
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2019 року м. Чернігів Справа № 2540/3074/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу з 01.01.2018 пенсії без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та доплати за безпосередню участь в АТО та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії починаючи з 01.01.2018, виходячи з 54% його грошового забезпечення з урахуванням додатково до складу грошового забезпечення з якого обрахована пенсія матеріальної допомоги, грошової винагороди, грошової винагороди за участь в АТО, компенсації за відпустки та індексації, зазначених в довідці Управління МВС України в Чернігівській області від 04.07.2018 № 1318-1/124/21/01-2018.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок його пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення з яких нараховано та сплачено страхові внески.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 прийнято позовну заяву, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
24.09.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням ОСОБА_2 Верховного Суду у справі №522/2738/17.
14.03.2019 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного в зв’язку з набранням законної сили Рішення ОСОБА_2 Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 провадження у даній справі поновлено.
Відповідач, в межах встановленого судом строку, подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки перелік видів грошового забезпечення, який необхідно врахувати при перерахунку пенсії, є вичерпним і в нього входить лише: оклад за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Органи пенсійного фонду провели перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які були видані уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств. Також звертає увагу, що відповідач не має повноважень щодо визначення складових грошового забезпечення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
08.08.2018 позивач звернувся до ГУПФУ в Чернігівській області з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії починаючи з 01.01.2018, виходячи з 54% грошового забезпечення з якого сплачені єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з урахуванням матеріальної допомоги, грошової винагороди, грошової винагороди за участь в АТО, компенсації за відпустки та індексації згідно довідки Управління МВС України в Чернігівській області від 04.07.2018 № 1318-1/124/21/01-2018 (а.с.11-12).
Відповідач листом від 20.08.2018 № 3804/03/К-12 повідомив позивача, що згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24.02.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 в розмірі 54% грошового забезпечення за посадою поліцейського (прирівняною посадою), а саме враховано посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років та премію (13%). Також вказує, що відсутні законні підстави для включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії матеріальної допомоги, грошової винагороди за участь в АТО, компенсації за відпустку та індексації (а.с.15-16).
Факт отримання позивачем в Управлінні МВС України в Чернігівській області додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.09.2013 по 31.08.2015 підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою (а.с.13).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Згідно частини першої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частинами другою та третьою статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Приписами частини першої статті 15 Закону № 2011-XII визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», зокрема, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема, осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Суд звертає увагу, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Щодо індексації, яка виплачувалась позивачу щомісячно, суд вважає за необхідне зазначити, що дана виплата не є складовою грошового забезпечення, та як наслідок не включається до складових грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії.
З аналізу викладених норм слідує, що відсутні підстави для включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення (вересень 2013 року), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (грудень 2014 року), грошової винагороди (грудень 2013 року, листопад 2014 року, березень 2015 року), грошової винагороди за участь в АТО (травень 2014 року, травень 2015 року) та компенсації за відпустки (серпень 2015 року), оскільки вказані виплати здійснюються не щомісячно, а тому не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку видів грошового забезпечення.
Даний правовий висновок узгоджується з позицією ОСОБА_2 Верховного Суду, висловленою в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (прос. МируАДРЕСА_1, м. Чернігів, 14007, РНОКПП НОМЕР_1);
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П’ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне судове рішення складено 02.04.2019.
Суддя О.М. Тихоненко