Постанова № 8087496, 23.02.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2010
Номер справи
2а-47355/09/1670
Номер документу
8087496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-47355/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Слободянюк Н.І.,

за участю секретаря –Дрижирук М.І.,

представника позивача - Гнипи Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Полтавській областідо Ялинцівської сільської радипро стягнення грошових коштів, -

В С Т А Н О В И В:

14 жовтня 2009 року Контрольно-ревізійне управління в Полтавській областізвернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ялинцівської сільської радипро стягнення до загального фонду державного бюджету грошових коштів в сумі 910,50 грн.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що за результатами планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Ялинцівської сільської ради за період 2006-2007 роки та січень-серпень 2008 року, що набрали форму акту ревізії від 23.10.2008 № 03-21-160, на підставі пункту 7 статті 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” контрольно-ревізійним відділом в м. Кременчук та Кременчуцькому районі на адресу відповідача направлено письмову вимогу про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів від 23.10.2008 № 03-11/2520. Разом з тим, на момент подання позову відповідачем частково (на суму 5251,16 грн) усунуто виявлене порушення, не усунута сума порушення становить 910,50 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач свого уповноваженого представника в судове засідання не направив, надавши суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У наданих суду письмових поясненнях відповідач посилався на те, що з метою усунення виявленого ревізією порушення, а саме: зарахування до доходів місцевого бюджету Ялинцівської сільської ради коштів адміністративних штрафів (накладених Кременчуцьким РВ УМВС) на загальну суму 6161,66 грн замість зарахування зазначених коштів до загального фонду Державного бюджету України, відповідач звертався з відповідним листом від 22.12.2008 № 31-725 до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції з проханням здійснити перерахунок коштів до загального фонду державного бюджету. Кременчуцькою ОДПІ надано відповідь від 29.01.2009 № 2188/10/19-114, що помилково сплачені до місцевого бюджету Ялинцівської сільської ради в 2006 році грошові кошти повернуто не було у зв'язку з відсутністю механізму повернення та визначення органу, який здійснює контроль за платежем «23030300» за 2006 рік.

Заслухавши пояснення представника позивача, об’єктивно оцінивши подані сторонами письмові докази, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що контрольно-ревізійним відділом в м. Кременчук та Кременчуцькому районі, який є структурним підрозділом Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області, згідно з планом контрольно-ревізійної роботи на ІІІ квартал 2008 року на підставі направлення від 22.09.2008 № 238 проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Ялинцівської сільської ради за період 2006-2007 роки та січень - серпень 2008 року. За результатами ревізії складено акт від 23.10.2008 № 03-21-160.

У ході ревізії встановлено та зафіксовано на сторінці 14 акту ревізії, що протягом 2006, 2007, 2008 років до місцевого бюджету по КД 21081100 (в 2006 - 2008 роках) зараховано кошти за накладені Кременчуцьким РВ УМВС адміністративні штрафи на загальну суму 6161,66 грн, які повинні були надійти до Державного бюджету України, чим порушено вимоги статті 64 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 64 Бюджетного Кодексу України до доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, належать такі податки і збори (обов'язкові платежі): податок з доходів фізичних осіб у частині, визначеній статтею 65 цього Кодексу; державне мито в частині, що належить відповідним бюджетам; плата за ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності та сертифікати, що видаються виконавчими органами відповідних рад; плата за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, що справляється виконавчими органами відповідних рад; плата за торговий патент на здійснення деяких видів підприємницької діяльності (за винятком плати за придбання торгових патентів пунктами продажу нафтопродуктів (автозаправними станціями, заправними пунктами), що справляється виконавчими органами відповідних рад; надходження адміністративних штрафів, що накладаються виконавчими органами відповідних рад або утвореними ними в установленому порядку адміністративними комісіями; єдиний податок для суб'єктів малого підприємництва у частині, що належить відповідним бюджетам.

Згідно із пунктом 15 статті 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2006 рік належать надходження від санкцій (штрафів, пені тощо), що застосовуються за рішеннями уповноважених посадових осіб Антимонопольного комітету України, інших органів виконавчої влади (крім адміністративних штрафів, що накладаються виконавчими органами відповідних рад та утвореними ними в установленому порядку адміністративними комісіями), а також за рішеннями судів, прийнятими за зверненнями уповноважених підрозділів Міністерства внутрішніх справ України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; штрафних санкцій внаслідок невиконання укладених розпорядником бюджетних коштів угод з суб'єктами господарювання на придбання товарів, робіт і послуг за рахунок коштів державного бюджету.

Пунктом 15 статті 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2007 рік належать надходження від санкцій (штрафів, пені тощо), що застосовуються за рішеннями уповноважених посадових осіб Антимонопольного комітету України, інших органів виконавчої влади (крім адміністративних штрафів, що накладаються виконавчими органами відповідних рад та утвореними ними в установленому порядку адміністративними комісіями, штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування), а також за рішеннями судів, прийнятими за зверненнями уповноважених підрозділів Міністерства внутрішніх справ України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; штрафних санкцій внаслідок невиконання укладених розпорядником бюджетних коштів угод з суб'єктами господарювання на придбання товарів, робіт і послуг за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до пункту 15 статті 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2008 рік належать надходження від санкцій (штрафів, пені тощо), що застосовуються за рішеннями уповноважених посадових осіб Антимонопольного комітету України, інших органів виконавчої влади (крім адміністративних штрафів, що накладаються виконавчими органами відповідних рад та утвореними ними в установленому порядку адміністративними комісіями, штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування; штрафних санкцій за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів), а також за рішеннями судів, прийнятими за зверненнями уповноважених підрозділів органів виконавчої влади; штрафних санкцій внаслідок невиконання укладених розпорядником бюджетних коштів угод з суб'єктами господарювання на придбання товарів, робіт і послуг за рахунок коштів державного бюджету.

Як вбачається з реєстру зарахованих коштів, сплачених за адміністративні штрафи на рахунок Ялинцівської сільської ради, рішення про стягнення штрафів на загальну суму 6161,66 грн винесені судами. А відтак, кошти у зазначеній сумі належали в 2006-2008 роках до доходів загального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” органи ДКРС мають право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів. Частиною 2 статті 15 цього Закону встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Контрольно-ревізійним відділом в м. Кременчук та Кременчуцькому районі за результатами ревізії пред'явлено сільському голові Ялинцівської сільської ради вимогу “Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів” від 23.10.2008 № 03-11/2520. У пункті 5 вимоги з приводу встановленого ревізією порушення на суму 6,16 тис. грн зазначено наступне: "Повернути зараховані до доходів місцевого бюджету загального фонду кошторису Ялинцівської сільської ради (надходження від адміністративних штрафів накладених Кременчуцьким РВ УМВС), належних Державному бюджету в сумі 6,16 тис. грн ".

Відповідно до статей 48, 78 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 № 226 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 за № 1000/7288, встановлено, що повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України з питань повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П. І. Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або ідентифікаційного номера за ДРФО (за наявності), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету. Подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), який підтверджує перерахування коштів до бюджету.

На виконання вимоги КРВ щодо повернення до Державного бюджету України грошових коштів в сумі 6,16 тис. грн та у відповідності до наведеного порядку такого повернення Ялинцівська сільська рада звернулася до Кременчуцької ОДПІ з заявою від 22.12.2008 № 31-725 про повернення до державного бюджету адміністративних штрафів, що зараховані до місцевого бюджету за період 2006-2007 роки та за 8 місяців 2008 року на загальну суму 6 161,66 грн.

Листом від 29.01.2009 № 2188/10/19-114 Кременчуцька ОДПІ відповіла сільському голові Ялинцівської сільської ради про повернення до державного бюджету адміністративних штрафів по коду «21081100» за 2007 рік та за 8 місяців 2008 року на загальну суму 5251,16 грн та про неможливість повернення до державного бюджету адміністративних штрафів по коду «23030300» за 2006 рік на загальну суму 910,50 грн через відсутність визначення законодавством за 2006 рік контролюючого органу за справлянням цього платежу у такому році.

Водночас 22.01.2009 Контрольно-ревізійний відділ в м. Кременчук та Кременчуцькому районі звернувся до Кременчуцької ОДПІ та ДКУ в Кременчуцькому районі з проханням повернути до загального фонду державного бюджету кошти, що були зараховані на розрахунковий рахунок Ялинцівської сільської ради протягом 2006-2008 років в сумі 6 161,66 грн.

Листом Управління Державного казначейства у Кременчуцькому районі від 28.01.2009 № 03-55/43 позивача повідомлено про те, що згідно з висновком Кременчуцької ОДПІ від 14.01.2009 № 55 проведено повернення коштів до державного бюджету за кодом бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та санкції" по Ялинцівській сільській раді в сумі 5 251,16 грн.

Листом Кременчуцької ОДПІ від 30.01.2009 № 2322/10/19-114 позивача повідомлено про повернення до державного бюджету адміністративних штрафів по коду «21081100» за 2007 рік та за 8 місяців 2008 року на загальну суму 5251,16 грн та про неможливість повернення до державного бюджету адміністративних штрафів по коду «23030300» за 2006 рік на загальну суму 910,50 грн через відсутність визначення законодавством за 2006 рік контролюючого органу за справлянням цього платежу та механізму його повернення у такому році.

Зазначені обставини свідчать про те, що хоч вини відповідача у неповерненні до Державного бюджету України грошових коштів в сумі 910,50 грн і немає, однак, кошти у зазначеній сумі до вказаного бюджету не поступили, чим фактично не забезпечено вимогу КРВ до Ялинцівської сільської ради щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.

Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” органи ДКРС мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що в цілях забезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів органи ДКРС мають право звертатися до суду з вимогами, які підконтрольною установою не виконані.

Таким чином, звертаючись до суду з позовною заявою про стягнення коштів до загального фонду державного бюджету, Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області діяло в межах наданих йому повноважень.

При цьому суд вважає, що невизначення Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" органу, який має право здійснювати контроль за справлянням до бюджету у 2006 році платежу по коду 23030300 "Адміністративні штрафи та інші санкції", не виключало право органу ДКРС звернутися до суду з позовом про стягнення такого платежу, оскільки іншого способу перерахування цього платежу з місцевого бюджету до державного законодавство не встановлює, а вжиті відповідачем, та й позивачем, досудові заходи по перерахуванню коштів в порядку, встановленому наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 № 226, не призвели до бажаного позитивного результату.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до Ялинцівської сільської ради про стягнення грошових коштів в сумі 910,50 грн задовольнити.

Стягнути з Ялинцівської сільської ради (ідентифікаційний код 22547590, адреса: с. Ялинці, Кременчуцький район, Полтавська область) на користь державного бюджету на рахунок № 31119106700008 в УДК у м. Кременчуці, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698778, КБК 21081100) грошові кошти в сумі 910 (дев’ятсот десять ) грн 50 коп.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

          Повний текст постанови виготовлено 01 березня 2010 року.

          Суддя                                                                                Н.І. Слободянюк