Постанова № 8087623, 18.02.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2010
Номер справи
2а-461/10/1870
Номер документу
8087623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2010 р.                                                             Справа № 2а-461/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

          за участю:

          секретаря судового засідання-Дишковець Ю.М.,

          представників позивача - Аргунової О.О., Луніки О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Суми до товариства з обмеженою відповідальністю "Новий океан" про стягнення податкової заборгованості в сумі 3255131 грн. 51 коп. ,-

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція в м. Суми звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Новий океан" про стягнення податкової заборгованості в сумі 3062 грн. 77 коп., в тому числі: податок на прибуток приватних підприємств – 3062 грн. 77 коп., з яких: основного платежу – 2541 грн. 77 коп., штрафних (фінансових) санкцій – 521 грн. 00 коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач - ТОВ "Новий океан" відповідно до вимог Закону України "Про систему оподаткування" №1251-ХІІ від 25.06.1991 року, є платником податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Згідно ст. 9 вищевказаного Закону до обов’язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законом терміни. В наслідок порушення вимог законодавства станом на 27.10.2009 року у відповідача виникла податкова заборгованість перед бюджетом, яка склала 3062 грн. 77 коп. Тому позивач просить стягнути з відповідача вказану суму боргу.

25.12.2009 року представником позивача до суду було надано заяву про уточнення позовних вимог по справі в якій позивач просить стягнути податкову заборгованість на загальну суму 3255131 грн. 51 коп., в тому числі:

- податок на прибуток приватних підприємств в сумі 2037021 грн. 77 коп., з яких: сума основного платежу – 1017504 грн. 77 коп., сума штрафних (фінансових) санкцій – 1015484 грн. 00 коп., сума пені – 4033 грн. 00 коп.;

- податок на додану вартість в сумі 1217939 грн. 74 коп., з яких: сума основного платежу – 811954 грн. 74 коп., сума штрафних (фінансових) санкцій – 405985 грн. 00 коп.;

- збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 170 грн. 00 коп., з яких сума штрафних (фінансових) санкцій – 170 грн. 00 коп.

В судовому засіданні, представники позивача позовні вимоги, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог підтримали у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з’явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.101/. Про причину неявки суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що ТОВ "Новий океан" зареєстроване як юридична особа 08.11.2005 року виконавчим комітетом Сумської міської ради, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №113680 /а.с.11/, 10.11.2005 року включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України /а.с.10/ згідно ст. 4, 5 Законом України “Про систему оподаткування” є платником податків і зборів, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до приписів Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов‘язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Станом на 23.12.2009 року відповідач має податкову заборгованість в розмірі 3255131 грн. 51 коп., в тому числі: податок на прибуток приватних підприємств в сумі 2037021 грн. 77 коп., з яких: сума основного платежу – 1017504 грн. 77 коп., сума штрафних (фінансових) санкцій – 1015484 грн. 00 коп., сума пені – 4033 грн. 00 коп.; податок на додану вартість в сумі 1217939 грн. 74 коп., з яких: сума основного платежу – 811954 грн. 74 коп., сума штрафних (фінансових) санкцій – 405985 грн. 00 коп.; збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 170 грн. 00 коп., з яких сума штрафних (фінансових) санкцій – 170 грн. 00 коп. /а.с.57/, яка виникла за наступних підстав:

Щодо підстав виникнення заборгованості з податку на прибуток приватних підприємств та податку на додану вартість перед бюджетом:

В період з 30.06.2009 р. по 13.07.2009 року податковим органом була проведена планова виїзна перевірка ТОВ "Новий океан" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 р. по 31.03.2009 р., іншого законодавства за період з 01.01.2007 р. по 31.03.2009 р., про що складено акт перевірки №5042/2312/33814224/66 від 16.07.2009 року /а.с.19-48/. Крім цього, в період з 08.09.2009 р. по 14.09.2009 р. була проведена виїзна позапланова документальна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства при нарахуванні та сплаті податку на прибуток та податку на додану вартість за період з 01.01.2007 р. по 31.03.2009 р., про що складено акт перевірки №6468/2314/33814224/53 від 17.09.2009 року /а.с.67-82/. В ході перевірок встановлено порушення п.п. 1.20.2 п. 1.20, п. 1.26, п. 1.32 ст. 1, п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7, п.п. 8.4.3 п. 8.4 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 р. №283/97-ВР, в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 1017567 грн. 00 коп. (за 2007 рік в сумі 250318 грн. 00 коп., за ІV квартал 2007 року в сумі 250318 грн. 00 коп., за І квартал 2008 року в сумі 764645 грн. 00 коп., за І квартал 2009 року в сумі 2604 грн. 00 коп.) та п. 4.1 ст. 4, п.п. 7.2.3 п. 7.2, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. "№ 168/97-ВР, в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 811970 грн. 00 коп. (за листопад 2007 року в сумі 200254 грн. 00 коп., за березень 2008 року в сумі 611716 грн. 00 коп.).

Відповідно до п.п. «б» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Згідно п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 вищевказаного Закону, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у п.п. "б" п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

На підставі вказаних актів та з урахуванням вищевказаних норм уповноваженою особою позивача були винесені податкові повідомлення-рішення, а саме: податкове повідомлення-рішення №0000882312/0/50122 від 28.07.2009 року, яким визначено суму податкового зобов’язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем податок на прибуток в розмірі 3125 грн. 00 коп. /а.с.49/; податкове повідомлення-рішення №0000932314/0/63904 від 25.09.2009 року, яким визначено суму податкового зобов’язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем податок на додану вартість в сумі 1217955 грн. 00 коп. /а.с.83/; податкове повідомлення-рішення №0000922314/0/63905 від 25.09.2009 року, яким визначено суму податкового зобов’язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем податок на прибуток в сумі 2029926 грн. 00 коп. /а.с.84/.

У відповідності до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов’язання вважається узгодженим у день отримання платником податків повідомлення-рішення, окрім випадку коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив податкове зобов’язання та на протязі десяти днів звертається до такого органу зі скаргою про перегляд відповідного рішення.

Згідно абз. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ у разі визначення податкового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. «а» - «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Дані податкові повідомлення-рішення відповідачем були отримані, але в установлений законом строк визначене податкове зобов’язання в повному обсязі сплачене не було. Крім того, оскарження вищезазначених податкових повідомлень платником податку не проводилося, тому у розумінні п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 вищезазначеного Закону податкове зобов’язання являється узгодженим.

Відповідно до ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу було нараховано пеню за несвоєчасну сплату податку на прибуток приватних підприємств, яка станом на 23.12.2009 року склала 4033 грн. 00 коп.

Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.

На виконання вказаної норми закону позивачем було надіслано ТОВ "Новий океан" першу податкову вимогу за формою «Ю1» №1/1276 від 12.08.2009 року та другу податкову вимогу за формою «Ю2» №2/1460 від 23.09.2009 року, які були отримані уповноваженою особою відповідача 15.08.2009 року (перша податкова вимога) та 30.09.2009 року (друга податкова вимога), про що свідчить її підпис у відповідній графі корінця вимоги /а.с.4-5/.

Однак, узгоджена сума податкового зобов’язання відповідачем в повному обсязі сплачена не була.

Щодо підстав виникнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища перед бюджетом:

13.11.2009 року уповноваженою особою ДПІ в м. Суми була проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ "Новий океан" з питань неподання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року, про що складено акт перевірки №7849/152/33814224 від 13.11.2009 року /а.с.86/. В результаті перевірки встановлено, що відповідач не подав податкову звітність по збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року (граничний строк подання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 р. – 09.11.2009 р., станом на 13.11.2009 р. підприємство фактично не подало податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища), чим порушено п.п. «б» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п.п. 7.1 п. 7 «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища» від 19.07.1999 р. №162/379.

Відповідальність за вищевказане порушення передбачено п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21 грудня 2000 року, де зазначено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Як вбачається з матеріалів справи, уповноваженою особою позивача з урахуванням зазначеної норми та на підставі вказаного акту було винесено податкове повідомлення-рішення №0010431502/0/78112 від 16.11.2009 року, яким визначено суму штрафної (фінансової) санкції в розмірі 170 грн. 00 коп. за платежем збір за забруднення навколишнього природного середовища /а.с.85/.

Згідно абз. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ у разі визначення податкового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. «а» - «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Вищевказане податкове повідомлення-рішення відповідач отримав 16.11.2009 року, але визначене податкове зобов’язання не сплатив, крім цього, оскарження зазначеного податкового повідомлення платником податку не проводилося, тому у розумінні п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов’язання являється узгодженим.

Згідно п.п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII до обов’язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.

Згідно з п. 20.1 ст. 20 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР, відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

Відповідно до п.п. «а» п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР особами, відповідальними за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платники податку, визначені у статті 2 цього Закону.

Згідно п. 9.2 ст. 9 «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища» від 19.07.1999 р. №162/379, платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством.

Станом на день розгляду справи по суті заборгованість відповідачем в повному обсязі не сплачена і складає 3255131 грн. 51 коп., в тому числі: податок на прибуток приватних підприємств в сумі 2037021 грн. 77 коп., з яких: сума основного платежу – 1017504 грн. 77 коп., сума штрафних (фінансових) санкцій – 1015484 грн. 00 коп., сума пені – 4033 грн. 00 коп.; податок на додану вартість в сумі 1217939 грн. 74 коп., з яких: сума основного платежу – 811954 грн. 74 коп., сума штрафних (фінансових) санкцій – 405985 грн. 00 коп.; збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 170 грн. 00 коп., з яких сума штрафних (фінансових) санкцій – 170 грн. 00 коп.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Суми щодо стягнення вказаної заборгованості є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Суми до товариства з обмеженою відповідальністю "Новий океан" про стягнення податкової заборгованості в сумі 3255131 грн. 51 коп. – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Новий океан" (40002, м. Суми, вул. Роменська, 77, ідентифікаційний код 33814224) на користь Державного бюджету України на розподільчий рахунок ДПІ в м. Суми - 34129999700002, одержувач - Держбюджет м. Суми, код одержувача - 23636315, банк одержувача - ГУДКУ в Сумській області, МФО - 837013 податкову заборгованість в сумі 3255131 грн. 51 коп. /три мільйона двісті п’ятдесят п’ять тисяч сто тридцять одна грн. 51 коп./.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 24.02.2010 року.

Суддя                               (підпис)                               О.М. Кунець

З оригіналом згідно

          Суддя                                                                       О.М. Кунець