ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-48338/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Алєксєєвої Н.Ю.,
при секретарі –Кусайло Я.Г.,
за участю представника позивача - Роман А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Полтавідо Товариства з обмеженою відповідальністю "Ірбіс-Полтава"про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
10 грудня 2009 року позивач Державна податкова інспекція в м.Полтавізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ірбіс-Полтава"про стягнення фінансових санкцій.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за ТОВ "Ірбіс-Полтава" рахується заборгованість за сплати фінансових санкцій в розмірі 2608,04 грн., яка виникла у зв’язку із порушенням відповідачем вимог «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України», затвердженого постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року №637, що було виявлено в ході проведення позапланової перевірки підприємства, та у зв’язку із чим було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000315236/0 від 28 серпня 2009 року.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явився, заперечень проти адміністративного позову не надав, про причини неявки суд не повідомив. Судова повістка, направлена судом за адресою: вул. Баумана, 3/8, м. Полтава, повернулася з поштовою відміткою «адресат вибув». Разом із тим, згідно наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований саме за цією адресою.
Частиною 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Таким чином, суд вважає, що відповідач повідомлений належним чином.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за даною явкою сторін.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
ТОВ "Ірбіс-Полтава" (ідентифікаційний код 34742732) зареєстроване 30 листопада 2006 року Виконавчим комітетом Полтавської міської ради та з 4 грудня 2006 року перебуває на обліку у ДПІ у м. Полтаві.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Стаття 11 Закону передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
17 серпня 2009 року працівниками ДПІ у м. Полтаві Шичкіною М.Г., Чича Г.М., Бакун М.О., Кузьменко В.Й. на підставі направлення від 6 серпня 2009 року №586 та відповідно до наказу ДПІ у м. Полтаві від 5 серпня 2009 року №1430 було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Ірбіс-Полтава» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 жовтня 2007 року по 06 серпня 2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 07 року по 06 серпня 2009 року.
Направлення та копія наказу ДПІ у м. Полтаві вручені 6 серпня 2009 року під розписку голові ліквідаційної комісії ТОВ «Ірбіс-Полтава»Реверу О.Ю., з відома та в присутності якого проводилася перевірка.
В ході перевірки працівниками ДПІ у м. Полтаві було встановлено порушення відповідачем пунктів 3.1, 3.2, 7.39, 7.41 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637, щодо проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа в підтвердження сплату покупцем готівкових коштів на суму 2293,2 грн., крім того, було встановлено порушення пунктів 2.11, 7.39 зазначеного Положення щодо перевищення встановлених строків використання виданих під звіт готівки на господарські потреби на строк більше двох робочих днів, включаючи день отримання готівкових коштів під звіт, а саме: 21 квітня 2008 року видано під звіт на господарські потреби по ВКО №17 – 1259,34 грн., а звітовано за отримані кошти 25 квітня 2008 року по АЗ №17 за суму – 1261,89 грн.
За результатами проведеної перевірки працівниками ДПІ у м. Полтаві було складено акт №1693/23-8/34742732 від 17 серпня 2009 року, який вручено ліквідатору підприємства 17 серпня 2009 року під розписку.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2. Положення, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Пункти 7.39, 7.41 Положення передбачають, що під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань особлива увага приділяється дотриманню підзвітними особами встановлених термінів складання та подання до бухгалтерії відповідних звітів, своєчасність повернення до каси підприємств залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом), наявність оригіналів підтвердних документів, їх погашення тощо. Крім того, ураховується те, що подання звітів про використання коштів із порушенням установлених термінів може дозволятися лише у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю підзвітної особи або за інших обставин, що мають документальне підтвердження.
Під час перевірки правильності оформлення видач готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів.
Згідно пункту 2.11 Положення, видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.
Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режим) ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) па здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідації суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені ним Кодексом та іншими законами.
Згідно зі статтею 241 цього Кодексу адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджет) в разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Статтею 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:
- за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум – в даному випадку: 1259,34 х 25 % = 314,84 грн.;
- за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів, в даному випадку: 2293,20 х 1 = 2293,20 грн.
Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.
Таким чином, 28 серпня 2009 року ДПІ у м. Полтаві на підставі акту перевірки №1693/23-8/34742732 від 17 серпня 2009 року та у відповідності до «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року №637, Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»було винесено рішення №0003152306/0 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ірбіс-Полтава" штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2608,04 грн. (314,84 + 2293,20).
Рішення було вручено ліквідатору підприємства 28 серпня 2009 року, що підтверджується відповідним записом зазначеної особи на корінці рішення.
Станом на дату розгляду справи в суді фінансові санкції в сумі 2608,04 грн. відповідачем не сплачені.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач доказів у спростування вищевикладеного чи доказів сплати боргу суду не надав.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Полтаві обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Полтаві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ірбіс-Полтава" про стягнення фінансових санкцій задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ірбіс-Полтава" на р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 3021080900, одержувач ВДК у місті Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області МФО 831019, фінансові санкції у розмірі 2608,04 грн.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 1 березня 2010 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва