Рішення № 80891372, 02.04.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2019
Номер справи
280/5306/18
Номер документу
80891372
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 квітня 2019 року

Справа № 280/5306/18

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» Пологівської міської ради (70600, Запорізька область, м. Пологи, вул.. Суворова, 7, код ЄДРПОУ 35614772) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

13 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» Пологівської міської ради (далі – позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0091525206, №0091555206, №0091575206 від 26 листопада 2018 року.

Ухвалою від 14 грудня 2018 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків шляхом надання до суду оригінал платіжного документу на підтвердження сплати судового збору в розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір» (сплатити 2280 грн.).

Ухвалою від 16 січня 2019 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, призначено підготовче судове засідання на 19 лютого 2019 року.

19.02.2019 ухвалою суду відкладено розгляд справи до 14.03.2019.

14.03.2019 та 11.03.2019 сторонами надані заяви про закінчення підготовчого провадження да перехід до розгляду справи по суті, розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач не погоджується з винесеними податковими повідомленнями - рішеннями №0091525206, №0091555206, №0091575206 від 26 листопада 2018 року. Позивач зазначає, що порушення КУП «Житло-Сервіс» вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме: перевищення терміну реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку ПДВ в ЄРПН зокрема при електронній реєстрації податкових накладних позивачем за лютий 2018 року станом 15.03.2018 реєстраційна сума в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки корегування в ЄРПН становила мінус 99484,81 грн. при тому, що податкової заборгованості зі сплати ПДВ у підприємства на зазначену дату немає. Спеціалісти відповідача не змогли пояснити від'ємне значення реєстраційної суми, яка сформована електронною системою адміністрування податку на додану вартість.

Вважає, що від'ємне значення реєстраційної суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки корегування за період з лютого 2018 року по липень 2018 року є не вірним, бо не можливо зрозуміти причину його виникнення. У зв'язку з чим, що позивач не мав можливості своєчасної реєстрації податкових накладних у зазначений період з незалежних від нього підстав, тому нарахування штрафних санкцій за зазначений період є безпідставними.

За таких обставин, податкові повідомлення - рішення №0091525206, №0091555206, №0091575206 від 26 листопада 2018 року протиправними та підлягають скасуванню судом.

Відповідач заперечив проти позову з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов, одержаний судом 14.03.2019. Відповідач зазначив, що з жовтня 2015 року по теперішній час чинним законодавством не передбачено будь-яких винятків щодо порядку і строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та застосування штрафних санкцій, визначених статтею 120 1 Кодексу.

Згідно з наявною в базах даних ДФС інформацією, камеральною перевіркою було встановлено порушення Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН, що викладено в акті камеральної перевірки від 19.10.2018 №000570/08-01-52-06/335614772.

Враховуючи вищевикладене, податкові повідомлення - рішення №0091525206, №0091555206, №0091575206 винесені в зв’язку з порушенням граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України на підставі абзацу другого пункту 1201.2 статі 1201 Податкового кодексу України є правомірними та відповідають нормам діючого законодавства України.

Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити адміністративний позов повністю.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав викладених відзиві на позов та просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження.

На підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 19.10.2018 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області було проведено камеральну перевірку Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з датою виписки лютий - серпень 2018 року.

За результатами камеральної перевірки складено акт камеральної перевірки від 19.10.2018 №000570/08-01-52-06/35614772 в якому зазначено, що згідно з наявною інформацією в базах даних Державної фіскальної служби України, Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» несвоєчасно зареєстровано виписані податкові накладні в ЄРПН, таким чином, КУП «ЖИТЛО-СЕРВІС» порушено терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що є порушенням п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями).

26.11.2018 на підставі акту перевірки були винесені податкові повідомлення - рішення №0091525206, №0091555206, №0091575206.

Вважаючи протиправними, зазначені в акті камеральної перевірки від 19.10.2018 за № 000570/08-01-52-06/35614772 висновки/нарахування штрафних санкцій Пологівського управління ГУ ДФС у Запорізькій області про порушення КУП «Житло-Сервіс», відповідно до п. 86.7 Податкового кодексу України, позивач 01.11.2018 направив на адресу відповідача за вихідним № 1192 заперечення до акту камеральної перевірки від 19.10.2018 № 000570/08-01-52- 06/35614772.

09.11.2018 Пологівською ОДГП Головного управління ДФС у Запорізькій області розглянуто заперечення до акту камеральної перевірки від 19.10.2018. № 000570/08-01-52-06/35614772.

Не погоджуючись з такими рішеннями позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі – ПК України).

Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п.201.7 ст.201 ПКУ).

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 ст.201 ПКУ, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених п.201.1 ст.201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Реєстрація податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.

Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2010р. №1246 (із змінами і доповненнями) (далі за текстом Порядок), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній, до ЄРПН здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до ЄРПН. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Згідно п.3 та п.5 Порядку, реєстрації підлягають податкові накладні незалежно від суми податку на додану вартість, зазначеної в одній податковій накладній. Постачальник (продавець) складає податкову накладну у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, з використанням спеціалізованого програмного забезпечення. Після складення податкової накладної в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця).

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірник податкової накладної в електронній формі зберігається у платника податку (п.6 Порядку).

Відповідно до п.7 Порядку, після надходження податкової накладної в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.

Згідно п.8 Порядку, для підтвердження прийняття податкової накладної до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Відповідно до п.9 Порядку, причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:

1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної;

2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 ПКУ (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 ПКУ.

Датою та часом подання податкової накладної в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття. Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку (п.10, п.11 Порядку).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п.120 1.1 ст. 120 1 ПКУ, порушення платниками податку ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Згідно з пунктом 35 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу норми пункту 120 1.1 статті 120 1 Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, складених до 1 жовтня 2015 року.

Таким чином, з жовтня 2015 року по теперішній час чинним законодавством не передбачено будь-яких винятків щодо порядку і строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та застосування штрафних санкцій, визначених статтею 120 1 Кодексу.

Згідно з наявною в базах даних ДФС інформацією, камеральною перевіркою було встановлено порушення Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН, що викладено в акті камеральної перевірки від 19.10.2018 №000570/08-01-52-06/335614772.

Враховуючи вищевикладене, податкові повідомлення - рішення №0091525206, №0091555206, №0091575206 винесені в зв’язку з порушенням граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України на підставі абзацу другого пункту 1201.2 статі 1201 Податкового кодексу України є правомірними та відповідають нормам діючого законодавства України та нормам Податкового кодексу України, а позовна заява Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» не є обґрунтованою .

Таким чином, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню судом.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» Пологівської міської ради до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0091525206, №0091555206, №0091575206 від 26 листопада 2018 року відмовити в повному обсязі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 02.04.2019.

Суддя О.О.Артоуз