
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 березня 2019 року № 320/418/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алекса Груп" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
за участю сторін:
- представник позивача: ОСОБА_1, ордер серії КВ №263688 від 28.02.2019
- представник відповідача: ОСОБА_2, довіреність №13711/9/10-36-10-08 від 13.11.2018,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Алекса Груп" з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, в якому позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо списання з інтегрованої картки платника податку ПДВ ТОВ "Алекса Груп" грошових коштів в сумах: 293325,00 грн.; 531304,00 грн.; 821055,00 грн.; 1213710,00 грн.; 294629,00 грн.; 31861,00 грн.;
- зобов'язати Броварську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повернути на інтегровану картку платника податку ПДВ ТОВ "Алекса Груп" грошові кошти в сумах: 293325,00 грн.; 531304,00 грн.; 821055,00 грн.; 1213710,00 грн.; 294629,00 грн.; 31861,00 грн. з одночасним здійсненням списання з інтегрованої картки платника податку ПДВ ТОВ "Алекса Груп" грошових коштів в сумах: 293325,00 грн.; 531304,00 грн.; 821055,00 грн.; 1213710,00 грн.; 294629,00 грн.; 31861,00 грн. - в рахунок погашення податкових зобов'язань ТОВ "Алекса Груп" з ПДВ за лютий 2018 року, березень 2018 року, квітень 2018 року, травень 2018 року, червень 2018 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №320/418/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче судове засідання.
У підготовче судове засідання, призначене на 28.03.2019, з'явились представники сторін.
Протокольною ухвалою суду від 28.03.2019 прийнято до розгляду уточнення позовних вимог у справі №320/418/19 та постановлено подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням уточнення позовних вимог, а саме:
- визнати неправомірними дії Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо списання за податковим повідомленням-рішенням від 24.09.2015 №0002962201 з інтегрованої картки платника податку ПДВ ТОВ "Алекса Груп" грошових коштів в сумах: 293325,00 грн.; 531304,00 грн.; 821055,00 грн.; 1213710,00 грн.; 294629,00 грн.; 31861,00 грн.;
- зобов'язати Броварську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повернути на інтегровану картку платника податку ПДВ ТОВ "Алекса Груп" грошові кошти в сумах: 293325,00 грн.; 531304,00 грн.; 821055,00 грн.; 1213710,00 грн.; 294629,00 грн.; 31861,00 грн. з одночасним здійсненням списання з інтегрованої картки платника податку ПДВ ТОВ "Алекса Груп" грошових коштів в сумах: 293325,00 грн.; 531304,00 грн.; 821055,00 грн.; 1213710,00 грн.; 294629,00 грн.; 31861,00 грн. - в рахунок погашення податкових зобов'язань ТОВ "Алекса Груп" з ПДВ за лютий 2018 року, березень 2018 року, квітень 2018 року, травень 2018 року, червень 2018 року.
У підготовчому судовому засіданні судом на обговорення сторін поставлено питання щодо залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДФС у Київській області.
Присутній у підготовчому судовому засіданні 28.03.2019 представник позивача щодо залучення до участі у справі співвідповідача не заперечував, а представник відповідача заперечував щодо залучення до участі у справі в якості співвідповідача.
Як вбачається із позовної заяви, предмет позову складають вимоги, зокрема, про зобов'язання Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повернути на інтегровану картку платника податку ПДВ ТОВ "Алекса Груп" грошові кошти в сумах: 293325,00 грн.; 531304,00 грн.; 821055,00 грн.; 1213710,00 грн.; 294629,00 грн.; 31861,00 грн. з одночасним здійсненням списання з інтегрованої картки платника податку ПДВ ТОВ "Алекса Груп" грошових коштів в сумах: 293325,00 грн.; 531304,00 грн.; 821055,00 грн.; 1213710,00 грн.; 294629,00 грн.; 31861,00 грн. - в рахунок погашення податкових зобов'язань ТОВ "Алекса Груп" з ПДВ за лютий 2018 року, березень 2018 року, квітень 2018 року, травень 2018 року, червень 2018 року.
У той же час, суд зазначає, що Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні”, який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1статті 41 викладено в новій редакції.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, а саме, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Державні податкові інспекції згідно зі статтею 19-3 Податкового кодексу України здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Отже, з 01 січня 2017 року відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” змін до Податкового кодексу України функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів, та відповідно повернення грошових коштів на інтегровану картку платника податку здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного рівня та вище.
Відповідно до ч.3 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Частиною 4 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача (ч.5 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДФС у Київській області.
Крім цього, у підготовчому судовому засіданні 28.03.2019 у суду виникла необхідність витребування доказів по справі від Головного управління ДФС у Київській області.
Згідно із ч.3 ст.80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З метою повного та всебічного з'ясування обставин справи суд вважає за необхідне витребувати докази по справі від Головного управління ДФС у Київській області.
Відповідно до ч.4 ст.173 Кодексу адміністративного судочинства України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
З огляду на вищевказане, суд вважає за необхідне продовжити строк проведення підготовчого провадження.
Згідно із п. 2, п.3 ч.2 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
З урахуванням залучення співвідповідача та необхідності витребування доказів по справі, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання на іншу дату.
Керуючись статтями 48, 80, 173, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код 39393260, місцезнаходження: 03151, м.Київ, вулиця Народного Ополчення, будинок 5-А).
2. Зобов’язати позивача невідкладно направити на адресу співвідповідача копію позовної заяви із усіма доданими до неї документами, докази чого надати суду.
3. Встановити співвідповідачу 15-денний термін з дня отримання копії позовної зави для надання суду відзиву на позовну заяву (у разі невизнання позову).
4. Витребувати докази по справі від Головного управління ДФС у Київській області:
- копію наказу про функціональні обов'язки структурних підрозділів Головного управління ДФС у Київській області.
5. Продовжити строк проведення підготовчого провадження по справі на 30 календарних днів.
6. Відкласти підготовче засідання на 23 квітня 2019 року о 15 год. 30 хв.
7. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.