
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2019 року справа № 580/486/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2) з позовом до ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому просять:
- визнати протиправними дії ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови в наданні містобудівних умов та обмежень щодо забудови земельної ділянки за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси;
- зобов'язати ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради повторно вирішити питання щодо надання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містобудівних умов та обмежень щодо забудови земельної ділянки за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що відповідачем протиправно відмовлено у видачі містобудівних умов та обмежень щодо забудови земельної ділянки за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси, а викладені у листі підстави для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень щодо забудови даної ділянки не відповідають дійсності та обмежують законні права позивачів.
Відповідно до ухвали судді від 01.03.2019 розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на позов, що надійшов до суду 27.03.2019, відповідач позовні вимоги не визнав зазначивши, що ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради правомірно відмовлено у видачі містобудівних умов та обмежень щодо забудови земельної ділянки за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси, оскільки дана земельна ділянка відноситься до зони С-6 - зона зелених насаджень в санітарно-захисних зонах. Крім того, на дану земельну ділянку наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування, пов’язані із розміщенням у межах заповідної території "Черкаські берегові схили".
Розгляд справи по суті відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через п’ятнадцять днів з дня відкриттяпровадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що 13.11.2017 на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна позивачами в рівних частках придбано нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси.
Рішенням Черкаської міської ради №2-3146 від 13.03.2018 позивачам надано земельну ділянку без зміни її цільового призначення площею 0,2779 га, яка за цільовим призначенням віднесена до земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств) по вул. Дахнівська, 50/17 в оренду на 49 років під нежитлове приміщення складу за рахунок земель ПП ОСОБА_4 На земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування, пов'язані із розміщенням в межах заповідної території “Черкаські берегові схили” та із реалізацією містобудівної документації (земельна ділянка відноситься до території санітарно-захисних зелених насаджень).
10 липня 2018 року на підставі рішення Черкаської міської ради №2-3146 від 13.03.2018 позивачами укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки, відповідно до якого на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування, пов'язані із розміщенням в межах заповідної території “Черкаські берегові схили” та із реалізацією містобудівної документації (земельна ділянка відноситься до території санітарно-захисних зелених насаджень).
25 травня 2018 року позивачі звернулися до ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо отримання зонального погодження.
ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради №4078-2 від 05.06.2018 повідомлено позивачів про надання спеціального зонального погодження для отримання містобудівних умов та обмежень забудови даної земельної ділянки.
Відповідно до витягу №48-2 з протоколу №48 засідання архітектурно-будівної ради від 17.05.2018 на земельній ділянці, що знаходиться за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси землекористувуч має наміри збудувати станцію технічного обслуговування автомобілів та магазин по продажу маломірних суден.
14 грудня 2018 року позивачі з метою отримання містобудівних умов та обмежень забудови вищевказаної земельної ділянки звернулися до ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради.
Листом №101133-Арх від 11.01.2019 ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради повідомив позивачів, що відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513 земельна ділянка по вул. Дахнівській, 50/17 належить до зони С-6 - зони зелених насаджень в санітарно-захисних зонах. У зв’язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки за вказаною адресою містобудівній документації позивачам відмовлено у видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки за вищевказаною адресою. Питання надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул. Дахнівській, 50/17 розглядатиметься після затвердження Черкаською міською радою проекту містобудівної документації "Внесення змін до генерального плану м. Черкаси (актуалізація)".
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивачі звернулися до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до п.п. 7 та 8 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 2 Закону № 3038-VI планування і забудова територій діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: прогнозування розвитку територій; забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об'єктів; встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності; розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; реконструкцію існуючої забудови та територій; збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об'єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень; створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури; створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; проведення моніторингу забудови; ведення містобудівного кадастру; здійснення контролю у сфері містобудування.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 3038-VI інструментом державного регулювання планування територій є містобудівна документація, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 8 Закону № 3038-VI планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку
Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації (ч. 3 ст. 8 Закону № 3038-VI)).
Процедуру надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст визначає Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за № 912/19650 (далі - Порядок № 109, у редакції, чинній на момент видачі спірних містобудівних умов та обмежень).
Пунктом 2.1 Порядку № 109 визначено, що містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно з п. 2.2 Порядку № 109 для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Відповідно до п. 2.4 Порядку № 109, розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень згідно Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження є однією з основних складових частин вихідних даних. Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі. Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Судом із матеріалів справи встановлено, що підставою для відмови позивачам у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул. вул. Дахнівській, 50/17 є невідповідність намірів забудови вказаної земельної ділянки містобудівній документації.
За приписами частини першої статті 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 20 Земельного кодексу України закріплено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 114 Земельного кодексу України санітарно-захисні зони створюються навколо об'єктів, які є джерелами виділення шкідливих речовин, запахів, підвищених рівнів шуму, вібрації, ультразвукових і електромагнітних хвиль, електронних полів, іонізуючих випромінювань тощо, з метою відокремлення таких об'єктів від територій житлової забудови.
Частиною другою ст. 114 Земельного кодексу України передбачено, що у межах санітарно-захисних зон забороняється будівництво житлових об'єктів, об'єктів соціальної інфраструктури та інших об'єктів, пов'язаних з постійним перебуванням людей.
Як вбачається з витягу №48-2 з протоколу №48 засідання архітектурно-містобудівної ради від 17.05.2018 на зазначеній ділянці землекористувуч має наміри збудувати станцію технічного обслуговування автомобілів та магазин по продажу маломірних суден.
Відповідно до рішення Черкаської міської ради від 13.03.2018 №2-3146 “Про надання гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 земельної ділянки в оренду по вул. Дахнівській , 50/17 (у зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно )” та договору оренди землі від 10.07.2018 на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування, пов'язані із розміщенням в межах заповідної території “Черкаські берегові схили” та із реалізацією містобудівної документації (земельна ділянка відноситься до території санітарно-захисних зелених насаджень).
З огляду на вищезазначене, суд висновує, що відповідач правомірно відмовив позивачам у наданні містобудівних умов та обмежень щодо забудови земельної ділянки за адресою: вул. Дахнівська, 50/17, м. Черкаси, оскільки будівництво станції технічного обслуговування автомобілів та магазину по продажу маломірних суден в межах санітарно-захисної зони в силу наведених вище норм законодавством заборонено.
Відповідно до ч. ч.1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачі вмотивованих доводів на підтвердження позову не надали, натомість, відповідач виконав покладений на нього ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок, а саме довів правомірність свого рішення, чим спростував твердження позивача про порушення його прав та інтересів.
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
З огляду на те, що позивачам відмовлено у задоволенні позову до органу владних повноважень, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно з ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 15, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (18000, м. Черкаси, пров. Авіаційний, 11, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до ОСОБА_3 архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, буд. 36, ідентифікаційний код 38715770) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький