Рішення № 80861552, 25.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2019
Номер справи
520/1731/19
Номер документу
80861552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

25 березня 2019 р. справа №520/1731/19

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просив суд:

- визнати протиправним рішення Слобожанського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЕДРПОУ 41247824, м. Харків, вул. Гольдбергівська, 15) від 30.08.2018 про відмову в проведенні позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки Харківської міської ради №Я- 5-30569/1-18 08-31 від 12.07.2018 про заробітну плату, у зв’язку з підвищенням заробітної плати посадовим особам місцевого самоврядування, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 363, підвищення заробітної плати за посадою заступника директора юридичного департаменту з 01 липня 2018 року в розмірі 90% заробітної плати та її складових посадової особи місцевого самоврядування;

- зобов'язати Слобожанське об’єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЕДРПОУ 41247824 м. Харків, вул.Гольдбергівська,15) провести ОСОБА_1 (індивід номер НОМЕР_1) з 01.07.2018 перерахунок та виплату пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 90% заробітної плати та надбавок на підставі довідки Харківської міської ради № я- 5-30569/1-18 08-31 від 12.07.2018 про заробітну плату, у зв’язку з підвищенням заробітної плати посадовим особам місцевого самоврядування, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 363 без обмеження розміру пенсійних виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Слобожанському ОУПФ України м. Харкова та отримує пенсію держслужбовця (посадової особи місцевого самоврядування) з 26.09.2011, відповідно до Закону України "Про Державну службу" у розмірі 90% розрахунку пенсії від заробітку та складових заробітної плати. Також позивач зазначив, що на підставі відповідної довідки про заробітну плату, у зв'язку з підвищенням заробітної плати посадовим особам місцевого самоврядування, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок позивачу пенсії. Проте, рішенням від 30.08.2018 відповідачем відмовлено позивачу в перерахунку пенсії з огляду на те, що законодавством на теперішній час перерахунок не передбачено. З вказаним рішенням відповідача позивач не погоджується, через що звернувся до суду.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - голови комісії з припинення Слобожанського ОУПФ України м. Харкова – ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначив, що чинним законодавством на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливості її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців. Таким чином, у відповідача відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слобожанському ОУПФ України м. Харкова та отримує пенсію державного службовця з 26.09.2011, відповідно до Закону України “Про державну службу”.

22 серпня 2018 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії, разом з довідкою про заробітну плату № 2-5-30569/1-18.08.31 від 12.07.2018, станом на 01.07.2018, яка видана Харківською міською радою Харківської області (а.с.10-11).

Рішенням Слобожанського ОУПФ України м. Харкова від 30.08.18 було відмовлено позивачу в проведенні відповідного перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.12).

Як вбачається з Витягу з рішення Слобожанського ОУПФ України м. Харкова від 30.08.18, відповідачем зазначено, що відповідно до статті 37-1 Закону України “Про державну службу”, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р. “Порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям” виключно на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2012 р.

Згідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 № 213-УІІІ з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України „Про державну службу”, „Про прокуратуру”, „Про судоустрій і статус суддів”, „Про статус народного депутата України”, „Про Кабінет Міністрів України”, „Про судову експертизу”, „Про Національний банк України”, „Про службу в органах місцевого самоврядування”, „Про дипломатичну службу”, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Також у вказаному рішенні зазначено, що у зв’язку з викладеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховуються.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Зазначене право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 1 травня 2016 року визначалися Законом №3723-ХІІ. Зокрема, ст. 37 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частина 1 ст. 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Проте, 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Прийняття зазначеного Закону, як вбачається із пояснювальної записки до його законопроекту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 1 січня 2015 року делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 1 січня по 1 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 1 грудня 2015 року по 1 травня 2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому, чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

Суд зауважує, що Закон №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, не визнано неконституційним Конституційним Судом України, який до того ж у Рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Таким чином, з 1 грудня 2015 року, початку застосування постанови Кабінету Міністрів України №1013, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом №889-VIII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону №3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 31.01.2019 по справі 509/3771/16-а, від 24.01.2019 по справі №712/15392/17, від 16.05.2018 по справі №636/1877/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб’єктом владних повноважень, не доведено правомірність оскаржуваного рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії позивачу, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним рішення Слобожанського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЕДРПОУ 41247824, м. Харків, вул. Гольдбергівська, 15) від 30.08.2018 про відмову в проведенні позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки Харківської міської ради №Я- 5-30569/1-18 08-31 від 12.07.2018 про заробітну плату, у зв’язку з підвищенням заробітної плати посадовим особам місцевого самоврядування, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 363, підвищення заробітної плати за посадою заступника директора юридичного департаменту з 01 липня 2018 року в розмірі 90% заробітної плати та її складових посадової особи місцевого самоврядування; про зобов'язання відповідача провести позивачу з 01.07.2018 перерахунок та виплату пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 90% заробітної плати та надбавок на підставі довідки Харківської міської ради № я- 5-30569/1-18 08-31 від 12.07.2018 про заробітну плату, у зв’язку з підвищенням заробітної плати посадовим особам місцевого самоврядування, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 363 без обмеження розміру пенсійних виплат.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297, 371 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення складено 01 квітня 2019 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.