
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3565/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправними дій посадових осіб відповідача в частині не включення до складу грошового забезпечення позивача при призначенні останньому пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги при звільненні та зобов'язання відповідача: здійснити на підставі довідки Служби безпеки України № 21/2/2-1538 від 16.10.2018 новий розрахунок розміру пенсії позивача станом на грудень 2010 року у розмірі 90% від грошового забезпечення, включивши до складу додаткового грошового забезпечення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги при звільненні; провести, передбачені законодавством України відповідні перерахунки обрахованої таким чином пенсії за період з грудня 2010 року по теперішній час; компенсувати позивачу різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з грудня 2010 року по теперішній час.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок його пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення з яких нараховано та сплачено страхові внески.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.10.2018 прийнято позовну заяву, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
09.11.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17.
14.03.2019 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного в зв'язку з набранням законної сили Рішення Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 провадження у даній справі поновлено.
Відповідач, в межах встановленого судом строку, подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначає, що останнім пропущено, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України строк звернення до суду та вказує, що у відповідності до вимог чинного законодавства визначено виключний перелік видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, а саме основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, надбавка за вислугу років) та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії). При цьому, включення будь-яких інших виплат (допомог) до грошового забезпечення при перерахунку пенсії не передбачено жодною нормою законодавства. Крім того основною умовою для їх врахування до складу грошового забезпечення є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків. Підставою для перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, як наслідок відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з матеріалів справи позивач 20.04.2018 звернувся до ГУПФУ в Чернігівській області з заявою щодо ознак порушень чинного законодавства України при перерахуванні пенсії (а.с.21-25).
Відповідач листом від 17.05.2018 № 2986/03/Р-12 повідомив позивача, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» останньому проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 в розмірі 70% грошового забезпечення. Одночасно повідомлено, що пенсія позивачу за вислугу років виплачувалась з 29.12.2010 по 31.12.2017 в розмірі 90% грошового забезпечення. При перерахунку було враховане чинне на той час законодавство, а саме Закон України від 27.03.2014 № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Також зазначає, що законодавством України, яке регулює спірне питання не передбачено обчислення пенсії з розміру грошової допомоги оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, вищевказані виплати не являються складовими щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога для оздоровлення, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не є обов'язковими щомісячними виплатами та не мають постійний характер, це одноразові платежі, тому вони повинні включатись у довідку для обчислення пенсії (а.с.26-27).
Згідно довідки Служби безпеки України від 16.10.2018 № 21/2/2-1538 позивач в червні 2009 року та в червні 2010 року отримав матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (а.с.40).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Згідно частини першої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частинами другою та третьою статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Приписами частини першої статті 15 Закону № 2011-XII визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», зокрема, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема, осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Суд звертає увагу, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Щодо індексації заробітної плати, суд вважає за необхідне зазначити, що дана виплата не є складовою грошового забезпечення, та як наслідок не включається до складових грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії.
З аналізу викладених норм слідує, що відсутні підстави для включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги при звільненні, оскільки вказані виплати здійснюються не щомісячно, а тому не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку видів грошового забезпечення.
Даний правовий висновок узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання протиправними дій посадових осіб відповідача в частині не включення до складу грошового забезпечення позивача при призначенні останньому пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги при звільненні та зобов'язання відповідача: здійснити на підставі довідки Служби безпеки України № 21/2/2-1538 від 16.10.2018 новий розрахунок розміру пенсії позивача станом на грудень 2010 року у розмірі 90% від грошового забезпечення, включивши до складу додаткового грошового забезпечення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги при звільненні задоволенню не підлягає.
В зв'язку з відмовою позивачу у вищезазначених позовних вимогах, як наслідок також не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести, передбачені законодавством України відповідні перерахунки обрахованої таким чином пенсії за період з грудня 2010 року по теперішній час та зобов'язання компенсувати позивачу різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з грудня 2010 року по теперішній час.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1);
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне судове рішення складено 02.04.2019.
Суддя О.М. Тихоненко