
Справа № 560/281/19
РІШЕННЯ
іменем України
28 березня 2019 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за участю:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ ОСОБА_3 ПОЗОВУ.
Комунальне підприємство "Полонне Тепловодопостачання" звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області № НОМЕР_1 від 08 січня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що камеральною перевіркою з питань своєчасності реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за лютий 2017 року - листопад 2018 pоку було встановлено факт несвоєчасності реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погоджуючись з висновками перевірки, позивач подав заперечення на акт перевірки, доводи якого орган ДФС залишив без уваги. Пізніше, на підставі висновків перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №0000175705 від 08.01.2019, яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних застосував штрафні санкції на загальну суму 655344, 62 грн.
Позивач вважаючи, що вказане податкове повідомлення-рішення прийняте із порушенням норм матеріального права, звернувся до суду, покликаючись на те, що він не був зобов'язаний видавати податкові накладні неплатникам ПДВ, а отже і не може бути притягнутий до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ ТА СТОРІН.
31.01.2019 року відкрите провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 28.02.2019 року.
07 лютого 2019 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, де відповідач посилається на те, що хоч податкові накладні і не видавались контрагентам позивача, він не був звільнений від обов'язку своєчасно зареєструвати податкові накладні у Реєстрі. Крім того зазначає, що операції, за якими виписувались податкові накладні позивачем, не є звільненими від оподаткування і оподатковувались за основною ставкою, а тому пільга щодо незастосування штрафних санкцій на підприємство позивача не розповсюджується. Просить у позові відмовити.
28 лютого 2019 року від Комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" отримано факсограму про відкладення розгляду справи. Підготовче судове засідання відкладено на 14 березня 2019 року.
В підготовчому судовому засіданні представниками не подавались заяви про уточнення позовних вимог та заперечень. Ухвалою від 14 березня 2019 року клопотання представника позивача про долучення додаткових доказів та допит свідка задоволено, підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду на 28.03.2019 року.
Представник позивача в судовому засіданні 28 березня 2019 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові. Покликається на те, що бюджету не було нанесено будь-якої шкоди внаслідок порушення підприємством строків реєстрації податкових накладних, а всі податкові зобов'язання виконані.
Представник наполягає, що норма ПК України допускає неоднозначне тлумачення положення про те, за якими операціями допускається звільнення від відповідальності за несвоєчасність реєстрації податкових накладних. Підприємство вважає, що за рядом операцій, де воно виступало постачальником і виписувало податкові накладні неплатникам податку, позивач звільнений від відповідальності за несвоєчасність реєстрації податкових накладних. Одночасно сам факт несвоєчасності такої реєстрації ніким не оспорюється. Зважаючи на це позивач вважає, що застосування штрафних санкцій є протиправним і просить скасувати оскаржене рішення податкового органу.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов. Покликається на те, що суть спору полягає не у нанесенні збитків бюджету, а у дотриманні позивачем вимог фінансової дисципліни, яка передбачена нормами Податкового кодексу. Оскільки позивач не є особою, яка звільнена законом від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, а операції за якими виписувались податкові накладні, підлягали оподаткуванню, відсутні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення. Просить у позові відмовити.
Судом допитана в якості свідка головний бухгалтер КП "Полонне тепловодопостачання" ОСОБА_4, яка пояснила, що діючі тарифи на послуги підприємства є збитковими та не покривають понесених підприємством витрат, в результаті чого підприємство знаходиться у важкому фінансовому становищі. Враховуючи це, першочергова реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі здійснювалась стосовно тих податкових накладних, які видавались покупцям. Факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних свідок не заперечує, однак вважає, що підприємство робило і робить все необхідне з метою дотримання вимог закону в силу своїх можливостей.
З будь - якими іншими заявами та клопотаннями сторони до суду не звертались.
Заслухавши пояснення сторін, покази свідка, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ.
Комунальне підприємство "Полонне Тепловодопостачання" (КП «Полонне тепловодопостачання» ) є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08.11.2016 року № 16631020000000777. Надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в м. Полонному, забезпечує теплопостачанням, водопостачанням і водовідведенням бюджетні організації та житловий масив міста.
14.12.2018 року Шепетівським управлінням ДФС у Хмельницькій області була проведена камеральна перевірка з питання своєчасності реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за лютий 2017 року - листопад 2018 pоку, за результатами якої складений акт від 14.12.2018 року № 160/22-01-57-05/40946445.
Перевіркою встановлено, що КП «Полонне тепловодопостачання» здійснювало реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) з порушенням граничних термінів, встановлених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись із результатами перевірки, КП "Полонне Тепловодопостачання" звернулося до ГУ ДФС у Хмельницькій області із запереченням на акт камеральної перевірки, мотивуючи незгоду тим, що усі податкові накладні, зазначені в акті камеральної перевірки, були виписані за операціями підприємства з поставки товарів (робіт, послуг) не платникам ПДВ.
Головне управління ДФС у Хмельницькій області розглянувши заперечення підприємства, повідомило, що акт камеральної перевірки складений відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, як це передбачено підпунктом 75.1.1 статті 75 Податкового кодексу України.
На підставі акту ГУ ДФС у Хмельницькій області прийняте податкове повідомлення-рішення від 08.01.2019 № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано фінансові санкції за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 389541,00 грн. - у розмірі 10% в сумі 38954,35 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 347732,17 грн. - у розмірі 20% в сумі 69546,26 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 444738,66 грн. - у розмірі 30% в сумі 133421,58 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 1033555,82 грн. - у розмірі 40% в сумі 413422,43 грн. Загальна сума штрафних санкцій становить 655 344,62грн.
КП «Полонне тепловодопостачання» звернулось до суду, вважаючи рішення відповідача протиправним у зв'язку з тим, що податкові накладні, зазначені в акті камеральної перевірки, виписані за операціями підприємства з поставки товарів (робіт, послуг) неплатникам ПДВ.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.
Пунктами 201.1, 201.4 ст.201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою ( п.201.10 ст.201 ПК України). Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені п.201.10 ст.201 ПК України, у відповідності з яким реєстрація платниками податку податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних передбачена приписами ст.120-1 ПК України.
Законом України № 1797-VIII від 21.12.2016р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» внесені зміни до ПК України та викладено в новій редакції ст.120-1 ПК України.
Так, за змістом вказаної норми, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема, в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
Виходячи з системного тлумачення вказаних норм законодавцем виокремлено такі види податкових накладних, які підлягають реєстрації в ЄРПН:
податкові накладні, які не надаються покупцю;
податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Одночасно у ст.120-1 ПК України законодавцем визначені виключні випадки, які звільняють платника від штрафних санкцій, а саме у випадку несвоєчасної реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Вказана норма передбачає неоднозначне тлумачення прав платника податків щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в частині того, чи повинні такі податкові накладні одночасно відповідати двом умовам - не надаватися покупцю та/або складатися за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування; які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Матеріалами справи стверджується, що предметом проведеної відповідачем перевірки були питання своєчасності реєстрації КП «Полонне тепловодопостачання» податкових накладних в ЄРПН, складених та зареєстрованих в адресу неплатників ПДВ, де в усіх накладних визначена основна ставка оподаткування - 20 відсотків. Крім того, вказані у податкових накладних послуги (товари, роботи), надані позивачем, не віднесені нормами ПК України до операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, що не є об'єктом оподаткування, або які звільнені від оподаткування.
Суд не погоджується з тлумаченням позивачем положення п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, оскільки враховуючи правову позицію Верховного суду, викладену у постанові від 07 лютого 2019 року по адміністративній справі №808/3250/17 (провадження №К/9901/60461/18) стосовно аналогічного спору, штраф за несвоєчасну реєстрацію відповідних податкових накладних не застосовується лише по податкової накладній, що не надається отримувачу (покупцю), яка складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Суд також звертає увагу на аналогічну правову позицію, висловлену Верховним Судом в постанові Касаційного адміністративного суду від 04.09.2018р. у справі № 816/1488/17, яка в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України та ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є обов'язковою під час вирішення спору.
Наведені ж позивачем доводи про ненадходження з бюджету коштів на погашення різниці в тарифах, що негативно вплинуло на фінансовий стан підприємства і погіршило його платоспроможність, не впливають на суть допущеного позивачем порушення, а свідчать про недоліки економічної політики та фінансового регулювання, що до суті спору не відноситься.
Відтак, суд вважає, що відповідач підтвердив в судовому засіданні обставини, якими він обґрунтовує свої доводи про порушення позивачем вимог п.201.10 ст.201 ПК України, а також правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, зважаючи на що позов не підлягає задоволенню. Судові витрати у справі не розподіляються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.01.2019 року № НОМЕР_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 квітня 2019 року
Позивач:Комунальне підприємство "Полонне Тепловодопостачання" (вул. Л. Українки, 93,Полонне,Полонський район, Хмельницька область,30500 , код ЄДРПОУ - 40946445) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя ОСОБА_5