
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/3/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради, про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про скасування рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 03 жовтня 2018 року щодо скасування рішення зазначеної Комісії від 30 серпня 2018 року про призначення члену сім'ї загиблого грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн.
В обґрунтування позову вказала, що вона є матір'ю загиблого військовослужбовця ОСОБА_4, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в антитерористичній операції. Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719 (далі - Порядку№719), має право на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення як член сім'ї загиблого військовослужбовця, смерть якого пов'язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції. З метою отримання відповідної грошової компенсації у серпні 2018 року позивач, перебуваючи на квартирному обліку та потребуючи поліпшення житлових умов, подала до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради відповідну заяву та інші передбачені Порядком №719 документи.
30 серпня 2018 року Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації прийнято рішення про призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн. Проте 03 жовтня 2018 року зазначена Комісія своїм рішенням скасувала рішення від 30 серпня 2018 року, мотивуючи його відсутністю підстав для постановки позивача на квартирний облік.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням від 03 жовтня 2018 року, вважає його незаконним та таким, що підлягає скасуванню, з тих підстав, що Комісія, порушуючи вимоги пункту 6 Порядку №719, перевищила свої повноваження. Також вказує на те, що і на момент прийняття рішення, і на даний час перебуває на квартирному обліку при виконавчому комітеті Луцької міської ради для отримання державного житла.
З урахуванням наведеного позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою від 16 січня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб.
Ухвалою суду від 13 лютого 2019 року судовий розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 20 лютого 2019 року замінено неналежного відповідача Департамент соціальної політики Луцької міської ради на належного відповідача Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради (надалі - Комісія, відповідач).
У відзиві відповідач позовні вимоги не визнав (а.с.105-109). В обґрунтування своєї позиції вказав, що відповідно пунктів 1 та 2 Порядку №719 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають члени сімей загиблих, смерть яких пов'язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення, статус яким надано відповідно до абзаців п'ятого - восьмого пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і які перебувають на квартирному обліку. Позивач є членом сім'ї загиблого (мати) ветерана війни ОСОБА_4, який у періоди з 19 травня 2014 року по 05 вересня 2014 року та з 10 листопада 2014 року по 17 лютого 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, та травма і причина смерті якого пов'язані із захистом Батьківщини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку на позачерговій черзі з 27 червня 2018 року за адресою: АДРЕСА_1, разом із чоловіком ОСОБА_5 Зазначена квартира перебуває у приватній спільній сумісній власності в заявниці та її чоловіка.
За результатами розгляду матеріалів, поданих ОСОБА_1, враховуючи той факт, що ні заявниця, ні її чоловік не мають у власності іншого нерухомого майна, крім вказаного, Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації 30 серпня 2018 року прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 - члену сім'ї загиблого грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн.
Разом з тим, з метою проведення перевірки на предмет дотримання вимог законодавства рішень комісій виконавчих комітетів міських рад, а також поданих заявниками документів, обласною комісією з перевірки рішень комісій виконавчих комітетів (міст обласного значення) рад та райдержадміністрацій щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації для придбання житла, що утворена розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 26 липня 2018 року №474, було рекомендовано Комісії виконавчого комітету Луцької міської ради, зокрема, з'ясувати, чи не перебуває у власності заявниці квартира за попереднім місцем реєстрації по АДРЕСА_2. Рекомендації Комісії з аудиту 03 жовтня 2018 року були розглянуті Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради, та було встановлено, що зазначена квартира належить ОСОБА_6 - сину заявниці, який зареєстрований за однією адресою із ОСОБА_1 та її чоловіком та був взятий до уваги при розрахунку норми забезпечення житловою площею згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов від 10 серпня 2018 року за адресою: АДРЕСА_1. Оскільки ОСОБА_6 забезпечений житлом, бо є власником квартири по АДРЕСА_2, то при його виключенні з розрахунку житлової площі ОСОБА_1 та інші члени її сім'ї будуть забезпечені житловою площею по нормі (6 кв.м. житлової площі на кожного члена сім'ї у м. Луцьку), так як житлова площа квартири становить 36,9 кв.м.
Таким чином, Комісія відповідно до повноважень дійшла висновку, що враховувати сина заявниці при розрахунку норми житлової площі для постановки її на квартирний облік не було підстав та 03 жовтня 2018 року прийняла рішення про скасування попереднього рішення від 30 серпня 2018 року про призначення ОСОБА_1 як члену сім'ї загиблого грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн.
З наведених підстав відповідач вважає оскаржуване рішення правомірним та обґрунтованим та просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У заяві про уточнення позовних вимог (а.с.111-112) позивач просила суд скасувати рішення Комісії від 03 жовтня 2018 року в частині скасування рішення від 30 серпня 2018 року про призначення члену сім'ї загиблого грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн., залишивши рішення Комісії від 30 серпня 2018 року щодо позивача без змін.
У відповіді на відзив позивач не погоджується із доводами, наведеними відповідачем у відзиві (а.с.113-114). Зазначає, що висновок відповідача про те, що вона як член сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 не має підстав для отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, оскільки її старший син ОСОБА_6 забезпечений житлом, суперечить Порядку №719.
Вказує, що відповідно до пункту 12 Порядку №719 Комісія щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації протягом п'яти робочих днів з дня надходження подання про виплату грошової компенсації може прийняти лише рішення щодо призначення або відмову в призначенні грошової компенсації. Однак відповідач не відмовив у призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, а фактично перевищив надані повноваження, прийнявши незаконне рішення про скасування прийнятого раніше рішення. Крім того, наголошує, що рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 липня 2018 року №432-1 тільки вона разом із чоловіком ОСОБА_5 взяті на квартирний облік при виконавчому комітеті міської ради для отримання житла. Зазначене рішення не скасоване, позивач разом із чоловіком у даний час продовжують перебувати на квартирному обліку та відповідно мають право на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
Ухвалою суду від 13 березня 2019 року закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті.
Відповідно до ухвали суду від 01 квітня 2019 року розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження (а.с.125).
Суд, дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, та письмові докази, встановив такі обставини.
Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.57) ОСОБА_1 та ОСОБА_5 є батьками ОСОБА_4. Довідкою військової частини В4873 від 25 березня 2015 року №696 (а.с.55) підтверджується, що ОСОБА_6 в періоди з 19 травня 2014 року по 05 вересня 2014 року та з 10 листопада 2014 року по 17 лютого 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Витягом із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 06 серпня 2018 року №2164 (а.с.56) посвідчується, що травма, яка стала причиною смерті ОСОБА_6, пов'язані із захистом Батьківщини.
ОСОБА_1 Волинським обласним військовим комісаріатом видано посвідчення серії НОМЕР_3 від 02 жовтня 2015 року (а.с.54), яке посвідчує що вона є матір'ю військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби. Пред'явник вказаного посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби. ОСОБА_1 має також посвідчення серії НОМЕР_4 від 06 липня 2015 року, яке видане Департаментом соціальної політики Луцької міської ради, яким посвідчується право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни (а.с.54).
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 липня 2018 року №432-1 ОСОБА_1 як член сім'ї загиблого ветерана війни взята на квартирний облік при виконавчому комітеті міської ради для отримання державного житла разом із чоловіком ОСОБА_5 (а.с.71-72). Вказана інформація також підтверджується довідками відділу реєстру житлового фонду Департаменту житлово-комунального господарства відділу Луцької міської ради від 19 липня 2018 року №Ч-502/19.9-15 та від 02 січня 2019 року №19.9-11/2, з яких слідує, що ОСОБА_1 зі складом сім'ї ОСОБА_5 (чоловіком) перебуває на квартирному обліку для отримання державного житла з 27 червня 2018 року у списку осіб, які мають право на позачергову отримання житла (член сім'ї загиблого ветерана війни) - а.с.11-12.
06 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про розгляд питання щодо можливості призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення як члену сім'ї загиблого військовослужбовця (а.с.51). Разом із заявою було надано: документ, що посвідчує особу заявника; посвідчення члена сім'ї загиблого; довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; витяг із протоколу Центральної військово-лікарської комісії; свідоцтво про народження; свідоцтво про смерть; свідоцтво про шлюб; згода членів сім'ї заявника, на яких розраховується грошова компенсація; довідки про взяття на квартирний облік (а.с.52-63).
30 серпня 2018 року за результатами розгляду вказаної заяви Комісія прийняла рішення про призначення члену сім'ї загиблого ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн. (а.с.9).
10 вересня 2018 року обласна комісія з перевірки рішень комісій виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад та райдержадміністрацій щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації для придбання житла, яка утворена розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 26 липня 2018 року № 474 (а.с.33-34), за результатами розгляду документів, які стали підставою для прийняття рішення від 30 серпня 2018 року про призначення члену сім'ї загиблого ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, рекомендувала Комісії виконавчого комітету Луцької міської ради з'ясувати, чи не перебуває у власності заявниці квартира за попереднім місцем реєстрації (АДРЕСА_2), що підтверджується протоколом засідання №4 (а.с.35-45).
Як слідує з витягу протоколу №14 від 03 жовтня 2018 року, вказані зауваження обласної комісії з перевірки рішень комісій виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад та райдержадміністрацій щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації для придбання житла були відповідачем вивчені та допрацьовані та за наслідком їх розгляду відповідачем прийнято рішення про скасування рішення Комісії від 30 серпня 2018 року про призначення члену сім'ї загиблого ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн. в зв'язку з тим, що були відсутні підстави для постановки її на квартирний облік: під час взяття на квартирний облік ОСОБА_1 при розрахунку норми забезпечення житловою площею зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1, було враховано також і її сина ОСОБА_6, який зареєстрований з нею за однією адресою, проте є забезпечений житлом (є власником квартири, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, АДРЕСА_2), а при виключенні ОСОБА_6 з розрахунку житлової площі на кожного зареєстрованого члена сім'ї ОСОБА_1 буде забезпечена житловою площею по нормі (а.с.10; 68-70).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач ОСОБА_1 оскаржила його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Рішення відповідача як суб'єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягає оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719 (далі - Порядок №719). Цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - загиблий), для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).
Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія). До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських організацій, які об'єднують ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 04 липня 2018 року №413-1 затверджено склад Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, а також Положення про вказану комісію (а.с.30-32).
Згідно з пунктом 1.2 Положення про Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради, Комісія у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719, Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року №214, цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами (а.с.31).
Пунктом 6 Порядку №719 визначено, що до повноважень комісії належить: перевірка наявності у особи статусу члена сім'ї загиблого та особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім'ї загиблого; перевірка складу сім'ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї загиблого та особи з інвалідністю; перевірка факту спільного або роздільного проживання членів сім'ї загиблого, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; визначення розміру грошової компенсації; перевірка наявності майнових прав на нерухоме майно членів сім'ї загиблого та особи з інвалідністю, а також всіх членів родини, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна протягом попереднього року.
Аналогічні повноваження визначені пунктом 2.1 Положення про комісію.
Відтак, з наведеного слідує, що перелік повноважень комісії, наведений у Положенні, відповідає пункту 6 Порядку №719 та є вичерпним.
Відповідно до пункту 2 Порядку №719 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають члени сімей загиблих, смерть яких пов'язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення, статус яким надано відповідно до абзаців п'ятого - восьмого пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і які перебувають на квартирному обліку (далі - сім'я загиблого) за категоріями у такій черговості: 1) категорія I - дружина (чоловік) і малолітні та неповнолітні діти загиблого (в тому числі усиновлені), які проживають разом з матір'ю (батьком); дружина (чоловік), якщо в загиблого немає дітей (в тому числі усиновлених); 2) категорія II - малолітні та неповнолітні діти загиблого (в тому числі усиновлені), які на день його смерті проживали окремо від матері (батька), якщо загибла особа на день смерті була розлучена або не була розлучена і дружина (чоловік) цієї особи не була (не був) позбавлена (позбавлений) батьківських прав; малолітні та неповнолітні діти загиблого; 3) категорія III - батьки загиблого; 4) категорія IV - повнолітні діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; 5) категорія V - повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства та мають свої сім'ї; 6) категорія VI - повнолітні діти, обоє батьків яких загинули або пропали безвісти; 7) категорія VII - дружина (чоловік), які на момент загибелі особи були позбавлені батьківських прав відносно малолітніх та неповнолітніх дітей загиблого, у тому числі усиновлених загиблою особою, або які не позбавлені батьківських прав, але неповнолітні діти, в тому числі усиновлені загиблою особою, проживають окремо від дружини (чоловіка).
Відповідно до пункту 4 Порядку №719 грошова компенсація членам сім'ї загиблого або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблих, передбачених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов.
Пунктом 7 Порядку №719 передбачено, що заяву про призначення грошової компенсації член сім'ї загиблого, особа з інвалідністю (далі - заявник) або їх законний представник чи уповноважена особа особисто подають до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку (далі - орган соціального захисту населення).
Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку №719 орган соціального захисту населення протягом п'яти робочих днів з дня прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови заявника, про що складає акт за формою, встановленою Мінсоцполітики. Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов заявника орган соціального захисту населення протягом трьох робочих днів, а у випадку, визначеному у пункті 22 цього Порядку, протягом десяти робочих днів вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації.
Як визначено пунктом 12 Порядку №719, комісія протягом п'яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті і в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації.
Відповідно до пунктів 17, 18 Порядку №719 у разі відмови в призначенні грошової компенсації комісія надсилає заявнику копію відповідного рішення із зазначенням підстав для його прийняття протягом трьох робочих днів з моменту прийняття такого рішення. Заявник має право оскаржити рішення комісії про відмову в призначенні грошової компенсації до суду.
Пунктом 19 Порядку №719 передбачено, що у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія одночасно визначає розмір такої компенсації, виходячи з таких нормативів:
1) за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на кожного члена сім'ї загиблого за однією категорією з урахуванням загиблого у разі, коли він перебував на квартирному обліку разом з членами своєї сім'ї;
2) за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на особу з інвалідністю та кожного члена його сім'ї, зазначеного в абзаці п'ятому пункту 21 цього Порядку;
3) за нормою 35,22 кв. метра загальної площі на сім'ю загиблого за однією категорією або на сім'ю особи з інвалідністю;
4) додатково 10 кв. метрів жилої площі на кожного члена сім'ї заявника, який є особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю (у тому числі з урахуванням заявника);
5) з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174. У разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі. При цьому для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова опосередкована вартість збільшується у 1,75 раза, для міст - обласних центрів, а також міст обласного значення з населенням понад 300 тис. чоловік - у 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. - у 1,25 раза.
Відповідно до пункту 20 Порядку №719 розмір грошової компенсації (ГK) розраховується за формулою:
ГК = (13,65 х Nс + 35,22 + (10 х Nп)) х Bг х Км + ПЗ,
де Nс - кількість членів сім'ї загиблого за однією категорією або кількість членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація;
Nп - кількість членів сім'ї заявника, які є особами з інвалідністю або дітьми з інвалідністю і на яких розраховується грошова компенсація з урахуванням додаткових 10 кв. метрів жилої площі на кожного (у тому числі на заявника);
Вг - опосередкована вартість (гривень) 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту, в якому заявник перебуває на обліку як особа, що потребує поліпшення житлових умов на день звернення за грошовою компенсацією;
Км - коефіцієнт збільшення опосередкованої вартості 1 кв. метра загальної площі житла для міст, визначених в абзаці другому підпункту 5 пункту 19 цього Порядку;
ПЗ - витрати (гривень), пов'язані з купівлею, оформленням права власності на житло та сплатою передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).
З матеріалів справи слідує, що після надходження заяви ОСОБА_1 з усіма необхідними документами, представниками органу соціального захисту населення було обстежено матеріально-побутові умови заявника за адресою: АДРЕСА_1, про що складено акт обстеження матеріально-побутових умов членів сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів І-ІІ груп із числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов від 10 серпня 2018 року (а.с.64).
Як вбачається з витягу протоколу засідання Комісії №12 від 30 серпня 2018 року, розглядаючи заяву позивача про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, Комісія встановила, що ОСОБА_1 є членом сім'ї загиблого ветерана війни (категорія ІІІ) - ОСОБА_4, з числа військовослужбовців, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, на квартирному обліку у списку на позачергове отримання житла перебуває з 27 червня 2018 року, членом сім'ї заявника є чоловік ОСОБА_5, житло/грошова компенсація як члену сім'ї загиблого раніше не надавались (а.с.65-67). Комісією було проведено розрахунок компенсації на заявника та її чоловіка, що становить 1006353,18 грн., виходячи з нормативів: 27,30 кв.м. - жила площа за нормою на члена сім'ї загиблого та членів його сім'ї (розраховано на двох осіб); 35,22 кв. м. - загальна площа за нормою на сім'ю загиблого; 62,52 кв.м. - кількість квадратів за нормою забезпечення; 10731,00 грн. - опосередкована вартість одного кв. м. житла.; 1,5 - коефіцієнт збільшення опосередкованої вартості 1 кв. метра загальної площі житла.
За наслідками голосування Комісія вирішила призначити члену сім'ї загиблого ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн.; виплату компенсації провести при надходженні коштів субвенції на рахунок Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (а.с.9, 65-67).
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є, зокрема, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних та Київської міської держадміністрацій.
Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 26 липня 2018 року № 474 (а.с.33-34) утворено обласну комісію з перевірки рішень комісій виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад та райдержадміністрацій щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації для придбання житла (надалі - Комісія по аудиту). Пунктом 4 даного Розпорядження визначено, що міським головам необхідно забезпечити перерахування коштів субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами на виплату компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих учасників антитерористичної операції та учасників бойових дій на території інших держав, осіб з інвалідністю І - II груп, яка настала внаслідок поранення контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції чи бойових діях на території інших держав та внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та потребують поліпшення житлових умов після розгляду обласною комісією, з урахуванням її висновків (рекомендацій).
Як встановлено судом з протоколу засідання №4 від 10 вересня 2018 року, обласною комісією з перевірки рішень комісій виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад та райдержадміністрацій щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації для придбання житла за результатами перевірки, зокрема, рішення Комісії від 30 серпня 2018 року про призначення члену сім'ї загиблого ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн., а також поданих вказаним заявником документів, відповідачу надано рекомендацію з'ясувати, чи не перебуває у власності заявниці квартира за попереднім місцем реєстрації по АДРЕСА_2 (а.с.35-45).
Вказані рекомендації обласної комісії з перевірки рішень комісій виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад та райдержадміністрацій щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації для придбання житла були розглянуті відповідачем 03 жовтня 2018 року, про що свідчить протокол №14 (а.с.68-70). У протоколі, зокрема, зазначено, що згідно з довідкою від 19 липня 2018 року №Ч-502/19.9-15, виданою відділом реєстру житлового фонду житлово-комунального господарства Луцької міської ради, ОСОБА_1 включена до списку осіб, які мають право на позачергове отримання державного житла, з 27 червня 2018 року з сім'єю у складі чоловіка ОСОБА_5 Відповідно до паспорта заявниці серії АС №340776 попереднє місце реєстрації: м. Луцьк, АДРЕСА_2. Відповідно до інформаційної довідки №138533510 від 20 вересня 2018 року квартира, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, АДРЕСА_2, перебуває у власності ОСОБА_6. Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов від 10 серпня 2018 року заявниця зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 разом із чоловіком ОСОБА_5 Також за даною адресою зареєстрований і син заявниці ОСОБА_6, який був взятий до уваги при розрахунку норми забезпечення житловою площею заявниці.
Згідно з Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень, затверджених постановою Виконавчого комітету Волинської обласної ради депутатів, Президією Волинської обласної ради профспілок від 10 січня 1985 №6, жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов у населеному пункті за місцем проживання (місце постійної реєстрації громадянина підтверджує його місце постійного проживання). Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які забезпечені житловою площею нижче за встановлену норму (у м. Луцьку - 6 кв.м. житлової площі на кожного члена сім'ї) або проживають тривалий час за договором найму (оренди) житла.
Комісія дійшла висновку, що під час взяття на квартирний облік ОСОБА_1 при розрахунку норми забезпечення житловою площею зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1, було враховано також і її сина ОСОБА_6, який зареєстрований з нею за однією адресою. Проте ОСОБА_6 забезпечений житлом (є власником квартири, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, АДРЕСА_2), а при виключенні його з розрахунку житлової площі на кожного зареєстрованого члена сім'ї, ОСОБА_1 буде забезпечена нормою житлової площі (житлова площа становить 36,9 кв.м.).
03 жовтня 2018 року Комісія скасувала своє попереднє рішення від 30 серпня 2018 року про призначення члену сім'ї загиблого ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн. у зв'язку з тим, що були відсутні підстави для постановки її на квартирний облік.
Аналізуючи наведені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача повноважень приймати рішення про скасування раніше прийнятого рішення про призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, оскільки повноваження, передбачені пунктом 6 Порядку №719 та пунктом 2.1 Положення про Комісію, є вичерпними та передбачають, зокрема, прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації.
Крім того, суд звертає увагу, що Комісією по аудиту рекомендовано відповідачу з'ясувати, чи не перебуває у власності саме заявниці квартира за попереднім місцем реєстрації: АДРЕСА_2, а не осіб, які проживають разом з нею за адресою: АДРЕСА_1.
Водночас, суд вважає, що у відповідача відсутні повноваження робити висновок про відсутність підстав для постановки позивача на квартирний облік.
Так згідно з підпунктом 2 пункту а) частини першої статті 30 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.
Відповідно до частин першої, другої статті 40 Житлового кодексу Української РСР (далі - Житловий кодекс) громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті.
Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
1 -1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Частинами третьою, четвертою статті 40 Житлового кодексу передбачено, що зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік. Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.
Як уже зазначалося судом, позивач та її чоловік ОСОБА_5 як члени сім'ї загиблого ветерана війни взяті на квартирний облік при виконавчому комітеті міської ради для отримання державного житла відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 липня 2018 року №432-1 (а.с.71-72). Доказів визнання вказаного рішення нечинним, його скасування відповідачем суду не надано. Крім того, із довідок відділу реєстру житлового фонду Департаменту житлово-комунального господарства відділу Луцької міської ради від 19 липня 2018 року №Ч-502/19.9-15 та від 02 січня 2019 року №19.9-11/2 слідує, що ОСОБА_1 зі складом сім'ї ОСОБА_5 (чоловіком) перебуває на квартирному обліку для отримання державного житла з 27 червня 2018 року у списку осіб, які мають право на позачергову отримання житла (член сім'ї загиблого ветерана війни) (а.с.11-12). Станом на 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 продовжує перебувати на квартирному обліку, про що свідчить довідка відділу реєстру житлового фонду Департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради від 01 квітня 2019 року №19.9-15/229/2019 (а.с.123).
Наведені вище обставини дають суду підстави вважати помилковими висновки відповідача про відсутність підстав для взяття позивача на квартирний облік, оскільки на момент розгляду Комісією заяви ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення, так само як і на момент прийняття спірного рішення вона з квартирного обліку повноважним органом не знята. Відтак, позивач вважається особою, яка потребує поліпшення житлових умов.
Прийнявши оскаржуване рішення від 03 жовтня 2018 року про скасування рішення від 30 серпня 2018 року, відповідач створив ситуацію, за якої заява ОСОБА_1 від 06 серпня 2018 року про призначення грошової компенсації є невирішеною: нема рішення про призначення компенсації (попереднє рішення ним скасоване) та ним не прийняте рішення про відмову у призначенні компенсації. При цьому рішення щодо взяття ОСОБА_1 разом із чоловіком ОСОБА_5 на квартирний облік чинним є і на час розгляду справи судом. Такий стан невизначеності є неприпустимим та свідчить про поведінку відповідача, яка не узгоджується ні з Порядком №719, ні з Положенням про Комісію. Оскільки названими нормативними актами не передбачено повноваження Комісії скасовувати попередньо прийняті рішення, то суд має підстави для висновку, що відповідач діяв не у спосіб, визначений чинним законодавством.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У даному випадку відповідач не довів суду, що прийняте ним оскаржуване рішення ґрунтується на нормах чинного законодавства.
З урахуванням встановлених письмовими доказами у справі обставин та на підставі аналізу норм чинного законодавства суд дійшов переконання, що рішення Комісії від 03 жовтня 2018 року не є обґрунтованим - не відповідає усім фактичним обставинам, прийняте поза межами наданих повноважень та недобросовісно, тобто, воно не відповідає критеріям правомірності рішень суб'єкта владних повноважень, а відтак є протиправним.
Враховуючи викладене та відповідно до наданих суду частиною другою статті 245 КАС України повноважень, позов належить задовольнити повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради, від 03 жовтня 2018 року в частині скасування рішення цієї Комісії від 30 серпня 2018 року про призначення ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн.
Таким чином, позов належить задовольнити.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, 19, ідентифікаційний код юридичної особи 04051327), про скасування рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради, від 03 жовтня 2018 року про скасування рішення від 30 серпня 2018 року про призначення члену сім'ї загиблого ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк