
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
28 березня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/1885/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Басової Н.М.
при секретарі судового засідання: Солошенка П.В.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представника 2-го відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
02 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач 1, ГУ ПФУ в Луганській області), Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі – відповідач 2, ГУНП в Луганській області), в якому позивач просив:
- визнати неправомірними дії (бездіяльність) Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення позивачу направлену до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області, подану для первинного призначення пенсії, відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 6500,00 грн, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО в сумі 19 230,70 грн, одноразові премії на суму 30990,00 грн за період з 07.11.2015 по 11.09.2017;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомості про нараховані та виплачені виплати позивачу види грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення на суму 6500 грн, грошову винагороду за участь в Антитерористичних операціях в сумі 19 230,70 грн, одноразові премії на суму 30990,00 грн за період з 07.11.2015 по 11.09.2017 та передати вказану довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як таку на підставі, якої повинна розраховуватись (перерахуватись) пенсія;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих сум щомісячної грошової винагороди за участь в Антитерористичних операціях, разових премій за період з 07.11.2015 по 11.09.2017 з урахуванням раніше здійсненних виплат, починаючи з 11.09.2017, та здійснити виплату різниці між нарахованими та виплаченими сумами пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він з 30.07.1994 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України. З 07.11.2015 по 11.09.2017 проходив службу в Головному управлінні Національній поліції в Луганській області.
Згідно довідки № А-12066 від 21.03.2018 виданою відповідачем 2, в період з 30.08.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 11.09.2017 він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції (далі - АТО), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області. Відповідно до витягу з наказу № 664 о\с від 11.09.2017 виданого відповідачем 2, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» його звільнили зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 2 (через хворобу), з 11.09.2017, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 23 роки, 01 місяць 10 днів, у пільговому обчисленні: 33 роки 10 місяців 20 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає 23 роки 01 місяць 10 днів, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 20 діб. 10.05.2018 за № 2455/111/22/05-2018 на запит його адвоката була надана відповідь відповідачем 2 та надано довідку про нарахування грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 11.09.2017 на ім’я позивача, помісячно, по видам виплат з урахуванням виплат страхових внесків на загальнодержавне страхування від 10.05.2018 за № 517/111/22- 2018 та довідку від 10.05.2018 за № 518/111/22-2018 на ім’я позивача щодо нарахування винагороди за безпосередню участь в АТО, помісячно, з урахуванням виплат страхових внесків на загальнообов’язкове державне страхування за період з 07.11.2015 по 11.09.2017. В довідці про доходи від 10.05.2018 № 518/111/22-2018 вказано, що йому була нарахована та виплачена матеріальна допомога на оздоровлення в липні 2016 на суму 3 250 грн та в липні 2017 на суму 3 250 грн - загальна сума 6 500 грн, разові премії за період з лютого 2016 року по 11 вересня 2017 року на загальну суму 30 990 грн.
Відповідно до довідки про доходи від 10.05.2018 № 518/111/22-2018 йому за період з лютого 2016 року по 11 вересня 2017 року була виплачена винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 19 230,70 грн. Додатково проінформовано, що законних підстав для надання довідки з урахуванням винагороди за безпосередню участь в АТО до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області з нарахуванням страхових внесків на загальнообов’язкове державне страхування за період 07.11.2015 по 11.09.2017 відсутні.
18.05.2018 до відповідача 1 було направлено адвокатський запит, до якого були долучені Заява встановленого зразку про призначення (перерахунок) пенсії позивачу та додані довідки від 10.05.2018 за №517/111/22-2018 та № 518/111/22-2018 для долучення до матеріалів пенсійної справи для здійснення на їх підставі перерахунку пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6 500 грн, разової премії сумі 30 990 грн, та винагороди за безпосередню участь в АТО на суму 19 230,70 грн.
29.05.2018 за № 6782/03-03 від відповідача 1 був отриманий лист, в якому повідомлено, що «Позивач, перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 12.09.2017 по лінії Національної поліції України, якому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262- XII. Згідно нормам статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) та пунктів 23,24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок), перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Порядком не передбачено подання заяви особисто на проведення перерахунку пенсії у зв’язку зі змінами забезпечення згідно Закону, відповідно до чого надана до заяви довідка про доходи не може слугувати документом для проведення перерахунку пенсії, тому що не відповідає довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону по формі 2 до Інструкції про організацію роботи з оформленням документів для призначення пенсій звільненим зі служби поліцейським та членів їх сімей (пункту 2 розділу III). Довідки від 10.05.2018 за №517/111/22-2018 та № 518/111/22- 2018 повернуті Позивачеві».
Позивач вважає, що дії та бездіяльність відповідача 1, в частині не здійснення розгляду Заяви про здійснення призначення (перерахунку) пенсії та прийняття рішення у вигляді висновку щодо здійснення перерахунку або її відмова в здійсненні, а на підставі цього не здійснення перерахунку пенсії, не долучення до матеріалів його пенсійної справи, наданих довідок від 10.05.2018 за №517/111/22-2018 та №518/111/22-2018 і бездіяльність відповідача 2 щодо не складання відповідного зразку довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення з включенням до неї даних - матеріальної допомоги на оздоровлення, разові премії, винагороди за безпосередню участь в АТО за період з 07.11.2015 по 11.09.2017 та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з метою здійснення перерахунку йому пенсії з 11.09.2017 є незаконними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України та порушують його права.
З посиланням на Закони України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ІІ, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV, «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011- ХІІ, постанову Кабінету ОСОБА_3 України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», постанову Кабінету ОСОБА_3 України № 1294 від 07.11.2007 року, постанову Кабінету ОСОБА_3 України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказ МВС від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» позивач вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова премія є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, а винагорода за безпосередню участь в Антитерористичних операціях відноситься до щомісячного грошового забезпечення, які віднесено до складу грошового забезпечення. Враховуючи, що з вказаних виплат, утримувались внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, тому зазначені виплати, на думку позивача, повинні бути віднесені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється нарахування пенсії.
У зв’язку з цим позивач вважає, що має право на перерахунок призначеної пенсії з 11.09.2017 відповідно до приписів статті 51 Закону № 2262-ХІІ. А тому відповідача 2 слід зобов’язати здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з моменту її призначення, тобто, з 11.09.2017.
На підставі викладеного просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с.3-14).
Відповідач 1 позов не визнав, заперечував проти його задоволення, 20.07.2018 надав до суду відзив на позовну заяву, в якій зазначив наступне.
Пенсію позивачу призначено згідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992 № 2262-ХІІ з 18.09.2017, як працівнику Національної поліції України.
Подання документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється в порядку визначеному статтею 49 цього закону та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007.
Відповідно до цього законодавства Заява про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подається до головних управлінь Пенсійного фонду через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ.
При виникненні підстав для проведення перерахунку такої категорії пенсій всі документи до органів Пенсійного фонду також надаються саме цими уповноваженими структурними підрозділами.
Відносно позивача подання про призначення пенсії, грошовий атестат та довідки про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії подавались структурним підрозділом Національної поліції України.
Так, з поданням про призначення пенсії від 15.09.2017 до головного управління було надано довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, видана 14.09.2016 головним управлінням Національної поліції в Луганській області та ліквідаційною комісією ГУ МВС у Луганській області за № 739/111/22-2017.
Інформації про розмір матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової премії, надбавок та винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції ця довідка не містила. Інших довідок про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії уповноваженим підрозділом не надавалось, про що свідчить список назв документів, перелічених у поданні про призначення пенсії.
21.05.2018 до головного управління надійшов адвокатський запит ОСОБА_4 вх. № 224/03-17 щодо включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, премій, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції.
Даний запит був розглянутий головним управлінням Пенсійного фонду керуючись статтею 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та адвокату позивача було надано письмове пояснення, що вказані виплати не носять постійного характеру, тому підстав для врахування їх при призначенні (перерахунку) пенсії немає, а довідки, які були додані до запиту, повернені разом з відповіддю.
Також було зазначено, що будь-яких документів для перерахунку пенсії від уповноваженого структурного підрозділу не надходило.
Відповідач 1 також зазначив, що формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям силових відомств, не входить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Так, позивачем на підставі наданих уповноваженим органом документів призначено пенсію за вислугу років з 16.09.2017 року відповідно до Закону №2262-ХІІ. Окрім того, пенсії військовослужбовцям не перераховуються індивідуально кожній особі окремо за їх заявами, а тільки у разі прийняття постанов Кабінету ОСОБА_3 України чи законів України про зміну розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Також відповідач 1 зазначив що, виплати з назвами «матеріальна допомога на оздоровлення», «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань», «одноразова премія», «винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції» не містяться в переліку додаткового грошового забезпечення, що перелічені в цілому у статті 43 Закону № 2262-ХІІ та п. 7 постанови КМУ № 393.
Щодо відсутності правових підстав для включення в розрахунок пенсії винагороди за участь в антитерористичній операції, відповідач 1 зазначив, що ці виплати було регламентовано Постановами Кабінету ОСОБА_3 України №158 від 04.06.2014 та №24 від 31.01.2015 року. Вказана виплата нараховувалась на підставі окремих умов таких як: особливий період або під час проведення антитерористичної операції. За таких обставин винагорода за участь в антитерористичній операції - це тимчасові виплати, які не мають постійного характеру.
З урахуванням викладеного відповідач 1 вважає, що позовні вимоги не мають під собою жодного правового підґрунтя, оскільки дії головного управління на сьогодні не суперечать нормам чинного Законодавства, а тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.39-41).
30.07.2018 до суду надійшов відзив на адміністративний позов від відповідача 2, в якому останній також позов не визнав, заперечував проти його задоволення, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач 2 зазначив, що з метою призначення пенсії позивачу, до ГУ ПФУ в Луганській області надавалися грошовий атестат від 14.09.2017 № 85 та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 14.09.2017 №739/111/22-2017, з якими позивач був ознайомлений належним чином та зауважень щодо їх складових на час ознайомлення з ними не мав. Вказані документи перебувають у матеріалах пенсійної справи позивача. Довідка від 14.09.2017 № 739/111/22-2017 позивачем не оскаржувалася. Відповідач 1 також у відзиві посилався на те, що перелічені позивачем виплати не є постійними та фіксованим; мають заохочувальний характер; здійснення преміювання поліцейських, виступає реалізацією дискреційних повноважень, керівника органу Національної поліції, відповідно до особистого внеску поліцейських в загальний результат служби, передбачених підпунктом 2 п. 4 постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських. Національної поліції».
По кожній виплаті відповідач 1 виклав свою позицію з правовим обґрунтуванням не включення їх до переліку додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при визначенні розміру пенсії (а.с.60-73).
27.07.2018 та 01.08.2018 позивач подав до суду відповіді на відзиви відповідачів, в яких висловив свою позицію щодо задоволення його позовних вимог та аргументів відповідачів, виходячи з правового обґрунтування зазначеного в позовній заяві (а.с.45-56,135-144).
З цього приводу 01.08.2018 відповідач 2 надав свої письмові пояснення (а.с.147-150).
Судом по справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою суду від 05.07.2018 по справі відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с.1-2).
Протокольною ухвалою суду від 10.08.2018 відмовлено позивачу у задоволенні клопотання про прийняття уточненої позовної заяви (а.с.198).
Ухвалою суду від 10.08.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представнику 2-го відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 в частині визнання неправомірними дії (бездіяльність) Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1, направлену до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області, подану для первинного призначення пенсії, відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 6500,00 грн, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО в сумі 19 230,70 грн, одноразові премії на суму 30990,00 грн, за період з 07.11.2015 по 11.09.2017 (а.с.204-206).
Ухвалою суду від 10.08.2018 за клопотанням представника 1-го відповідача зупинено провадження у справі №1240/1885/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 522/2738/17 (а.с.199-200).
Ухвалою суду від 28.03.2019 провадження у справі поновлено за ініціативою суду (а.с.219).
28.03.2019 в судове засідання прибули позивач та представник відповідача 2.
Представник відповідача 1 в судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, у відзиві на адміністративний позов просив розглядати справу за відсутності представника (а.с.41-зворотній бік, 218).
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача 2, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд дійшов наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у період з 30.07.1994 по 06.11.2015 перебував на службі в органах внутрішніх справ. З 07.11.2015 по 11.09.2017 перебував на службі в Національній поліції України.
Вказані обставини підтверджуються дублікатом трудової книжки позивача серія АХ №513915 (а.с.18-19).
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія МВ №028740 від 28.09.2015 (а.с.17).
В періоди з 30.08.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 11.09.2017 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області, що підтверджується довідкою №А-12066 від 21.03.2018, виданою ГУНП в Луганській області (а.с.20).
Наказом ГУНП в Луганській області від 11.09.2017 №644 о/с ОСОБА_1 з 11.09.2017 звільнено зі служби в поліції за ст.77 ч.1 п.2 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.91).
15.09.2017 ГУНП в Луганській області направило до ГУ ПФУ в Луганській області документи для призначення і виплати пенсії за вислугу років позивачу. В доданих документах серед інших містився грошовий атестат №85 із зазначенням видів грошового забезпечення, які позивач отримував перед звільненням, а також містилась довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 14.09.2017 №739/111/22-2017 (а.с.88,89).
Згідно вказаної довідки до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивачу увійшли надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія, що передбачені Постановою КМУ №988 від 11.11.2015.
Протоколом ГУ ПФУ в Луганській області за пенсійною справою – НОМЕР_1 (НПУ) від 18.09.2017 ОСОБА_1 призначено пенсію з 12.09.2017 згідно із Законом України №2262-ХІІ від 09.04.1992. При розрахунку розміру пенсії увійшов посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, до якої увійшла премія 31% та надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (а.с.81).
На звернення адвоката позивача ГУНП в Луганській області видало 10.05.2018 за №517/111/22-2018 довідку про нарахування грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 11.09.2017 на ім’я ОСОБА_1, помісячно, по видам всіх виплат з урахуванням виплат страхових внесків на загальнообов’язкове державне страхування та за №518/111/22-2018 довідку щодо нарахування винагороди за безпосередню участь в АТО за цей же період (а.с.23,24).
Згідно вказаних довідок позивачу у період з 07.11.2015 по 11.09.2017 були виплачені також матеріальна допомога на оздоровлення у загальному розмірі 6500грн, разова премія - 3099,00грн, грошова винагорода за участь в АТО – 19230,70грн. По всім вказаним виплатам були сплачені внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Отримавши вказані довідки, позивач 18.05.2018 звернувся до ГУ ПФУ в Луганські області з заявою про перерахунок пенсії, направивши її разом з вказаними довідками через запит адвоката від 18.05.2018 (а.с.26).
29.05.2018 ГУ ПФУ в Луганській області надало відповідь за №6782/03-03 на адвокатський запит, в якому серед іншого повідомило, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 №3-1, не передбачено подання заяви особисто на проведення перерахунку пенсії у зв’язку зі змінами грошового забезпечення згідно Закону, відповідно до чого надана до заяви довідка про доходи не може слугувати документом для проведення перерахунку пенсії, тому що не відповідає довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону по формі додатку 2 до Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсії звільненим зі служби поліцейським та членів їх сімей (а.с.27).
Не погоджуючись з діями (бездіяльністю) відповідачів, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Визначальним при розгляді даної справи є з’ясування питання чи відносяться такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за участь в АТО та одноразові премії, які позивач отримував протягом 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які необхідно враховувати при призначенні/перерахунку пенсії особам, що проходили службу в лавах Національної поліції.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в мірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_3 України.
Крім того, постановою Кабінету ОСОБА_3 України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (Порядок №393) передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з нарахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (пункт 7 Порядку №393).
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При цьому, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Позивач вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за участь в АТО та одноразові премії, які він отримав у період з 07.11.2015 по 11.09.2017, відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, а тому їх необхідно було включити до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Між тим, суд не може погодитись з такими твердження позивача, оскільки вказані види грошового забезпечення не є щомісячними.
Так, відповідно до п. 13 розділу II Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799, поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу; допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Оглядом довідки про доходи позивача від 10.05.2018 №517/111/22-2018 судом встановлено, що матеріальна допомога на оздоровлення виплачувалась позивачу один раз у 2016 році та один раз у 2017 році (а.с.23).
Таким чином зазначена виплата не є щомісячною та не повинна включатись до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Також оглядом вказаної вище довідки судом встановлено, що ОСОБА_1 під час проходження служби в поліції отримував разові премії. Однак, вказані премії не носять систематичного характеру, не виплачувались позивачу щомісячно, розмір зазначених виплат не є фіксованим.
Як пояснив представник відповідача 2 разові премії мають заохочувальний характер і здійснення зазначеного преміювання поліцейських виступає реалізацією дискреційних повноважень керівника органу Національної поліції відповідно до особистого внеску поліцейських в загальний результат служби, передбачених підпунктом 2 п. 4 постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Враховуючи викладене, суд також дійшов висновку про те, що разові премії, які отримував позивач за період служби в поліції з 07.11.2015 по 11.09.2017, не повинні включатись до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Що стосується винагороди за безпосередню участь в АТО, передбачену постановами Кабінету ОСОБА_3 України, яку позивач отримував майже щомісяця за період з 07.11.2015 по 11.09.2017, однак вказану винагороду також неможливо віднести до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки вона нараховувалась на підставі окремих умов, таких як особливий період або під час проведення АТО, вона не носить систематичного характеру, залежать від певних обставин, виплата не є щомісячною.
Висновки суду в цій частині узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеної в постанові від 30.01.2019 по справі №805/4523/16-а.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що 13 травня 2015 року Конституційним Судом України ухвалено рішення по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII, де зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положенням першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна ОСОБА_3 України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет ОСОБА_3 України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Рішення і висновки Конституційного суду України є обов'язковими до виконання.
При цьому пенсія позивачеві призначена на підставі норм спеціального Закону № 2262-ХІІ, тому щодо нього потрібно застосовувати виключно норми цього закону.
Суд зазначає про те, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Виходячи з системного аналізу викладених вище норм права на підставі зібраних по праві судом доказів та встановлених судом фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про те, що такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за участь в АТО та одноразові премії, які позивач отримував протягом 24 останніх календарних місяців служби перед звільненням не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які необхідно враховувати при призначенні/перерахунку пенсії особам, що проходили службу в лавах Національної поліції та не повинні включатись до відповідної довідки, яку надає ГУНП при направленні документів до ГУ ПФУ для призначення/перерахунку пенсії.
Крім того, жодних змін на законодавчому рівні щодо віднесення вказаних видів грошового забезпечення до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не відбулось, а тому право на перерахунок пенсії у позивача не виникло.
Таким чином відповідач 2, не включивши вказані види виплат у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 14.09.2017 №739/111/22-2017, та не надіславши в подальшому іншої довідки в порядку передбаченому статтею 63 Закону № 2262 та пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402, діяв правомірно.
Як наслідок, правових підстав для визнання таких дій (бездіяльності) протиправними немає.
По вище викладеним мотивам відсутні підстави і для зобов’язання відповідача 2 включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомості про нараховані та виплачені виплати позивачу види грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення на суму 6500 грн, грошову винагороду за участь в АТО в сумі 19 230,70 грн, одноразові премії на суму 30990,00 грн за період з 07.11.2015 по 11.09.2017 та передати вказану довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як таку на підставі, якої повинна розраховуватись (перерахуватись) пенсія.
Щодо позовних вимог заявлених до ГУ ПФУ в Луганській області, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1,2 статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що перерахунок відбувається лише при наявності такого права.
Як зазначив суд раніше, жодних змін на законодавчому рівні щодо віднесення вказаних видів грошового забезпечення до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не відбулось, а тому право на перерахунок пенсії у позивача не виникло.
При цьому, встановивши відсутність права у позивача на перерахунок призначеної пенсії з урахуванням виплачених позивачу таких видів грошового забезпечення, як: матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за участь в АТО та одноразових премій за період з 07.11.2015 по 11.09.2017, у суду відсутні і правові підстави для зобов’язання відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням відомостей про виплату таких видів грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 11.09.2017 з урахуванням раніше здійсненних виплат, починаючи з 11.09.2017, та здійснити виплату різниці між нарахованими та виплаченими сумами пенсії.
Як наслідок, суд дійшов висновку про те, що відповідач 1 при призначенні пенсії та при отриманні заяви позивача про перерахунок пенсії від 18.05.2018 діяв також правомірно.
Посилання позивача на висновки Верховного Суду України, сформульованих в постанові від 10.03.2015 у справі №21-70а15, суд вважає неприйнятними, виходячи з того, що у постанові ОСОБА_5 Верховного Суду від 06.02.2019 по справі №522/2738/17 суд дійшов висновку про необхідність відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові суду від 10.03.2015 у справі №21-70а15.
ОСОБА_5 дійшла висновку про те, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Таким чином, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладених в постанові ОСОБА_5 Верховного Суду від 06.02.2019 по справі №522/2738/17.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_3 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідачі довели належними та допустимими доказами правомірність своїх дій, у зв’язку з чим підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 суд не вбачає.
Розподіл судових витрат по справі не здійснюється, оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог та він є звільнений від сплати судового збору згідно ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2,5,77,90,139,241-245, 255, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 02 квітня 2019 року.
Суддя ОСОБА_6