
Справа № 420/6253/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бобрицької сільської ради Любашівського району Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Бобрицької сільської ради Любашівського району Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення Бобрицької сільської ради Любашівського району Одеської області від 31.05.2018р. №255 позачергової двадцять четвертої сесії сільської ради VII скликання про надання згоди на добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади, з урахуванням уточненої позовної заяви від 14.12.2018р. (а.с.39-49)
Ухвалою від 19.12.2018р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 15.02.2019р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із прийняттям оскарженого рішення та вважає його незаконним, оскільки воно, як вважає позивач, грунтується на підрахунку голосів у межах територіальної громади добровільного об'єднання жителів Бобрицької сільської ради, яка має єдиний адміністративний центр у с.Бобрик Перший, яким порушено ч.1 ст.3 та ч.1 стт. 8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» - суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад. Позивач зазначав, що 24.05.2018р. територіальна громада с. Бобрик Два Любашівського району Одеської області у ході громадського обговорення прийняла рішення більшістю присутніх про недоцільність та не своєчасність приєднання до Любашівської об’єднаної територіальної громади.за таких обставин позивач вважає, що рішення Бобрицької сільської ради №255 від 31.05.2018р. про надання згоди про приєднання територіальної громади с. Бобрика Два до Любашівської об’єднаної територіальної громади є незаконним та протиправним так, як порушує визначений ч.1 ст.2 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» принцип добровільності. Разом з тим, позивач зазначив, що територіальні громади сіл Бобрика Першого, Бобрика Другого, Арчепитівка та Янішівка на момент ініціювання приєднання, проведення громадських слухань та надання згоди на приєднання до об’єднаної територіальної громади, не входили до перспективного плану об'єднання до Любашівської ОТГ та відповідно оскаржене рішення порушує ч.1 ст.8-1 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» в частині того, що добровільно приєднатися до об’єднаної територіальної громади, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад належить до цієї об’єднаної територіальної громади. Позивач зазначив, що ні у розпорядженні голови про призначення сесії, ні у протоколі проведення позачергового засідання 24 -ї сесії Бобрицької сільської VII скликання від 31.05.2018р. не йшлось про розгляд питання про надання згоди на приєднання до Любашівського РТГ. Водночас, позивач звернув увагу на те, що сільською радою до прийняття спірного рішення не було складено та оприлюднено звітів і результатів проведення громадського обговорення, а також, у протоколі та у додатках до нього відсутній узагальнений аналіз та результат громадського обговорення; безпосередньо у протоколі ніяким чином не відображається зміст запропонованого проекту рішення та зміст прийнятого рішення №255 від 31.01.2018р.; ніякими існуючими технічними засобами фіксації проведення сесії в Бобрицькій сільській раді не проводилось; відповідно до протоколу засідання присутні депутати одноголосно прийняли рішення про проведення закритого засідання та видалили із залу засідання представників громадкості та представників Любашівської районної ради (керівника апарату та юриста), що, на думку позивача, суперечить принципу прозорості та відкритості діяльності суб’єктів владних повноважень. У зв'язку з викладеним, позивач вважає оскаржене рішення протиправним та просить суд його скасувати.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги викладені у адміністративному позові та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
До суду від Бобрицької сільської ради надійшов відзив у якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, зазначивши що при обговоренні питання про приєднання та при прийнятті рішення депутатами Бобрицької сільської ради Любашівського району Одеської області по даному питанню було дотримано норми чинного законодавства. Так, як зазначив відповідач, перед обговоренням питання про добровільне приєднання було зроблено оголошення у засобах масової інформації, а також на дошках оголошень кожного з сіл Бобрицької сільської ради, тому, жителі сіл були належним чином повідомлені, і всі хто бажав приєднатися до обговорення, були присутні на громадських слуханнях, що підтверджено протоколом. Голосування було відкритим, чесним та прозорим, що проводилося шляхом підняття рук, а в селі Бобрик Перший - шляхом поіменного голосування.
Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог та просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується паспортом громадянина України ЕЕ 845974, виданого Керченським МУ ГУМВС України в Криму 20.10.2003р. (а.с.31)
Як вбачається з офіційного порталу Верховної Ради України, до складу Бобрицької сільської ради Любашівського району Одеської області входять: с.Бобрик Перший, с.Арчепитівка, с. Бобрик Другий, с.Янишівка (а.с.151-160).
Бобрицька сільська рада Любашівського району Одеської області, розглянувши пропозицію ініціювання депутатів Бобрицької сільської ради щодо добровільного приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської об’єднаної територіальної громади, з урахуванням результатів громадського обговорення, керуючись ч.3 ст.8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» прийняла рішення №255 від 31.05.2018р. «Про надання згоди на добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади», яким вирішено надати згоду на добровільне приєднання Бобрицької сільської ради сіл Бобрик Перший, Бобрик Другий, Арчепитівка, Янишівка Любашівського району Одеської області до Любашівської об’єднаної територіальної громади Любашівського району Одеської області (а.с.94).
Позивач, як мешканець с. Бобрик Перший, не погоджуючись із прийняттям вказаного рішення №255 від 31.05.2018р. «Про надання згоди на добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади», звернувся до суду із позовною вимогою про його скасування.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 21 травня 1997 року
N 280/97-ВР визначено, що сільська, селищна, міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно із п.41 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.
Згідно із ст.13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад регулюються Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 05.02.2015р. N 157-VIII.
Основні умови добровільного об'єднання територіальних громад визначені ст. 4 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», якою визначено, що добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: 1) у складі об'єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування; 2) територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися; 3) об'єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області; 4) при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади; 5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об'єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об'єднання. Адміністративним центром об'єднаної територіальної громади визначається населений пункт (село, селище, місто), який має розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території об'єднаної територіальної громади. Добровільне об'єднання територіальних громад не призводить до зміни статусу населених пунктів як сільської чи міської місцевості. Найменування об'єднаної територіальної громади, як правило, є похідним від найменування населеного пункту (села, селища, міста), визначеного її адміністративним центром.
Згідно розпорядження Бобрицького сільського голови від 04.05.2018р. №6/2018-СР «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об’єднаної територіальної громади та її громадське обговорення», розглянувши звернення депутатів Бобрицької сільської ради, викладене у листі №1 від 04.05.2018р. (зворотній лист а.с.97), на підставі ч.1 ст.5, ч.2 ст.81, Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», п.20 ч.4 ст.42, ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування», прийнято рішення: 1) винести на громадське обговорення питання підтримки вказаної у п.1 цього розпорядження пропозиції та провести відповідно до Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання до об’єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням Бобрицької сільської ради від 22.03.2017р. №26, затвердженого рішенням Бобрицької сільської ради від 22.03.2017р. №26, громадське слухання серед жителів Бобрицької сільської ради: с. Бобрик Другий (будинок культури): 24.05.2018р. о 14:00год; с. Арчепитівка (центр села): 25.05.2018р. о 14:00год.; с.Бобрик Перший (центральна площа): 28.05.2018р. о 14:00год.; с. Янишівка (будинок культури): 29.05.2018р. о 14:00год.; 2. Після отримання протоколу громадського слухання включити до порядку денного 24 сесії VІІ скликання Бобрицької сільської ради питання про добровільне приєднання Бобрицької сільської ради сіл Бобрик 1, Бобрик 2, Арчепитівка, Янишівка Любашівського району Одеської області до Любашівської об’єднаної територіальної громади Одеської області (а.с.175).
Відповідачем надано до суду копії оголошень про те, що в центрах сіл відбудуться громадські слухання, на порядок денний яких буде поставлено питання « 1.Розгляд щодо пропозиції ініціювання депутатів Бобрицької сільської ради добровільного приєднання сіл Бобрик 1, Бобрик 2, Арчепитівка, Янишівка Бобрицької сільської ради до Любашівської об’єднаної територіальної громади; 2. Розгляд пропозиції Зеленогірського селищного голови ОСОБА_2 по об'єднанню сіл Бобрик 1, Бобрик 2, Арчепитівка, Янишівка Бобрицької сільської ради до Зеленогірської об’єднаної територіальної громади», а саме: с. Бобрик Другий (будинок культури): 24.05.2018р. о 14:00год; с. Арчепитівка (центр села): 25.05.2018р. о 14:00год.; с.Бобрик Перший (центральна площа): 28.05.2018р. о 14:00год.; с. Янишівка (будинок культури): 29.05.2018р. о 14:00год.(зворотній лист а.с.103) Разом з тим, вказане оголошення було опубліковане у місцевій газеті «Хлібороб» № 41(0624) від 16.05.2018р.(а.с.172-174)
Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що рішенням Бобрицької сільської ради позачергової 13 сесії VII скликання було затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад.
Відповідно до п.3 ч.4, п.9 Порядку №26, громадське обговорення передбачає узагальнення та оприлюднення результатів громадського обговорення. Організатор громадського обговорення протягом 2 днів після закінчення строку подання пропозицій (зауважень) узагальнює їх та готує звіт, у якому зазначаються найменування організатора, зміст питання, що виносилося на громадське обговорення, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також узагальнений аналіз пропозицій (зауважень), що надійшли під час проведення громадського обговорення (а.с.170-171).
Судом встановлено, що 28.05.2018р. було проведено громадські слухання, що проводились на центральній площі с.Бобрик Перший та на порядку денному яких поставлено питання: 1. Щодо пропозиції ініціювання депутатів добровільно приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської об’єднаної територіальної громади; 2. Щодо пропозиції Зеленогірського селищного голови про добровільне об'єднання сіл Бобрицької сільської ради до Зеленогірської об’єднаної територіальної громади, про що свідчить протокол громадських слухань від 28.05.2018р. За результатами проведеного під час громадських слухань голосування: з питання щодо добровільного приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської ОТГ проголосувало «за»-74 голоси; «проти»-31 голос; «утримались»-5 осіб; «не голосували»-7осіб;- з питання добровільного обєднання сіл Бобрицької сільської ради до Зеленогірської ОТГ проголосувало «за»-31 голос; «проти»-74 голос; «утримались»-5 осіб; «не голосували»-7осіб. Разом з тим, у матеріалах справи наявні списки осіб, які були присутні на громадських слуханнях 28.05.2018р. (зворотній лист а.с.100-101)
24.05.2018р. було проведено громадські слухання у с. Бобрик Другий у будинку культури на порядку денному яких поставлено питання: 1. Щодо пропозиції ініціювання депутатів добровільно приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської об’єднаної територіальної громади; 2. Щодо пропозиції Зеленогірського селищного голови про добровільне об'єднання сіл Бобрицької сільської ради до Зеленогірської об’єднаної територіальної громади, про що свідчить протокол громадських слухань від 24.05.2018р. За результатами проведеного під час громадських слухань голосування: з питання щодо добровільного приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської ОТГ проголосувало «за»-17 голоси; «проти»-36 голосів; «утримались»-2 голоси;- з питання добровільного об'єднання сіл Бобрицької сільської ради до Зеленогірської ОТГ проголосувало «за»-36 голосів; «проти»-23 голоси; «утримались»-2 особи. У матеріалах справи наявні списки осіб, які були присутні на громадських слуханнях 24.05.2018р. ( а.с.106 - зворотній лист 106).
29.05.2018р. було проведено громадські слухання, що проводились у с. Янишівка у будинку культури на порядку денному яких було поставлено питання: 1. Щодо пропозиції ініціювання депутатів добровільно приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської об’єднаної територіальної громади; 2. Щодо пропозиції Зеленогірського селищного голови про добровільне об'єднання сіл Бобрицької сільської ради до Зеленогірської об’єднаної територіальної громади, про що свідчить протокол громадських слухань від 29.05.2018р. За результатами проведеного під час громадських слухань голосування: з питання щодо добровільного приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської ОТГ проголосувало «за»-135 голоси; «проти»-3 голоси; «утримались»-7 осіб;- з питання добровільного об'єднання сіл Бобрицької сільської ради до Зеленогірської ОТГ проголосувало «за»-3 голоси; «проти»-135 голоси; «утримались»-2 особи. Разом з тим, в матеріалах справи наявні списки осіб, які були присутні на громадських слуханнях 24.05.2018р. ( а.с.110-112).
25.05.2018р. було проведено громадські слухання у с. Арчепитівка у центрі села на порядку денному яких було поставлено питання: 1. Щодо пропозиції ініціювання депутатів добровільного приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської об’єднаної територіальної громади; 2. Щодо пропозиції Зеленогірського селищного голови про добровільне об'єднання сіл Бобрицької сільської ради до Зеленогірської об’єднаної територіальної громади, про що свідчить протокол громадських слухань від 29.05.2018р. За результатами проведеного під час громадських слухань голосування: з питання щодо добровільного приєднання сіл Бобрицької сільської ради до Любашівської ОТГ проголосувало «за»-32 голоси; «проти»-9 голоси; «утримались»-2 особи;- з питання добровільного об'єднання сіл Бобрицької сільської ради до Зеленогірської ОТГ проголосувало «за»-13 голосів; «проти»-26голоси; «утримались»-2 особи. Разом з тим, в матеріалах справи наявні списки осіб, які були присутні на громадських слуханнях 24.05.2018р. ( а.с.115).
При цьому, вказані протоколи містять найменування організатора, зміст питання, що виносилося на громадське обговорення, інформацію про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також результати вказаного обговорення.
Статтею 8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» визначено, що добровільно приєднатися до об'єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об'єднаної територіальної громади. Ініціаторами добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади можуть бути суб'єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону. Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади. Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися. Сільська, селищна, міська рада об'єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди.
Відповідно ч.1 ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1)сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4)органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Як свідчать матеріали справи ініціаторами добровільного приєднання Бобрицької сільської ради сіл Бобрик Перший, Бобрик Другий, Арчепитівка, Янишівка Любашівського району Одеської області до Любашівської об’єднаної територіальної громади Любашівського району Одеської області були дев’ять депутатів Бобрицької сільської ради від загальної кількості 14 депутатів (зворотній лист а.с.97).
При цьому, суд вважає помилковим посилання позивача на порушення відповідачем порядку підрахунку голосів мешканців за та проти приєднання до Любашівської об’єднаної територіальної громади у ході громадських слухань шляхом врахування результатів по Бобрицькій сільській раді загалом, а не по кожному з сіл окремо, оскільки порядок такого підрахунку діючим законодавством не визначено. Натомість передбачено можливість прийняття рішення про приєднання до об'єднаної територіальної громади відповідною місцевою радою на сесії, до якої обрані депутати від сіл Бобрик Перший, Бобрик Другий, Арчепитівка, Янишівка Любашівського району Одеської області, які входять до Бобрицької сільської ради, що у свою чергу унеможливлює виключення будь – якого з сіл під час вирішення вказаного питання.
Разом з тим, позивачем не надано до суду доказів на підтвердження наявності обставин, які б свідчили про наявність будь – якого примусу депутатів обраних до Бобрицької сільської ради до голосування щодо прийняття оскарженого рішення №255 24 сесії VII скликання від 31.05.2018р. «Про надання згоди на добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади» та викривлення результатів проведених громадських слухань.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення порядку прийняття оскарженого рішення у зв’язку з розглядом його на позачерговій сесії місцевої ради замість чергової сесії у зв’язку із тим, що такої вимоги діючим законодавством не передбачено.
Також, суд вважає помилковим посилання позивача на те, що оскільки територіальні громади сіл Бобрик Перший, Бобрик Другий, Арчепитівка, Янишівка не входили до перспективного плану об’єднання чи приєднання до Любашівської об’єднаної територіальної громади відповідачем порушено вимоги ст. 8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» оскільки зазначений Закон не зобов’язує територіальні громади об’єнуватись чи приєднуватись лише відповідно до перспективного плану формування територій.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відсутні підстави для визнання незаконним та скасування рішення Бобрицької сільської ради Любашівського району Одеської області №255 24 сесії VII скликання від 31.05.2018р. «Про надання згоди на добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади».
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 01.04.2019р.
Суддя К.О. Танцюра
.