Рішення № 80882519, 15.03.2019, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
466/9446/18
Номер документу
80882519
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 466/9446/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2019 року Шевченківський районний суд м.Львова

у складі : головуючого судді Баєвої О.І.

секретаря судового засідання Борис У.Я.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» за участю третьої особи: ТОВ «Львівгаззбут» про зобов'язання вчинити дії по перерахунку фактичного об'єму спожитого газу та послуг газопостачання,-

у с т а н о в и в:

позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії ПАТ «Львівгаз» щодо відмови йому в перерахунку фактичного об'єму спожитого газу та послуг газопостачання за адресою: АДРЕСА_2 зобов'язати ПАТ «Львівгаз» здійснити перерахунок за адресою: АДРЕСА_1 фактичного об'єму спожитого газу та послуг газопостачання згідно з нормами споживання природного газу з 01 травня 2017 року по 26 липня 2018 року з розрахунку із 4,4 куб.метрів на одну людину за календарний місяць.

Свої вимоги мотивує тим, що він є побутовим споживачем природного газу, який використовує газ лише для приготування їжі на газовій плиті, його квартира не обладнана індивідуальним приладом обліку.

Зазначає, що згідно Постанови Кабміну від 23.03.2016р. № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників», він повинен сплачувати за послуги з газопостачання за календарний місяць у розрахунку із 4,4 кубічних метрів за людину, в даному випадку із розрахунку на чотирьох людей -17,6 куб.м. Однак, за спірний період він отримує розрахунки за газ із розрахунку спожитого газу 39,20 кубічних метрів, тобто із розрахунку на одну особу - 9,80 кубічних метрів за людину на місяць.

Починаючи із 1 травня 2017 року по 26 липня 2018 року він отримує розрахунки за газ та послуги з газопостачання, що ґрунтуються на показниках загальнобудинкового лічильника газу, а саме - за червень 2018 року - 97,23 кубічних метрів. Позивач неодноразово звертався до ПАТ «Львівгаз» з проханням здійснити перерахунок обсягу спожитого газу за плановими величинами середньомісячного споживання газу, компенсації за установку індивідуального лічильника газу, на що отримував відповідь про те, що питання перерахунку нарахування по ос. рах. №0900379657 не розглядалося. Позивач вважає наведене рішення ПАТ «Львівгаз» незаконним, тому змушений звернутись до суду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та надав пояснення, аналогічні змісту позову.

Представник ПАТ «Львівгаз» у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши думку позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів.

Судом встановлено, що будинок АДРЕСА_1 є багатоквартирним, з централізованим гарячим водопостачанням. Квартира НОМЕР_2 обладнана одним єдиним газовим приладом - газовою плитою, яка використовується для приготування їжі. Оплата за спожитий газ у таких будинках здійснюється відповідно до норм споживання, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203, в розмірі 4,4 кубометрів газу на одну зареєстровану особу.

Позивач є мешканцем квартири АДРЕСА_1, що вбачається із довідки №760, виданої Будинкоуправлінням №3 12.07.2007 року.

За адресою проживання позивача було встановлено загально будинковий лічильник газу.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» по відношенню до побутового споживача ТОВ «Львівгаз Збут» є постачальником, а публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» - розподільником, оператором газорозподільної мережі.

Встановлення загальнобудинкових вузлів обліку передбачено Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а порядок проведення розрахунків встановлений Постановою Кабінету Міністрів від 27.012016 р. №46.

Відповідно до пп.4, 5 Глави 1 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, розподіл природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку газу.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку, для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.

Відповідно до пп.2 ч.1 ст. 1 ст.2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» комерційний (приладовий) облік природного газу (далі - облік природного газу) - визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягу споживання та/або реалізації природного газу, на підставі якого проводяться взаєморозрахунки між споживачами природного газу та суб'єктами господарювання, що здійснюють постачання природного газу.

Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено, що вузол обліку природного газу - сукупність засобів вимірювальної техніки та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведеного до стандартних умов, що складається з одного або кількох вимірювальних комплексів та/або: лічильника газу в комплекті з реєструвальними приладами температури і тиску газу; лічильника газу в комплекті з показувальними приладами температури і тиску газу; лічильника газу, вимоги до якого встановлюються нормативно-правовими і нормативно-технічними документами.

Згідно з пп.3 ч.1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму газу, що проходить через нього.

Відповідно до п. 1 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620 це Тимчасове положення визначає порядок проведення розрахунків між постачальниками, операторами газорозподільних систем та споживачами природного газу у разі використання загальнобудинкових вузлів обліку природного газу, які складаються, зокрема, з лічильника природного газу та засобу дистанційної передачі даних (далі - будинковий вузол обліку) на будинок (групу будинків). Зазначені будинкові вузли обліку встановлюються на ввідних газопроводах на будинки, групу будинків. Вимоги до облаштування та експлуатації будинкового вузла обліку встановлюються Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Мінпаливенерго від 27 грудня 2005 р. № 618, та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 р. № 2494.

Пунктом 2 Тимчасового положення передбачено, що дія порядку проведення розрахунків, передбаченого цим Тимчасовим положенням, поширюється на всіх суб'єктів (учасників) ринку природного газу.

Отже, нормами даного положення регулюється порядок проведення розрахунків газу між оператором газорозподільних систем ПАТ «Львівгаз» та споживачем природного газу, оскільки за адресою проживання позивача встановлено загальнобудинковий ВОГ.

Відповідно до ч.1 ст. 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані: 1) забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.

Відповідно до ч.1 Глави 5 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.

Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.

Відповідно до ч.2 Глави 5 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем, у разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об'єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об'єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620. (далі Положення)

Ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.

Встановлення будинкового вузла обліку, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку.

У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.

Згідно з п.4 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабміну від 16.05.2002 р. №620, власник будинку, особа, відповідальна за експлуатацію будинку, балансоутримувач будинку, тощо, та оператор газорозподільної системи зобов'язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених в квартирі ( за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку.

Згідно з п. 2 ч. 1 розділу VI цього ж Кодексу, доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498.

Для побутових споживачів форма Типового договору постачання природного газу затверджена постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500. В загальних положеннях цього Типового договору визначено, що споживач - це фізична особа, об'єкт якої фізично підключений до газорозподільної системи Оператора ГРМ.

Згідно з Додатком 1 до Типового договору має складатися заява-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, і в ній же визначаються персоніфіковані дані споживача, зокрема вид об'єкта (приватний будинок, квартира, комунальна квартира, літня кухня тощо) та адреса об'єкта. Згідно з п. 5 ч. З розділу VI того же Кодексу ГРС, для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом сформовану заяву-приєднання до умов договору з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта.

У пункті 2 тієї ж частини зазначається, що на підставі укладеного договору розподілу природного газу Оператор ГРМ забезпечує формування та передачу даних про об'єми та обсяги фактичного споживання природного газу споживачем до Оператора ГТС.

Згідно з п. 1 тієї ж частини, Договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами.

Відповідно до п.п. 3, 4, 7 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів», крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені, виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов'язаного з ним законодавства про захист прав споживачів, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо при наданні послуги, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише в одного виконавця, виконавець нав'язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням (неналежним виконанням) сторонами умов договору.

Встановлення загальнобудинкового приладу обліку без погодження із мешканцями конкретних квартир ставить останніх у гірші умови для споживачів порівняно із індивідуальним лічильниками газу.

При цьому відповідачем порушено вимоги Кодексу газорозподільних систем, зокрема п.3 гл.4 «Порядок комерційного обліку газу по об'єктах побутових споживачів (населення)», яким передбачено, що якщо побутовий споживач за договором розподілу природного газу не забезпечений лічильником газу, фактичний об'єм спожитого (розподіленого\поставленого) природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний календарний місяць визначається за нормами споживання. У випадку, якщо побутовий споживач, а це споживач, який споживає газ у своєму помешканні, який не забезпечений лічильником газу,відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ, фактичний об'єм спожитого природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу.

Як зазначив позивач ОСОБА_1, він не укладав договір розподілу природного газу.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що позов є підставним, підлягає до задоволення, а тому ПАТ «Львівгаз» слід зобов'язати здійснити позивачу перерахунок фактичного об'єму спожитого газу та послуг газопостачання згідно із нормами споживання природного газу, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» з 01 травня 2017 року по 26 липня 2018 р. у розрахунку із 4,4 кубічних метрів на людину за календарний місяць.

Крім того, ОСОБА_1 просив визнати дії ПАТ «Львівгаз» протиправними, проте суд не вбачає підстав до задоволення даної вимоги.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог з ПАТ «Львівгаз» слід стягнути судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст. ст.12,13,76,80,81, 141,259,263,264,265ЦПК України, ст.ст. 626,627 ЦК України, ст. 4,22 Закону України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суд,-

ухвалив:

позов задовольнити частково.

Зобов'язати публічне акціонерне товариство «Львівгаз» здійснити перерахунок за адресою: АДРЕСА_1 фактичного об'єму спожитого газу та послуг газопостачання згідно з нормами споживання природного газу з 01 травня 2017 року по 26 липня 2018 року з розрахунку із 4,4 куб. метрів на одну людину за календарний місяць.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Львівгаз» судовий збір в доход держави в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_3, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3, проживаючий за адресою: АДРЕСА_1

Відповідач: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», 79039, м.Львів, вул.Золота, 42, код ЄДРПОУ 03349039.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О. І. Баєва