають на таких рахунках, не може бути: накладено арешт; звернено стягнення.
Згідно пункту 6.7 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої Постановою Правління Національного банку України 12.11.2003 №492 суб'єкт господарювання для здійснення деяких видів виплат (заробітної плати, дивідендів, стипендій, пенсій, соціальної допомоги, повернення надлишково сплачених сум, інших виплат) має право відкрити поточні рахунки фізичним особам, уклавши з банком договір про відкриття поточних рахунків на користь фізичних осіб.
Судом встановлено, що рахунок № 26007300833859 в АТ "Ощадбанк" (МФО 315784 використовується позивачем у тому числі і для виплати заробітної плати, податків, пов'язаних із виплатою зоробітної плати та сплати обов'язкових платежів до місцевого та державного бюджету, що підтверджується довідкою Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" від 11.02.2019 року (а.с.20).
Окрім цього, в матеріалах справи міститься копія договору за № 15 від 16.01.2017 року, укладеного між Публічним акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" (банк) в особі керуючого ТВБВ 10022/0115 - Хмельницького обласного управління ОСОБА_5 та Шепетівським військовим лісгосом Державним підприємством "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (організація), про надання послуг по зарахуванню та виплаті заробітної плати та інших виплат через поточні рахунки фізичних осіб з використанням платіжних карток, згідно якого ОСОБА_4 бере на себе зобов'язання здійснювати зарахування на поточні рахунки, операції за якими здійснюються з використанням платіжних карток, відкриті в банку працівникам Організації, на умовах та в строки, визначені Договором, заробітної плати та інших виплат праівникам організації (а.с.27-28).
Згідно з довідкою за № 146 від 13.02.2019 року Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" у Шепетівському військовому лісгоспі проводиться виплата заробітної плати працівникам, сплата обов'язкових платежів до бюджету з розрахункового рахунку, який відкрито у ТВБВ за № 10022/0115 філії - Хмельницьке обласне управління АТ "Ощадбанк" № 26007300833859 МФО 315784 (а.с. 58).
Зазначене підтверджується також наявністю основного договору банківського рахунку (у національній валюті) за № 833859-170110-134023 від 16.01.2017 року, предметом якого слугує відкриття рахунку № 26007300833859 та здійснення операцій з розрахунково-касового обслуговування (а.с. 158-161).
Відповідно до штатного розкладу по Шепетівському військовому лісгоспі з 01.01.2019 року зареєстровано 177 посад (а.с. 53-57).
В підтвердження, нарахування працівникам Шепетівського військового лісгоспу заробітної плати позивачем надано банківські виписки по рахунку № 26007300833859 за період з 01.12.2018 року по 31.01.2019 року (а.с. 32-48).
На підтвердження виплати заробітної плати з даного рахунку позивачем надано виписки по картковому рахунку працівників позивача - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 з 01.12.2018 року по 31.01.2019 року (а.с.49-52).
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
На підставі вищенаведеного, суд вважає, що накладення арешту на кошти позивача, що призначені для виплати заробітної плати працівникам та сплати обов'язкових платежів до бюджету, які пов'язані з виплатою заробітної плати унеможливлює своєчасну її виплату, що в свою чергу призводить до порушення конституційних прав громадян, які працюють у позивача та унеможливлює виконання обов’язку позивача зі сплати відповідних податків та інших обов’язкових платежів.
Водночас, враховуючи, що зазначений рахунок №26007300833859 в АТ "Ощадбанк" (МФО 315784), окрім виплати заробітної плати працівникам та сплати обов'язкових платежів до бюджету, які пов'язані з виплатою заробітної плати, ймовірно може бути використаний позивачем для здійснення інших розрахунково-касових операцій, зокрема, що пов`язані із господарською діяльністю товариства, суд вважає позовну заяву тільки до певної міри обґрунтованою та такою, що підлягає частковому задоволенню.
Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що постанова про арешт коштів боржника за № ЗВП №43824756 від 31.01.2019 року в частині арешту коштів, які стосуються виплати заробітної плати працівникам та сплати обов'язкових платежів до бюджету, які пов'язані з виплатою заробітної плати, що містяться на розрахунковому рахунку №26007300833859 в АТ "Ощадбанк" (МФО 315784), винесена з порушенням вимог чинного законодавства і підлягає частковому скасуванню, оскільки прийнята без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав працівників позивача і цілями, на досягнення яких спрямована оскаржувана постанова.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, беручи до уваги співмірність частини задоволених вимог та частини відхилених позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" понесені судові витрати в розмірі 50% від сплаченого судового збору - 960,50 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" задоволити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову про арешт коштів боржника за № ЗВП№43824756 від 31.01.2019 року в частині арешту коштів, які стосуються виплати заробітної плати працівникам та сплати обов'язкових платежів до бюджету, які пов'язані з виплатою заробітної плати, що містяться на розрахунковому рахунку №26007300833859 в АТ "Ощадбанк" (МФО 315784).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (76018, вул. Грюнвальдська, буд. 11, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ - 34844679) на користь Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (76014, вул. Ребета, буд. 6, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ - 08033772) понесені судові витрати в розмірі 960 (дев'ятсот шістдесят) гривень 50 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до частини 6 статі 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на судове рішення у справах, визначених цією статтею, може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (вул. Ребета 6, м. Івано-Франківськ, 76014, код ЄДРПОУ 08033772);
Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області (вул. Грюнвальдська 11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 34844679).
Суддя Панікар І.В.
Рішення складене в повному обсязі 02 квітня 2019 р.